مجله تاپ‌ناز‌

اسپاتی فیلوم + اطلاعات در مورد پرورش، نگهداری و تکثیر این گیاه زیبا

همه چیز درمورد گل اسپاتی فیلوم

دلایل افراد برای علاقه به این گیاه باید واضح باشد. برای مبتدیان خیلی مناسب است زیرا مراقبت از آن ها با رعایت نمودن دستورالعمل های مراقبت آسان می باشد. همچنین به فیلتر نمودن هوای اطراف سموم مختلف کمک خواهد نمود.

گل اسپاتی فیلوم، به اسم های گل لیلی صلح زنبق صلح، سوسن صلح،  فیلوم و چمچه‌ای نیز مشهور است. این جزء گل و گیاه آپارتمانی با گل سفید است.

هر آنچه درباره مورد پرورش و مراقبت از گیاهان اسپاتی فیلوم در خانه باید بدانید

گل اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح از گل هایی است که به مراقبت آسان نیاز دارد و برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. این گل به علت دارا بودن گل های سفید از گل های زیبای آپارتمانی است.

اگرچه مراقبت از آن ها ساده است، ولی گل های اسپاتی فیلوم در زمینه پرورش، تکثیر، گلدان و شکوفائی در محیط آپارتمانی بهترین روش ها را دارند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره گل های اسپاتی فیلوم زیبا و مراقبت از آن بیاموزید.

اسپاتی فیلوم

خصوصیات اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم اسم علمی خود را از واژه های “spath” قاشق و “phyl” برگ گرفته شده است به این دلیل که این گیاهان دارای جوانه های قاشقی شکل یا برگ هایی می باشند که خوشه های گلدار گیاه را در بر گرفته اند. بسته به نوع spathiphylla ، رنگ برگ ها از سفید مایل به سبز و کرم خواهد بود تا سفید خالص متغیر می باشد. گیاهان اسپاتی فیلوم دارای برگ های سبز تیره و براق و نوک تیز می باشند.

گل های اسپاتی فیلوم به رنگ سفید و سبز می باشند که برخی افراد گل آنتوریوم قرمز را تحت عنوان گل اسپاتی فیلوم قرمز می شناسند.

آیا گل های اسپاتی فیلوم برای حیوانات خانگی یا انسان ها سمی می باشند؟

گیاهان سوسن صلح از لحاظ فنی سمی نمی باشند. با این وجود، همه قسمت های سوسن صلح – ریشه ها، ساقه ها، گیاهچه ها، سنبله ها، گل ها و برگ ها – دارای بلورهای غیر قابل حل اگزالات کلسیم می باشند که هم برای سگ ها و هم برای گربه ها می توانند خطر ساز باشند. این ترکیبات همچنین قادر است برای بزرگسالان آزار دهنده و برای بچه ها خطرناک باشد.

بلورهای نامحلول اگزالات کلسیم خیلی تیز می باشند. از آن جا که در مایع قابل می باشد، در صورت تماس با پوست، بافت های نرم یا موقع بلعیدن موجب واکنش التهابی زیادی می شوند. این موجب حس سوزش و تورم زیاد می گردد.

در زمان باغبانی گل های اسپاتی فیلوم باید از دستکش استفاده نمایید. حتماً آن ها را در جایی که دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی است نگهداری نمایید.

Spati 3 e1651489994760

موارد استفاده و فواید گیاه اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم نه فقط زیبا به نظر می رسد، بلکه باعث می شود تا تنفس بهتری داشته باشید. فرایند تنفس طبیعی این گیاه، به این صورت است که دی اکسید کربن را از اتمسفر بیرون کرده و اکسیژن محیط درونی را مجددا جبران می نماید. به علاوه، یک تحقیق ناسا نشان داد که گل اسپاتی فیلیوم یکی از عالی ترین گیاهان جهت تصفیه هوا می باشد. این تحقیق نشان داده است که گیاهان اسپاتی فیلوم علاوه بر از میان بردن اسپورهای کپک، سموم خطرساز موجود در هوا درون خانه از جمله تری کلرواتیلن، فرمالدئید، بنزن، زایلن و آمونیاک نیز تمیز می کنند.

گل سفید های اسپاتی فیلوم مثل پرچم های سفید، نمادی بین المللی جهت آتش بس می باشد. در نتیجه، گیاهان به صورت طبیعی نماد صلح می باشند. گیاهان سوسن صلح علاوه بر صلح، نمادهای پاکی، آرامش و شکوفایی نیز به حساب می آیند. اسپاتی فیلوم با اسپات سفید خود، هدیه ای زیبا و دلخوشانه محسوب می شود.

اسپاتی فیلوم

3 کاری قبل از کاشت اسپاتی فیلوم باید انجام دهید

– گلدان مناسب را تهیه نمایید: اسپاتی فیلوم ها جاهای تنگ را ترجیح می دهند. گلدانی را انتخاب نمایید که بیش از 1/3 بزرگتر از گیاه شما نباشد.

