مجله تاپ‌ناز‌

آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟ عوامل موثر در رشد بعد از 18 سالگی

افزایش قد 1

عوامل زیادی وجود دارند که در تعیین قد شما نقش دارند. یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قد انسان، ژنتیک است. عوامل ژنتیکی تا 80 درصد بر قد شما تاثیر گذار می باشند. 20 درصد دیگر مربوط به عوامل محیطی مانند تغذیه، ورزش و خواب کافی است. یعنی ممکن است بتوانید قد خود را با کمک رژیم غذایی مناسب، فعالیت های بدنی، خواب کافی و … تغییر دهید اما ممکن است با انجام تمام این کارها به نتیجه نرسید.

بررسی های انجام شده بر روی دو قلوها، به خصوص دو قلوهای همسان نشان می دهد که ژنتیک عامل اصلی و تقریبا 60 تا 80 درصد در میزان قد تاثیر می گذارد و 20 تا 40 درصد، به عوامل محیطی مانند تغذیه و سبک زندگی بستگی دارد. روند متوسط افزایش قد در بسیاری از کشور ها در صد سال اخیر تایید کننده نقش عوامل محیطی در افزایش قد می باشد.

باور اکثر افراد بر این است که افزایش قد بعد از بزرگسالی متوقف می شود. روش هایی برای افزایش قد وجود دارد که راه حل های طبیعی با تاثیر متوسط بر افزایش قد می باشند و نباید در سن بالا انتظار غیر معمول از این روش ها داشت. در این مطلب قصد داریم بهترین راه های افزایش قد را به شما معرفی کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آیا امکان افزایش قد بعد از 18 سالگی وجود دارد؟

افزایش قد 1

پژوهش ها نشان می دهند که اکثر افراد بعد از 2 سالگی، در حدود 2 الی 3 سانتی متر در سال رشد می کنند. میزان رشد قد بعد از دوره بلوغ افزایش پیدا می کند اما سرعت رشد هر فردی با فرد دیگر متفاوت می باشد. برای مثال، میزان رشد قد دختران در سنین نوجوانی بیشتر از بازه های سنی دیگر است، اما قد پسران ممکن است تا چندین سال بعد از نوجوانی رشد کند.

بعد از به پایان رسیدن دوره بلوغ، رشد قد متوقف می شود. در بسیاری از افراد بعد از 18 سالگی حتی با وجود رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی، افزایش قد دیده نمی شود. بسته شدن صفحات استخوانی یا صفحه اپی فیز (منطقه ای در دو انتهای استخوان های بلند) یکی از دلایل توقف رشد قد است.

در اواخر سنین بلوغ، تغییرات هورمونی باعث بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد استخوان ها می شود. این حالت برای دختران در 16 سالگی و برای پسران در 19 سالگی اتفاق می افتد. در برخی موارد ممکن است بسته شدن صفحه رشد در برخی افراد با تاخیر و تا 20 سالگی ادامه پیدا کند. در این حالت فرد شانس بیشتری برای قد بلندتر شدن دارد.

همچنین گاهی اوقات به دلیل تولید بیش از حد هورمون رشد، احتمال افزایش قد تا 22 سالگی نیز وجود دارد. تغییرات جزئی قد ناشی از فعالیت های روزانه، با تاثیر بر غضروف و مایع ستون فقرات، تا حدودی باعث تغییرات قد می شوند.

برخی از محققین معتقدند که طول دیسک ستون فقرات ممکن است بعد از 18 سالگی افزایش پیدا کند، اما تاثیر آن بر روی قد بسیار کم است. اگر چه برخی باور دارند که بعضی از فعالیت های بدنی مانند شنا یا حرکات کششی می تواند به افزایش قد کمک کند، اما این نظریه کاملا تایید نشده است.

روش های افزایش قد

افزایش قد 2

اگر در سن بلوغ و دوران نوجوانی هستید، با انجام برخی اقدامات می توانید قد خود را افزایش دهید. چون در این دوره بیشترین پتانسیل برای رشد قد وجود دارد. اما اگر در دوره بزرگسالی هستید، ممکن است از برخی فعالیت ها نتیجه نگیرید. با استفاده از روش های زیر می توانید قد خود را تا حدودی افزایش دهید:

تمرینات کششی

یکی از بهترین روش ها برای افزایش قد، انجام حرکات کششی است. سعی کنید روزانه 15 دقیقه یا بیشتر تمرینات کشش انجام دهید. این کار باعث کاهش استرس در قسمت پایین کمر می شود. اجازه دهید ستون فقرات شما به طور کامل کشیده شود. تمرینات زیادی مانند حرکت لمس پا، کشش پهلو، کشش کبری و پیلاتس وجود دارد که هر کدام از آن ها را باید در کنار تغذیه مناسب انجام دهید تا به نتیجه برسید.

