مجله تاپ‌ناز‌

اسکالپ سر روشی برای جذب تر شدن + معایب و مزایای اسکالپ سر

اسکالپ سر یا هاشور کف سر،روش جراحی یبایی برای رفع کم پشتی مو می باشد که هزینه زیادی ندارد و خیلی سریع هم نتیجه می دهد و می توانید به جای کاشت مو، از این روش استفاده کنید.
یکی از گزینه هایی که باعث زیبایی افراد می شود، داشتن موهای پرپشت است. افراد با داشتن موهای زیبا و بدون عیب دارای جذابیت و اعتماد به نفس بیشتری می شود.
ولی عواملی هستند که می توانند برای مو مشکلاتی ایجاد کنند و باعث ریزش مو شوند که نگرانی افراد را در پی دارد. از جمله این عوامل می توان به ژنتیک، شرایط تغذیه ای، شرایط آب و هوایی و سبک زندگی اشاره کرد. اسکالپ سر روش جدید زیبایی برای پرپشت نشان دادن موهای سر است که بتازگی مورد استفاده قرار می گیرد.
در این مطلب به شما می گوییم که اسکالپ سر چیست و چطور انجام می شود.
اسکالپ سر

میکرو اسکالپ سر

به پوست سر یا کف سر اسکالپ می گویند و میکرو اسکالپ به معنی هاشور زدن پوست کف سر می باشد. این روش نوعی عمل جراحی یبایی است و گزینه ای مناسب برای افرادی است که ریزش مو داشته اند. اسکلپ به بخشی از سر می گوند که از ناحیه جلو بهصورت و از قسمت پشت به کناره های گردن می رسد.

این پوشش دارای 5 لایه می باشد که حروف لاتین مربوط به هر لایه از آن تشکیل نام اسکالپ را می دهد. در بیرونی ترین لایه اسکالپ موی سر رشد می کند. اسکالپ سر روشی برای رفع نمای طاسی سر و کم پشتی مو می باشد که نقاط خالی سر را با پیگمنت پر می کنند. اسکالپ سر برای مردان به صورت نقطه ای انجام می گیرد و به نواحی ختم می شوند که دارای مو هستند نقطه ها به هاشور تبدیل می شوند. برای زنان از تکنیک شبیهسازی مو در قسمت های کم پشت مو استفاده می شود. نام های دیگر اسکالپ سر، میکروپیگمنتیشن سر، تاتوی سر، هاشور موی سر یا هاوش کف سر و پیگمنت سر می باشد.
این روش رورشی است که بدون درد و خونریزی است و می توند کم پشت بودن مو را درمان کند. این روش یک روش سریع است که هزینه کمی دارد و جایگزینی برای کاشت موی سر می باشد. در روش اسکالپ سر می توانید نتیجه را بعد از چند هفته از اتمام جلسات مشاهده کنید. در هر جلسه میکرواسکالپ سر 2 تا 4 ساعت زمان طول می کشد و به شرایط فرد مانند ریزش مو و وسعت ناحیه طاس شده و نوع پوست فرد، 2 تا 5 جلسه نیاز است. پروسه این روش ممکن است تا 5 ماه طول بکشد.

هزینه اسکالپ سر گران است؟

هزینه این روش بر اساس ساعت انجام آن محاسبه می شود. زمان انجام این روش برای افراد یکسان نیست. زمان انجام اسکالپ سر بستگی به میزان کم پشتی مو و یا طاسی سر دارد. برای تشخصی زمان انجام، در ابتدا فرد باید توسط متخصص مورد معاینه قرار بگیرد و سپس هزینه آن اعلام می شود و مراحل اسکالپ سر انجام می شود. هزینه اسکالپ سر از کاشت مو پایین تر است.

اسکالپ سر

معایب میکرو اسکالپ سر

این روش هم مانند دیگر روش های هاشور زدن دارای معایب و مزایایی است. اما این روش چه معایبی می تواند داشته باشد؟

حساسیت پس از انجام روش

این روش برای افرادی که به رنگدانه ها و جوهرهای تاتو حساس هستند، مناسب نمی باشد. از طرفی ممکن است بعضی از مراکز از رنگ های متفرقه و غیرپزشکی تاتو که دارای مواد شیمایی و فلزات سنگین هستند، استفاده کنند و این احتمال بروز حساسیت را در افراد افزایش می دهد. بهترین رنگ ها به منظور انجاماین روش، رنگ هایی با پایه طبیعی و بدون مواد شیمایی و فلزاتی مانند سرب می باشند. رنگ های تهیه شده از پایه ذغال از بهترین گزینه های برای انجام اسکالپ سر هستند.

