مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای انتخاب سشوار با توجه به نوع مو | خرید بهترین سشوار

انتخاب سشوار 1

سشوار یکی از وسایل ضروری و کاربردی است که در هر خانه ای پیدا می شود. حتی اگر ترجیح می دهید که موهای خود را با هوای آزاد خشک کنید، در برخی مواقع که عجله دارید و می خواهید موهای خود را حالت دهید، به سشوار نیاز پیدا می کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید یک سشوار باید به آن توجه کنید، نوع موی شما است.

نوع مو تعیین کننده ای برای نیازهای شما است و انتخاب درست می تواند به شما کمک کند تا از موهای خود به بهترین نحو مراقبت و نگهداری کنید. در واقع بدون توجه به ویژگی های سشوار مناسب برای هر نوع مو، ممکن است آسیب زیادی به موهای شما برسد. در این مطلب شما را برای خرید بهترین سشوار با توجه به نوع مو راهنمایی خواهیم کرد و انواع سشوار را معرفی می کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع سشوار

برای خرید سشوار مناسب، ابتدا باید با انواع سشوارها و نوع کاربرد آن ها آشنا شوید. در ادامه بهترین مدل های سشوار را به شما معرفی خواهیم کرد.

سشوار سرامیکی

پوشش سرامیکی این سشوارها باعث توزیع یکنواخت گرما در سشوار می شود. سشوارهای سرامیکی دمای اتاق را احساس می کنند و گرما را بر اساس آن تنظیم می کنند تا اطمینان حاصل شود که کمترین میزان گرما در طول فرآیند خشک کردن مو استفاده می شود. این فرآیند باعث کوتاه تر شدن زمان خشک کردن موها می شود وهمچنین آسیب کمتری به موها وارد می کند.

با وجود اینکه سشوارهای سرامیکی برای کاهش گرما و سرعت بخشیدن به زمان خشک شدن موها بسیار مناسب هستند، اما به اندازه ی سشوارهای یونی، یون منفی تولید نمی کنند. سشوارهای سرامیکی نسبت به سشوارهای قدیمی تر، گران تر هستند، اما هزینه کمتری نسبت به سشوارهای یونی دارند.

سشوارهای یونی

یون های موجود در آب دارای بار مثبت می باشند. سشوارهای یونی با استفاده از یون های منفی، کل بار موجود بر سر شما را خنثی می کنند. خنثی شدن بار باعث خشک شدن موهای شما می شود. سشوارهای یونی علاوه بر خشک کردن مو، به از بین بردن رطوبت اضافی و کاهش موخوره کمک زیادی می کنند.

البته توجه داشته باشید که اگر موهای کوتاه و لختی دارید، استفاده از این نوع سشوار به شما توصیه نمی شود. همچنین سشوار ترمولاین از یون های منفی بیشتری برای خنثی کردن استفاده می کند، بنابراین قدرت بیشتری دارد.

مطلب مشابه: زیباسازی مو بدون سشوار + روش های حالت دادن مو بدون سشوار کشیدن

سشوار تیتایومی

سشوار تیتانیومی دارای سایز کوچک و وزن کمی است. این سشوار، توزیع گرما، سازگاری دما و زمان خشک کردن را بهینه می کند. در سشوار تیتانیومی کویل حرارتی از فلز تیتانیوم ساخته شده است.

سشوار تیتانیومی جزو سشوارهای سبک به شمار می رود، بنابراین اگر با وزن بالای سشوار مشکل دارید می توانید این سشوار را انتخاب کنید. اگر موهای نازک و شکننده ای دارید، توصیه می شود که از این سشوار استفاده نکنید؛ چون حرارت بالای تولید شده از این سشوار ممکن است به موهای شما آسیب برساند.

سشوار تورمالین

یکی از فناوری های مورد استفاده در ساخت سشوار، تکنولوژی تورمالین است. تورمالین یک ماده ی معدنی چند رنگ است که در واقع یک سنگ قیمتی است. تورمالین یک کانی پیروالکتریک و پیزوالکتریک است. یعنی وقتی نیرویی به این کانی وارد می شود، بار الکتریکی ایجاد می کند.

کانی تورمالین هم یون های بادار منفی و هم گرمای مادون قرمز ساطع می کند. بنابراین استفاده از این فناوری در ساخت سشوار، آن را به یک سشوار یونی و مادون قرمز تبدیل می کند. مزیت این سشوار این است که این سشوار موثر تر و سریع تر از سشوارهای یونی و سرامیکی می باشد.

ماده ی معدنی تورمالین به مولکول های کوچک خرد می شود و در بخش های داخلی بدنه ی سشوار استفاده می شود، یا برخی مواقع از این پودر تورمالین بر روی المنت حرارتی استفاده می شود. سشوار تورمالین سشوار ایمنی تری است و گرما را بسیار ملایم و یکنواخت تولید می کنند. این سشوارها برای موهای ضخیم مناسب تر هستند اما برای موهای نازک مناسب نمی باشند.