رژیم غذایی مناسب

یکی از موثرترین راهکارها برای افزایش قد، این است که رژیم غذایی مناسب و متعادلی داشته باشید. اگر در دوران نوجوانی و در سن رشد هستید، باید مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را از طریق مواد غذایی دریافت کنید. رژیم غذایی شما باید شامل ترکیبات مختلف مانند میوه ها و سبزیجات تازه، پروتئین، غلات، لبنیات و … باشد. سعی کنید از مواد غذایی سرشار از قند و چربی های اشباع شده خودداری کنید.

اگر یک بیماری مفصلی باعث کاهش قند شما شده است، می توانید از مکمل های حاوی کلسیم بیشتر استفاده کنید. به طور کلی، خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 70 سال باید به صورت روزانه 1200 میلی گرم ویتامین D مصرف کنند تا کلسیم لازم برای استحکام استخوان را دریافت کنند. اگر در رژیم غذایی شما ویتامین یا مواد معدنی لازم وجود ندارد، حتما با پزشک مشورت کنید یا برنامه غذایی دریافت کنید.

شنا

یکی دیگر از راه های افزایش قد، شنا کردن است. شنا یک تمرین آرامش بخش است که می تواند چند سانت به قد شما نیز اضافه کند. شنا یک ورزش بدنی کامل است که از هر طرف رباط ها، تاندون ها را بسط می دهد و ستون فقرات را بلند می کند. برای این که به نتیجه مطلبو برسید باید به صورت منظم انجام دهید. سعی کنید هر روز یا یک روز در میان شنا کنید و بعد از آن، غذاهای مناسب و مغذی مانند بلغور جو دو سر یا تخم مرغ مصرف کنید.

مصرف صبحانه کامل

اکثر متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف صبحانه کامل و سالم نقش مهمی در افزایش قد خواهد داشت. بخشی از سبک زندگی مناسب، مصرف صبحانه سالم و کامل است که به ترشح هورمون های رشد و بهبود متابولیسم بدن کمک می کند. پس از مصرف صبحانه سالم، بسیاری از مواد مغذی جذب بدن شما می شود. مصرف صبحانه کامل و سالم برای افرادی که در دوران نوجوانی هستند اهمیت بیشتری دارد و یکی از بهترین روش های جذب مواد مغذی و افزایش قد است.

خواب کافی

یکی دیگر از عوامل موثر در رشد قد، خواب کافی است. اگر در دوران نوجوانی قرار دارید، حتما باید به ساعت خواب خود توجه داشته باشید. البته ممکن است خواب کافی بر رشد افراد بزرگسال که دوران بلوغ را گذرانده اند تاثیر زیادی نداشته باشد، اما برای افراد نوجوان بسیار مهم است.

وقتی که شما خواب هستید، در بدن شما هورمون رشد آزاد می شود. تولید این هورمون و هورمون های مرتبط دیگر، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش قد دارد. کم خوابی بیش از حد، میزان ترشح هورمون های رشد را مختل می کند. علاوه بر آن، باعث بروز مشکلات دیگر مانند خستگی یا بی انرژی بودن بیش از حد می شود.

بیرون رفتن در هوای آفتابی

اگر می خواهید قد بلندتری داشته باشید، از نور خورشید غافل نشوید. آسان ترین راه برای جذب ویتامین د، بیرون رفتن و قرار گرفتن در آفتاب است که کلسیم را در بدن تغییر می دهد و به افزایش قد کمک می کند.

تمرینات یوگا

یوگا بهترین ورزش برای افزایش قد است و باعث می شود که شما قد بلندتر و خوش اندام تر شوید. انجام تمرینات یوگا به شما کمک می کند تا انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید و همچنین ترشح هورمون های بدن تسهیل می کند.

بهبود وضعیت بدنی

یکی از دلایلی که باعث می شود قد کوتاه تر به نظر برسید، قرار گرفتن بدن در یک وضعیت نامناسب می باشد. اگر به طور مدام قوز کنید و در وضعیت نادرستی بایستید، آسیب های شدیدی به بدن شما وارد می شود. این آسیب ها به مرور زمان باعث خمیدگی کمر یا کوتاهی قد می شوند.

اگر به طور مداوم خم شوید، ممکن است فرم بدن شما برای همیشه تغییر کند و این موضوع باعث کمر درد، گردن درد و مشکلات دیگر می شود. بنابراین بهتر است وضیعت بدنی خود را بهبود دهید و به طرز ایستادن، نشستن و خوابیدن خود توجه داشته باشید. متاسفانه بسیاری از افراد به این موضوع توجه نمی کنند.

