مجله تاپ‌ناز‌

دلیل افسردگی صبحگاهی چیست، چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان می شود؟

افسردگی صبحگاهی یکی از معضل هایی است که بسیار شایع است. علائم افسردگی شامل بی انگیزه شدن و لذت نبردن از انجام فعالیت های روانه می باشد و بر کیفیت خواب هم تاثیر می گارد. بیشتر اوقات در فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی علائم اختلال افسردگی ماژور حاد هم دیده می شود. این علائم گاهی در موقع صبح تشدید می شوند و در طول روز از بین می روند و یا از شدت آنها کمتر می شود.

مطالعات نشان می دهد که افسردگی 20 تا 25 درصد از جمعیت جهان را در برگفته است. این آمار از کشورهای مختلف می باشد. در ادامه در مورد افسردگی صبحگاهی و روش درمان آن اطلاعاتی را می خوانید.

افسردگی صبحگاهی

اختلال افسردگی انواع مختلف دارد و گاهی احساس افسردگی در ساعات مشخصی از روز شدت پیدا می کند. علائم افسردگی شامل حس نا امیدی، افسردگی و ناراحتی است و اگر این علائم در موقع صبح تشدید شوند، به آن افسردگی صبحگاهی گفته می شود.

حس افسردگی و پریشانی باعث می شود که افراد از قرص و داروهای مختلف استفاده کنند ولی با توجه به زمینه افسردگی که منشا آسیب های روانی و محیطی فرد است، درمان افسردگی با روش های طبیعی، می تواند جایگزین مناسبی برای فرد باشد.
پژوهش های زیادی روی رفتار انسان صورت گرفته است که نشان می دهد حس افسردگی و غمگین بودن، یک واکنش طبیعی بدن می باشد و پاسخی به مشکلات و فقدان های زندگی می باشد.
روانشناسان می گویند که افسردگی نوعی درماندگی آموخته شده است که در آن فرد به صورت شناختی به این نتیجه گیری می رسد که دچار نوعی ابهام و سرگشتگی است. این حالت می تواند در شرایط مختلف مانند سوگواری، طلاق، از دست دادن شغل و بیکاری و به صورت کلی ناشی از یک حادقه و یا اتفاق است.
افسردگی بر خلاف باور عوام که بیشتر آن را فیزیکی تصور می کنند، اختلالی ذهنی و روانی است که در نهایت باعث تغییر جسمی می شود و تصور می کنند که فرد افسرده کم تلاش و گوشه گیر است و گاهی حالت روانی آنها را به غلز اشتباه فیزیولوژیک می بینند، این در حالی است که وضعیتافسرده گونه که بیشتر ناشی از فقدان انگیزه کافی است و نوعی خطای شناختی به حساب می آید.

 افسردگی صبحگاهی

علائم افسردگی صبحگاهی

علائم این نوع افسردگی شامل بی انگیزه شدن و لذت نبردن از انجام فعالیت های روزانه است، این در حالی است که کیفیت خواب هم بسیار کم می شود. بیشتر اوقات در فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی علاوم اختلال افسردگی ماژور – حاد هم دیده می شود و این علائم گاهی در موقع صبح تشدید می شوند و در طول روز از بین می روند و یا از دشت آنها کاسته می شود. محققان معتقد هستند در صورتی که فرد نشانه را برای مدت 14 روز یا بیش از آن تجربه کند افسردگی در او وجود دارد.

مهمترین علائم اختلال افسردگی

بی قراری زیاد در بیشتر روزهای هفته

خستگی یا نداشتن انرژی کافی در طول هفته

احساس پوچ بودن و بی ارزشی

نداشتن تمرکز یا تصمیم گیری به خصوص در صبح

مشکلات ناشی از خواب، خواب زیاد یا سخت خوابیدن

کاهش وزن بدون داشتن رژیم غذایی

حس افسردگی که در کل روز ادامه داشته باشد

نداشتن انرژی برای فعالیت های منظم صبحگاهی مانند مسواک، لباس پوشیدن و خارج شدن از تخت

باید به یاد داشته باشید که فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی این علائم با گذر زمان کمتر می شوند.

