مجله تاپ‌ناز‌

اصالت ایرانی در دکوراسیون مدرن

فرهنگ ایرانی یکی از اصیل‌ترین فرهنگ‌های جهان است که در سرتاسر جهان طرفداران خود را دارد و به شکل‌های گوناگون در طراحی‌ها و هنرهای مدرن مورد توجه قرار گرفته است. دکوراسیون مدرن و صنایع دستی ممکن است در نگاه اول در تناقض با یکدیگر دیده شوند اما عناصری از دکوراسیون مدرن در صنایع دستی دیده می‌شود و نشان می‌دهد که اتفاقا صنایع دستی می‌توانند کاربرد خوبی در این نوع دکوراسیون داشته باشند. در ادامه با صنایع دستی اصفهان و جایگاهی که می‌توانند در دکوراسیون مدرن داشته باشند بیشتر آشنا می‌شویم. پیشنهاد می‌کنم تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

صنایع دستی اصفهان

عناصر دکوراسیون مدرن

در قرن 19 میلادی به دنبال مکتب مدرنیسم و در واکنش به طراحی‌های تصنعی و بیش از حد در هنر شکل گرفته است و در ادامه به اوج خود رسیده است. در واقع شکلگیری این سبک از طراحی و هنر در واقع در واکنش به دوران اوج زندگی صنعتی و استفاده از مواد صنعتی در زندگی روزمره شکل گرفته است.

به همین جهت است که از ساده‌ترین طرح‌ها، رنگ‌ها و چیدمان‌ها در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود. خطوط ساده، رعایت یک نظم خاص در چینش محیط، استفاده از رنگ‌های اولیه، فرم‌های انتزاعی و رعایت تم رنگی خنثی در اکثر موارد از عناصر و اصول اساسی دکوراسیون مدرن هستند.

این نوع دکوراسیون در دنیای امروز به این علت که می‌تواند در میان پر زرق و برق بودن و شلوغی جهان بیرون یک محل آرامش بخش فراهم کند؛ طرفداران زیادی دارد.

صنایع دستی| آثار هنری از دل تاریخ

در هر قسمت از جهان تعدادی هنر منحصر به فرد وجود دارند که از گذشته‌های دور نشات گرفته‌اند و میراث خاصی از گذشته را برای ما به ارمغان آورده‌اند. صنایع دستی هر منطقه خلاصه‌ای از فرهنگ، هنر و ویژگی‌های دیگری از منطقه و اقلیم هستند. ایران در میان مناطق مختلف جهان یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های صنایع دستی را دارد که هر کدام ویژگی‌هایی از اقوام و قبایل ساکن در گوشه و کنار این جغرافیا را برای مردم جهان به نمایش می‌گذارد.

صنایع دستی ایرانی نمونه‌های مختلفی دارند؛ از دست بافته‌های اصیل رنگارنگ تا ظروف شاخته شده از دل طبیعت و هر کدام از آنها می‌تواند بیانگر یک داستان فرهنگ باشند. همچنین هر بخش از هنر ایرانی می‌تواند یک وسیله برای تزئین محیط زندگی شما باشد تا جلوه‌ای خاص از فرهنگ ایرانی را در زندگی شما متبلور کند.

بیشتر بخوانید: مقاله خانه خود را با این ظروف دکوری خاص، از دیگران متمایز کنید،  را از دست ندهید.

دکوراسیون مدرن و صنایع دستی ایرانی

پیش از این با هر کدام از این منابع (صنایع دستی و دکوراسیون مدرن) به صورت جداگانه آشنا شدیم. حال در این قسمت می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که صنایع دستی ایرانی چطور می‌توانند بخشی از دکوراسیون مدرن باشند.