گاهی اوقات محیط خواب شما بر وضعیت بدنی تان تاثیر دارد. شما می توانید از یک بالش و تشک طبی مناسب استفاده کنید تا گردن و کمر تان در وضعیت مناسبی قرار بگیرند. برخی از تمرینات ورزشی به گونه ای طراحی شده اند که باعث بهبود وضعیت بدنی شوند. البته برای انجام دادن این تمرین ها و کسب اطلاعات کافی در این زمینه باید تحت نظر پزشک یا مربی های ورزشی قرار بگیرید.

بارفیکس

بارفیکس زدن به بهبود وضعیت بدن شما کمک می کند و شما را قد بلندتر نشان می دهد. وضعیت بدنی مناسب معمولا متکی به عضلات میان تنه و پشت قوی است که مسئول ثابت نگه داشتن ستون فقرات هستند.

حرکت ورزشی بارفیکس، ماهیچه‌های زیادی را در بدن به کار می اندازد. بهبود وضعیت بدنی و قد شما به شدت قوی بودن ماهیچه های کمر و شکم تان بستگی دارد که مسئول استحکام ستون فقرات شما است. بنابراین وقتی شما این نواحی را تقویت کنید، به طور موثری ماهیچه های لازم برای ایجاد تعادل را می سازید.

علاوه بر آن، با انجام ورزش هایی مانند بارفیکس برای قد که ماهیچه های کمر را تقویت می کند، توجه شما بیشتر نسبت به آن ناحیه جلب می شود. با تمرکز بیشتر به آن ناحیه هم راحت تر می توانید صاف بایستید و شکم و کمر کشیده تری داشته باشید و قد بلندتر به نظر برسید، پس این حرکت را به طور منظم انجام دهید.

مدیتیشن

غده هیپوفیز، هورمون رشد را آزاد می کند که مسئول افزایش قد است. بنابراین 5 دقیقه در روز وقت بگذارید و مدیتیشن انجام دهید. غده هیپوفیز که مسئولیت رشد را بر عهده دارد، معمولا فقط تا دوره نوجوانی به ترشح هورمون می پردازد و بعد از این دوره ترشح هورمون توسط این غده متوقف می شود. با این حال در برخی موارد با استفاده از مدیتیشن می توان ترشح هورمون توسط این غده را دوباره فعال کرد.

پریدن

برخی از تمرینات ورزشی مانند پریدن و جهش، بر افزایش پمپاژ قلب تاثیر دارند. هنگام پریدن و جهش تمام ماهیچه ها و رباط ها در بدن با تماس و کشش راست می شود که منجر به افزایش خون می شود و بر توده استخوان فشار وارد می کند و باعث می شود که فرد قد بلندتر شود. همچنین می توانید تنوع بیشتری را به تمرین اضافه کنید. روزی 25 بار به مدت 4 هفته این تمرینات را انجام دهید.

خودداری از مصرف دخانیات

یکی دیگر از راهکارهای افزایش قد، خودداری از مصرف بازدارنده های رشد است. مواد مخدر، سیگار و نوشیدنی های الکلی مهم ترین بازدارنده های رشد هستند. مصرف مداوم این ترکیبات به مرور زمان رشد بدن را متوقف می کند. حتی بعضی از آنتی بیوتیک ها هم به عنوان مهار کننده رشد عمل می کنند. بنابراین بهتر است هنگام مصرف داروها با پزشک مشورت کنید.

در سنین نوجوانی و حتی بزرگسالی به هیچ عنوان سیگار، الکل و یا موادی مانند این ها را مصرف نکنید. به جای آن، سعی کنید مصرف مواد غذایی سالم را افزایش دهید و به سلامتی بدن خود توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که تمام اقداماتی که در دوره نوجوانی انجام می دهید، بر دوره بزرگسالی شما تاثیر می گذارند.

مواد غذایی مناسب برای افزایش قد در بزرگسالی

موادغذایی edited

اگر چه در دوران بزرگسالی بدن مقادیر کمتری از هورمون های رشد را تولید می کند، اما هنوز هم امکان افزایش تولید آن ها با تغذیه درست وجود دارد. یک رژیم غذایی سالم باید سرشار از پروتئین ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها، چربی های ضروری و مواد مغذی دیگر باشد. ویتامین D یکی از مهم ترین موادی است که به استخوان ها کمک می کند تا کلسیم را جذب کنند و این امر موجب رشد و استحکام استخوان ها می شود.

