مجله تاپ‌ناز‌

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

نژادهای بسیار متفاوتی از اسب ها در سراسر جهان وجود دارند. این نژادهای فراوان و متفاوت حاصل آمیختگی اسب ها توسط انسان و گاهی توسط انتخاب طبیعی می باشند. اسب ها نماد قدرت بدنی بی حد و حساب و آزادی مطلق می باشند.

معمولا آن ها را زیباترین و باوقارترین حیوانات روی کره زمین می دانند. از گذشته تا به امروز انسان با جفت گیری اسب هایی که دارای ویژگی ها مطلوب و متفاوت هستند نژادهای مختلفی را ایجاد کرده اند. به همین دلیل است که نژاد اسب ها غالباً به چیزی که برای آن انتخاب می شود ارتباط دارد. زمانی که تعدادی از ویژگی های خاص در طی نسل های زیادی به یکدیگر منتقل شوند نژاد جدیدی از اسب تولید می شود.

چگونه نژادهای مختلف اسب ها به وجود آمدند؟

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

امروز نژادهای بسیار مختلفی از اسب ها وجود دارند. اما می توان گفت که همه این نژادها در ابتدا متعلق به یک نژاد واحد و یک گونه واحد بودند. در طول هزاران سال افراد با جفت گیری اسب هایی که دارای ویژگی های خاص و متفاوت بودند نژادهای متفاوتی را ایجاد کردند. به همین دلیل است که هر نژاد دارای ویژگی های غالبی است که مرتبط با آن نژاد است.

به عنوان نمونه حدود ۲۰۰ سال پیش پرورش دهندگان اسب انگلیسی نژاد عرب را که سبک و سریع بود با اسب های سواری محلی آمیزش دادند و تکرار این آموزش نژاد تروبرد را ایجاد کرد. این نژاد دارای پاهایی لاغر و ساق پایی بلند و فوق العاده سریع بود. بعدها از اسب های نژاد تروبرد برای مسابقات اسبدوانی استفاده شد.

اسب عربی

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

اسب عربی که اغلب در ایران به عنوان اسب اصیل شناخته می شود یکی از نژادهای اسب سبک در جهان می باشد که متعلق به منطقه خاورمیانه است. معمولا این نژاد را با توجه به سر متمایز و دم بلند آن شناسایی می کنند. اسب عربی یکی از خاص ترین و گران قیمت ترین اسب های جهان می باشد.

این اسب در سطح جهانی به حدی دارای اهمیت بوده که سازمان بین المللی مخصوص آن تشکیل شده است. این سازمان نهاد جهانی اسب عرب نام دارد. این اسب دارای استخوان های بسیار درشت و خوش تراش می باشد و نیمرخ آن مقعر است. گردن آن قوس دار و دم بسیار بلندی دارد. خاستگاه اصلی آن شبه جزیره عربستان می باشد.

این اسب را یکی از قدیمی ترین نژادهای جهان می دانند و باستان شناسان این نژاد را به ۴۵۰۰ سال قبل برمی گرداند. در ابتدا این اسب در خاورمیانه به وجود آمد و بعدها از طریق بازرگانان و جنگ ها به تمام جهان صادر شد. کوچ نشینان و مردم عرب این حیوان را بسیار خاص پرورش و تکامل دادند. به نحوی که اسب ارتباط بسیار نزدیک و تنگاتنگ با انسان برقرار می کند.

این نژاد مورد اعتماد ترین نژاد اسب برای جنگ ها در طول تاریخ بوده است. علاوه بر ویژگی و قدرت بدنی متمایزی که اسب عربی دارد ویژگی های ظاهری منحصر به فردش، آن را از سایر نژادها متمایز نموده است. این ویژگی ها شامل پوزه کوچک، چشم های سیاه و مجرا های تنفسی درشت است. این اسب حدوداً بین ۱۴۵ تا ۱۵۵ سانتیمتر بوده و وزن آن بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم می باشد. معمولا در رنگ های کهر، کرنگ، مشکی، ابرش و نیله یافت می شود.

