مجله تاپ‌ناز‌

انواع اختلالات جنسی و راهکارهای درمانی آن

قوی‌ترین نیروی درون انسان که در طول قرن‌ها و هزاره‌های مختلف پیرامون آن بحث‌های زیادی شده است، نیرو و غریزه جنسی است. اما گاهی وقت‌ها اختلالات جنسی به وجود می‌آید و فرد و زندگی او را تا حد بسیار زیادی درگیر خود می‌کند. احتمالا افراد مختلفی را دیده باشید یا حتی شنیده باشید که برای درمان اختلالات جنسی خود، به سکس تراپیست یا پزشک متخصص مراجعه می‌کنند. این افراد، در لذت بردن از رابطه جنسی، دچار مشکل هستند و نوعی اختلالات جنسی را تجربه می‌کنند.

انواع اختلالات جنسی در خانم‌ها و آقایان، درمان دارد و روش‌های درمانی اختلالات جنسی، با توجه به نوع اختلال پیش آمده، متفاوت هستند. اگر دوست دارید پیرامون این مطلب بیشتر بدانید، پس با ما همراه باشید.

اختلال جنسی یعنی چه؟

به طور کلی، هر عاملی که منجر به خارج شدن نیرو و غریزه جنسی از حالت طبیعی خود شود، نوعی اختلال جنسی به شما می‌آید. برخی از افراد، نیروی جنسی کمی دارند و نمی‌توانند از روابط سکسی، لذت ببرند. در مقابل نیز افرادی هستند که نیروی جنسی افراطی و بالایی دارند و زندگی آنها دچار اختلال شده است. به هر حال، هر دو مورد، از اختلالات جنسی هستند.

image 7

اختلال جنسی، حالتی است که باعث عدم لذت بردن از رابطه با شریک جنسی می‌گردد. انسان‌ها با گذر از سنین بلوغ و بزرگتر شدن، می‌توانند تشخیص دهند که چگونه می‌توانند از نیروی جنسی خود، لذت ببرند. این لذت، حالتی درونی است و فرد را به مرحله ارضا شدن می‌رساند. حالا اگر مشکلی جسمی یا روحی در این مسیر وجود داشته باشد، عملکرد جنسی را تحت تاثیر خود قرار داده و اختلالات جنسی به وجود می‌آید.

متاسفانه، تا صحبت از اختلال عملکرد جنسی به میان می‌آید، عده‌ای تصور می‌کنند که مشکلات مربوط به عدم نعوظ در مردان، کاهش میل جنسی در خانم‌ها و آقایان و مشکلاتی از این قبیل، اختلال عملکرد جنسی هستند. در صورتی که این تصور کاملا غلط است. زیرا در تعریف اختلالات عملکرد جنسی، صحبت از این است که هر عاملی منجر به ارضا نشدن یا ارضا شدن غیر معمول شود، نوعی اختلال عملکرد است.

گاهی پیش می‌آید که یک خانم به دلیل کاهش میل جنسی، اختلال عملکرد دارد و گاهی نیز ممکن است به خاطر افزایش بسیار زیاد میل جنسی و داشتن واژن بی قرار، دچار اختلال می‌شود. در آقایان هم این مشکل می‌تواند به شکل‌های متلف به وجود بیاید. بهتر است برای درک بهتر این موضوع، به چند اختلال شایع عملکرد جنسی بپردازیم تا بیشتر با این موضوع، آشنایی پیدا کنید.

انواع اختلالات جنسی در آقایان و خانم‌ها

برخی از مهم‌ترین اختلالات جنسی در خانم‌ها و آقایان، شامل موارد زیر هستند:

  1. عدم نعوظ آلت در مردان

این حالت در آقایان بسیار شایع است و منجر به عدم توانایی در برقراری رابطه می‌شود. مشکلات نعوظ مختلفی از جمله اختلال در عملکرد بیضه‌ها، آسیب به آلت و بیضه، مشکلات قلبی و عروقی، ضعف و بی حالی جسمی، مشکلات روحی و روانی، عدم علاقه به شخص و . . . دلیل به وجود آمدن این اختلال هستند.

  1. کاهش میل جنسی در آقایان و خانم‌ها

عدم وجود میل جنسی در خانم‌ها و آقایان، می‌تواند به خاطر مشکلات جسمی و روحی باشد. گاهی در آقایان، حالت نعوظ خوبی وجود دارد اما میلی به برقراری ارتباط ( دست کم یک الی دو بار در هفته ) با شریک جنسی خود ندارد. گاهی نیز پیش می‌آید که علاوه بر کاهش میل جنسی یا نبودن ان، مشکل عدم نعوظ هم پیش می‌آید که اوضاع را بدتر می‌کند.

