مجله تاپ‌ناز‌

انواع میلگرد ، کاربرد و نکاتی که باید بدانیم با شهر آهن

انواع میلگرد ، کاربرد و نکاتی که باید بدانیم با شهر آهن

انواع میلگرد موجود در بازار، سبب شده است خرید میلگرد با چالش هایی رو به رو گردد. از این رو میلگرد به عنوان پرفروش ترین و اساسی ترین محصول فولادی مورد نیاز برای احداث ساختمان، اهمیت بسیار بالایی در شناخت ، آشنایی و آگاهی از نکات خرید آن دارد. از این رو کارشناسان شهر آهن به این مهم می پردازند.

میلگردها بر اساس مقدار مقاومت در برابر نیروی کششی دسته بندی می گردند. که اصطلاحاً مقاومت مشخصه فولاد گفته می شود. بر اساس مقاومت مشخصه فولاد ، میلگردها در سه نوع میلگرد ساده، میلگرد آجدار و میلگرد کلاف در بازار موجود هستند. اولین مشخصه و تفاوت میلگردها در سایز آنها می باشد که در همان قطر آنهاست. این میلگردها دارای انواع خاصی از جمله اروپایی ، فولاد کربن ، اپوکسی پوشش داده شده ، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ می باشد .

جدول راهنمای مشخصات میلگرد

انواع میلگرد ، کاربرد و نکاتی که باید بدانیم با شهر آهن

انواع میلگرد بر اساس استاندارد و آنالیز مرسوم بازارآهن

1- میلگرد ساده (A1)

2- میلگرد نرم (A2)

3- میلگرد نیمه سخت (A3)

4- میلگرد سخت (A4)

انواع میلگرد بر اساس استاندارد و آنالیز مهندسی

1- میلگرد ساده 240 ( ساده )

2- میگرد آجدار 340 ( آجدار مارپیچ )

3- میلگرد آجدار 400 ( آجدار جناقی )

4- میلگرد آجدار 500 ( آجدار مرکب )

نکته آخر : میلگردها از نوع A1 تا A4 همگی دارای یک وزن می باشند اما مقاومت و سختی میلگرد A4 از همه بیشتر و شکنندگی آن کمتر می باشد.

وزن میلگرد

وزن میلگرد یکی از عوامل مهم در قیمت و خرید میلگرد می باشد. باتوجه به آنالیز، آلیاژ مورد استفاده و شرایط تولید، وزن میلگرد هر کارخانه تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. که براساس نیاز باید به آنها توجه نمود.

انواع میلگرد ، کاربرد و نکاتی که باید بدانیم با شهر آهن

نگهداری و انبار کردن میلگرد

میلگردهای فولادی باید با هدف جلوگیری از اکسید شدن فلز آهن و کم‌تر شدن قطر مؤثر میلگرد فولادی ، در فضایی خشک و سر پوشیده نگهداری شوند. پیش از مصرف، سطح فلز را از زنگ زدگی پاک کنید، این عمل توسط برس زدن یا پاک کردن مکانیکی انجام می‌شود. بنابراین چسبندگی بتن و فولاد حفظ خواهد شد. روش سند بلاست نیز به منظور زنگ زدایی میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار دادن میلگرد در ارتفاع موجب ممانعت از رطوبت زدگی میلگرد خواهد شد. محل انبار نیز بایستی برای جلوگیری از زنگ زدگی تمیز باشد. در حمل و انبار میلگردها باید دقت لازم صورت گیرد تا میلگرد دچار خم شدگی نشود.
میلگردها جهت ارسال بسته بندی می گردند. به هر بسته میلگرد اصطلاحاً بندیل گفته می شود که میزان ظرفیت آن در کارخانجات مختلف متفاوت است و معمولاً بین 2 تا 5/5 تن است. نکته حائز اهمیت در سفارش میلگرد و بارگیری آن، این است که خریداران باید در نظر داشته باشند، در صورتی که سفارش خریداران خرد باشد و به ناچار از انبار تهیه و بارگیری گردد، هزینه تمام شده آن بیشتر از کارخانه خواهد بود زیرا هزینه های انبارداری و کرایه حمل به آن تعلق می گیرد. از این رو مسافت و نزدیکی انبار، در قیمت میلگرد امروز بسیار حائز اهمیت است.

انواع میلگرد ساختمانی و کاربرد آنها

انواع میلگرد ، کاربرد و نکاتی که باید بدانیم با شهر آهن


میلگردها غالباً در بتن و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد و اساس پی هر ساختمان می باشد. از این رو انواع میلگردها را در بتن و پی ریزی یک ساختمان مورد بررسی قرار می دهیم.

  • میلگرد راستا: جهت بالا بردن مقاومت کششی بتن
  • خاموت: جهت ممانعت از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و ممانعت از گسترش ترک
  • سنجاقک: به منظور تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل میان میل گردهای طولی و خاموت
  • خرک : به منظور قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی مشخص درون قالب
  • رکابی : به منظور در راستا حفظ کردن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها
  • میلگرد ادکا : به منظور تحمل لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

 قیمت میلگرد

قیمت میلگرد تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد. قیمت و کیفیت میلگرد، مهمترین عوامل در انتخاب و خرید میلگرد مناسب هستند. در واقع عرف بازار این است که خریدار به دنبال محصولی با قیمت مناسب می گردد. کیفیت نیز عامل تعیین کننده در خرید متقاضیان است. با این حال دریافت مشاوره در بسیاری از موارد می تواند در انتخاب صحیح تر خریداران کمک نماید.

خرید آنلاین آهن آلات از فروشگاه اینترنتی شهر آهن تبدیل به یک تجربه آسان و موثر برای مشتریان شده است. با دسترسی به یک مجموعه گسترده از محصولات با کیفیت و متنوع در زمینه آهن و فلزات، مشتریان می‌توانند به راحتی میلگردها و سایر مقاطع فولادی مورد نیاز خود را انتخاب و سفارش دهند. از مزایای این تجربه خرید آنلاین می‌توان به ارسال سریع و امن محصولات، اطلاعات دقیق و مفصل درباره مشخصات فنی محصولات، و امکان مقایسه قیمت‌ها اشاره کرد. این روند ساده و موثر نه تنها در زمان و هزینه مشتریان صرفه‌جویی می‌کند بلکه باعث ایجاد تجربه خریدی موفق برای آنها خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!