صنایع دستی آقاجانی

●       استفاده از رنگ‌های خنثی

در بررسی عناصر دکوراسیون مدرن به این نکته اشاره کردیم که رنگ انتخابی غالب در محیط مانند دیوارها باید یک رنگ خنثی باشد تا آن سادگی و آرامش مورد نظر در دکوراسیون مدرن فراهم شود. به باور تعداد زیادی از متخصصان این عرصه برای تزئین این قسمت‌های خنثی می‌توان از تابلوهای کوچکی با رنگ‌های گرم و تند استفاده کرد تا فضای خانه بیش از حد سرد و بی روح نشود. بنابراین می‌توان در میان دیوارهای خنثی خانه از تابلوهای مختلف استفاده کرد. یکی از مواردی که در این سبک تزئین، هم در میان ایرانیان و هم در میان مردم جهان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد قاب‌هایی در ابعاد کوچک از دست بافته‌هایی با رنگ‌های گرم هستند. از گلیم، جاجیم و حتی تکه‌های فرش‌ دست بافت در این قاب‌ها استفاده می‌شود. بنابراین دست بافته‌های ایرانی می‌تواند به عنوان یکی از عناصر تزئینی در دکوراسیون مدرن مورد استفاده قرار بگیرد.

●       چینش منظم و مرتب

یکی دیگر از عناصر اصلی دکوراسیون مدرن رعایت یک چینش منظم و مرتب در وسایل استفاده شده در محیط خانه است. به صورت کلی در صنایع دستی ایرانی رعایت یک چینش و نظم خاص یکی از اصول اساسی و مهم است که به اثر زیبایی و ارزش می‌بخشد. در تمام محصولات این عرصه، از دست بافته‌ها تا ظروف ساخت دست، یک روش خاص و قاعده‌مند وجود دارد. در دست بافته‌های ایرانی عموما از طرح‌های هندسی استفاده می‌شود؛ طرح‌هایی که حتما به صورت قرینه و موازی کار می‌شوند. این هنر در نهایت بر اساس اصولی قاعده مند به ساخت یک ظرف زیبا منتهی می‌شود.

●       استفاده از رنگ‌های اولیه

یکی از اصول دکوراسیون مدرن استفاده از رنگ‌های اولیه است که با هدف کاهش تصنع در هنر و طراحی داخلی مورد توجه قرار گرفته است. صنایع دستی هنر و صنایعی هستند که از گذشتگان به ما رسیده‌اند و حتی ممکن است خواستگاه چند هزار ساله داشته باشند؛ به همین جهت خیلی از اصول حاکم بر آثار هنری امروزی از همان قوانین قبلی سرچشمه می‌گیرد. در گذشته برای رنگ‌آمیزی مواد اولیه دست بافته‌های خود استفاده می‌کردند و با همان رنگ‌های اصلی و ابتدایی به خلق آثار خود مشغول می‌شدند. بنابراین استفاده از رنگ‌های اصلی و ابتدایی به عنوان یکی از اصول حاکم بر دست بافته‌ها شناخته می‌شود. و به همین جهت به خوبی می‌توان از فرش‌های دست بافت، گلیم و جاجیم در طراحی دکوراسیون‌های مدرن استفاده کرد. استفاده از دست بافته‌های ایرانی برای پوشش سطح خانه در طراحی دکوراسیون مدرن به صورت جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

صنایع دستی در دکوراسیون

●       نقش طبیعت در دکوراسیون مدرن

استفاده از محصولات برخاسته از طبیعت یکی از اصول دکوراسیون مدرن است. همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر طبیعت یکی از آرامش بخش‌ترین مکان‌ها برای انسان است و شما می‌توانید با استفاده از محصولاتی که از طبیعت نشات گرفته‌اند محیط زندگی خود را به طبیعت نزدیک‌تر کنید به این هدف که آرامش بیشتری را به محیط زندگی خود وارد کنید. گذشتگان ما برای تولید صنایع دستی از وسایل و مواد طبیعی استفاده می‌کرده‌اند؛ در واقع این محصولات وسایل و ابزاری هستند که با استفاده مواد طبیعی که به وفور در دسترس انسان قرار دارد ساخته شده‌اند. بنابراین هنرهای اصیل ایرانی در این اصل هم با دکوراسیون مدرن تطابق دارد و می‌تواند وسایلی را در اختیار شما قرار بدهد که از طبیعت نشات گرفته‌اند و طبیعت را در جریان زندگی شما متبلور می‌کنند.

از چه صنایع دستی در طراحی خانه‌ی خود استفاده کنیم؟

هنرهای ایرانی تنوع بسیار خوبی دارند که می‌توانند در بخش‌های مختلف محیط مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه با تعدادی از این هنرهای دستی که می‌توانند ما را در طراحی یک دکوراسیون مدرن همراهی کنند آشنا می‌شویم.

