مجله تاپ‌ناز‌

انشا در مورد فداکاری + 3 انشا با موضوع فداکاری و از خودگذشتگی

در این مطلب تاپ ناز 3 انشا جدید با موضوع فداکاری را گردآوری کرده ایم با ما همراه باشید. فداکاری ساده ترین تعریف از خودگذشتگی است. شاید داستان دهقان فداکاری را شنیده باشید که تا سالیان سال هنوز هم در ذهن ها باقی مانده است و همه این فداکاری را تحسین می کنند.

انشاء در مورد فداکاری

فداکاری را می توان یک کار خوب دانست. کاری که می تواند منجر به کمک کردن به دیگران یا نجات آن ها شود. همیشه فداکاری به معنی کارهای بزرگ و دور از ذهن نیست گاهی یک بخشیدن ساده می تواند فداکاری ما را نشان بدهد. شاید در روز با آدم های فداکار زیادی روبرو شویم و ساده از کنار آن ها رد شویم.

پدران اما ساده ترین نمونه های فداکاری هستند. قطعا آن ها به عنوان فداکارترین شخص در زندگی همه ی ما مطرح می شوند. هر پدری از خود به نوعی خودگذشتگی و فداکاری را نشان میدهد. البته فداکاری به شیوه های مختلفی در بین مردم وجود دارد.

از اصلی ترین مسائل در زندگی هر کدام از ما، فداکاری و خودگذشتگی است و شخصی که فداکار باشد یک برتری و جایگاه بالاتری را نسبت به دیگران خواهد داشت. وجود فداکاری در زندگی ما سبب بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی می گردد و شاید بتوان برای هر کاری نیاز است که فداکاری های انجام شود.

کافی ست نگاهی به شغل آتش نشان ها داشته باشید. آن ها از فداکارترین آدم ها هستند و حتی در انجام وظیفه هایشان فداکاری های زیادی می کنند و گاهی از جان شان نیز می گذرند فقط به خاطر اینکه دیگران را نجات بدهند. هیچ قیمتی را نمی توان برای فداکاری تعیین کرد.

از دیگر فداکاری های بارزی که در کشور ما وجود داشته است شهید های بزرگ و بلند مرتبه مان است؛آن ها که برای نجات جان مردم شان و برای دفاع از میهن خود جانشان را از دست دادند. آیا می توان گفت به سادگی از کنار این نوع فداکاریها رد شد؟

نوع دیگری از فداکاری پدر یا مادرها هستند که تمامی طول عمرشان را با کار کردن سپری می کنند تا بتوانند شرایطی را فراهم کنند تا فرزندانشان در رفاه و آسایش سر کنند . آن ها تمامی تلاش شان را برای موفقیت فرزندان می کنند و شرایطی را به وجود می آورند تا فرزندانشان در بهترین مدارس و دانشگاه ها درس بخوانند و کمبودی از نظر امکانات نداشته باشند.

ما هم باید فداکاری و گذشت را به خوبی در زندگی خودمان ایجاد کنیم و جز اصلی ترین کارهایمان قرار بدهیم. همیشه می توانید با فداکاری های که انجام می دهید به عنوان یک الگوی نمونه در ذهن افراد دیگر در زندگی باشید.

به این داستان دقت کنید: شبی چند نفر از جوان مردان و درویشان نزد بوالحسن انطاکی جمع شده بودند. او فقط 2 یا 3 نان داشت که برای 5 مرد بسیار کم بود ولی او همه ی نان ها را پاره کرد و چراغها را نیز خاموش نمود و بر سر سفره نشستند تا نان بخورند. هر نفر از مهمانها دهانش را می جنبانید تا دیگری فکر کند که نان خورده است. زمانی که سفره را جمع کردند نانها دست نخورده باقی مانده بود و همه برای ایثار به دیگران غذایی نخورده بودند.

سوال و جواب(فداکاری)

فداکاری چیست؟ فداکاری به این معنی است که انسان ها چیزهای را که به آن نیاز دارند به دیگران ببخشند یا کاری را انجام دهند که برای دیگران سود داشته باشد یا حتی می توان گفت کاری که سبب نجات دیگران شود.

یک نمونه فداکاری را ذکر کنید؟ دهقان فداکار مردی بود که با وجود سرما پیراهن خود را درآورد و آتش زد و به مقابل قطار رفت تا قطار به کوه ریزش کرده برخورد نکند و جان افراد زیادی را نجات داد.

