مجله تاپ‌ناز‌

انشا در مورد اذان + 6 انشا جدید با موضوع اذان برای پایه های مختلف تحصیلی

انشا با موضوع اذان

در این مطلب تاپ ناز چند موضوع انشا ادبی کوتاه و زیبا با موضوع اذان و حکمت های آن برای پایه های مختلف تحصیلی را آماده کرده ایم.

انشا کوتاه زیبا درباره اذان

اذان یعنی دعوت کردن یا آگاه کردن. دعوتی از سوی پروردگار برای بندگان راستینش تا هر کاری که به آن مشغول هستند را رها کنند و به عبادت و ستایش پروردگار متعال بپردازند.

شیوه ای است که با آن یادآوری می کنیم که زمانی را فقط باید به خداوند اختصاص دهیم.

در اذان ما شهادت می دهیم که خداوند یگانه و بی همتاست، حضرت محمد(ص) فرستاده ی پروردگار است و خداوند بزرگ تر از آن است که بتواند توصیف شود.

زمانی که صدای اذان از مناره های مساجد پخش می شود و در شهر می پیچید برای همه یادآور یک چیز است: صدایی است که ما را به سوی خدا فرا می خواند و خوشبخت کسانی هستند که این ندای الهی را پاسخ می گویند و به سوی رستگاری می شتابند.

حی علی الفلاح: بشتاب بر رستگاری، که عبادت خداوند رستگاری است.

حی علی خیر العمل: بشتاب بر بهترین کار، که عبادت خدا بهترین کارهاست.

صدای اذان، نوای حق است، صدایی که هر روز همه ی ما آن را می شنویم و آرامش می گیریم.

خداوند بی همتا به زیباترین شکل که صدای موذن است انسان را به سوی خود فرا می خواند و انسان ها با شنیدن آن به سوی پرودگار می شتابند و با او راز و نیاز می کنند.

صبح ها که در خواب شیرین هستیم، ظهرها و عصرها که مشغول کاریم و شب ها که مشغول استراحتیم این صدا تلنگریست تا به صحبت با کسی بنشینیم که مهربان ترین مهربان هاست، او بی نیاز از همه چیز و ما نیازمند او هستیم.

هنگامی که دعوت الهی را پاسخ می گوییم و کنار سجاده می نشینیم و با پرودگار درد و دل می کنیم وجودمان پر از آرامش می شود و این پاداشی است برای بندگانی که عبادت خداوند را بر هر کاری ترجیح می دهند. آن ها همیشه به یاد خداوند هستند نه فقط در زمانی که دچار مشکل می شوند.


انشا در مورد اذان

انشای صدای اذان مسجد

حال که پس از شنیدن نغمه جان بخش اذان چون پرنده ای سبکبال دل به آسمان عشقت می سپارم آرام وآسوده جان دست هایم را به سوی آسمان تو بالا می آورم ونیت دیدار تو را می کنم .به گفت وگو باتو می نشینم. ستاره های قلبم چشمک زنان نوید بهشت رامیدهندانگار صدای اشنایی گوش جانم رامینوازد.صدایی که بذرعشق و معرفت رادر کویر وجودم میکارد وامیدبه رحمت حق را در دلم زنده میکند.

متن انشا صدای اذان مسجد :

اری! اذان صدای ملایکه های خداست که خوش امد می گویند به نمازگزاران و بالهای خود را بر زمین می گسترانند تا فرش زمینیانی باشد که دعوت حق را لبیک گفته اند . نماز! اری واژه ی نماز که می شنوم پیمانه وجودم از لطف و رحمت حق لبریز می شود و غنچه های وصل در باب وجودم شکوفا می شود چرا که نماز مشق عارفان و عاشقان است ، نماز نور دیده ی اهل یقین است. نمازچشمه جوشان و زلال توحید و معرفت است و نماز وسیله عروج انسان به معراج است.

وقتی به نماز می ایستم با شنیدن ” بسم الله الرحمان الرحیم” ،گل امیدهمچون خنده ای برجانم می نشیند وبا شنیدن والضالین گناهانم برایم تداعی میشوند واشک خوف از چشمانم می بارد.

نورایمان در دلم تابیدن می گیرد و شوق وصل سراسر وجودم را فرا. دلم را آزاد از هر قیدوبندی به طرف آسمان پرواز می دهد تا حرم امن الهی شود چرا که خداوند خود گفته است که در قلب شکسته جای دارد دستانم را همچون مناره های مسجد رو به آسمان بلند می کنم و به بالهای فرشتگان پیوند می زنم تا مرا با خود به نوروروشنای هستی ببرند.وقتی به نماز می ایستم خودرا غرق در دریای لطف وکرامت الهی می بینم وحوض کوچک دلم لبریز ازباران وجود واحسان خداوند میشود وسراچه قلبم منور از نور حق میگردد .

