مجله تاپ‌ناز‌

انواع قهوه و تفاوت آن ها؛ از قهوه عربیکا تا روبوستا و طرز تهیه آنها

انواع قهوه

قهوه یک نوشیدنی بین المللی است که به عنوان محبوب ترین نوشیدنی کافئین دار شناخته می شود. صنعت قهوه دومین صنعت درآمدزای دنیا بعد از نفت محسوب می شود. تنوع بسیار زیادی در انواع دانه های قهوه و انواع سرو قهوه و … وجود دارد. در این بخش از تاپ ناز قصد داریم انواع قهوه ها را معرفی کنیم و به تفاوت آن ها با هم بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع دانه های قهوه

دانه قهوه، اصلی ترین عنصر در تهیه قهوه است که به نوع گیاه قهوه، محل کشت و نحوه رست قهوه بستگی دارد. بیشتر دانه های قهوه در جهان توسط دو نوع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا تامین می شوند.

قهوه عربیکا (Arabica)

محبوب ترین نوع قهوه، قهوه عربیکا است که با کیفیت تر و گران تر از قهوه روبوستا است. دانه قهوه عربیکا را به وفور می توان در نقاط مختلف جهان مانند آمریکای شمالی، برزیل، کلمبیا، اتیوپی، گواتمالا و ویتنام پیدا کرد. قهوه عربیکا به دلیل طعم پیچیده اش که می تواند شامل نت های میوه، شکلات، کارامل و آجیل باشد و همچنین به دلیل محتوای نسبتا کم کافئین آن نسبت به قهوه روبوستا شناخته شده است.

دانه این قهوه برای اینکه رشد خوبی داشته باشد باید در ارتفاعات بالا کاشته شود و کاشت آن سخت تر است به همین دلیل گران قیمت تر است. دانه عربیکا شکلی مانند S دارد و ۱/۵ درصد کافئین کمتری نسبت به قهوه روبوستا دارد و طعم شیرین و ملایمی دارد.

مطلب مشابه: طرز تهیه نوشیدنی های سرد با قهوه (10 نوشیدنی فوق العاده)

قهوه روبوستا (Robusta)

قهوه روبوستا طعم تلخ تری نسبت به قهوه عربیکا دارد و بیشتر برای تجارت کاشت می شود. دانه روبوستا گرد است و کافئین بیشتری نسبت به عربیکا دارد. دانه قهوه روبوستا در ارتفاعات پایین تر رشد می کند و با سهولت بیشتری پرورش می یابند به همین دلیل ارزان قیمت تر از قهوه عربیکا است. این نوع دانه طعمی بسیار تلخ دارد و معمولا از آن در قهوه های فوری یا نوشیدنی های اسپرسو استفاده می شود. روبوستا در اروپا، آفریقا و خاورمیانه بسیار محبوب است.

قهوه لیبریکا (Liberica)

دانه لیبریکا نسبت به قهوه های دیگر کمتر کاشت می شود. در قرن نوزدهم همه درخت های عربیکای اندونزی دچار بیماری زنگ قهوه شدند و از بین رفتند. به همین دلیل مردم دانه های لیبریکا را وارد کردند و به عنوان جایگزین کاشتند. همین موضوع در فیلیپین هم پیش آمد و لیبریکا جای خود را در آسیا باز کرد. اکنون قهوه لیبریکا یکی از تولیدات اصلی فیلیپین محسوب می شود. دانه قهوه لیبریکا دارای اندازه و شکل مشخصی است و عطر و طعم خاص و متفاوتی دارد. این دانه ها بعد از بو دادن رایحه دودی یا اسموکی آزاد می کنند.

انواع قهوه بر اساس روش دم کردن آن ها

در ادامه انواع قهوه را بر اساس روش دم کردن آن ها معرفی خواهیم کرد.

