مجله تاپ‌ناز‌

اسکی کردن در فضای سلامتی

اسکی کردن در فضای سلامتی

دستگاه الپتیکال را می‌توان یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها و تجهیزات ورزشی دانست. این دستگاه، هم در باشگاه‌های ورزشی و هم در خانه‌ها بسیار کاربرد دارد. ویژگی‌های این دستگاه و فواید فوق‌العاده آن باعث شده‌اند تا مربی‌های ورزشی، دستگاه الپتیکال را یک دستگاه همه کاره بدانند. در واقع با استفاده از این دستگاه ورزشی، می‌توانید یک جلسه‌ی تمرینی عالی، همه جانبه و پربازده را تجربه کنید.

الپتیکال دارای ساختاری کاملاً مهندسی شده است که بسیار تخصصی طراحی شده است. در این مقاله، می‌خواهیم به معرفی دستگاه الپتیکال، کاربردها و مزایای استفاده از آن بپردازیم.

دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی چیست؟

اسکی کردن در فضای سلامتی

دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی ، دستگاهی است که دارای پدال‌ها و دسته‌های متحرک است. پدال‌ها به صورت بالا، پایین، جلو و عقب در یک محور بیضی شکل حرکت می‌کنند. واژه الپتیکال به معنی «بیضی شکل» است که به محور حرکت این دستگاه اشاره دارد.

الپتیکال در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. استفاده از اسکی فضایی به‌صورت ایستاده است و در هنگام تمرین کردن با آن، پای کاربر با زمین برخورد نمی‌کند.

تمرین با الپتیکال از نوع تمرین هوازی و تمرین مقاومتی، به صورت همزمان است. این دستگاه نسبت به دوچرخه ثابت فضای بیشتری را اشغال می‌کند. اما ابعاد آن از تردمیل کوچک‌تر است. سرعت حرکت و میزان سختی پدال‌ها در این نوع از تجهیزات ورزشی به راحتی قابل تنظیم است.

کاربرد انواع دستگاه الپتیکال در ورزش

انواع دستگاه‌های الپتیکال هم در سالن‌های ورزشی و هم در خانه‌های شخصی کاربرد دارند. کاربرد اصلی این دستگاه در چربی‌سوزی، تقویت عضلات و مفاصل اصلی بدن است. کسانی که امکان مراجعه به باشگاه‌های ورزشی را ندارند، می‌توانند از دستگاه الپتیکال خانگی استفاده کنند. این دستگاه ثابت است و نیازی به فضای زیادی ندارد. در نتیجه می‌تواند در مکان‌هایی که دارای محدودیت فضا هستند بسیار کاربردی باشد. انواع دستگاه‌های اسکی فضایی شامل دستگاه مگنتی (دستی)، الکترومگنتی (برقی) و ژنراتوردار است. هر کدام از این دستگاه‌ها در نوع کاربرد و انرژی مصرفی، با انواع دیگر تفاوت دارد.

اسکی کردن در فضای سلامتی

فواید مهم دستگاه اسکی فضایی برای بدن

دستگاه الپتیکال می‌تواند فواید بسیار زیادی برای افراد با شرایط گوناگون داشته باشد. در واقع به همین دلیل است که استفاده از این دستگاه طرفداران بیشتری نسبت به دیگر دستگاه‌های ورزشی دارد. مهم‌ترین مزیت دستگاه اسکی فضایی، کاربرد آن در همه فضاها است. یعنی هم در واحدهای آپارتمانی کوچک و هم در سالن‌های ورزشی بزرگ، به راحتی می‌توان الپتیکال را راه‌اندازی کرد.

همچنین این دستگاه امکان ورزش کردن بدون خارج شدن از منزل را فراهم می‌کند. این ویژگی می‌تواند در موقعیت‌های گوناگون همچون شرایط آب و هوایی نامطلوب، شیوع بیماری‌های همه‌گیر، کمبود وقت، یا تمایل به ورزش کردن با حفظ حریم خصوصی، بسیار سودمند باشد. در ادامه به برخی دیگر از مزایا و ویژگی‌های مهم استفاده از اسکی فضایی می پردازیم.