چند نمونه فرد فداکار را بگویید؟ پدر – مادر – آتش نشان ها – پلیس ها

آیا تا به حال شما فداکاری را کرده اید؟ بله . لباسی گرم از خودم را به دوستی داده ام که توانایی خرید لباس را نداشته است.


انشا در مورد فداکاری

انشا در مورد فداکاری به شیوه تحقیقی

در فرهنگ‌های لغت فداکاری را ایثار و از خود گذشتگی معنی کردند. یعنی فرد باید به شناختی رسیده باشد که متوجه شود دنیا و هر چه در آن است، برای آینده او هیچ فایده‌ای ندارد و آخر کار باید همه چیز را بگذارد و برود و بنابراین انسان‌های دیگر از ارزش والاتری برخوردار هستند. از این رو هر چه دارد، برای دیگران می‌خواهد. چون به نظر او مالی را که در راه دیگران خرج می‌کند، از دست رفته نیست و پس اندازی برای آخرت اوست. زمانی که دیگر هیچ پولی ندارد و در مقابل خداوند حاضر می‌شود اعمال نیک و بد اوست که سرنوشت او را تعیین می‌کند و آن وقت است که مقدم دانستن دیگران بر خودش به داد او می‌رسد.

از خود گذشتگی تنها در زمینه ایثار مالی نیست؛ بلکه از شیوه‌های دیگر هم ممکن است. کسانی که هر چند ماه یک بار به بیماران خون اهدا می‌کنند، معلمانی که وقت زنگ تفریح خود را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند و اشکالات درسی آن‌ها را برطرف می‌کنند، کسانی که در مواقع بحرانی مثل سیل، زلزله، سقوط هواپیما و حوادث دیگر خود را به محل وقوع حادثه می‌رسانند و به بازماندگان کمک می‌کنند و حتی دانش‌ آموزانی که به همکلاسی‌های خود کمک می‌کنند تا درس آن‌ها هم بهتر شود، همه و همه مثال‌هایی از انسان‌های فداکار هستند.

بزرگ‌ترین سرمشق فداکاری برای ما حضرت ابالفضل عباس (ع) است که در حالی که بسیار تشنه بود، لب رود فرات رفت؛ اما قبل از دیگران آب ننوشید و مشک خود را پر از آب کرد تا برای کودکان ببرد؛ زیرا می‌اندیشید چگونه خود آب بخورد در حالی که دیگران تشنه هستند و آن‌ها را بر خود مقدم دانست. او الگوی خوب و کاملی برای ماست. باشد که از فداکارانی چون او و سرورش امام حسین (ع) درس زندگی بگیریم.


انشا در مورد فداکاری

انشا کوتاه و کامل در مورد فداکاری و از خودگذشتگی

مقدمه : فداکاری یعنی کسی با میل و خواسته خودش، وقت، پول، زندگی و هرچه که دارد را در اختیار دیگران قرار بدهد.

و مفهوم کلی تر از آن یعنی بپذیریم در برابر کسانی که از ما ضعیف تر هستند مسئولیت داریم.

بدنه انشا: کسی میتواند فداکار باشد که خود واقعی اش باشد و همانطور که هست خودش را دوست داشته باشد و تظاهر به چیزی که نیست نکند.

از ویژگی های آدم های فداکار علاوه بر مهربان ، متواضع و دست و دلباز بودن، این است  که خود واقعی اش باشد.

این جمله که میگوید ما نسبت به افرادی که از ما ضعیف تر هستند مسئولیم به این معنا نیست که به خودمان بی توجه باشیم و فقط فکر و ذکرمان توجه به افراد دیگر باشد.

بلکه به این معناست درحالی که از خودمان مراقبت میکنیم و مراقب خودمانیم دیگران را فراموش نکنیم و آنها را ندیده نگیریم.

در واقع حمایت بیش از اندازه از فرد یا گروهی باعث میشود همیشه وابسته به دیگران باشد و آدم بی مسئولیت و ضعیفی شود .

نتیجه: همیشه فداکاری خوب نیست گاهی ادم ها باید یاد بگیرند تنها به خودشان تکیه کنند و مسئولیت زندگی اش را خودش بپذیرد و در غیر این صورت در آینده آدمی میشود که جز ضرر برا اطرفیانش چیزی ندارد .

مطالب مشابه را ببینید!