مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعات در مورد افسردگی ماژور و روش های درمان این مشکل روانی

افسردگی ماژور یا افسردگی عمده نوعی از افسردگی می باشد که در آن فرد، دچار حالاتی از پریشانی می شود و از نشانه های ابتدایی در این افسردگی، بی اعتمادی و بی رقبتی در فرد است.

در افسردگی عمده نشانه هایی از کم حوصلگی، بی حال شدن، بی انگیزه بودن در انجام دادن کارها، نداشتن اعتماد به نفس و حالاتی از پریشانی دیده می شود، این نوع از افراد دارای تفکرات اشتباه نسبت به اطراف خود دارد و در بیشتر موارد ارتباطاتی با دنیای خارج دارند که افراد دیگر آن را نمی بینند. در افسردگی ماژور، فرد ممکن است دوره های مختلف افسردگی را بگذراند که در طی زمان این نشانه ها در فرد بیشتر می شود

دلایل و نشانه های افسردگی ماژور

طبق تحقیقات که در مورد افسردگی صورت گرفته است به تاثیر عوامل ژنتیکی در بروز افسردگی عمده و یا ماژور تاکید شده است. مصرف زیاد مواد مخدر، دارو و داشتن پیشینه خانوادگی هم جزو این عوامل است. این نوع افسردگی در نوجوانان شایع است که باید علایم افسردگی در نوجوانان و روش های مقابله با آن را بشناسید و راهکار مناسب را استفاده کنید.

افرادی که در معرض اضطراب و استرس هستند هم بیشتر از دیگران به این نوع افسردگی مبتلا می شوند. نداشتن رضایت از زندگی و لذت نبردن از آن هم می تواند باعث این امر شود. ناکامی هم از دیگر عوامل است که فرد در تحصیل، شغل و ازدواج با آن روبرو می شود و همه این ها عاملی برای بروز این نوع افسردگی هستند. به صورت کلی دلایل اصلی ایجاد کننده افسردگی عمده، نداشتن اعتماد به نفس، شکست، مبتلا شدن به بیماری مزمن، اضطراب و تنش روانی، بارداری، ارثی، عوارض مصرف دارو و مواد مخدر خواهد بود. در ادامه روش های سریع درمان افسردگی را معرفی می کنیم.

نشانه های بیماری افسردگی عمده:

 • نداشتن انرژی و انگیزه برای انجام دادن کارها
 • خستگی، کسالت و بی حالی
 • نداشتن تحرک و دور شدن از فعالیت و کار
 • اختلالات عمده خواب مانند بی خوابی، بد خوابی و پر خوابی
 • انزوا و گوشه گیر شدن
 • تغییرات چشم گیر در وزن و حالت های جسمانی و ابتلا به بیماری جسمی
 • نداشتن اشتها یا عادت غذایی پرخوری
 • پرخاشگری و واکنش های سریع به مسائل
 • نا امید بودن، غم، اندوه، ناراحتی، نداشتن احساس ارزشمندی

اطلاعات در مورد افسردگی ماژور و روش های درمان این مشکل روانی

روش درمان افسردگی عمده

مراحل و روش های مناسب برای درمان این نوع از افسردگی به دو صورت است که از طریق دارو و درمان های غیر دارویی می باشد که هر کدام روش های درمانی به صورت خاصی استفاده می شود.

داشتن رژیم غذایی و مصرف بعضی از غذاها می تواند در درمان این افسردگی موثر باشد. ماهی دارای امگا 3 است و با مصرف آن میزان زیادی دوپامین و سروتونین تولید می شود. مصرف مواد پروتئینی می تواند باعث درمان بیماری شود.

دیگر راهکار برای درمان افسردگی بالینی مصرف داروهای ضد افسردگی است که باید تحت نظر پزشک مصرف شود. بعضی از روانشناسان هم در این زمینه از کار درمانی و روان درمانی استفاده می کنند و با روانکاوی کردن بیمار این مشکل را در او برطرف می کنند. رهایی از افسردگی با روش های مطمئن می تواند به برگشت ناپذیری آن کمک کند.

چنانچه فرد بیمار دارای نشانه های خفیف از این نوع افسردگی باشد درمانگر نمی تواند با ارائه تکنیک های مقابله ای در کم کردن استرس، افزایش اعتماد به نفس و اجتماعی کردن بیمار باعث درمان موثر و ابتدایی این نوع از افسردگی گردد.

از روش های موثر برای درمان کردن افسردگی ماژور، داشتن برنامه غذایی صحیح، تفریح خوب و ورزش کردن، پرداختن به فعالیت های دارای هیجان و علاقه می باشد همچنین می تواند با تغییر نگرش و مثبت اندیش بودن با این بیماری مقابله کنید. شکرت کردن در مراسم و فعالیت هایی که به آن علاقه دارید از دیگر راهکارهای موثر در این زمینه است که باعث افزایش نشاط و سر زندگی می شود.

از عوارض و نشانه های شایعی که در مبتلایان به افسردگی ماژور دیده می شود داشتن پریشانی خاطر و خلق افسرده می باشد که فرد به دلیل داشتن نشانه هایی از افسردگی مزمن علاقه ای به انجام کار یا فعالیتی ندارد.

عواملی که خطر ابتلا به افسردگی بالینی را افزایش می دهد

همانطور که می دانید برخی از عوامل محرک  این نوع افسردگی هستند که عبارتنداز :

 • درگیری و نزاع در رابطه
 • از دست دادن  عزیزی ( طلاق، مهاجرت و مرگ)
 • آزار جنسی، جسمی و عاطفی
 • تغییرات عمده زندگی
 • انزوای اجتماعی

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بالینی هستند

خانم ها نسبت به مردان دو برابر بیشتر دچار این نوع از افسردگی می شوند و تغییرات هورمونی در بارداری، سقط جنین، دوره بلوغ، یائسگی همگی جزو محرک های ایجاد و افزایش افسردگی در زنان هستند و از دلایلی که باعث افزایش این نوع از افسردگی در خانم ها می شود عبارتند از مراقبت از پدر و مادر پیر، استرس در خانه و یا محل کار و نگهداری کردن از فرزندان به تنهایی.

 

تشخیص افسردگی بالینی

دکتر روانپزشک با انجام دادن بعضی از آزمایش های خاص و غربالگری افسردگی این نوع از افسردگی را تشخیص می دهند، ممکن است در رابطه با سابقه شخصی و خانوادگی مشکلات و اختلالات روانی سوالاتی از شما بپرسند، برای تشخیص افسردگی بالینی هیچ آزمایشی وجود ندارد و با این وجود روانپزشک ممکن است آزمایش خون برای تشخیص دیگر مشکلات که علائم آن مشابه افسردگی هستند انجام دهد، مانند سکته مغزی، مصرف برخی دارو های خاص، سوء مصرق مواد مخدر و الکل و همچنین کم کاری تیروئید.

 

روش پیشگیری از ابتلا به افسردگی بالینی

وقتی که فرد دوره ای از این نوع افسردگی را تجربه می کند برای دریافت دوره دیگر از این بیماری از شانس بیشتری برخوردار است و بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد این نوع از افسردگی آگاه شدن از دلیل ایجاد آن و مصرف داروهای تجویز شده برای پیشگیری از عود بیماری است. بهتر است به خوبی علایم این نوع افسردگی را بشناسید تا در صورت بروز نشانه های آن  خیلی سریع به روانپزشک مراجعه کنید.

 

مطالب مشابه را ببینید!