آنگاه که در لحظه های تنهایی وبی کسی شکوفه نام خداونداز لبانم میتراود واز خویش رها میشوم وهاله ای ازعشق وروشنایی وجودم را فرا میگرد .چه زیباست لحظه ی نجوای با حق ،چه زیباست لحظه سبز رهایی از خویشتن و به خدا پیوستن ،چه زیباست سر نهادن بر خاک عشق و بندگی وغرق دریای حق شدن ،چه زیباست اشکهایی که از فرط گناه از گوشه چشم ،خود را به زیرمی اندازند تا به دریای جوشان حق برسند و چه زیباست ثانیه هایی که دل با نام ویاد خدا ارام می گیرد .

الهی بانگ اشنای اذانت مرا از گلدسته های عشق ومعرفت به سوی سجادهای از رازو نیاز می کشاند تا لحظه ای تاریک گمراهی را بگذرانم وصراط مستقیم را برگزینم وتو را به وحدانیت و یگانگی تسبیح گویم خواهم که حسنات ونیکی دنیا وآخرت را عطایم فرمایی و رهایی از اتش دوزخ را نصیبم سازی. خدایا! تو همانی که در مقابل فرشتگان به بندگانت مباهات می کنی که بندگانم به نماز ایستاده اند، تو همانی که جان تشنه ی هر مسلمانی را با نام خودت سیراب می گردانی.

نتیجه گیری :

خدایا تو ارامش دل بی قرارانی، تو نور شب ظلمانی عاشقان وسالکانی.

الهی پس کویر خشکیده ی جان مرابا چشمه زلال نماز ابیاری کن تا دشت سبز اذان با ندای ا…اکبر،

ابتدا ما را به توحید و یگانگی خداوند فرا می خواند و یاد آور می شود که همه خلق و فرمان آفرینش از آن خداوند است،

مشیت او سبب هستی است و او دارای بزرگترین صفات عالیه است.

پس از آن گواهی به رسالت رسول خدا(ص)می دهد که دلسوزانه آموزه های الهی را به مردم ابلاغ نمود.

آن گاه یاد آور می شود که نماز بهترین عمل است

که رستگاری را در پی دارد. از این رو از مردم می خواهد که در اجابت این دعوت شتاب کنند.


متن انشا اذان کلاس نهم 

صدای بانگ خوش اذان که روزانه پنج بار طنین انداز روح بشریت می شود و با صدای در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شود و وضو می گیرند و یا به صدا در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شود و وضو می گیرند و یا در خانه به صورت فرادی و یا در مسجد به صورت جماعت نماز خود را می خوانند و دست به دعا به سمت پروردگار می برند و طلب مغفرت و امرزش می کنند.

صدای اذان حتی یک ثانیه در تمام دنیا قطع نمی شود.ان هم به دلیل این است که زمین گرد است و ساعت طلوع و غروب خورشید در جای جای جهان متفاوت است.بنابراین در هیچ جایه دنیا صدای اذان قطع نمی شود و دائما در حال نواخته شدن می باشد.

اذان که با بزرگی خداوند شروع می شود و بابزرگی خدا و نبود هیچ معبودی جز او به اتمام می رسد و در این راه برای به صدا در اوردن اذان خیلی از پیامبران و انسان های بزرگ تمام تلاش خود را کرده اند و جان خود را در این میان از دست داده اند تا همیشه اذان به صدا در بیاید تا شاید حتی یک نفر از خواب غفلت برخیزد و دست از گناه بکشد.

اذان یکی از هشدارهای بسیار دلنشین و خوش صدای پروردگار می باشد تا یاداور شود برای مردمی که چشم از حقایق دنیا بسته اند و کورکورانه زندگی می کنند و روزانه پنج بار و در یک سال ۱۸۲۵ بار این هشدار را به صدا می اورد و این نشان از فرصت های زیاد پروردگار است که بنده ی خود می دهد تا که شاید از راهی اشتباه خود باز می گردد و در مسیر درست و الهی قدم بر دارد.

نتیجه گیری :

ما مسلمانان کشور ایران هستیم و مانند سایر کشورهای مسلمان بانگ اذان همیشه نواخته می شود و مانیز باید اذان و نماز و نماز و قران را بخوانیم تا شاید رستگار شویم.


انشا درمورد صدای اذان

اهمیت اذان از این جهت است که به انسان یادآوری میکند که خدا بزرگ است و خدایی جز خدای یکتا وجود ندارد و گواهی میدهد به فرستادش حضرت محمد(ص) و ولی خودش حضرت علی (ع) و دعوت میکند به سوی نماز و اعلام میکند که راه رسیدن به رستگاری نماز است و بهترین کارهاست و دوباره به بزرگی خدا و یکتا بودن خالق هستی تأکید میکند و هرمرتبه دوبار تکرار میشود که شاید بار اولش را نشنیدند ولی از بار دوم غفلت را کنار بگذارند . با علم به اهمیت اذان انشای خود را در باره اذن آغاز میکنم.