قهوه ترک

قهوه ترک قدمت بسیار زیادی دارد و حدود 600 سال پیش در دربار پادشاه عثمانی رواج پیدا کرد. این قهوه تخصصا در کشور ترکیه و کشورهای خاورمیانه و اروپای شرقی تهیه و استفاده می شود. تفاوت مهم قهوه ترک با قهوه های دیگر این است که پودر قهوه از هیچ فیلتری عبور نمی کند و به همان صورت داخل فنجان ریخته می شود.

همچنین از قهوه ترک برای گرفتن فال قهوه هم استفاده می شود. پودر قهوه بعد از نوشیدن ته فنجان باقی می ماند و این باعث می شود افراد زیادی در سراسر جهان به دنبال پیدا کردن مسیر سرنوشت خود در نقش و نگار ایجاد شده در کف فنجان های قهوه ترک باشند.

قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو پر کاربردترین و پر طرفدارترین نوع قهوه است که در تمام جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اسپرسو یک نوع قهوه غلیظ با عطر و طعم کامل است که به صورت شات سرو می شود. قهوه اسپرسو توسط دستگاه اسپرسو ساز تهیه می شود که مایعی غلیظ است که روی آن کرما یا کف قهوه تشکیل می شود. کرما به عطر و طعم غنی و طعم ماندگار اسپرسو می افزاید. همچنین اسپرسو پایه و اساس بیشتر نوشیدنی های قهوه مانند لاته و ماکیاتو است.

قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری

قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری یک قهوه برزیلی است که مخترع آن اولین بار در کشور فرانسه آن را درست کرد. قهوه فرانسه طعم سبک و تلخی دارد و با استفاده از فرنچ پرس و دستگاه قهوه ساز تهیه می شود، به صورتی که قهوه در داخل فیلتر کاغذی (در دستگاه های برقی) و فیلتر توری (در فرنچ پرس ها) مانده و فقط عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج شده و در مخزن دستگاه جمع می شود.

این قهوه را می توان با شیر و شکر و یا بدون شیر و شکر مصرف کرد. دانه های قهوه فرانسه خشک به درشتی شکر هستند و رنگ آن ها قهوه ای تیره است. این قهوه نسبت به قهوه های دیگر چرب تر است و روغن بیشتری دارد و به دلیل رقیق بودن آن، کافئین کمتری نسبت به قهوه های دیگر دارد. اما معمولا در فنجان بزرگ مصرف می شود که در این صورت کافئین بیشتری به بدنتان می رسد.

مطلب مشابه: روش کاشت قهوه + آموزش کاشت قهوه در منزل به صورت اصولی

قهوه دمی یا نسل سوم

یکی دیگر از روش های دم کردن قهوه، قهوه های دمی یا نسل سوم می باشد که بسیار محبوب است. در این روش معمولا آسیاب قهوه درشت تر و تقریبا هم اندازه با آسیاب فرانسه می باشد. این روش دم آوری قهوه، به صورت قطره ای و فیلتری است که با استفاده از قهوه سازهایی مانند سایفون، کمکس و V60 تهیه می شود. در این نوع دم آوری معمولا یک قهوه صاف و بدون لرد (ته نشین) و بدون کف را خواهید داشت.

انواع قهوه بر پایه اسپرسو

بسیاری از قهوه ها که در کافه سرو می شوند بر پایه قهوه اسپرسو تهیه می شوند. اسپرسو با دستگاه های مخصوصی تهیه می شود و مهم ترین تفاوت انواع قهوه در ترکیباتی است که به میزان مختلف به اسپرسو اولیه اضافه می شود. با افزودن شیر بخار داده شده، فوم شیر، شکلات و یا طعم دهنده های دیگر انواع مختلفی از قهوه آماده می شود. در این بخش انواع قهوه بر پایه اسپرسو را معرفی خواهیم کرد:

آمریکانو (Americano)

آمریکانو

آمریکانو با اضافه کردن آب گرم به قهوه اسپرسو تهیه می شود و طعمی مانند قهوه سیاه دارد. این قهوه در کشورهای آمریکایی بسیار محبوب است و اولین بار توسط سربازان آمریکایی و در جریان جنگ جهانی دوم اختراع شد تا در مصرف قهوه صرفه جویی شود. برای تهیه آمریکانو باید ابتدا قهوه اسپرسو را در فنجان بریزید و سپس آب داغ را به آن اضافه کنید.