ماندگار نبودن اسکالپ

این روش ماندگاری زیادی ندارد و 4 سال باقی می ماند . ممکن است بعضی از مراکز برای تبلیغات و جذب مشتری بیشتر ادعا کنند که این روش دائمی است ولی این چنین نیست. استفاده از فلزات سنگین مانند سرب به منظور دوام بیشتر، برای سللمتی مضر است و توسط بدن دفع نمی شود. اگر به دنبال یک روش ماندگار برای موی سر خود هستید این روش گزینه ای مناسب نیست.

اختلاف رنگ

در صورتی که تکنسیت مهارت و تجربه کافی نداشتهباشد و یا دارای تجهیزات بی کیفیت و رنگ های نامناسب باشد، ممکن است نتایج خوبی در پی نداشته باشد و اختلاف رنگ ایجاد شود.

عفونت پوست سر

از مهم‌ترین عوارض جانبی میکرو اسکالپ سر می توان به بروز عفونت در کف سر اشاره کرد که در بسیاری موارد جبران ناپذیر است. برای پیشگیری از این اتفاق، تا چند روز پس از انجام میکرو اسکالپ سر باید مراقبت‌های بهداشتی رعایت شود. همچنین از رفتن به آرایشگاه‌ها و اماکن غیر بهداشتی و بدون مجوزهای لازم جدا خودداری کنید.

دستورالعمل‌های لازم پس از انجام اسکالپ سر

  • بعد از انجام ااین روش نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفت.
  • برای مدت ۳ روز از حمام کردن خودداری کنید.
  • از شامپو‌های بچه که مواد شیمیایی و چربی در آن‌ها وجود ندارد استفاده کنید زیرا بهتر است پوست سر فاقد چربی باشد.
  • افرادی که پوستی چرب دارند، برای اینکه چربی پوست خود را بگیرند بایستی از مواد ضدعفونی کننده و یا الکل برای این کار استفاده کنند. همچنین می‌توانند از پماد استفاده کنند. البته فقط افرادی که دارای پوست چرب هستند و آن‌هم  در حد مجاز از این مواد باید استفاده کنند.

مراقبت‌های اسکالپ سر نسبت به کاشت مو تحت شرایط بهتری انجام می‌شود. مراقبت‌های کاشت مو حدود ۲ ماه طول می‌کشد، اما این روش فقط به مدت ۳ روز مراقبت بعد از عمل لازم دارد. همچنین پس از انجام کاشت مو تا مدت ۲ ماه نمی‌توان ورزش‌های سنگین انجام داد در صورتی که پس از انجام این روش بعد از مدت ۲ هفته می‌توانید که به انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین بپردازید.

اسکالپ سر برای چه افرادی کاربرد دارد

۱- افرادی که مبتلا به کم پشتی و یا طاسی سر شده اند و نمی‌توانند زیر تیغ عمل جراحی رفته و کاشت مو یا ترمیم مو انجام دهند.
۲- افرادی که در سر خود دچار شکستگی سر یا زخم خاصی هستند، یا خط اسکار دارند و این بخش‌ها نمی‌توانند خونرسانی داشته باشند.
۳- افرادی که به صورت مقطعی مبتلا به طاسی و ریزش مو هستند.
۴- برای کودکانی که نمی‌توانند کاشت مو یا ترمیم مو انجام دهند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۵- در افرادی که به بیماری آلوپسیا آره اتا (alopecia areata) یا طاسی موضعی یا کچلی سکه‌ ای مبتلا هستند.

در این قسمت با روش اسکالپ سر آشنا شدید و در بخش های دیگر می توانید دو مطلب زیر را هم بخوانید و اطلاعات خود را در زمینه روش های کاشت مو بیشتر کنید.

مطالب مشابه را ببینید!