مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعات در مورد گیاه بابا آدم + روش های تکثیر و نگهداری این گیاه

در این مطلب تاپ ناز با یکی از گیاهان بسیار زیبا و عالی برای آپارتمان آشنا می شود. در ادامه این مطلب اطلاعاتی درم ورد گیاه بابا آدم، روش های تکثر این گیاه و پرورش آن را توضیح داده ایم. این گیاه یکی از گیاهان علفی دو ساله است که پس از دو سال از بین می رود.

بابا آدم یکی از گیاهانی است که ارتفاع زیادی ندارد و شما می توانید خیلی راحت آن را در منزل پرورش دهید. در ادامه روش های نگهداری از گیاه بابا آدم را برای شما توضیح می دهیم.

نگهداری و پرورش گیاه بابا آدم

گیاه زیبای بابا آدم از تیره گیاهان گل ستاره ای ها است و ارتفاع آن به دو متر می رسد. این گیاه ساق ای شبیه به پوست یک مار دارد و روی ساقه هایش کرک های زبر دارد. برگ های گیاه بابا آدم بزرگ و پهن است و حالتی افتاده دارند.

گب هاب بابا آدم مانند فندق هستند و میوه آن اندازه فندق است و رنگ آن حنایی است. برای نگهداری از این گیاه باید شرایط زیر را فراهم کنید:

نور خوب

نور مورد نیاز برای این گیاه متوسط می باشد پس قرار دادن این گیاه در پشت پنجره می تواند وضعیت نا مناسبی برای فراهم کند. می توانید این گیاه را در بخشی از منزل قرار دهید که به صورت متوسط نور به گیاه تابیده شود و بخش هایی از روز هم سایه داشته باشد. مثلا قرار دادن گیاه بابا آدم پشت پرده خانه مناسب است.

گیاه بابا آدم

دما

برای این گیاه دمایی بین 15 تا 28 درجه سانتی گراد مناسب است. کم و زیاد شدن بیش از حد دما می تواند به این گیاه آسیب وارد کند و باعث از بین رفتن آن شود.این گیاه یک دوره خواب دارد و با سرد شدن دما به خواب میرود و پس از گذشتن فصل سرما باز جان می گیرد و رشد می کند.

رطوبت کافی

هوای مرطوب برای رشد گیاه ضروری است. اگر رطوبت کافی نباشد این گیاه خشک می شود. روش هایی که می توانید رای این گیاه رطوبت را تامین کنید متفاوت هستند. در یک روش می توانید هفته ای یک بار و یا دو بار غبارپاشی کنید و روش دیگر این است که از یک جزیره استفاده نمایید. در روش دوم باید ظرف زیری گلدان را بزرگ تر انتخاب کنید و زیر آن را پر از سنگ کنید و مقداری آب بریزید تا گلدان آب مورد نیاز را از تبخیر به دست آورد.

 

مطلب پیشنهادی: اطلاعات کامل گیاه پوتوس + روش های نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی پوتوس یا پیتوس

 

آب کافی

گیاه بابا آدم گیاهی آب دوست است و باید مرتب به آن آب داد. هفته ای سه بار باید به این گیاه آب بدهید. این زمان آبیاری در فصول سرد باید کمتر شود زیرا آب خاک کمتر بخار می شود و آبیاری زیاد در فصل سرد می تواند ریشه گیاه را از بین ببرد.

خاک خوب

گیاهان نیاز به خاک های متفاوت دارن دو گیاه بابا آدم برای رشد بهتر نیاز به خاک سبک و مغذی دارد. بهتر است در این خاک مواد آلی مناسب هم وجود داشته باشد تا گیاه بتواند خوب از آن تغذیه کنید. مثلا می توانید از مخلوط پیت ماس و پرلیت استفاده کنید.

کود دهی

کودهای زیادی برای رشد گیا استفاده می شود ولی برای این گیاه باید از کود ۱۰-۰-۲۰ استفاده کنید و میزان آن باید ۵۰ درصد باشد. این کود برای رشد گیاه خوب است و می توانید در ماه دوبار کود دهی کنید.

تمیز کردن برگ ها

تمیز کردن برگ باعث از بین رفتن آفت شپشک می شود و باعث شادابی و طراوت گیاه می شود. تمیز کردن برگ های گیاه بابا آدم ساده است و فقط نیاز به سک دستمال مرطوب است که به آرامی روی گیاه کشیه شود تا تمیز شود.

نکته : در نظر داشته باشید که برگ های این گیاه بسیار حساس می باشند بنابراین با احتیاط این کار را انجام بدهید تا از شکستگی آن ها جلوگیری کنید.

گیاه بابا آدم

روش تکثیر

وقتی بتوانید خوب از این گیاه نگهداری کنید می توانید آن را تکثیر هم کنید. تکثیر شدن این گیاه بیشتر از طریق ریزوم انجام می شود. برای تکثیر بابا آدم فصل بهار بهترین موقع است و می توانید پاجوش های این گیاه را استفاده کنید. پاجوش ها را باید از مادر با چاقوی تیز و تمیز جدا کنید و در گلدان جدید قرار دهید.

خواص گیاعه بابا آدم

گیاه بابا آدم خواص درمانی دارد و می توانید خشک شده این گیاه را از عطاری تهیه کنید. خواصی که این گیاه دارد به دلیل موادی است که در ریشه های آن وجود دارد. ریشه های بابا آدم دارای موادی مانند رزین، پتاسیم، منیزیم، آهن، تانن و گروهی از ویتامین c و ویتامین های B می باشد. طبع این گیاه سرد و خشک است و برای برخی از افراد توصیه نمی شود. ریشه این گیاه را می توانید به صورت جوشانده و یا دم کرده استفاده کرد. مزایای این ریشه ها عبارت است از :

  • درمان نقرص
  • تصفیه خون
  • بالا بردن سیستم امنی
  • درمان کم خونی و رنگ پریدگی

 

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری از گیاه بامبو در منزل + شرایط نگهداری و پرورش بامبو

مطالب مشابه را ببینید!