مجله تاپ‌ناز‌

الهام کردا + بیوگرافی و عکس الهام کردا و همسرش و زندگی شخصی این بازیگر

در این بخش از سایت بزرگ تاپ ناز بیوگرافی الهام کردا را برای شما دوستان آماده کرده ایم. در ادامه با ما باشید تا بیشتر از قبل درباره زندگی این هنرمند ایرانی و همچنین همسرش که او نیز بازیگر است، بدانید.

photo 2024 03 17 17 22 02

بیوگرفی الهام کردا

الهام کردا بازیگر ایرانی و کارگردان تئاتر متولد 17 اذر سال 1357 در شهر تهران است. او کارشناسی رشته طراحی صحنه دارد و از سال 1380 با تئاتر شروع کرده است. او بیش از 20 سال است که در زمینه نمایش و  بازیگری مشغول است.

الهام کردا

شروع بازیگری در تئاتر

الهام کردا فعالیت بازیگری را از سال 1380 با تئاتر شروع کرد. از جمله آثار او می توان به نمایش هایی همچون خنکای ختم خاطره، تماشاچی محکوم به اعدام، آنفلوانزای خوکی و … می توان اشاره کرد.

الهام کردا

نخستین فیلم وی

او نخستین بار در فیلم برف روی کاج ها فعالیت سینمایی را آغاز کرد.

الهام کردا

بازی در سریال 

یکی از سریال های موفق او سریال تعبیر وارونه یک رویا بود که در آن در نقش منفی بازی کرد. الهام کردا برای نخستین بار یک نقش منفی را در سریال فریدون جیرانی بازی کرد. این سریال به تهیه کنندگی کمال طباطبایی در بیست قسمت پخش شد و او در کنار نگار عابدی، صالح میرزاآقایی و شیوا خسرومهر بازی کرد.

او در سریال نهنگ آبی به کارگردانی فریدون جیرانی در کنار بازیگران مطحی همچون لیلا حاتمی، ساعد سهیلی، حسین یاری و … هم ایفای نقش می کند.

الهام کردا

ازدواج الهام کردا و همسرش

الهام کردا با سعید چنگیزیان بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ازدواج کرده است.

الهام کردا

بیوگرافی سعید چنگیزیان همسر الهام کردا

 سعید چنگیزیان بازیگر سریال گاهی به پشت سر نگاه کن متولد 1356 در سمنان است. وی فارغ التحصیل رشته کارگردانی از دانشگاه سینما و تئاتر است. سعید چنگیزیان از جمله بازیگران فعال و درجه یک تئاتر است که کارهای درخشانی در عرصه بازی در صحنه دارد مثل تن تن و راز قصر مونداس، باغ آلبالو و غیره و این روزها در نقش اصلی نمایش ستوان آینیشمور حسن معجونی بازی متفاوتی ارائه کرده است.

الهام کردا
الهام کردا

معمولا زياد به كتاب‌ ها رجوع می كنم، در گذشته داستان و رمان زیاد می خواندم اما مدتی است كه بيشتر تاريخ می خوانم اين روزها تاريخ مشروطه را بيشتر مطالعه می كنم

در يكی، دو سال اخير احساس می كنم خيلی بيشتر از گذشته به دانستن تاريخ نياز داريم

گفتگو با الهام کردا

 قسمتی از گفتگو با «الهام کردا» بازيگر سينما و تئاتر
«الهام کردا» بازيگر جوان و خوش‌آتيه‌اي که بي‌ترديد پيشينه حضور او در عرصه نمايش و ايفاي نقش در آثاري چون «خنکاي ختم خاطره»، «دو ليتر در دو ليتر صلح»، «17‌دي کجا بودي؟» و «هم‌هوايي» در يادماندني است، مسيري جدي را در بازيگري طي کرده است. او با ورود به حوزه سينما و حضور در نقش‌هاي جدي و تأثيرگذار استعداد خود را در پرده سينما هم نمايان کرده است.

