مجله تاپ‌ناز‌

افسردگی پس از شکست عشقی و مراحل درمان آن

شکست عشقی یکی از اتفاقاتی است که هر فرد در زندگی خود تجربه می‌کند. شکست عشقی و عاطفی اتفاقی است که می‌تواند افسردگی، سرخوردگی و مجموعه‌ای از احساسات ناخوشایند برای افراد به همراه داشته باشد. در حال حاضر بسیاری از افراد شکست عشقی را با فشار بسیاری تحمل می‌کنند و بدون هیچ درمان درستی، سلامت روان خود را به خطر می‌اندازند. مطابق با مطالعات و تحقیقات انجام‌شده، خطر ابتلا به افسردگی پس از شکست عشقی تا حد بسیار زیادی افزایش می‌یابد. در ادامه به معرفی و بررسی دلایل شکست عشقی می‌پردازیم و درنهایت چگونگی درمان آن و مقابله با آن را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

شکست عشقی چیست؟

بطورکلی می‌توان گفت از دست‌دادن یک رابطه عمیق عاطفی، شکست عشقی است. حال هرچقدر عمق و مدت زمان یک رابطه عاطفی بیش‌تر باشد، جدایی سخت‌تر خواهد بود و به این ترتیب ضربه ناشی از شکست محکم‌تر خواهد بود.

افسردگی پس از شکست عشقی در زنان

دختران و زنان ممکن است به دلیل نیازهای عاطفی و نداشتن رابطه عاطفی مطلوب با پدر یک رابطه عاشقانه نادرست تجربه کنند و پس از گذشت یک بازه زمانی شکست بخورند. از دیگر دلایل ناکامی در عشق برای دختران و شکست عشقی می‌توان به رمانتیک‌بودن بیش از حد، توقعات بیش از حد از رابطه، حساسیت و شک بیش از حد، دلبستگی ناامن، احساس مالکیت روی مردان و… اشاره کرد.

خوب است بدانید که بطورمعمول دختران در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی بیش‌تر از دیگر سنین با شکست عشقی مواجه می‌شوند. چراکه در این سنین احساسات بسیاری در وجود آن‌ها وجود دارد.

افسردگی پس از شکست عشقی در مردان

برخلاف آنچه بسیاری از افراد گمان می‌کنند، مردان نیز همانند زنان می‌توانند دچار شکست عشقی و شکست عاطفی شوند. بطورمعمول مردان پس از شنیدن جواب منفی در زمان خواستگاری یا پیشنهاد ازدواج و دوستی این احساس را تجربه می‌کنند. افسردگی پس از شکست عشقی در مردان نیز همانند خانم‌ها با علائمی همراه است. البته به دلیل غرور مردانه نمود بیرونی آن بسیار کم‌تر خواهد بود.

افسردگی پس از شکست عشقی و مراحل درمان آن

علائم و نشانه‌های افسردگی پس از شکست عشقی

پیش از هرچیزی خوب است بدانید که شدت احساس ناراحتی پس از تمام‌شدن یک رابطه عاطفی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می‌باشد. به این معنا که در برخی افراد این ناراحتی بسیار شدید و طولانی‌مدت و پر برخی دیگر کم‌تر و کوتاه‌مدت است. علائم افسردگی پس از شکست عشقی در مردان ممکن است که با علائم شکست عشقی در زنان متفاوت باشد. چراکه خانم‌ها احساسات خود را راحت‌تر بیان می‌کنند و به این ترتیب تشخیص افسردگی پس از شکست عشقی در آن‌ها ساده‌تر است. بطورکلی مهم‌ترین و شایع‌ترین علائم و نشانه شکست عشقی در آقایان و خانم‌ها عبارت است از:

گریه

گریه نخستین و ابتدایی‌ترین مکانیسمی است که افراد در رویارویی با رویدادهای ناراحت‌کننده نشان می‌دهند. گریه پس از شکست عشقی می‌تواند موجب تخلیه روانی در افراد شود تا به این ترتیب سریع‌تر به زندگی عادی بازگردند. لازم به ذکر است که اگر گریه‌های پس از شکست عشقی تا مدت‌ها ادامه داشته باشند، به احتمال بسیار زیاد فرد به افسردگی پس از شکست عشقی دچار شده است.

احساس خشم

احساس خشم از دیگر علائم افسردگی پس از شکست عشقی است. این احساس به گونه‌ای افراد را تحت کنترل خود درمی‌آورد که در برابر مسائل عادی خود نیز به شدت خشمگین و عصبانی می‌شوند.

