مجله تاپ‌ناز‌

انشا درباره نعمت های خدا؛ 3 انشا زیبا برای پایه دبستان

در این بخش سه انشا زیبا درباره نعمت های خداوند بزرگ را برای پایه دبستان گردآوری کرده ایم.

انشا درباره نعمت های خدا؛ 3 انشا زیبا برای پایه دبستان

انشا در مورد نعمت های خداوند در قالب ادبی

مقدمه: خدای خوب و توانای من از کدامین نعمت ناب تو نام ببرم که تو بهترین و زیباترین چیزها را برای من در نظر گرفته ای، همه عطوفت و توانگری، همه دنیا با یک نگاه تو زنده می شود و با نگاه دیگر تو خاک می شود. ای همه مهر و عشق و مهر ورزی ای که از رگ گردن هم به بندگانت نزدیکتری، من چگونه این همه الطاف تو را بشمارم.

بدنه: ای خدایی که سالهاست فرمانروایی می کنی و می دانم که برای بندگانت بهترین چیزها را عطا کرده ای، خدای ابد و ازل و ای مظهر بخشش و مهربانی کدام نعمت تو را یاد کنم و بشمارم که هر آینه تو خودت بهترین نعمتی هستی که من دارم و به تو امیدوارم. ای آنکه همه چیز را می دانی و می بینی و می خوانی، ای آنکه همه وجود جهان و کهکشان همه از توست و همه با نام مقدس تو زندگی می یابند.

ای جاوید و ای مهر آفرین، تو به من قدرت فکر و عقل و اندیشه دادی، تو به من قدرت عشق ورزیدن، خوردن و خوابیدن و زندگی دادی، خدای بی همتای من چگونه در وصف تو درآیم که تو همه لطفی و صفا، همه مرهمی و مرحم. تو را با چه زبانی و دینی و آیین برای کدام نعمت ستایش کنم که تو لایق هر پرستش و ستایش و عبادتی، نعمت های تو بی دریغ و داده هایت بی حساب و محبتت ماناست.

خدای خوب و بزرگم، نعمت هایی چون هوا و ریه و قلب و زندگی، دست و پا و هر انچه که در جهان وجود دارد و رنگ و بوی زندگی و زیستن دارد. خدای بهار و شکوفه های نارنج، خدای شکوفه های سبز ، میوه های رنگارنگ، پاییز هزار رنگ و زمستان پر از برف که در حوالی زمین پرسه می زند.

خدای روزهای سختی و شادی و خوشی، خدایی که هر لحظه و ثانیه در کنارمان است و ما را از هر دردی و بیماری می رهاند. خدای نعمت های وافر و داده های بی شمار. یا به گفته سعدی فضل خدای را که تواند که شمار کرد ، یا شکر یکی از هزار کرد. خدای لحظه های بی بازگشت زندگی که ما را هر لحظه چون مادری مهربان حمایت می کند.

نتیجه گیری: خدای بزرگ و مهربان تو را شکر که به ما زندگی و روح و جان و تن بخشیدی و زنده ایم . خدای بی همتای من بر من واجب است که تو را بسیار ستایش کنم و قدر بدانم. تو نعمت های بی کرانی به من دادی و من ندانستم. تو را بی حد و حساب دوست دارم و می ستایم.

مطلب مشابه: انشا خوشبختی با 3 انشا زیبا در مورد رسیدن به خوشبختی و وصف آن

انشا درباره نعمت های پروردگار

خدای مهربان نعمت های زیادی به ما داده است. من فکر می کنم بزرگ ترین نعمتی که خداوند به ما داده است سلامتی است چون اگر بدن ما بیمار باشد تازه می فهمیم که سلامتی چقدر با ارزش است.

با بدن سالم می توانیم کارهای خوب زیادی انجام دهیم، به پدر و مادر کمک کنیم، درس بخوانیم، بازی کنیم و خیلی کارهای دیگر.