انتخاب بهترین سشوار بر اساس نوع مو

انتخاب سشوار 3

در ادامه بهترین سشوارها را برای انواع موها بررسی خواهیم کرد.

موهای نازک

اگر موهای نازکی دارید، یک سشوار با توان کمتر و تنظیمات حرارت پایین را انتخاب کنید. سشوارهای سرامیکی برای شما گزینه مناسبی هستند چون علاوه بر آن که زمان کمتری برای خشک کردن موهای نازک صرف می کنند، به پر حجم کردن موها هم کمک می کنند.

موهای ضخیم

برای خشک کردن موهای ضخیم زمان زیادی لازم است. بهترین سشوار برای خشک کردن موهای ضخیم و زبر، سشوار یونی است. چون با استفاده از این سشوارها می توانید زمان خشک کردن موهای خود را کاهش دهید و آسیب کم تری به ریشه و ساقه ی موی شما وارد می شود.

در این سشوارها با کمک یون های منفی، موهای شما به سرعت خشک می شوند و از ایجاد موخوره جلوگیری می شود. همچنین سشوارهای یونی برای خشک کردن موها، الکتریسیته ساکن در موها ایجاد نمی کنند. پف زیاد مو و حجم آن را کمتر می کنند و موهای شما سالم تر به نظر می رسند.

مطلب مشابه: روش های عالی برای صاف کردن و حالت دادن به مو بدون حرارت و سشوار

موهای فر

اگر موهای شما فر است بهتر است از یک پخش کننده بر روی سشوار استفاده کنید. پخش کننده های سشوار به خشک شدن یکپارچه ی موهای فر کمک زیادی می کنند. برخی از سشوارها یک سری گرد و مخصوص به نام دیفیوزر یا پخش‌کننده دارند.

وظیفه‌ی این سری، این است که گرما را در یک سطح وسیع تر منتشر کند. اگر دوست دارید بافت طبیعی موهای شما حفظ شود و فر آن ها به همان شکل باقی بماند، این نوع سشوار برای شما مناسب است. سعی کنید از دیفیوزرهایی استفاده کنید که جدا کننده های ضخیم تر دارند تا حالت موهای شما حفظ شود.

موهای کدر

افرادی با موهای کدر که دارای موخوره هستند باید از سشوارهای یونی استفاده کنند. این یون ها باعث نرمی و شفافیت موها و از بین بردن موخوره می شوند. با استفاده از سشوارهای یونی موهای سالم تر و درخشان تری خواهید داشت.

موهای کم پشت

اگر موهای شما کم پشت و باریک هستند، احتمالا می خواهید کمی حجم و ضخامت به موهای تان اضافه شود. پس به ویژگی هایی مانند نرم کردن، لخت کردن و براق کردن موها نیاز ندارید. این ویژگی ها در سشوارهایی که فناوری تولید یون دارند، وجود دارد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که دمای بسیار بالا می تواند موها را بهتر خشک کند و به موهای کم پشت آسیب نمی زند. اما دمای بالا برای موهای کم پشت و باریک آسیب زننده است و هیچ حجم و زیبایی به آن اضافه نمی کند.

اگر موهای نازک و لخت و کم پشتی دارید برای حالت دادن به آن ها بهتر است از سشوارهای سرامیکی استفاده کنید. این سشوارها دما را به گونه ای تنظیم می کنند که از لخت شدن بیش از حد موها و همچنین از آسیب رسیدن به موهای حساس جلوگیری می کند.

ویژگی های سشوار مناسب

انتخاب سشوار 2 1

در زمان انتخاب سشوار باید برخی موارد را مورد توجه قرار دهید، در این بخش برخی از ویژگی های مهم سشوار را بررسی می کنیم.

وزن

هنگام خرید سشوار حتما به وزن آن دقت کنید و مدلی را انتخاب کنید که با در دست گرفتن آن راحت باشید. سشوارها با توجه به ساخت، ویژگی ها و تکنولوژی به کار رفته در آن ها می توانند وزن های مختلفی داشته باشند. اگر موهای پر پشتی دارید، سشوار زدن ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

بنابراین باید وزنی را انتخاب کنید که بتوانید در این مدت وزن آن را تحمل کنید و بدون اینکه دست تان خسته شود و بدون درد و گرفتگی بازوها، تمام موهای خود را خشک کنید. به خصوص اگر سشوار برس دار نباشد و مجبور باشید با یک دست دیگر، یک برس بزرگ را هم نگه دارید.

تنظیم حرارت

سشواری را انتخاب کنید که باد سرد هم داشته باشد. باد سرد باعث می شود که رطوبت در موها باقی بماند و درخشش و نرمی موها حفظ شود. اگر موهای شما خشک و شکننده است، این روش می تواند میزان خشکی و آسیب موهای شما را به حداقل برساند. تنظیم حرارت سشوار باید به گونه ای باشد که هم هوای گرم و هم هوای سرد به راحتی انتخاب شوند. در واقع سشوار نباید مدت زمان زیادی را صرف گرم و یا سرد شدن کند.