اسب تروبرد

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

تروبرد نژادی بسیار خاص از اسب می باشد که بیشترین استفاده آن در مسابقات سوارکاری است. واژه تروبرد گاهی اوقات برای نژادهای خالص اسب نیز استفاده می شود. ولی از لحاظ علمی این نام برای نژاد تروبرد می باشد. تروبرد یک نژاد بسیار خونگرم است و جسارت و سرعت و چابکی بسیار خاصی دارد. خاستگاه اصلی آن انگلستان می باشد و دارای اندام باریک و قدی بلند است.

زمانی که مادیان های بومی با نریان های عربی وارداتی آمیزش داشتند اسب تروبرد به وجود آمد. اغلب از این اسب برای کورس و مسابقات استفاده می شود. اما گاهی در رشته هایی مانند پرش، چوگان، زیبایی و شکار نیز مورد استفاده پرورش دهندگان اسب قرار می گیرد.

اسب استاندارد برد

اسب استاندارد برد یک نژاد اسب مسابقه ای می باشد که خاستگاه اصلی آن آمریکا است. علاوه بر این برای طیف وسیعی از فعالیت هایی که مربوط به پرورش اسب و اسب سواری هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این اسب به خاطر سرعت بسیار زیادی که دارد در نمایشگاه ها و سواری دادن از آن استفاده می شود. سواری این استاندارد برد بسیار لذت بخش است و او قدرت بسیار زیادی در پرش و دویدن دارد.

اسب مورگان

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

اسب مورگان یکی از همه فن حریف ترین اسب ها و خوش مشرب ترین نژاد های اسب است. این نژاد در میان سایر نژادها مشهورتر و پرطرفدارتر می باشد. این اسب زیبا و جذاب یک نژاد استثنائاً مشترک جو است.

اسب مورگان اشتیاق زیادی برای راضی کردن انسان و ارتباط با انسان دارد. این اسب تقریباً می تواند خود را با هر موقعیت و کاربردی سازگار سازد. نژاد مورگان دارای بدنی جمع و جور و ساختاری عضله ای می باشد.

سر او کوتاه است اما پیشانی پهن و چشمانی گیرا دارد. سر و دم اسب مورگان رو به بالا است و دارای یال و دمی بسیار پر پشت است.

همه افراد در هر سنی می توانند از این اسب برای سواری استفاده کنند. این اسب از اولین و قدیمی ترین نژادها می باشد. نریان پایه این نژاد فیگور نام داشتند. اسب مورگان آمریکایی دارای یک انجمن می باشد که در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد. علاوه بر این دارای رنگ هایی معمولاً تیره مانند کهر، خرمایی و سیاه می باشد.

در مواردی نیز رنگ های خاکستری، سرخ تیره، گاهی نیز سفید به ندرت در این نژاد دیده می شود. این اسب دارای ژستی شاهانه است و بدنی جمع و جور و قوی دارد. به همین دلیل است که آن را یک نژاد مغرور می دانند. از دیگر ویژگی های جذاب این نژاد خونگرمی و مهربانی او نسبت به انسان ها می باشد.

اسب فریزین

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

اسب فریزین نژادی از اسب است که متعلق به استانی به نام فریزلند از کشور هلند می باشد. این اسب از نژادهای بومی این کشور است که در شمال قاره اروپا قرار دارد. فریزین دارای قدی بین ۱۵۵ تا ۱۷۵ سانتیمتر می باشد.

با توجه به این ابعاد می توان گفت که این اسب بسیار مطلوب، زیرک و چابک می باشد. فریزین ها گردنی مخلوطی و بلند دارند و گوش های آن ها دارای فرمی کوتاه و زیبا است. صورت این نژاد حالت اسپانیایی دارد و در میان اسب ها به زیبایی معروف است. فریزن دارای یک اندام قوی و یا دم مجعد و بلند و رویایی می باشد.