صنایع دستی

●       دست بافته‌های ایرانی

در ایران دست بافته‌ها به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرهای دستی شناخته می‌شود که بخش زیادی از فرهنگ اقوام مختلف ایرانی را به صورت تصویری برای شما روایت می‌کند. از دست بافته‌های ایرانی می‌توان به فرش‌، گلیم، جاجیم و گبه اشاره کرد. در هر کدام از این دست بافته یکسری قواعد و قوانین حاکم است که اصالت محصول را به مصرف کننده‌ی نهایی نشان می‌دهد. به عنوان مثال گلیم یکی از دست بافته‌های ایرانی است که با استفاده از ابریشم، موی بز و پشم گوسفند در طرح‌های شلوغ بافته می‌شود.

جاجیم یکی دیگر از دست بافته‌های ایرانی است با استفاده از پشم حیوانات است با این تفاوت که در جاجیم از طرح‌هایی ساده‌تر استفاده می‌شود و به صورت دو رو بافته می‌شود.

علاوه بر آنها گبه هم یک دست بافته از جنس قالی است که با پرزهای بلندتر بافته می‌شود و در طرح‌های آن از اشکال هندسی بسیار ساده برای روایت داستان‌های محلی استفاده می‌شود.

●       ظروف دست ساز

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هنرهای دستی ایرانی ظروف دست ساز است که به شکل‌های مختلف می‌تواند در طراحی دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد. در این بخش تنوع بسیار زیادی برقرار است که هر کدام خصوصیات خاص خود را دارند و به نحوی به محیط مورد نظر شما زیبایی می ‌بخشد.

صنایع دستی آقاجانی

ظروف فیروزه کوبی

 فیروزه کوبی روی مس یکی از اصیل‌ترین هنرهای ایرانی است که در نهایت سادگی زیبایی منحصر به فردی برای شما به ارمغان می‌آورد. ظروف فیروزه کوبی یکی از هنرهای دستی اصفهان است که سنگ‌های فیروزه بر بدنه‌ی ظروف مسی قرار می‌گیرد و یک تضاد رنگی زیبایی را به وجود می‌آورد. ظروف فیروزه کوبی یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که در صنایع دستی آقاجانی می‌توانید پیدا کنید. در صنایع دستی آقاجانی برای تولید محصولات نفیس فیروزه کوبی  از فیروزه‌ی اصل نیشابور و مس با کیفیت استفاده می‌شود و در نهایت با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله برای شما ارسال می‌شود.

محصولات نفیس

ظروف مس و پرداز

یکی دیگر از محصولات زیبایی که از مس نشات میگیرد و زیبایی بسیاری برای شما به ارمغان می‌آورد؛ ظروف مس و پرداز است. در این ظروف از دو هنر مسگری و میناکاری به صورت تلفیقی استفاده می‌شود. در واقع در ابتدا یک ظرف مسی پرداخت می‌شود و نقوشی در قسمت‌هایی از آن نقش می‌بندد و پس از آن در قسمت‌هایی از آن هنر میناکاری به کار می‌رود. در واقع با استفاده از این ظروف شما با یک تیر دو نشان می‌زنید و دو هنر اصیل ایرانی را در دکوراسیون خود به کار می‌برید.در صنایع دستی آقاجانی، در ظروف مس و پرداز پس از ساخته شدن 5 لایه پلی استر برای محافظت از ظرف استفاده می‌شود و در نهایت با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله برای شما ارسال می‌شود.

ظروف خاتم کاری

ظروف خاتم همان ظروفی هستند که با ظرافت‌های خاص خود توجه رهگذران را تماما به خود جلب می‌کنند. در ظروف خاتم از چند ضلعی‌های مرتبی از جنس چوب‌های مختلف و استخوان‌های حیوانات و فلزات استفاده می‌شود. در صنایع دستی آقاجانی می‌توانید ظروف خاتم را در ابعاد و اشکال متنوع و مختلف با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله به دست شما می‌رسد و می‌توانید به عنوان یکی از تزئینات منحصر به فرد در دکوراسیون خودتان استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!