گوشه‌گیرشدن

بسیاری از افراد پس از شکست عشقی گوشه‌گیر و منزوی می‌شوند و از ارتباط با دیگر افراد خودداری می‌کنند.

از دست‌دادن علایق

از دیگر علائم افسردگی پس از شکست عشقی می‌توان به از دست‌دادن علایق اشاره کرد. بطورمعمول افراد پس از شکست عشقی علاقه خود را از دست می‌دهند و هیچ تمایلی برای رسیدگی به امور و مسائل شخصی ندارند. از دیگر علائم افسردگی پس از شکست عشقی می‌توان به احساس بی‌ارزشی، احساس درماندگی شدید، تغییر در الگوی خواب، عدم عکس‌العمل مناسب در برخورد با رویدادها، احساس غم، بی‌انگیزگی، خستگی و سستی، بی‌حالی و… اشاره کرد.

خوب است بدانید که نشانه‌های ذکرشده بصورت طبیعی و مشترک میان خانم‌ها و آقایان بروز می‌کنند و با گذشت زمان بهبود می‌یابند. اما برخی علائم و نشانه‌ها که به‌عنوان نشانه‌های غیرطبیعی افسردگی پس از شکست عاطفی معرفی و شناخته می‌شوند، به سادگی بهبود نمی‌یابند و می‌توانند بیماری‌ها و عوارض روحی و روانی مختلفی به همراه داشته باشند. بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این نشانه‌ها عبارتند از:

  • غم و اندوه بسیار زیاد و ناامیدی افراطی
  • از دست‌دادن اشتها و کاهش ناگهانی وزن یا برعکس پرخوری شدید و افزایش وزن
  • عدم علاقه به انجام کارهای روزانه و ساده
  • احساس پوچی در تمام طول روز
  • احساس بی‌ارزشی و تنفر از خود
  • افکار خودکشی و تمایل به پایان‌دادن زندگی
  • و…

مطلب مشابه: روش های درمان افسردگی تابستانی (نحوه تشخیص و درمان)

دلایل شکست عشقی

شکست عشقی به دلایل بسیارند رخ می‌دهد و این دلیل می‌تواند برای هر فرد با هر فرد دیگر متفاوت باشد. بطورکلی مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل شکست عشقی عبارتند از:

خیانت

خیانت یکی از شایع‌ترین دلایل شکست عشقی است که ضربه‌های روحی شدیدی به فرد مقابل وارد می‌کند. خیانت می‌تواند یک رابطه عاطفی را در اوج خود به پایان رساند و به این ترتیب موجب از ناامیدی و احساس منفی به افراد وارد کند.

افرادی که به دلیل خیانت شکست عشقی را تجربه می‌کنند، نسبت به دیگر افراد بسیار بیش‌تر در معرض آسیب‌های روانی قرار دارند. چراکه آن‌ها احساس پوچی، بی‌ارزشی و خود کم‌بینی بسیاری تجربه می‌کنند و نمی‌توانند خود را از این احساسات ناخوشایند نجات دهند.

سو استفاده

یکی‌دیگر از دلایل شکست عشقی سو استفاده است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است‌‌. شایان ذکر است که سو استفاده به هر شکلی می‌تواند رخ دهد. برای مثال ممکن است یکی از طرفین با رفتارهایی نظیر؛ بدبینی، پرخاشگری، کنترل‌گری یا سواستفاده‌های عاطفی و جنسی رفتار مقابل را آزار دهند.

درنهایت می‌توان گفت شکست عشقی به دلیل سو استفاده شرایط روحی افراد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انتظارات متناقض

همانطور که می‌دانید هر فرد در برخوردهای ابتدایی خود تلاش می‌کند بهترین وجه خود را به نمایش بگذارد. به همین جهت در ابتدا همه‌چیز برای هر دو طرف بسیار خوشایند است. با گذشت زمان همه‌چیز تغییر می‌کند و افراد با چیزی متناقض با انتظارات اولیه خود مواجه می‌شوند. خواسته‌ها و رفتارهای متناقض می‌توانند یک رابطه عاشقانه را برهم زنند و درنهایت موجب شکست عشقی شوند.

عادت‌های نامناسب

در برخی موارد عادت‌های نامناسب نظیر؛ عادت به کتک‌زدن، شکاک‌بودن، اعتیاد به موادمخدر یا الکل، اعتیاد به روابط جنسی کنترل نشده و… می‌تواند موجب شکست عشقی و عاطفی شوند.