– مکان خوبی پیدا نمایید: اسپاتی فیلوم ها قادر هستند تقریباً در هر موقعیتی رشد کنند، اما برخی از مکان ها از مناطق دیگر بهتر می باشد. شما می توانید اسپاتی فیلوم را در پستو نگه داری کنید، ولی در مکانی که نور غیر مستقیم فراوان خورشید را دریافت می نماید، از جریان هوای سرد در امان هستند و بهتر رشد خواهند کرد. اتاقی را برگزینید که دارای پنجره های رو به جنوب باشد. از گذاشتن اسپاتی فیلوم خود در مسیر هوای سرد اجتناب نمایید. پنجره ها، درها یا منافذ تهویه هوا، گیاه را سرد می کند و رشد آن را متوقف خواهد کرد. گیاه خود را از دسترس حیوانات خانگی و بچه ها دور نگاه دارید.

– وسایل را تهیه کنید: پیش از کاشتن گل اسپاتی فیلوم، اطمینان پیدا نمایید که همه وسایل مورد نیاز (دستکش، ظرف ، خاک و …) را تهیه کرده اید.

اسپاتی فیلوم چقدر و با چه سرعتی رشد می کند؟

مقدار رشد اسپاتی فیلوم به نوع آن بستگی دارد. اغلب گونه های کوتوله این گیاه تقریبا یک فوت بلند می شوند، در حالی که بزرگترین گل های اسپاتی فیلوم قادر هستند تا شش فوت رشد کنند. به طور معمول گل های کوچک تر این گیاه به فروش می رسد.

رشد کردن گل های اسپاتی فیلوم تقریبا کند است. در نتیجه، آنها یک انتخاب کم هزینه برای یک آپارتمان یا اداره هستند زیرا به سرعت از فضای مشخص شده خود فراتر نخواهند رفت و خیلی کم احتیاج به تغییر مکان دارند.

چطور یک اسپاتی فیلوم بکاریم؟

نخست دستکش باغبانی به دست کنید تا از پوست خود در برابر بلورهای  تیز موجود در ساقه و برگ اسپاتی فیلوم محافظت کنید.

گلدانی در سایز مناسب انتخاب نمایید که به شما اجازه بدهد آب به خوبی تخلیه گردد.

خاک را در گلدان بریزید تا تقریبا 1/3 آن پر بشود.

اسپاتی فیلوم خود را، از ساقه نزدیک به ریشه نگاه دارید و به کندی آن را تکان دهید تا خاک های دور ریشه ی آن جدا بشوند.

اسپاتی فیلوم را در گلدان تازه خود قرار بدهید و آن را مقداری نگه دارید که ریشه ها دچار فشار قرار داده نشوند و آسان تر آبیاری انجام گردد.

به گلدان خاک را بیافزایید به صورتی که ریشه و حول آن با خاک به صورت کامل پوشانده شود. در آخر با دست خود خاک را آرام فشرده کنید تا ریشه به صورت کامل پوشانده شود.

گل تازه خود را درون سینک ظرفشویی یا بیرون قرار دهید و به آن آب بدهید تا آب از ته گلدان خارج گردد. پیش از قرار دادن زیر گلدانی و انتقال دادن گل به درون خانه اجازه دهید آب آن به صورت کامل تخلیه گردد.

اسپاتی فیلوم

بهترین ترکیب خاک برای اسپاتی فیلوم

خاک مناسب اسپاتی فیلوم، خاکی می باشد که  دارای زهکشی قوی و غنی باشد.

تلفیقی از خاک باغچه، شن و ماسه ، خاک برگ و پرلیت برای گلدان شما مناسب خواهد بود. یا این که ترکیب کوکوپیت + پرلیت + خاک برگ را بکار برد. حتما کف گلدان را با سنگ درشت یا پوکه های صنعتی سبک پر نمایید تا آب اضافی گلدان به درستی از کف آن خارج گردد.

ترکیب مناسب پیشنهادی : جهت خاک این گیاه می توانید از ترکیب 60 درصد پیت ماس و 40 درصد پرلیت استفاده نمایید. یا از ترکیب 20 درصد پیت ماس + 20 درصد کوکپیت و 60 درصد پرلیت نیز می تواند مناسب باشد.

عدم وجود عناصر مورد احتیاج در بستر کاشت از جمله دلایل رشد نکردن، پریدگی رنگ و کوچک ماندن برگ ها به خصوص برگ های جوان و عدم ایجاد گل ها است. بهتر است که کود را در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان استفاده کرد. استفاده از کودهای کامل که حاوی آهن و منیزیم است برای این گیاه بسیار مناسب است زیرا اسپاتی فیلوم به کمبود آهن و منیزیم نیز حساس می باشد و در اثر کمبود این عناصر حاشیه برگ های آن زرد می شوند

نور مورد نیاز برای اسپاتی فیلوم

در طبیعت، اسپاتی فیلوم ها در جنگل می رویند، جایی که آن ها نوری غیر مستقیم خورشید را دریافت می کنند. تقلید از این وضعیت در خانه عالی ترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. اگرچه، یک گیاه اسپاتی فیلوم می تواند تقریبا در هر وضعیت نوری زنده بماند. اگر تصمیم دارید شاخ و برگ گیاه را زیاد کنید ، گیاه را در جایی تاریک نگه دارید. اگر تصمیم دارید گیاه خود را به شکوفه دادن تشویق نمایید، آن را در مکانی قرار دهید که برگ های آن در معرض نور غیرمستقیم آفتاب قرار گیرند.