متن انشا صدای اذان :

معنی کلمه اذان یعنی آگاه کردن، فراخواندن هم معنی میدهد و عبادتی ست که از جانبه خداوند یکتا به پیامبر(ص) وحی شده است که انسان را به زمان اقامه نماز فرابخواند و آگاه کند ،

چون انسانها خود نمیتوانند تشخیص دهند که چه ساعتی از شبانه روز ، زمان اقامه نماز است برای همین در شهرها و محله هامساجدی بنا شدن که این متن زیبا توسط اشخاصی در مساجد با صدایی رسا خوانده شود.

تا به گوش تمام ساکنین اطراف آن برسد که به این افراد مؤذن میگویند. البته خواندن اذان واجب نیست ولی بهتر است که خوانده شود یعنی مستحب است و بعد از اذان اقامه خوانده می شود و موذن باید عادل و بینا باشد و صدای رسا و بلندی داشته باشد و به اوقات نماز کاملا آگاهی داشته باشد.

اولین موذن اسلام بلال حبشی بود , که به دستور پیامبر در مدینه اذان گفته است . گفته می شود پیامبر برای فراخوانی مردم برای جنگ بدر نیز از اذان استفاده کرده اند .

معمولا مسلمانان بعد تولد نوزاد در گوش او اذان می گویند ، البته در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ اقامه ، این رسم یکی از سنتهایی که از زمان پیامبر تا به امروز هم رواج دارد .

دلیلش هم اینکه اولین کلماتی که نوزاد به گوشش میرسد خبر از عظمت و بزرگی خدای یکتا باشد و همچنین پیامبر فرمودند این کار نوزاد را از شر شیطان در امان میدارد .

نتیجه گیری :

انشای خود را ذکر یک حدیث به پایان میبرم

امام صادق (ع) فرمود:

وقتی اذان و اقامه گفتی ،دوصف از فرشتگان ،پشت سرتو به نماز می گزارند و اگر تنها اقامه گفتی ،یه صف از فرشتگان پشت سرتو نماز می خوانند .

و همچنین روایت شده است که ” کسی که اذان را بشنود و بگوید آنچه را که مؤذن می گوید ، روزی او افزون می شود .”


متن انشا در مورد اذان

نصف شب بود داشتم با تبلتم ور میرفتم که یهو صدای اذان رو شنیدم . ساعت ۴.۴۵دقیقه بود … میخواستم برم نماز بخونم که احساس کردم یه چیزی داره جلومو میگیره‌. اذان هنوز تمام نشده بود و من هم دو دل بودم که نماز بخوانم یا با تبلتم ور برم .

صدای اذان حی الصلاه حی الصلاه
بشتابید به سوی نماز .به شتابید به سوی نماز

حی الفلاح حی الفلاح
بشتابید به سوی رستگاری .بشتابید به سوی رستگاری

اذان تمام شد و من تبلتمو کنار گذاشتم و در همین حال که نشته بودم به فکر فرو رفتم و یه خاطره ی رو به یاد اوردم .

که یه روز عصر دم در خونه داشتیم بازی میکردیم

و پدر و پدر بزرگم هم کنار در نشته بودن سرگرم صحبتشون بودن .

مسجد نزدیک بودو هر روز مغرب موذن مسجد از کنار در خانه ما رد میشد

و با پدر و پدر بزرگم احوال پرسی کرد ولی اون روز موذن نرسید اذان بگه و کسی هم نبود که اذان بگه همه منتظره اذان بودن که پدر بزرگم بهم گفت برو پسرم اذان بگو و من خیلی استرس داشتم اولین باری بود که میخواستم اذان بگم حس خیلی خوبی داشتم ، احساس سبکی و نشاط میکردم رفتم اذان گفتم و از اون روز به بعد همیشه در خونه مینشستم که اگه حاج رسول نرسید برا اذان برم اذان بگم خلاصه این خاطره اینه که ما بچه ها باید از دوران کودکی به دنبال نماز عبادت خداوند باشیم و هر موقع اذان داده میشه با دقت کامل گوش کنیم و ساکت باشیم سعی کنیم که در حین اذان در دلمان تکرار کنیم و همیشه یه قدم از شیطان جلوتر بباشیم و نزاریم که شیطان در نماز خواندن جلوی مارو بگیره. اذان تمام شده بود و من بلند شدم رفتم نمازم و خوندم و اون روز تونستم از شیطان جلو بزنم و همه ی نمازامو بخونم و اون روز رو با احساس لذت بخشی که داشت بگذرونم بعد از نماز با خیال راحت خوابیدم.

نتیجه گیری :

همه ما در طول روز مشغولیت هایی داریم ولی وقتی اذان گفته میشود به ما تذکر داده میشود که وقت اذان است و به قول شهید مطهری « به نماز نگو کار دارم به کار بگو وقت نماز است » اذان و بخش آن از گلدسته های مساجد به ما یاد آوری میکند که اهمیت نماز بیش از کارهای روزمره است و باید به سوی کارهای خوب و از جمله نماز ” شتافت “

مطالب مشابه را ببینید!