مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی اندی خواننده مشهور ایرانی از ازدواج با همکارش تا مهاجرت

بیوگرافی اندی خواننده مشهور ایرانی از ازدواج با همکارش تا مهاجرت

اندی یکی از خوش‌صدا‌ترین و خاطره‌انگیز‌ترین خواننده‌های ایران است که بسیاری از مردم با آهنگ‌هایش خاطره‌های زیادی دارند. ما امروز در تاپ ناز قصد داریم تا به زندگی شخصی و هنری این خواننده خوش‌صدا بپردازیم، پس تا آخر همراه ما بمانید.

تولد

آندرانیک مددیان مقلب به (اندی) در 2 اردیبهشت سال 1337 در شازند (یکی از شهرهای شهرستان استان مرکزی ) در محله‌ای به نام کلاوه به دنیا آمد.

خانواده

خانواده

خانواده اندی زمانی که اندی هفت ساله بود از شازند به تهران مهاجرت کردند. خانواده او از اشخاصی بودند که به گفته خود وی از شازند به تهران مهاجرت کرده و در تهران ساکن شده بودند.

اندی در یک خانواده ارمنی تبار و مهاجر بزرگ شده بود. پدر اندی در کار راهسازی بود و بخاطر کارش به همراه خانواده‌اش به نقاط مختلف ایران سفر میکردند و بعضی اوقات در همان مناطق میماندند. به گفته خود اندی مدتی در روستا های کرمان به مدرسه میرفت.

خودش درباره کودکی و زندگی‌ایشان چنین گفته: من در یک خانه بسیار کوچک با 6 برادر و یک خواهرم زندگی می‌کردم، سخت بود ولی شاد بودیم. پدرم دف(یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی) میزد و مادرم با آواز همراهی میکرد.

کودکی و علاقه به موسیقی

علاقه اندی به موسیقی از همان دوران کودکی در وی شکل گرفت. به گفته خود اندی پول کافی  برای خرید گیتار را نداشت برای همین تصمیم گرفت برای خود یک گیتار بسازد.

اندی در سن 14 سالگی اولین گیتار خود را ساخت و به گفته خودش صدا های عجیب و غریبی از گیتارش بیرون می‌آمد. وی شروع به نواختن گیتار کرده و بعد تصمیم گرفت برای مهارت بیشتر به کلاس های گیتار «آرمیک» استاد معروف گیتار آن زمان برود.

مطلب مشابه: بیوگرافی داریوش اقبالی ؛ زندگی شخصی اعتیاد و همسران داریوش خواننده

اولین گروه موسیقی

اولین گروه موسیقی

اندی بعد از ماهر شدن در نواختن گیتار به دعوت پسرخاله‌هایش که یک گروه موسیقی داشتند به نواختن گیتار مشغول شد.

پسرخاله‌های اندی با نام های سورن،گارنی و روبن به وی کمک های بسیاری کردند.

اندی پس از آن در مکان های مختلف به همراه پسرخاله‌هایش به اجرا میپرداخت و به نقاط مختلف ایران سفر میکرد.

معروفیت بیشتر و مهاجرت

معروفیت بیشتر و مهاجرت

اندی در کنار موسیقی به یادگیری زبان انگلیسی نیز میپرداخت و بعضی اوقات موسیقی های انگلیسی میخواند. وی در مهمانی های باشکوه به اجرا میپرداخت و از همین رو به پیشنهاد دوستانش تصمیم گرفت بعد از اتمام دبیرستان به فکر مهاجرت باشد.

وی برای آرتوش و کوروش یغمایی گیتار بیس می‌نواخت. همچنین مدتی به‌همراه کامران یغمایی، برادر کوروش یغمایی، در یک گروه راک، انگلیسی می‌خواندند. در سال 1978 از سوی کمپانی موسیقی سی. بی. اس شعبه تهران به اندی پیشنهاد قرارداد برای تهیه آلبومی به زبان انگلیسی داده شد.

وی با قبول این پیشنهاد بعد از دبیرستان ابتدا به انگلیس مهاجرت کرد و بعد به اسکاتلند رفت، مدتی در آنجا به تحصیل مشغول بود. وی بعدها به آمریکا رفت و در رشته تنظیم‌کنندگی آهنگ وارد دانشگاه شده و به تحصیل پرداخت.

مطلب مشابه: بیوگرافی معین خواننده و تصاویر معین + معرفی آهنگ ها و آلبوم های معین

دوران سخت زندگی

دوران سخت دانشجویی

به گفته خود وی مهاجرت برای وی زمانی سخت شد که تنها پول برای یک وعده غذایی داشت و سخت در مشکل بود.

از همین رو به اجرا های خیابانی میپرداخت و بعضی اوقات در رستوران‌های آمریکایی به نواختن مشغول میشد. وی از این دوران به عنوان سخت‌ترین دوران زندگیش یاد میکند.

