مجله تاپ‌ناز‌

اضطراب شبانه چیست و چگونه درمان می شود؟

اضطراب شبانه یکی از بیماری های روحی و روانی آزاردهنده می باشد که می تواند کیفیت خواب شبانه را کاهش دهد و به روی فعالیت های روزانه افراد هم تاثیر بگذارد. در ادامه این مطلب با روش های درمان اضطراب شبانه آشنا می شوید.

اختلال اضطراب یکی از احساسات طبیعی در انسان می باشد که با احساساتی اعم از عصبی بودن و نگرانی مشخص می شود. ممکن است در شرایط استرس زا، مانند نخستین قرار ملاقات یا مصاحبه شغلی به آن مبتلا شوید. اضطراب شبانه نیز به چنین بیماری های روحی تعلق دارد که در ادامه با روش های درمان و دلایل بروز آن آشنا می شوید.

علل و روش درمان اضطراب شبانه

در بعضی از اوقات اضطراب می تواند بیش از حد معمول در افراد باقی بماند. وقتی که این عارضه ایجاد می شود می تواند چه در زندگی شبانه و چه در کارهای روزانه افراد تاثیر مخرب داشته باشید.

شایع ترین مواقعی که افراد دچار اضطراب می شوند، شب می باشد. خیلی از آزمایشات بالینی نشان داده اند که کمبود خواب می تواند روشی برای اضطراب به حساب می آید. در حالتی دیگر از تحقیقات می توان چنین نتیجه گرفت که با کاهش کیفیت خواب در ارتباط است.

با به کارگیری روش های درمان اضطراب شبانه و رسدگی به مشکلات خواب می توان قدم موثری در مورد بهبود کیفیت زندگی در نظر گرفت.

نشانه های این نوع از اضطراب

در این رابطه علائم زیادی وجود دارد و باید توجه داشت که هر فردی آن را به نوعی متمایز تجربه می کند. این نشانه ها ممکن است که در هر زمانی از روز، صبح یا شبق بروز کند. به صورت کلی در ادامه شایع ترین این نشانه ها را معرفی کرده ایم.

 • ابتلا عصبانیت های بیش از حد و پرخاشگری
 • ایجاد بی قراری یا نگرانی های بی مورد
 • ایجاد مشکلاتی برای تمرکز
 • اختلالاتی در نحوه به خواب رفتن
 • عارضه های گوارشی
 • حمله پانیک
اضطراب شبانه

علت وقوع آن

مشکلات مربوط به خواب و علائم اضطراب با هم ارتباط دارند. عامل کاهش خواب را می توان از محرک های اصلی در ابتلا به اضطراب به حساب آورد. طی مطالعات انجام شده مشخص شده است که چیزی بیش از 50 درصد از بزرگسالان ابتلا به سطحی از اضطراب به صورت کلی می تواند آنها برای به خواب رفتن در شب تاثیر بگذارد. در ادامه مشخص شد که موارد کمی در مورد ابتلای اولیه به اضطراب شبانه وجود دارد ولی به مراتب دلایل متقاوتی در افزایش آن نقش دارند.

در این موقعیت افراد احساساتی اعم از حس تپیش در ذهن و ناتوانی در کنترل افکار را تجربه می کنند. این می تواند به دلیل نگرانی هایی باشد که در طول روز ذهن را به خود مشغول کرده است و یا شامل دغدغه کاری برای فردای آن روز است.

بروز چنین احساساتی می تواند ترشح آدرنالین را افزایش بدهد که در نهایت فرآیند به خواب رفتن شما با مشکلاتی مواجه می شود.

✅ مطلب مشابه: درمان سریع اضطراب + تکنیک های ساده برای رفع استرس

تشخیص ابتلا به بیماری ها:

ابتلا به بعضی از بیماری ها می تواند از دلایل اصلی در بروز این اختلال به شمار اید که از این رو باید اقداماتی برای درمان آنها برای پیمون مسیر اولیه به کار ببرید.