تفاوت رشدی

تفاوت در سرعت رشد و سطح تفاوت اجتماعی از دیگر دلایل شکست عشقی می‌باشد. به عبارت دیگر می‌توان گفت اگر یک فرد در رابطه به شدت علاقمند به رشد و پیشرفت باشد، اما طرف مقابل هیچ تمایلی به پیشرفت نداشته باشد و زندگی روتین را ترجیح دهد، فاصله اجتماعی و فکری بسیاری رخ می‌دهد و به این ترتیب شکست عشقی رخ می‌دهد.

مطلب مشابه: دلیل افسردگی صبحگاهی چیست، چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان می شود؟

افسردگی پس از شکست عشقی و مراحل درمان آن

دلایل افسردگی پس از شکست عشقی

افسردگی پس از شکست عشقی نیز همانند خود شکست عشقی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

نگرانی درباره آینده

یکی از دلایل اصلی افسردگی پس از شکست عشقی، نگرانی در رابطه با آینده است. برای مثال سوالاتی نظیر؛ تا کی مجرد و غمگین میمانم ؟ اگر فرد دیگری پیدا نکنم چی؟ می‌توانند به این نگرانی دامن زنند و ان را تشدید کنند.

بازگشت احساسات فروخورده به سطح

افراد در برخی مواقع از روابط عاشقانه خود به‌عنوان یک روش جهت فرارکردن از احساسات منفی و مشکلات شخصی و پنهان‌کردن آن‌ها استفاده می‌کنند. به همین جهت پس از جدایی احساس بسیار بدی پیدا خواهند کرد. بطورکلی می‌توان گفت افراد پس از جدایی دیگر نمی‌توانند از واقعیت فرار کنند و این همان چیزی است که آن‌ها را در دام افسردگی می‌اندازد.

آسیب‌دیدن غرور

بطور طبیعی افراد پس از جدایی احساس لگدمال‌شدن غرور خود را دارند. البته اگر شما یاد بگیرید چگونه با این مشکل کنار بیایید، بدون شک می‌توانید این علل افسردگی را به خوبی کنترل کنید.

مشکلات مربوط به اعتماد به نفس

پیش از هرچیزی کاملآ طبیعی است زمانی که عشقتان شما را رها می‌کند با خود فکر کنید حتماً مشکلی دارید. این نکته را در نظر داشته باشید که این مشکل هیچ ارتباطی با عشق و طرف مقابل شما ندارد و در حقیقت ریشه در عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما دارد.

نظم معمول برنامه‌هایتان به هم خورده است

وقتی درگیر یک رابطه‌ی عاشقانه می‌شوید، بدون شک به برنامه‌های خاصی نظیر؛ سفررفتن، جشن‌گرفتن سالگرد، تماس تلفنی و… عادت خواهید کرد. حال هرگونه تغییر در این برنامه می‌تواند موجب گوشه‌گیری و افسردگی در افراد شود.

مراحل شکست عشقی

مواجه و عبور از شکست عشقی مراحل مختلفی دارد که هر فرد باید آن‌ها را پشت سر بگذارد تا به این ترتیب به آرامش روحی و سلامت روان دست یابد. بطورکلی این مراحل عبارتند از:

۱_شوکه‌شدن

نخستین مرحله شکست عشقی، شوکه‌شدن است. این اتفاق درست زمانی می‌افتد که فرد برای اولین‌بار شکست عاطفی را تجربه کند. در این شرایط فرد مداوم از خود می‌پرسد که و ا اصلا این اتفاق افتاده است؟

خوب است بدانید که شوکه‌شدن می‌تواند تا چند روز ادامه یابد و قدرت درست فکرکردن را از افراد بگیرد.

۲_انکار

زمانی که شما خود را در برابر شکست عشقی و عاطفی می‌بینید، کاملاً طبیعی است که ذهن شما به هر سمتی رود تا با خود بگویید رابطه شما پایان نیافته است. ختی ممکن است با یادآوری خاطرات و لحظات خوب، پایان رابطه خود را فراموش کنید.

شایان ذکر است که انکار یک مرحله طبیعی در عبور از شکست عشقی است. البته شما نباید به دلیل طبیعی بودن آن بیش از حد در این مرحله قرار گیرید و بهتر است هر چه سریع‌تر مرحله انکار را پشت سر بگذارید.