الهام کردا

– يک سري عوامل براي پيشرفت هر انساني در حرفه خود وجود دارد که خارج از فاکتورهاي اوليه است، اما به شدت در مسير حرفه‌اي تأثير‌گذار است. شما چه اقداماتي براي رسيدن به جايگاه مطلوب خود در بازيگري و حفظ آن انجام مي‌دهيد؟
به عنوان يک بازيگر در تئاتر و در سال‌هاي اخير در سينما هميشه تلاش کردم براي خودم اعتبار کسب کنم. در اين راه بايد از لحاظ اطلاعات بروز باشي، که به صورت مطلق اين اتفاق نمي‌افتد، چون بايد مدام در سفر باشي و از طرفي ما کمبود منابع ترجمه شده داريم و از لحاظ زبان هم در سطح مطلوبي نيستيم که از منابع معتبر دنيا استفاده کنيم. طبيعي است که چند قدم از دانش روز بازيگري در دنيا عقب‌تر هستيم، اما بايد تلاش کرد و با مطالعه و تحقيق و تماشاي فيلم و تئاتر خود را رساند به سطحي که جهاني است. من اين کار را در حد توان انجام مي‌دهم.

– از ديدگاه شما و به طور مشخص مطالعه و کسب دانش و آگاهي در چه سطحي و با چه ديدگاهي بايد دنبال شود؟
هر چيزي که به ارتقاء دانش و روشنفکري هنرمند کمک کند به کار مي‌آيد. روشنفکر از اين منظر که به دنبال حواشي و جايگاه کاذب و عکس روي بيلبورد و از اين دست مسائل به اصطلاح زرد نباشد و در کنار اين مسائل ضمن آگاهي از موضوعات مختلفي مانند تاريخ و ادبيات جهان‌بيني خاص خود را داشته باشد. اين مربوط به تمام آرتيست‌ها مي‌شود که در نهايت به استقلال فکري برسند و در يک مورد خاص نظر خودشان را داشته باشند. اين امتياز با يک سفر، کتاب و يا هر طريق ديگري هم به دست مي‌آيد و در کنار اين‌ها اگر شخص با‌هوش خود کاربرد صحيح اين دانش و اطلاعات را بداند نتيجه بهتري به دست مي‌آيد.

الهام کردا

– براي هر انساني شهرت يک عامل جذب‌کننده و خوشايند است. شما زماني که وارد اين حرفه شديد چقدر به جنبه شهرت در اين حرفه توجه داشتيد؟
شهرت با خودش چيزي به همراه دارد و آن اينکه در هر جا و مکاني آدم‌ها تو را مي شناسند که اين جريان به شخصه از جايي به بعد جوابگوي درونيات من نيست و روح من را ارضاء نمي‌کند. من اعتقاد دارم که بايد در اين عرصه به جايگاه اجتماعي و فرهنگي خود بيانديشي و اينکه در مراودات روزمره انسان‌ها چگونه با تو رفتار مي‌کنند و حضور تو چقدر براي آن‌ها مهم است. در صورتي که شايد در حال حاضر چنين افرادي کم باشند و شهرتي که امروز با آن مواجه هستيم سبب شده انسان‌ها به خودشان اجازه ورود به حريم شخصي تو را بدهند و در مورد همه مسائل تو نظر بدهند که اين صحيح نيست. اگر اين‌طور پيش بروي جايگاهت حفظ نخواهد شد و لااقل بايد ضمن توجه به حريم‌ها بدانند چطور وارد اين مسائل شوند.

– براي انتخاب نقش‌ها و آثاري که به شما پيشنهاد مي‌شود‌، با کسي مشورت هم مي‌کنيد؟
خيلي زياد مشورت مي‌کنم و اولين نفر همسرم «سعيد چنگيزيان» است که در بسياري از کارها و انتخاب‌ها وقتي دچار ترديد مي‌شوم به من کمک مي‌کند. از آنجايي که در مسير فعاليت من پيشنهادهاي کاري از طرف دوستان جوان و ناآشنا براي من مي‌شود، دوستاني دارم که با لطف و با حال خوب اطلاعاتي را در مورد اين هنرمندان به من مي‌دهند و فکر مي‌کنم بدون مشورت نمي‌شود کار کرد و بايد از فکر و تجربه اطرافيان استفاده کرد.

– در مورد بازي سعيد چنگيزيان فارغ از اينکه همسر شماست به عنوان يک بازيگر چه نظري داريد؟
به جرأت بايد بگويم که سعيد يکي از بهترين پارتنرهايي بوده که من تا به حال در مقابلش بازي کردم. در نمايش‌هاي زيادي خوشبختانه اين تجربه را داشته‌ام.

همچنین بخوانید : بیوگرافی ستاره پسیانی

مطالب مشابه را ببینید!