 • ابتلا به بیماری های قلبی
 • اختلال پرکاری تیروئید
 • عارضه دیابت
 • بروز برخی از دردهای مزمن
 • ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر
 • ایجاد تومورهای مغزی خاص

در صورتی که هر کدام از این بیماری ها باعث بروز اضطراب شبانه شده باشند، پزشک اقداماتی برای درمان آنها انجام می دهد.

روش های درمان

فرآیند درمان می تواند از روش های سخت و پیچیده ای باشد که پزشک معالج پس از بررسی و تشخیص دلیل ابتلای شما به این نوع اضطراب، روش های موثری باری درمان به شما پیشنهاد می دهد.

مصرف برخی داروها:

در چنین شرایطی باید در نظر بگیرید که نحوه درمان اضطراب به روشی دوگانه نیاز دارد. به صورت کلی روان درمانی در کنار مصرف دارو به مراتب می تواند باعث ایجاد نتیجه های موثرتری هم شود. داروهای متفاوتی در بازار وجود دارند که پزشک با علم خویش آنها را تجویز می کند. در این شرایط باید به این نکته اشاره داشت که این دسته از قرص ها می توانند دارای مزایا و عوارضی باشند که باید از آنها اطلاع داشته باشید.

برای درمان حملات حاد اضطراب، قرص بنزودیازپین تجویز می گردد که در حالتی دیگر از شایع ترین داروهای درمان طولانی مدت عارضه اضطراب شبانه به حساب می آید.

روان درمانی:

روش های متفاوت از روان درمانی برای بهبود این اختلال وجود دارد که به مراتب می تواند باعث بروز اضطراب شود. از دیگر روش های درمان می توان به درمان شناختی رفتاری اشاره کرد که آن نوعی روان درمانی به شمار می آید که مراتب باعث بروز تغییراتی در الگوهای فکری برای بهبود رفتار و خلق و خوی شما شود. باید به این نکته توجه داشت که آن می تواند چیزی در بین 12 الی 16 هفته به طول بیانجامد که در نهایت جواب آن مشخص شود.

درمان گیاهی:

در بعضی از مواقع باید از روش دیگر یا طب سنتی برای درمان این عارضه استفاده کنید.

تحقیقاتی در این رابطه صورت گرفت، مشخص شد که داروهای گیاهی برای بهبود علائم اضطراب خیلی کم هستند. این در حالتی است که با رعایت برنامه غذایی و مصرف بعضی از مکمل ها می توان آن را تا حد قابل توجهی کنترل کرد.

تشخیص ابتلا به بیماری ها:

ابتلا به بعضی از بیماری ها می تواند از دلایل اصلی در بروز این اختلال به حساب آید که از این رو باید اقداماتی برای درمان آنها برای پیمون مسیر اولیه به کار ببرید.

 • ابتلا به بیماری های قلبی
 • اختلال پرکاری تیروئید
 • عارضه دیابت
 • بروز برخی از درد های مزمن
 • ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر
 • ایجاد تومورهای مغزی خاص

در صورتی که هر یک از این بیماری ها سبب بروز اضطراب شبانه شده باشند، پزشک اقداماتی در جهت درمان آن ها انجام می دهد.

زمان مراجعه به پزشک

ابتلا به اضطراب های مداوم می تواند خواب شبانه را بسیار سخت کند و در نهایت کیفیت زندگی را در طول روز مختل کند. در ادامه می تواند روی عملکرد شغلی و یا تحصیلی هم تاثیر منفی بگذارد و انجام هر کاری را برای شما سخت کند.

در صورتی که این اختلال های روحی بر چگونگی و کیفیت زنمدگی شما تاثیر منفی گذاشتند، حتما زمان آن فرا رسیده است که به پزشک و متخصص سلامت روان مراجعه کنید.

این نوع از اضطراب می تواند برای بعضی از افراد باعث بی خوابی شود. بی خوابی مزمن هم می تواند تاثیرات منفی روی سلامتی بگذارد که مهمترین آثار سوء شامل موارد زیر است.

 • فشار خون بالا
 • تضعیف سیستم ایمنی
 • ابتلا به برخی بیماری های روحی
 • افسردگی

✅ مطلب مشابه: شناخت اختلال اضطراب جدایی و روش های درمان آن

مطالب مشابه را ببینید!