مصرف مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، شیر، آجیل ها و انواع میوه ها و سبزیجات تازه می توانند به افزایش قد کمک کنند. مصرف مواد غذایی مناسب موجب تأمین سوخت مناسب بدن و بهبود عملکرد تمام سیستم های بدن می شود و به افزایش گردش خون، بالا بودن متابولیک و داشتن استخوان های قوی تر و بلندتر نیز کمک می کند.

ماهی

ماهی یکی از غذاهای خوشمزه و پر طرفدار است. گوشت ماهی برای کشش ماهیچه ها بسیار مفید می باشد و می تواند به افزایش قد شما کمک کند.

مرغ

مرغ فواید بی نظیری برای سلامتی بدن دارد. مرغ دارای پروتئین فراوانی است که بافت و ماهیچه ها را به طور موثر می سازد. بنابراین افرادی که قد آن ها بعد از 18 سالگی رشد نمی کند باید روزانه 50 گرم سینه مرغ مصرف کنند.

شیر

شیر منبع غنی کلسیم است و باعث استخوان سازی در بدن می شود. شیر دارای پروتئین ها و ویتامین هایی است که می توانند استخوان های شما را قوی تر و محکم تر کنند.

تخم مرغ

تخم مرغ دارای پروتئین زیادی است که می تواند به تقویت استخوان ها و افزایش رشد قد کمک کند. بنابراین اگر در دوران بزرگسالی هستید برای رشد قد خود می توانید تخم مرغ مصرف کنید.

موز

موز یکی از بهترین و مهم ترین میوه ها برای افزایش قد است. پتاسیم موجود در موز باعث تقویت و محکم شدن استخوان های شما می شود. استخوان های قوی مسئول رشد قد هستند. بنابراین هم در دوره نوجوانی و هم در بزرگسالی برای افزایش قد می توانید از این میوه ی خوشمزه استفاده کنید.

اسفناج

اسفناج فواید زیادی برای بدن دارد و می تواند به افزایش قد در نوجوانی و بزرگسالی کمک کند. اسفناج دارای مقادیر زیادی از ویتامین ها، کلسیم، آهن و فیبر می باشد و رشد مناسب بدن را تضمین می کند. برای نتیجه بهتر اسفناج را به طور منظم مصرف کنید.

آشواگاندا

جینسنگ هندی یک ماده غذایی فوق العاده است که می تواند به رشد قد کمک کند. جینسنگ هندی را به راحتی می توانید از فروشگاه های گیاهی تهیه کنید و در هر زمان از روز می توانید آن را میل کنید. مصرف منظم این ماده غذایی می تواند باعث رشد قد در دوره نوجوانی و بزرگسالی شود.

پنیر

همانطور که می دانید پنیر حاوی کلسیم است و کلسیم تاثیر بسیار زیادی در ساخت استخوان ها و بلند شدن قد دارد. بنابراین پنیر یکی از مفید ترین مواد غذایی برای افزایش قد می باشد.

سویا

سویا یکی از بهترین خوراکی ها برای گیاه خواران است چون دارای مقادیر بسیار زیادی پروتئین با کیفیت می باشد. این محتوای خالص بافت و استخوان را بهبود می دهد. برای افزایش قد می توانید روزی 50 گرم سویا مصرف کنید.

چگونه قد خود را در بزرگسالی افزایش دهیم؟

افزایش قد 3 1

اگر در سنین بزرگسالی هستید و در سن رشد نیستید اما از قد خود راضی نیستید، می توانید راهکارهای زیر را انجام دهید تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

  • وضعیت نامناسب بدن می تواند تا چند سانتی متر بر قد شما تاثیر بگذارد، بنابراین وضعیت بدنی مناسب را تمرین کنید و طرز نشستن و ایستادن خود را اصلاح کنید.
  • از کفش های پاشنه دار استفاده کنید یا در کفش های خود کفی هایی را قرار دهید که قد شما را چند سانتی متر افزایش دهد.
  • عضله سازی کنید تا قوی تر به نظر برسید. اگر احساس می کنید اندام کوچک و ریزی دارید، بدنسازی و کار با وزنه می تواند بدن شما را عضلانی تر و قوی تر جلوه دهد.

استفاده از هورمون رشد بعد از به پایان رسیدن سن بلوغ تاثیری ندارد و این هورمون برای قبل از سن بلوغ با نظر متخصص غدد استفاده می شود. برخی از افراد بعد از سن بلوغ به دنبال روش های دیگر یا عمل جراحی هستند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. حتی در برخی از کشورها این عمل ها برای قد بلند شدن ممنوع می باشد. بنابراین بهتر است که شما میزان قد خود را بپذیرید و از شرایط خود راضی باشید.

مطالب مشابه را ببینید!