این نژاد بسیار پر انرژی و فعال بوده و در عین حال بسیار آرام و مطیع است. در گذشته از این نژاد برای مسائل مربوط به کشاورزی و جنگ استفاده می شد. اوج شهرت این نژاد در زمان جنگ های زرهی بین اروپاییان بود که اغلب از این نژاد استفاده می کردند.

مهم ترین حضور این اسب در تاریخ جنگ جهانی اول بود. در این جنگ احتمال انقراض این تا حد زیادی افزایش یافت. اما بعد ها پرورش دهندگان به اسب توانستند آن را از انقراض نجات دهند. زیبا ترین مشخصه این نژاد رنگ مشکی آن است که موجب تمایز آن از سایر اسب ها شده است. در موارد نادری این نژاد به رنگ های بلوطی و خرمایی نیز دیده می شود. اما اغلب دارای رنگی سیاه است.

اسب کوارتر آمریکایی

انواع نژاد اسب را بشناسید (12 نژاد مختلف و ویژگی هر کدام)

اسب کوارتر آمریکایی از قدیمی ترین و مشهور ترین نژادهای اسب در شمال آمریکا می باشد. این اسب با توجه به صفات بسیار مثبتی که دارد شهرت یافته است. اسب کوارتر دارای طبیعتی بسیار نجیب بوده و در اغلب کارها می توان از آن استفاده نمود.

از دیگر ویژگی های بارز آن سرعت زیبایی چابکی و وفاداری آن می باشد. کوارتر به عنوان اسب مسابقه ای نیز استفاده می شود. همچنین افراد می توانند از آن به عنوان اسب مزرعه و حیوان خانگی استفاده کنند.

ظاهر آن دارای ویژگی های بسیار متمایزی است زیرا دارای یک بدنی محکم و رنگ هایی بسیار زیبا مانند قهوه ای متمایل به قرمز است. وزن کوارتر ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ پوند می باشد و ساختار بدنی آن حالتی بسیار عضلانی دارد. سینه آن گود و دارای سری کوچک و پیشانی پهن است. نیمرخ کوارتر صاف و بسیار جذاب می باشد. پیشینه کوارتر به دهه ۱۶۰۰ برمی گردد این اسب با نژادهایی مانند چیکاسا پیوند داده شده است.

ظاهر این نژاد بسیار قدرتمند و باشکوه می باشد. همچنین دارای سرعتی بسیار بالا در دوندگی است. اسب کوارتر آمریکایی عموماً بسیار آرام متین آموزش پذیر و مشتاق به زندگی با انسان می باشد.

اسب اندلسی

اسب های اندلسی دارای هوش و حساسیت بسیار بالایی می باشند. این نژاد به مطیع بودن بسیار معروف است. معمولا اسب اندلسی را تحت عنوان اسب جنگی می شناسند. از این رو از این نژاد برای ساخت فیلم های سینمایی و فیلم های جنگی بسیاری استفاده می شود.

علاوه بر این دارای فعالیت هایی است که با سوارکاری مرتبط می باشد و افراد زیادی برای سوارکاری از آن استفاده می کنند. ظاهر این اسب بسیار زیبا و شکیل می باشد و دارای قدرت بدنی بسیار بالایی است.

این اسب خالص اسپانیایی در طول تاریخ مورد توجه اشرف زادگان و نجیب زادگان قرار داشته است. دولت اسپانیا از این نژاد به عنوان ابزاری دیپلماتیک بهره می برد. قد این نژاد معمولاً بین ۱۵۷ تا ۸ سانتیمتر می باشد.

ظاهر آن ترکیبی از قدرت و زیبایی است سر این اسب متوسط و دارای نیمرخ تقریباً صاف است. گردن اسب اندلسی پهن و دارای کتفی خوش تراش می باشد. این اسب دارای سینه هایی پهن و پشتی کوتاه است و ران های آن بسیار بزرگ و قدرتمند هستند.