ایجاد دما و رطوبت مورد نیاز برای گیاهان اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم های جنگل های بارانی گرمسیری، دمای محیط درونی (17 درجه ی سانتیگراد تا 31 درجه سانتیگراد) و رطوبت متوسط ​​را ترجیح خواهند داد. برای این که دما را در درجه حرارت و رطوبت مناسب حفظ کنید، از گذاشتن آن در زیر نور مستقیم خورشید یا در مجاورت هوای خنک و جلوگیری نمایید.

اگر در یک آب و هوای خشک ساکن هستید، اسپاتی فیلوم شما به یک مرطوب کننده هوا احتیاج دارد یا برگ های آن را هفته ای یک بار در آب غوطه ور نمایید. البته دمای 31 درجه در صورت وجود رطوبت را تحمل خواهد نمود.

Spati 1

چگونگی و زمان آبیاری کردن اسپاتی فیلوم

چگونگی آبیاری گل های اسپاتی فیلوم، به این شکل است که باید خاکشان مرطوب باشد. آبیاری اسپاتی فیلوم نباید از یک سمت انجام شود. به این دلیل که موجب خراب شدن گل می شود. باید آن را در سینک ظرفشویی بگذارید و کاملا آن را آبیاری نمایید. اجازه دهید تا آب اضافی آن کاملا خارج گردد و بعد از آن، گل را درون زیر گلدانی قرار بدهید. آب بایستی فیلتر شده باشد و فاقد کلر و فلوراید باشد. آبیاری باید در اتاق انجام شود.

گل های اسپاتی فیلوم اصولا در فصل رشد (بهار و تابستان) به میزان کمی آب احتیاج دارند.

کود دهی گل های اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم صلح مثل تمام موجودات زنده جهت  رشد و زنده ماندن به مواد مغذی احتیاج دارند. گل های اسپاتی فیلوم مواد مغذیشان را از خاک می گیرند. در طبیعت، این مواد مغذی به صورت دائمی از طریق فرایندهای طبیعی مجددا پر می شوند. در درون خانه، از کود جهت تولید مواد مغذی در گیاهان گلدان استفاده نمایید. با مقداری کود دهی، گل های اسپاتی فیلوم شکوفا خواهد شد. بهتر است گل های اسپاتی فیلوم را در فصل رشد کوددهی کنید.

در هنگام پایان تابستان و تا آخر زمستان هر شش هفته یک بار یک اسپاتی فیلوم را بارور نمایید.

جهت تغذیه ی اسپاتی فیلومتان از کود متعادل جهت گیاهان خانگی استفاده نمایید. دستورالعمل روی بسته بندی کود خود را دنبال نمایید و غذا را به شکل مستقیم به خاک بمالید.

در بهار و تابستان می توانید این گیاه را با کود نلفیقی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تغذیه نمایید.

برای انجام این کار به میزان نصف قاشق چایخوری کود ترکیب شده را به 2 لیتر آب اضافه کنید و اسپاتی فیلوم را با آن آبیاری نمایید. فاصله میان کود دهی باید 10-15 روز باشد.

در صورتی که بعد از کود دادن متوجه شدید برگ های گیاه یا گل های آن قهوه ای گردیده اند نشان گر میزان زیاد کود است و در دفعه های بعد باید مقدار را کمتر نمایید.

کود مایع استاندارد ویژه گیاهان زینتی را هر دو هفته از شروع بهار تا آخر پاییز (هنگامیکه اسپاتی فیلوم رشد خیلی فعالی دارد) استفاده نمایید.

چه هنگامی و چطور یک اسپاتی فیلوم را تکثیر نماییم

گیاهان اسپاتی فیلوم را نمی شود با استفاده از برگ یا قلمه ها تکثیر نمود. با این وجود می شود آن ها را با تقسیم یک گیاه موجود به سادگی تکثیر نماییم. شما قادر خواهید بود در هر موقع از سال یک اسپاتی فیلوم را تکثیر نمایید، ولی گیاهان جدید مقاومت زیاد تری دارند و در شروع فصل رشد (اواسط زمستان تا میانه ی بهار) با سرعت زیاد تری رشد خواهند کرد.

جهت تکثیر نمودن اسپاتی فیلوم، آن را از گلدان خود بیرون بیاورید. گیاه را از ساقه ی نگه دارید، گلوله های ریشه را از هم جدا کرده و برگ ها و ساقه ها را به گیاهان جدا تقسیم نمایید که هر یک دارای حداقل سه یا چهار برگ می باشند. هر گل اسپاتی فیلوم کوچک را داخل گلدانی مناسب بگذارید.

مطالب مشابه را ببینید!