افسردگی پس از شکست عشقی و مراحل درمان آن

۳_خشم

مرحله سوم در شکست عشقی، خشم است. در این مرحله شما عصبانیت و خشم بسیار زیادی نسبت به شریک زندگی خود خواهید داشت. البته ممکن است در این مرحله تلاش مضاعف جهت برگرداندن شریک زندگی نیز داشته باشید یا حتی به دلیل حسادت و عصبانیت دست به امور خطرناکی بزنید.

بطورکلی فراموش نکنید که تمام رفتارهایی که در مرحله خشم از شما سر می‌زنند ریشه در احساسات بسیار منفی و بدون فکر و منطق دارند.

۴_افسردگی

با گذشت زمان احساس منفی و خشم شما تبدیل به افسردگی خواهد شد و بی‌ارزشی به شما هجوم خواهد آورد. رخ‌دادن افسردگی برای هر فرد در کوتاه‌مدت کاملآ طبیعی است. اما طولانی‌شدن آن می‌تواند مشکلات و ناراحتی‌های بسیاری برای افراد به همراه داشته باشد.

۵_پذیرش

پذیرش یکی‌دیگر از مراحلی است که افراد در عبور از شکست عشقی تجربه می‌کنند. در این مرحله شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که دیگر بازگشت فرد مقابلتان امکان‌پذیر نمی‌باشد و باید دست از تلاش برای بازگرداندن طرف مقابل به رابطه بردارد.

بطورکلی در مرحله پذیرش افراد از خواستن طرف مقابل خود دست برمی‌دارند و درنهایت جدایی را می‌پذیرند.

۶_جدایی حقیقتی

در این مرحله افراد بطورکامل فرد مقابل خود را کنار می‌گذارند و بر خشم و ناراحت خود کنترل می‌یابند. درنتیجه این امر تمرکز خود را بر امور خود می‌گذارند.

۷_حرکت رو به جلو

رسیدن به این مرحله اهمیت بسیاری دارد. چراکه شما به شکستی که پشت سر می‌گذارید به چشم یک تجربه نگاه می‌کنید و دیگر خود را سرزنش نخواهید کرد. در مرحله نهایی شکست عشقی و عاطفی شما طرف مقابل خود را بطورکامل خواهید بخشید و دیگر هیچ خشم و نفرتی نسبت به وی نخواهید داشت.

درمان افسردگی پس از شکست عشقی

عبور از افسردگی پس از شکست عشقی یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر فرد باید تکنیک‌های آن را بشناسد. بطورک مهم‌ترین و موثرترین این تکنیک‌ها عبارتند از:

فرصت سوگواری

برخی از افراد پس از جدایی از شریک عاطفی خود، هیچ‌گونه اجازه سوگواری به خود نمی‌دهند و با تظاهر به اینکه شرایط عادی است، همه‌چیز را ادامه می‌دهند. لازم به ذکر است که سوگواری یکی از مهم‌ترین اموری است که هر فرد پس از شکست عشقی باید آن را پشت سر بگذارند و هیچ اشکالی ندارد اگر شما غمگین و ناراحت هستید و گریه می‌کنید.

پس از شکست عاطفی هیچ نیازی نیست خود را یک فرد قدرتمند نشان دهید و باید هیجانات، خشم، ناراحتی و غم خود را بروز دهید.

خوب است بدانید که سوگواری ‌کردن مدت و زمان مشخصی دارد و اگر بیش از اندازه در غم و اندوه غرق شوید، مشکلات بسیاری برای شما ایجاد خواهد شد.

افسردگی پس از شکست عشقی و مراحل درمان آن

صحبت‌کردن با دیگران

صحبت‌کردن می‌تواند نیمی از فشار روحی بر روی دوش شما را بردارد و کمی بار روانی شما را سبک کند. امروزه بسیاری از افراد از صحبت‌کردن در رابطه با شکست‌های خود هراس دارند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که صحبت‌کردن با یک فرد مورداعتماد می‌تواند عبور از افسردگی پس از شکست عشقی را ساده‌تر و سریع‌تر کند.

شایان ذکر است که صحبت‌کردن و تخلیه هیجانی می‌تواند درد و رنج حاصل از شکست عشقی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. مردان به دلیل تصورات اشتباه و فرهنگ غلط بطورمعمول هیجانات و ناراحتی‌های خود را بروز نمی‌دهند. به همین جهت مدت زمان عبور از شکست عشقی در آن‌ها بسیار بیش‌تر از زنان است.