خانم‌ها نیز ممکن است به خاطر وجود مشکلات جسمی و هورمونی یا مشکلات روحی، می‌توانند کاهش میل جنسی یا نبودن آن را تجربه کنند.

image 48
  1. میل به ارضا شدن بدون شریک جنسی ( خود ارضایی )

این عمل، اگرچه در دین و مذهب، ناپسند به شمار می‌رود اما علم نوین پزشکی و سکس تراپیست، در مواردی آن را توصیه می‌کند. اما در صورتی که میل به خود ارضایی به حدی برسد که شخص نتواند با شریک جنسی خود وارد رابطه شود، نوعی از اختلالات جنسی به شمار می‌رود.

  1. واژن بی قرار

این حالت در خانم‌ها به وجود می‌آید و منجر به ارضا شدن دائم آنها می‌شود. در واقع این اختلال که ریشه‌های روحی و روانی دارد، گاهی ممکن است به دلیل عملکرد هورمون‌های جنسی و غدد داخلی و مشکلات جسمی پیش آید. فرد در این حالت، دائما به دنبال برقراری رابطه جنسی است و حتی در مواقعی که شریک جنسی وجود ندارد، ارگاسم و ارضا شدن یا حتی خارش در ناحیه تناسلی و برانگیختگی را تجربه می‌کند. ممکن است این حالت در طول روز به چندین مرتبه برسد.

  1. اختلالات درد

بنا به دلایل جسمی در برخی از مردان و زنان، ارگاسم و ارضا شدن و برقراری رابطه، با درد همراه است که می‌تواند نوعی اختلال جنسی باشد.

اختلالات برانگیختگی در خانم‌ها و آقایان، حالت آنورگاسمی یا اختلالات ارگاسم در زنان و میل به داشتن روابط جنسی و فانتزی‌های غیر معمول ( مانند روابط گروهی )، همگی از انواع اختلالات جنسی محسوب می‌شوند.

روش‌های درمان اختلالات جنسی در خانم‌ها و آقایان

برای درمان اختلالات جنسی، طیف وسیعی از روش‌های مشاوره‌ای، درمان با دارو، درمان با مکمل و حتی درمان‌های جراحی نیز، وجود دارند. اما بهترین روش، روشی است که تهاجم کمتر و عوارض حداقلی داشته باشد. روش‌های به کار گیری درمان، در خانم‌ها و آقایان و با توجه به اختلال پیش آمده، کاملا متفاوت هستند.

گاهی نیاز است که روش درمانی مد نظر، به صورت دارویی باشد زیرا سر منشاء اصلی، اختلال در عملکرد غدد، هورمون‌ها و یا یک اندام داخلی در بدن است. برای مثال می‌توان اختلال کاهش میل جنسی و یا نعوظ و آنورگاسمی را مثال زد.

در برخی از موارد، ممکن است پزشک مورد نظر تشخیص دهد که برای درمان اختلال به وجود آمده، باید روش‌های مختلف مشاوره و مراجعه به سکس تراپیست، انجام شود.

از روش‌های درمان اختلالات جنسی در برخی از موارد، می‌توان به تجویز و استفاده از انواع مکمل‌ها اشاره کرد. گاهی با افزایش سن و کاهش میل جنسی، پزشک اقدام به تجویز داروهای مکمل و تقویتی مانند انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در قالب قرص و شربت می‌کند.

انواع کرم‌های حجم دهنده، قطره‌های تقویتی . خوراکی، و حتی اسپری‌های محرک، همگی از مکمل‌های جنسی هستند که پزشکان اقدام به تجویز می‌کنند. استفاده از قرص‌های مربوط به زود انزالی و سفت کننده آلت هم، از دیگر مکمل‌های مختلف جنسی هستند.

و کلام آخر

اختلالات جنسی در خانم‌ها و آقایان به شکل‌های مختل بروز می‌کند. باید بدانید که تمام اختلالات جنسی، درمان دارند. فقط باید به شکل درست و صحیح و پزشک معالج متخصص انجام درمان شوند. گاندی دارو(https://gandidaro.ir)

مطالب مشابه را ببینید!