رنگ این اسب ها اغلب خاکستری است و در مواردی نیز مشکی آلومینو یا کمرنگ نیز در این نژاد دیده می شود. حرکات این اسب بسیار وسیع بلند و وزین بوده و به همین دلیل است که از آن برای ساخت فیلم های جنگی از آن استفاده می شود.

اسب پینت آمریکایی

اسب پینت آمریکایی دارای یک رنگ آمیزی بسیار خاص و متفاوت با سایر نژاد ها می باشد. رنگ آمیزی آن حالتی خالدار و ترکیبی دارد. الگوی رنگ این اسب ترکیبی از رنگ سفید با سایر رنگ ها مانند سیاه، شاه بلوطی و قهوه ای می باشد.

به طور کلی در این نژاد هیچ دو اسبی شبیه به هم نخواهند بود و هر اسب الگوی رنگی خاص خود را دارد. این اسب دارای خلق و خویی ملایم و بسیار تطبیق پذیر است. این نژاد یکی از محبوب ترین نژاد ها در میان اسب ها می باشد. وزن اسب پینت حدوداً ۴۳۰ تا ۵۵۰ کیلوگرم است و قد آن حدوداً ۱۴۲ تا ۱۶۲ سانتی متر است. این اسب ها به صورت میانگین ۳۰ سال عمر می کنند. این نژاد با انسان رابطه و رفتاری بسیار دوستانه دارد و در میان بومیان آمریکایی بسیار محبوب است.

اسب شایر

اسب شایر اصالتاً اهل بریتانیا می باشد و آن را به عنوان بزرگترین و بلندترین اسب جهان می شناسند. این اسب معمولاً به عنوان اسب باری کاربرد دارد و به خاطر یال و کوپال بلندی که دارند تحت عنوان تبلیغات بازرگانی از آن ها استفاده می شود. قد این اسب حدوداً ۱۷۳ تا ۱۷۷ سانتیمتر می باشد.

البته در این نژاد اسب های بلند تری نیز به صورت نادر وجود دارند. شایر ها دارای ظاهری بسیار باشکوه گردنی قوس دار و دنده های گرد و پاهای شیبدار هستند. بر روی پای این نژاد موهای بسیاری وجود دارند که بسیار نرم و ابریشمی هستند. این اسب بزرگ دارای خلق و خویی بسیار آرام و دوست داشتنی می باشد.

اسب آپالوسا

نژاد اسب آپالوسا آمریکایی یکی از زیباترین نژادها می باشد که در ایالات متحده قرار دارد. این اسب دارای الگوی پوستی نقطه نقطه و پلنگ مانند بوده و بسیار مشهور می باشد. آپالوسا ها دارای الگوهای رنگی متفاوتی هستند و هر کدام از آن ها الگوی خاص خود را دارد. بدن آن ها دارای لکه های سفید و رنگ سفید مرمری است که کل بدن اسب را پوشانده است.

این اسب برای اولین بار توسط سرخ پوست ها پرورش داده شد. این نژاد معمولا بسیار آرام با رفتاری مطیعانه می باشد. آپالوسا دارای پرش های بسیار قدرتمند است. عمده معروفیت این نژاد به دلیل رنگ خاصش است. با توجه به شهرت و رنگ خاصی که دارد دارای قیمت بسیار بالایی نسبت به سایر اسب ها می باشد.

اسب کاتیاواری

اسب کاتیاواری دارای گوش های خمیده ولی کوچک می باشد که به عنوان اسب پلیس در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. اسب کاتیاواری معمولاً در تمام رنگ ها وجود دارد. اما رنگ قهوه ای آن بیشتر از سایر رنگ ها می باشد.

رنگ سیاه آن گران قیمت تر سایر نوع ها است. زیرا دارای زیبایی بسیار خاص می باشد. اسب کاتیاواری از جمله نژادهای نادر بوده و در میان پرورش دهندگان اسب طرفداران بسیار زیادی دارد.

مطالب مشابه را ببینید!