نعمت های خدا خیلی خیلی زیاد و بی شمار است و هیچ کس نمی تواند همه آن ها را بشمارد. یکی دیگر از نعمت های خدا پدر و مادر و خانواده است، محبت و مهربانی که از خانواده به ما می رسد از طرف خداست، مثلا وقتی به دنیا می آییم خدا برای ما آغوش گرم مادر را آماده کرده است و می توانیم شیر بخوریم و با آن که خیلی ضعیف هستیم خیلی خوب از ما مراقبت می شود.

مادرم می گوید خدا برای همه وقت های زندگی ما نگهبان و محافظ هایی گذاشته است تا ما رشد کنیم و بزرگ شویم.

درس خواندن ما در مدرسه هم از نعمت های خداوند است تا با سواد شویم و بتوانیم در آینده به مردم خدمت کنیم.

خدا نعمت های زیادی مثل گوش، چشم، زبان، دست، پا و همینطور طبیعت، باران، برف، خورشید و بسیاری چیزهای دیگر به ما بخشیده و ما هم وظیفه داریم از او اطاعت کنیم، نماز بخوانیم و با نماز خواندن با او صحبت کنیم و به خاطر همه این نعمت ها از او تشکر کنیم.

یادمان باشد که هر روز از خدا تشکر کنیم چون خدای مهربان همه این چیزهای خوب را برای ما آماده کرده تا انسان های خوب و موفق شویم و برای خود و خانواده و جامعه آدم مفیدی باشیم.

این بود انشای من درباره نعمت های خداوند مهربان

مطلب مشابه: انشا معلم | انشای زیبا با موضوع معلم | انشا در مورد معلم در روز معلم

انشا درباره نعمت های خداوند بزرگ

خداوند بزرگ، نعمت های فراوانی به انسان بخشیده است که هر انسانی باید به خاطر داشتن تک تک آن ها از خدای متعال سپاس گزار باشد.

نعمت هایی مانند سلامتی، پدر و مادر، فرزند خوب، نعمت دیدن و شنیدن، قدم زدن در طبیعت و هزاران نعمت دیگر که ممکن است توسط ما نادیده گرفته شوند اما زمانی که آن ها را از دست می دهیم تازه پی می بریم که چقدر ارزشمند هستند.

متاسفانه برخی اوقات آن قدر روی مشکلات زندگی تمرکز می کنیم که فراموش می کنیم چه نعمت های داریم، در این زمان است که نیاز به یک تلنگر داریم تا دوباره به ما یاد آوری کند چه چیز های مهمی در زندگی نصیب ما شده است و باید شکر گزار آن ها باشیم.

نعمت های فراوانی که خداوند در طبیعت قرار داده است تا ما از آن ها برای زندگی بهتر استفاده کنیم، بی نهایت و غیر قابل شمارش است و منصفانه نیست که انسان آن ها را نادیده بگیرد و شکر گزار نباشد.

اما کدام نعمت بهترین است؟ شاید در نظر هر کسی یکی از این نعمت ها، بهترین نعمت باشد، اما برای من تمامی داشته هایی که خداوند به من بخشیده، بهترین است.

نعمت داشتن پدر و مادرم و دیدن چهره ی آن ها بهترین نعمتی است که می توانستم داشته باشیم، و همین طور نعمت سلامتی، نعمت دیدن، شنیدن، توانایی درک دیگران و همه ی نعمت های بزرگ و کوچکی که در زندگی دارم.

خداوند متعال به انسان قدرت تفکر و تعقل بخشیده تا با جست و جو و درک نعمت هایش به شکوه، عظمت، بزرگی و بخشندگی اش پی ببرند و همواره در دل و در زبان، شکر گزار تمام نعمت هایی باشد که پروردگار به او ارزانی داشته است.

ما باید همواره از هدیه هایی که خداوند مهربان در زندگی به ما داده از وی تشکر کنیم و قدر دان چیزهایی که داریم باشیم.

فضل خدای را که تواند شمار کرد
یا کیست آنکه شکر یکی در هزار کرد
بنده همان به که ز تقصیر خویش
عذر به درگاه خدای آورد
ورنه سزاوار خداوندیش
کس نتواند که به جای آورد

مطلب مشابه: انشا درخت + مجوعه انشا بلند و کوتاه ادبی در مورد درخت

مطالب مشابه را ببینید!