اسپرسو لانگو

اگر مدت زمان حاضر شدن اسپرسو را افزایش دهیم، کافئین بیشتری آزاد می شود و به این صورت قهوه لانگو تهیه می شود. در واقع اسپرسو لونگو lungo یا لانگ long به یک شات اسپرسویی می گویند که زمان عصاره گیری طولانی تری (حدود 25 تا 40 ثانیه) نسبت به زمان معمولی (18 تا 22 ثانیه) داشته باشد. یعنی 7 گرم قهوه اسپرسو آسیاب شده با حجم آب بیشتری عصاره گیری می شود. بیشتر بودن میزان آب در این قهوه باعث می شود که از تلخی آن کم شود.

اسپرسو دوپیو یا دابل

دابل اسپرسو همان طور که از نامش مشخص است به جای یک شات از دو شات اسپرسو تهیه می شود. اسپرسو دوپیو یا دبل اسپرسو از ترکیب قهوه اسپرسو و آب گرم تهیه می شود. این نوشیدنی، نوعی قهوه ساده است که تقریبا بدون اضافه کردن شیر یا خامه سرو می شود. برای تهیه دوپیو 2 شات اسپرسو تازه تهیه شده را در یک فنجان مناسب ریخته و آب داغ را به آرامی به آن اضافه می کنیم.

فلت وایت

فلت وایت هم یکی از انواع قهوه است که بیشتر در کشورهای استرالیا و نیوزلند تهیه و سرو می شود. فلت وایت مانند کاپوچینو است و تفاوت آن با کاپوچینو این است که روی آن کف شیر و شکلات ریخته نمی شود. مقدار قهوه اسپرسو و شیر در فلت وایت مانند کاپوچینو است اما شیر بخار داده شده بدون ذره ای کف روی قهوه ریخته می شود.

مطلب مشابه: ماسک تفاله قهوه + آموزش ساخت ماسک با تفاله قهوه برای شادابی و زیبایی پوست

کاپوچینو (Cappuccino)

کاپوچینو

کاپوچینو یکی از محبوب ترین انواع قهوه در جهان است. کاپوچینو شباهت زیادی به کافه لاته دارد و تنها فرق آن ها در میزان شیر و فوم شیر است. نسبت فوم یا کف شیر در کاپوچینو بیشتر است. کاپوچینو از سه لایه تشکیل می شود: اولین لایه یک شات اسپرسو است، سپس یک لایه شیر بخار داده شده و در آخر یک لایه شیر کف دار و پف دار به قهوه اضافه می شود.

معمولا باریستاها روی لایه آخر را با پودر کاکائو تزئین می کنند و طرح های زیبایی روی آن ایجاد می کنند. کاپوچینو بسیار خوشمزه و شیرین است و حتی افرادی که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند هم به این نوشیدنی علاقه مند می شوند.

لاته ماکیاتو

لاته ماکیاتو یکی دیگر از قهوه های بر پایه اسپرسو است که نسبت شیر و قهوه در آن شبیه به کافه لاته است. برای سرو لاته ماکیاتو از لیوان های شیشه ای بلند استفاده می شود تا لایه های مختلف اسپرسو، شیر و فوم شیر مشخص باشد. برای تهیه لاته ماکیاتو ابتدا لیوان را با شیر بخار داده شده پر می کنند و بعد یک شات قهوه اسپرسو را به آرامی روی شیر می ریزند تا شکل دایره تیره اسپرسو بر روی سطح شیر شکل بگیرد.