اندی و شهرام شب پره

اندی و شهرام شب پره

اندی نجات دهنده خود را شهرام شب پره اعلام کرده است. اندی زمانی که در جاهای مختلف به اجرا میپرداخت نظر شهرام شب پره خواننده معروف ایرانی را به خود جلب کرد.

شهرام از وی خواست تا به گروهش اضافه شود وبه عنوان گیتاریست و صدای دوم به فعالیت بپردازد.

تشکیل گروه با کوروس خوانده مشهور ایرانی

تشکیل گروه با کوروس خوانده مشهور ایرانی

اندی با کورُس شاهمیری در گروه شهرام شب پره به اجرا می پرداختند. بعد از جدایی هردو از گروه شهرام تصمیم گرفتند با یکدیگر  گروهی تشکیل دهند. بعد از تشکیل گروه اولین آلبومشان را با نام خواستگاری را در سال 1364  منتشر کردند.

این موزیک به شدت مورد پسند طرفداران قرار گرفت و توانست شهتر بسیار خوبی برای این دو بدست آورد. بعد از آلبوم خواستگاری آلبوم دومشان با نام (متصلای محلی) را منتشر دادندو سومین آلبوم این دو نیز با نام (دوریس) منتشر شد.

آخرین آلبوم اندی و کورُس با نام (خداحافظ) در سال 1985 منتشر شد و این آخرین مشترک اندی و کورُس بود. بعد از آخرین آلبوم به همکاری خود پایان دادند، اما دوستی آنها تا به کنون ادامه داشته است.

مطلب مشابه: بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی خواننده) اطلاعات زندگی شخصی و هنری

ماجرای لقب اندی

در یکی از کنسرت های مشترک اندی و کورُس  یکی از طرفداران وی که دختری دورگه ایرانی،آمریکایی بود سعی میکرد نام آندرانيک را صدا بزند ولی وی در تلفظش به مشکل میخورد از همین رو وی را اندی صدا زد. آندرانيک هم از این موضوع باخبر شده و تصمیم گرفت نام هنری خود را اندی بگذارد.

آلبوم بی قرار و عشق اندی به شینی

آلبوم بی قرار و عشق اندی به شینی

اندی بعد از جدایی از کورُس تصمیم گرفت چند آلبوم را خودش و به تنهایی منتشر کند. از این رو اولین آلبوم مستقل خود را با نام (بیقرار) در 34 سالگی و در سال 1371 منتشر کرد.

صدای دوم آلبوم را دختری بنام شینی اجرا کرد. این آلبوم به شدت در بین هواداران وی محبوب شد. بعدها اندی این آلبوم را به دختر محبوب و عشق خودش شینی ریگزبی تقدیم کرد.

مطلب مشابه: بیوگرافی رضا پیشرو خواننده رپ؛ از شروع فعالیت، تا ازدواج، دستگیری و میم شدن!

زندگی شخصی و ازدواج

زندگی شخصی و ازدواج

اندی با دوست دختر قدیمی خود شینی ریگزبی خواننده، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده و بازیگر اهل آمریکا ازدواج کرد. اندی در این باره میگوید: من شینی را 18 سالی است که میشناسم و حدود 16 یا 17 سال است که با هم روابط عاشقانه داریم و باهم زندگی میکنیم، ما عملاً یک زوج بوده‌ایم.

در نهایت اندی زمانی که 53 ساله بود و شینی 45 ساله در آبان 1390 بصورت رسمی ازدواج کردند. این دو اعلام کردند که از اوایل رابطه خود تصمیم گرفتند هرگز بچه‌دار نشوند و تا به کنون فرزندی نداشته‌اند. اندی میگوید ما با هم از دو سگ و سه اسب مان نگه‌داری میکنیم.

کمی درباره همسر اندی شینی ریگزبی بدانیم

کمی درباره همسر اندی شینی ریگزبی بدانیم

همسر اندی شینی ریگزبی خواننده، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده و بازیگر اهل آمریکا است. وی در هات اسپرینگز (آرکانزاس) متولد شده است.

شینی یک بازیگر موفق نیز است و در فیلم‌هایی همچون قاشق‌های نقره ای، جهان‌های متقابل، ایرانجلس، خانه‌ای از شن و مه، میراث‌دار: افسانه عمر خیام، شیرین عاشق و فرشته نگهبان به ایفای نقش پرداخته است.

همچنین همسر اندی بخاطر فعالیت های بشردوستانه شناخته میشود.

اندی گیاه‌خوار است

اندی حدود 20 سال است که  گیاه‌ خوار است به گفته خودش حتی لباسی که از چرم حیوانات باشد را هم به تن نمی‌‌کند و مخالف کشتار و آزار و اذیت حیوانات است. وی چندین بار مبالغ زیادی برای حمایت از حیوانات رها شده پرداخت کرده است.