اسکی کردن در فضای سلامتی

ورزش را لذت بخش کنید

یکی از مهم‌ترین مزایای دستگاه الپتیکال خانگی، کاربری بسیار آسان و بدون محدودیت آن است. مقاومت (درجه سختی)، پدال‌ها و دسته‌های این دستگاه کاملاً قابلیت تنظیم شدن دارند. بنابراین تمامی افراد، از سالخورده گرفته تا ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای، می‌توانند از آن استفاده کنند.

همچنین تمرین با اسکی فضایی در رده‌ی ورزش‌های «کم ضرب» قرار می‌گیرد. به این معنی که از وارد آمدن فشار بر مفاصل ممانعت می‌کند. این ویژگی می‌تواند باعث شود طیف کاربرانی که می‌توانند از الپتیکال استفاده کنند گسترده‌تر شود.

اسکی فضایی درگیر کننده تمام عضلات

دستگاه الپتیکال یکی از معدود دستگاه‌های ورزشی است که تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند. یعنی هم عضلات بالاتنه مثل بازوها، و هم عضلات پایین‌تنه مانند ران و ساق پا درگیر می‌شوند. این به معنی افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش خون‌رسانی و چربی‌سوزی است.

همچنین، فشاری که به این عضلات وارد می‌آید، باعث تقویت آنها می‌شود. هیچ کدام از دستگاه‌های ورزشی دیگر به اندازه اسکی فضایی نمی‌توانند بر روی تمامی عضلات بدن تاثیر داشته باشند. بنابراین دستگاه اپتیکال از این حیث حائز اهمیت است.

ارتقای سطح سلامتی

الپتیکال یک دستگاه هوازی است. بنابراین تمرکز آن بر چربی‌سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن است. با این دستگاه می‌توانید در نواحی بازو، سرشانه، شکم، پهلو، باسن، ران و ساق پا چربی‌سوزی داشته باشید. انجام حرکات ورزشی با این دستگاه، دمای بدن و سوخت و ساز آن را افزایش می‌دهد. درنتیجه بدن برای سوخت‌رسانی به بافت‌های خود کالری بیشتر خواهد سوزاند. کالری سوزی می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن موجب کاهش بافت چربی و کاهش وزن افراد شود. بنابراین با دستگاه اسکی فضایی هم شاهد کاهش سایز و هم کاهش وزن خواهیم بود.

وارد شدن حداقل فشار ممکن به مفاصل مهم بدن

یکی از بهترین ویژگی‌های دستگاه الپتیکال این است که کم‌ترین فشار را به مفاصل وارد می‌کند. افرادی که از درد یا بیماری در مفاصل زانو و ستون فقرات رنج می‌برند، به آسانی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. البته قبل از شروع حتماً باید از پزشک خود مشورت بگیرند.

اسکی فضایی نه تنها فشار اضافی به مفاصل وارد نمی‌کند، بلکه موجب تقویت آنها نیز می‌شود.

اسکی در فضای قلب و عروق

دستگاه الپتیکال موجب سلامتی قلب و عروق و دستگاه تنفسی خواهد شد. استفاده از اسکی فضایی ضربان قلب و خون رسانی به بافت‌ها را افزایش می‌دهد. در نتیجه عضله قلب بیش از هر زمان دیگری با فشار مواجه می‌شود. فشار وارده به عضله قلب، آن را تقویت کرده و مانع از گرفتگی رگ‌های قلبی و عروقی می‌شود.

از طرفی، افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن مستلزم افزایش تنفس است. افزایش تنفس، ظرفیت ریه‌ها را بالا برده و دستگاه تنفسی را تقویت می‌کند.

سخن آخر

اگر به‌منظور ورزش در خانه قصد خرید دستگاه اسکی فضایی دارید اما هیچ اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد و حتی قیمت آن ندارید، دعوت می‌کنیم به پایگاه اطلاعاتی و یا رسانه‌های اجتماعی لطیفی اسپرت مراجعه کنید. لطیفی اسپرت در جهت حمایت از سبک زندگی سالم، آماده خدمت‌رسانی به شما می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!