اسپرسو یخی یا آیس کافی

آیس کافی یک نوع قهوه سرد است که می توانید به عنوان یک نوشیدنی خنک در روزهای گرم نیز آن را میل کنید. این نوشیدنی با مواد مختلفی مانند شیر، خامه و هر ماده شیرین کننده دیگری تهیه می شود. ساده ترین روش برای تهیه یک لیوان آیس کافی این است که یک فنجان قهونه اسپرسو را روی یخ بریزید تا خنک شود و بعد شیر، خامه و یک ماده شیرین کننده را به آن اضافه کنید. همچنین می توانید انواع قهوه های دیگر بر پایه اسپرسو را هم به این روش تهیه و سرو کنید.

کافه لاته

لاته

کافه در لغت به معنی قهوه و لاته به معنی شیر است و کافه لاته از ترکیب شیر بخار داده شده و یک شات قهوه تهیه می شود. کافه لاته معمولا با کف زیاد سرو می شود و به خاطر تلخی کمتری که دارد بسیار پر طرفدار است. لاته آرت به معنای هنر شیر و قهوه است که در این روش باریستا با توجه به تکنیک های مربوط به این هنر طرح ها و شکل های مختلفی را با شیر بخار داده شده روی قهوه ایجاد می کند.

کافه اوله (Café au Lait)

کافه اوله یک نوشیدنی فانتزی فرانسوی است که از ترکیب برابر قهوه اسپرسو و شیر بخار داده شده تهیه می شود.

موکا یا موکاچینو

قهوه موکا یا موکاچینو مانند کافه لاته است که پودر شکلات یا شربت به آن اضافه می شود و گاهی روی آن خامه ریخته می شود. برای افرادی که اهل قهوه نیستند کافه موکا انتخاب خوبی است. کافه موکا به تلخی اسپرسو نیست و با طعم شکلاتی و خامه ای که دارد مرز بین هات چاکلت و کافه لاته است.

مطلب مشابه: کاربردهای جالب تفاله قهوه در منزل و روش های استفاده از تفاله

آفوگاتو

آفوگاتو

آفوگاتو یکی از قهوه های خاص است و عطر و طعم بسیار دلنشینی دارد. این نوع قهوه در واقع یک اسکوپ بستنی است که همراه با یک یا دو شات اسپرسو سرو می شود.

فراپه یا فراپاچینو

فراپاچینو یک نوع نوشیدنی سرد است که در واقع مخلوطی از یخ خرد شده، قهوه، خامه، شیر و سیروپ می باشد.

اسپرسو ریستریتو

ریستریتو در لغت به معنای محدود است و علت نام گذاری این نوع قهوه این است که اسپرسو به صورت نصف یک شات عصاره گیری می شود. یعنی 7 گرم قهوه با 15 میلی لیتر آب عصاره گیری می شود.

کورتادو (Cortado)

کورتادو ترکیب مساوی اسپرسو و شیر بخار داده شده است. این شیر برای کاهش اسیدیته اسپرسو استفاده می شود. شیر استفاده شده در کورتادو باید جوش باشد. پس از ترکیب کردن اسپرسو با شیر بخار، می توانید کرم قهوه یا سیروپ عسلی را به آن اضافه کنید.

کلد برو (cold Brew)

کلد برو یکی از معروف ترین قهوه ها در چند دهه گذشته است. محبوبیت این نوشیدنی به دلیل خیساندن آهسته پودر قهوه در آب سرد یا هم دمای اتاق است و نسبت به آسید کافی طعم ملایم تر و تلخی کمتری دارد.

گالائو (Galão)

گالائو یکی دیگر از انواع قهوه بر پایه اسپرسو است که به سبک کشور پرتقال می باشد. گالائو دارای مقدار زیادی فوم شیر است. گالائو شباهت زیادی به کافه لاته و کاپوچینو دارد اما فوم یا کف شیر در آن حدود دو برابر شیر است و نسبت به این دو نوشیدنی سبک تر است.

مطلب مشابه: تیرامیسو لیوانی | آموزش طرز تهیه تیرامیسوی لیوانی با طعم قهوه و کاکائو

مطالب مشابه را ببینید!