دلیل افسردگی صبحگاهی

روانشناسان دلیل واضحی را در ابتلا به افسردگی صبحگاهی تشخیص نداده اند، ولی دلایل زیادی در بروز آن نقش دارند. از سویی افسردگی صبحگاهی در ساعات مشخص از طول روز ظاهر می شود. پزشکان دلیل آن را با ناهماهنگی در ساعات زیستی بدن مرتبط می دانند. ساعات زیستی فرآیندی است که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند. تغییرات هورمونی در طول روز می تواند بر ساعات زیستی تاثیر بگذارد. یکی از هورمون ها ملاتونین نام دارد که باعث خوب افراد می شود.

بیشتر افراد ممکن است در طول روز با تغییرات خلفی زیاد روبرو شوند ولی ارادی که به افسردگی صبحگاهی دچار هستند در خلقیات خود فراز و فرودهایی دارند که هر روز یا در بیشتر روزهای هفته رخ می دهد.

علاوه بر تغییرات ریتم طبیعی بدن عوامل دیگری هم در بروز افسردگی صبحگاهی و اختلال افسردگی ماژور نقش دارند.

عوامل تاثیرگذار در افسردگی صبحگاهی

ژنتیک (سابقه خانوادگی فرد مبتلا به افسردگی)

مصرف مواد مخدر و یا مواد الکلی

وقوع اتفاقات ناگوار و ناگهانی در زندگی

آسیب روحی یا جسمی یا تروما

ابتلا به بیماری هایی که بر خلق و خوی افراد تاثیر می گذارد مانند اضطراب یا اختلال کم توجهی بیش فعالی

چطور افسردگی صبحگاهی را تشخیص دهیم؟

چنانچه برای درمان افسردگی به متخصص مراجعه کنید، پزشک شما با پرسیدن چند سوال روان تشخیص را شروع می کند. این پرسش ها می تواند مربوط به تغییرات خلق و خو، وزن و اشتهای شما باشد. پزشک تلاش می کند بفهمد که بیمار چه مدت با این علائم درگیر است. او تلاش می کند عوامل دیگر مانند پرکرای تیروئید را هم بررسی کند و بیماری هایی را که عوارضی مانند این اختلال دارند رد کند. پزشک از شما در مورد انواع داروهایی که مصرف می کند سوال می کند، به این دلیل که بعضی از داروها عوارضی را به جا می گذارند.

روش های درمان افسردگی صبحگاهی

چنانچه افکاری مانند خودکشی یا خودآزاری به سراغ شما می آید به سرعتبه یک متخصص مراجعه نمایید. پزشک شما می تواند به سرعت به معالجه شما بپردازد. در ادامه روش های درمان افسردگی صبحگاهی را بررسی می کنیم:

ورزش منظم

ورزش کردن منظم به خصوص در هوای ازاد می تواند باعث بهبود علائم افسردگی خفیف و متوسط شود. پیاده روی برای مبتلایان به افسردگی صبحگاهی تاثیر دارد، بی خوابی را کاهش می دهد. قرارگیری در معرض نور طبیعی، علائم را تا حدی زیاد بهبود می دهد.

روان درمانی

این روش به فرد کمک می کند که متوجه افکار منفی خود شود و او را به سوی افکار مثبت هدایت کند. خانواده درمانی و گروه درمانی هم باعث تقویت روابط اجتماعی فرد می شود.

درمان تحریک مغزی

درمان های تحریک مغزی مانند الکتروشوک و تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال تکراری باعث کاهش علائم افسردگی می شود ولی به ندرت پیش می آید که این روش نخستین انتخاب درمانی باشد.

استفاده از دارو

بعضی از داروها مانند داروهیا ضد افسردگی، تثبیت کننده خلق و خو و داروهای ضد روان پریشی به عنوان درمان دارویی افسردگی به حساب می آیند.

البته می توانید از درمان های جایگزین مانند مدیتیشن، یوگا و طب سوزنی هم بهره ببرید. این درمان ها به شما کمک می کند که با گذر زمان از احساس سلامتی و بهبودی بهره مند شوید. البته این را هم بدانید که این روش ها جیاگزی درمان های بالینی افسردگی ماژور نخواهند بود.

مطالب مشابه را ببینید!