انرژی مصرفی

هنگامی که سشوار شما دارای وات بالایی باشد، شدت باد موجود در سشوار بیشتر می شود و موهای شما سریع تر خشک می شوند. اگر سشوار مورد نظر شما وات پایینی داشته باشد، ممکن است کارایی دستگاه پر قدرت تر را نداشته باشد.

طراحی سشوار

سشوار باید طوری طراحی شده باشد که به راحتی قابل حمل باشد. سیم برق سشوار باید به اندازه کافی بلند باشد و دکمه های سشوار نباید نزدیک به دسته باشند. دسته ی سشوار هم نباید لیز باشد.

سشوار دارای سری متمرکز کننده

سشوارها با سری های مختلفی عرضه می شوند اما برخی از آن ها تمام سری ها را ندارند. یکی از سری های مهم سشوار، سری متمرکز کننده است. با وصل کردن آن به سشوار، باد در یک جهت و متمرکز هدایت می شود.

با این وسیله مطمئن می شوید که موهای شما در یک جهت خشک می شوند و از گره خوردن موها جلوگیری می شود. اگر از این وسیله استفاده نکنید احتمال گره خوردن و وز شدن موها افزایش می یابد.

ضمانت

سشوار وسیله ی حساس و مهمی است، به همین دلیل ضمانت آن باید از تاریخ مناسبی برخوردار باشد. پس قبل از خرید سشوار حتما به ضمانت نامه ی آن توجه کنید و تاریخ ضمانت و شرایط ضمانت را به خوبی بررسی کنید.

مطلب مشابه: نحوه سشوار کشیدن موهای بد حالت + آموزش مرحله به مرحله سشوار کشیدن موی بد فرم

مهم ترین نکات انتخاب سشوار

با توجه به نوع موهای خود و رعایت نکات زیر می توانید سشوار مناسب خود را تهیه کنید و به خوبی از موهای خود مراقبت کنید.

 • اگر می خواهید موهای حالت پذیرتری داشته باشید، از سشوارهای دارای تکنولوژی یونیون استفاده کنید.
 • سشوار با بدنه مقاوم و بدنه ی مقاوم و مواد با کیفیت، به شما اطمینان از ماندگاری و طول عمر طولانی دستگاه می‌دهد.
 • سشوار با تکنولوژی یونی منفی به موها کمک می کند که از برق گرفتگی و الکتریسته ساکن جلوگیری کنند و موها صاف باقی بمانند.
 • سشوار با انواع دهانه ها و پیچ و تاب ها می تواند به شما امکان ایجاد حالت های مختلف در موها را بدهد.
 • سیم سشوار با تکنولوژی ضد گره خوردگی تا حد امکان گره نمی خورد و باعث آزار شما نمی شود.
 • قبل از استفاده از سشوار، موهای خود را خشک کنید تا اثر حرارت به ساختار موها کمتر باشد.
 • به توان، سرعت و تنظیمات دمای سشوار توجه کنید.
 • سشوار را حداقل 2 تا 3 سانتی متر از موها دور نگه دارید تا آن ها در معرض حرارت مستقیم قرار نگیرند.
 • سشوار با بخار به شما کمک می کند موهای خود را سریع خشک کنید و حالت دهید و در عین حال رطوبت موها حفظ می شود.
 • حرارت بیش از حد ممکن است به موها آسیب برساند، بنابراین از دمای مناسب استفاده کنید.
 • دستگاه های حرارتی مانند سشوار را برای مدت طولانی در موها نگه ندارید، چون این کار می توان به موها آسیب بزند.
 • سشوار را با حرکت مداوم به سمت پایین ببرید و تکرار حرکات را تا وقتی که موها صاف شوند ادامه دهید.
 • اگر می خواهید به موهای خود موج و حجم بدهید، از محصولات حرارتی مخصوص موها استفاده کنید.
 • سشوار با طراحی مناسب و وزن مناسب به شما امکان استفاده راحت و دقیق را می دهد.
 • بعد از استفاده از سشوار، آن را از برق جدا کنید و بعد از خنک شدن به طور مرتب تمیز کنید.
 • وجود صفحه نمایشی که دما و سرعت را به شما نشان دهد، به شما کمک می کند تا به طور دقیق از تنظیمات آگاه باشید و دما و سرعت را کنترل کنید.
 • همیشه از محافظ حرارتی مو استفاده کنید تا از آسیب دیدن موها در برابر حرارت جلوگیری کنید.

سخن پایانی

سشوار یکی از وسایل ضروری هر خانه است که در سلامت و زیبایی مو نقش مهمی دارد. هنگام خرید سشوار بهتر است یک سشوار با کیفیت را انتخاب کنید. سشوازها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام کارایی مخصوص خود را دارند.

با رعایت نکات ایمنی، انتخاب دمای مناسب و استفاده از محصولات حفاظتی می توانید از آسیب دیدن موهای خود جلوگیری کنید. در این مطلب با بررسی انواع سشوار و نکات مهم انتخاب سشوار برای هر نوع مو، سعی کردیم به شما در خرید سشوار کمک کنیم.

مطالب مشابه را ببینید!