فاصله‌گرفتن از شریک قبلی

با بهم‌خوردن یک رابطه کنجکاوی برای گرفتن خبر از شریک قبلی بسیار بیش‌تر می‌شود. فاصله‌گرفتن از شریک سابق در ابتدا بسیار سخت است، اما عبور از شکست عشقی را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. به همین جهت از تماس گرفتن، فرستادن پیام و بیرون‌رفتن با شریک مقابل خود یا چک‌کردن شبکه‌های اجتماعی وی خودداری نمایید. مطمئن شوید که این امر درنهایت کمک بسیاری به شما می‌کند و می‌تواند سلامت روان شما را سریع‌تر بازگرداند.

زمان گذاشتن برای خود

پس از شکست عشقی بطورمعمول افراد احساس بی‌ارزشی می‌کنند و نسبت به خود بی‌تفاوت می‌شوند. شکست عشقی یک زمان مناسب برای تنهاشدن با خود و فکرکردن به ارزش وجودی خود است. به همین جهت حتماً در این زمان به خود فرصت دهید و به وضع روحی و ظاهری خود برسید. بطورکلی می‌توان گفت پس از شکست عشقی از هیچ کاری برای خوشحالی و سلامت جسمی خود نباید دریغ کنید.

انجام کارهای مورد علاقه

انجام امور مورد علاقه هر فرد فرصتی برای وی ایجاد می‌کند که حال روحی خود را بهبود بخشد. همانطور که می‌دانید همه ما کارهای کوچکی نظیر؛ نقاشی‌کشیدن، تماشای فیلم، ورزش و پیاده‌روی، آشپزی و… را دوست داریم و با انجام آن‌ها رضایت سطحی درون ما ایجاد خواهد شد.

لازم به ذکر است که با تکرار امور ذکرشده به تدریج حس خوب درون شما ایجاد خواهد شد و نسبت به خود به رضایت نسبی دست خواهید یافت.

سفررفتن

یکی‌دیگر از تکنیک‌های بهبود افسردگی پس از شکست عشقی، تغییر مکان و رفتن به یک تعطیل و سفر کوتاه است. چراکه این امر می‌تواند حال و هوای شما را بسیار تغییر دهد و از طریق ایجاد تنوع بار روانی روی دوش شما را کاهش دهد.

تمام چیزهایی که او را به یاد شما می‌آورد بیرون اندازید

برای اینکه بتوانید سریع‌تر یک فرد را فراموش کنید، تمام چیزهایی که او را به یاد شما می‌اندازد بیرون بریزید. برای مثال لباس‌ها و وسایل طرف مقابل را نزد خود نگه ندارید و بطورکلی هرچیزی نظیر؛ هدیه‌ها و یادگاری‌های کوچک و ارزان‌قیمت یا ارزشمند را بیرون ریزید.

اشتباه و خطاهای طرف مقابل خود را به یاد بیاورید

در ابتدا این امر کمی ناخوشایند و بی‌رحمانه بنظر می‌رسد، اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر یک فهرست از حقایق و رفتارهای طرف مقابل خود تهیه نمایید، درنهایت به جایی خواهید رسید که با خود می‌گویید چرا در رابطه با کسی که چنین رفتارهای وحشتناکی با من داشته است، اینگونه رمانتیک فکر و عمل می‌کنم؟

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی مفهوم افسردگی پس از شکست عشقی پرداختیم و درنهایت چگونگی درمان آن را بیان کردیم. همانطور که گفتیم شکست عشقی یکی از اتفاقاتی است که هر فرد در زندگی خود تجربه می‌کند و می‌تواند به همراه خود افسردگی و سرخوردگی داشته باشد.

در حال حاضر از تکنیک‌های بسیاری جهت درمان افسردگی استفاده می‌شود که از موثرترین و بهترین آن‌ها می‌توان به دادن فرصت سوگواری، صحبت‌کردن با دیگران، فاصله‌گرفتن از طرف قبلی، زمان‌گذاشتن برای خود، انجام امور مورد علاقه، سفررفتن و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که تاثیر هریک از تکنیک‌های ذکرشده بر روی هرفرد با دیگری متفاوت می‌باشد.

مطلب مشابه: افسردگی دوران کنکور؛ علائم و نشانه ها آن با روش های درمان

مطالب مشابه را ببینید!