مطلب مشابه: بیوگرافی حسین تهی خواننده مشهور ایرانی؛ از شروع فعالیت تا مهاجرت و شهرت

اندی عاشق فوتبال

اندی عاشق فوتبال

اندی عاشق فوتبال است و به شدت فوتبال را دنبال میکند. وی عضو فوتبال هنرمندان است و به گفته خودش آرزوی بازی در استادیوم آزادی را دارد.

اندی در این باره گفته است: اگر خواننده نمیشدم ، دوست داشتم یک فوتبالیست حرفه ای باشم و اگر می توانستم در تیم های انگلیس ، ایتالیا و اسپانیا بازی کنم. اما همیشه فوتبال ایران را دنبال میکنم.

شایعه مرگ اندی

شایعه مرگ اندی

درحاليكه برخي رسانه هاي غيررسمي مدعي مرگ اندی شدند، اما منابع آگاه با تكذيب اين خبر اعلام كردند فردی به نام رندی از اعضای گروه اندی کشته شد و برخی رسانه ها به اشتباه خبر مرگ اندی را منتشر کردند.

وی همچنین این خبر را شایعه خواند و اعلام کرد کاملا سالم است.

کسب جایزه ستاره هالیوود

کسب جایزه ستاره هالیوود

اندی با دریافت ستاره با نشان گرامافون در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود اولین هنرمند ایرانی است که این نشان را به دست آورده‌است.

اندی اولین ایرانی‌ای است که نامش بین ستارگان دیگر در ستاره ای طلایی با علامت گرامافون که مخصوص فعالان موسیقی است دریافت کرده است. این افتخار بزرگی برای ایرانیان سرتاسر جهان بود.

رپ مزخرف است

اگر بخواهم روراست باشم من از رپ متنفرم چراکه کپی است. موسیقی خوب موسیقی ایرانی است که حقیقی بوده و از احساسات نشات گرفته است برای همین هیچ علاقه‌ای به رپ ندارم.

مطلب مشابه: بیوگرافی عرفان پایدار خواننده رپ؛ از شروع رپ تا رابطه عاشقانه با کیمیا

روزی 18 ساعت کار میکنم!!!

روزی 18 ساعت کار میکنم!!!

من روزی 18 ساعت کار میکنم، همیشه در استدیو هستم و سرگرم کارهایم هستم. از بیکار بودن خوشم نمیاد. برای همین فرصت زیادی برایم نمی‌مونه و سعی میکنم وقت آزادم را با خانواده‌ام سپری کنم. من فقط بعضی اوقات به دیدن ستار میروم.

خانواده‌ام جمع شویم شبیه کنسرت میشود!

اندی میگوید: بعد از درگذشت پدر و مادرم خیلی سخت روزها برایم سپری شد. اما با وجود سختی ها آخر هفته ها با برادران و خواهرانم جمع میشویم. تمام نوه ها عروس ها و داماد ها می‌آیند و تقریبا 30 نفر میشویم و خانه شبیه کنسرت میشود. اما از تک‌تک لحظاتم لذت میبرم .

فیلم مورد‌علاقه اندی

فیلم مورد‌علاقه اندی

در ابتدا بگویم من عاشق فیلم های بهروز وثوقی هستم، با فیلم های بهروز بزرگ شده‌ام رشد کرده‌ام. اما فیلم خارجی مورد علاقه‌ام «اسپارتاکوس» به کارگردانی استنلی کوبریک است. این فیلم روی من خیلی تاثیر گذاشت به دلیل اینکه زندگی یک آدمی را نشان می داد که برای مردم و آزادی عقیده خودش می جنگید.

دلم برای مادربزرگم تنگ شده است…

خیلی از روز ها دلتنگ مادربزرگم میشوم، ما وضعیت مالی خوبی نداشتیم و به سختی بزرگ شدیم. بیشتر اوقات تو خونه مادربزرگم میموندیم. شب ها برامون غذای مورد علاقمون رو درست میکرد. شب ها قبل خواب کنار کرسی مینشستیم و مادربزرگم برامون داستان های خیلی جذابی برامون تعریف میکرد. از تک‌تک آن لحضات لذت میبردم.

آلبوم‌های اندی

آلبوم‌های اندی
 • چهره‌های آینده
 • خواستگاری (اثر مشترک با کورُس)
 • پرواز (اثر مشترک با کورُس)
 • بلا (اثر مشترک با کورُس)
 • خداحافظ (اثر مشترک با کورُس)
 • بیقرار
 • لیلی (اثر مشترک با حسن شماعی‌زاده و بیژن مرتضوی)
 • تنهایی
 • سرسپرده
 • قهرمانان وطن (اثر مشترک با داریوش و لیلا فروهر)
 • جادهٔ ابریشم
 • نونه
 • و قلب من…
 • یاران (اثر مشترک با پیروز، حمید زینو و پاکسیما زکی‌پور)
 • خلوت من
 • روزهای عاشقی

مطلب مشابه: بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ شروع فعالیت تا مهاجرت، ماجرای فرزندش و دعوا با ابی

مطالب مشابه را ببینید!