ترفندهایی برای انگیزه دادن به کارمندان برای حفظ نیروی انسانی

سازمان های مختلف برای حفظ انگیزه نیروی انسانی خود ممکن است به پرداخت حقوق بیشتر فکر کند که یکی از راه های اصلی افزایش انگیزه در بین کارکنان است. ولی با روش های موثر دیگر هم می توان به کارمندان انگیزه دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

انگیزه دادن به کارمند یکی از اصول مهم است  که باید به آن توجه داشت. باید اصول انگیزه دادن به کارمند را بدانید که دارای قواعد خاصی است. سازمان هایی که دارای کارمند بی انگیزه هستند و در این رابطه تلاشی نکرده اند، باید برای افزایش کارآمدی نیروی کارمندان خود هم که شده فکری برای ایجاد تغییر در منابع انسانی خود داشته باشند.

در سال های اخیر کشور ایران با افت شدید ارزش پول و ناتوانی قدرت خرید مردم روبرو شده است. در این شرایط کارمندان به شغل دوم روی آورده اند تا بتوانند هزینه های زندگی را جبران کنند.

در ادامه روش های موثر برای افزایش بازدهی و روحیه دادن به کارکنان را توضیح می دهیم.

راه و روش های انگیزه دادن به کارمند و کارکنان

برای افزایش و یا ایجاد این اصل، باید روش هایی که در ادامه مطلب معرفی کرده ایم در یاد خود داشته باشید.

انجام کار تیمی

اگر قواعد و قانون های اداری را دور بریزید، در نهایت دارای یک تیم موفق می شوید که می تواند بسیار کارآمد باشد و انگیزه کار را به هم انتقال بدهند.

به دیدگاه کارکنان توجه داشته باشید

هر فردی دارای یک ایده و نظر غیر قابل پیش بینی است که با توجه به ویژگی های منحصربفرد می تواند دیدگاه موثری را ارائه کند. به همین دلیل به مدیران شرکت توصیه می شود که هیچ نظری را بدون فکر رد نکنند.

نگذارید نیروی کار خسته شود

دیگر روش انگیزه دادن به کارمند توجه به نیازهای او می باشد. به این صورت که بعضی از کارمندان محدوده توجه کوتاهی دارند؛ بدین ترتیب که باید هر جمعه برای خود برنامه ای مفرح ایجاد نمایند و در دیگر روزهای کاری خود با همکاران صمیمی ناهار بخورند. باید به این افراد اجازه بدهید که گاهی برنامه ریزی جلسات را به عهده داشته باشند تا برنامه کاری برای آنها تکراری و خسته کننده نشود.

محیط دوستانه و صمیمی ایجاد کنید

کارمندان وقت زیادی را در طی روز در دفتر کار حضور دارند که به طور میانگین می توان گفت نصف عمر را در محل کار و محیط شغلی می گذرانند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که محیطی دوستانه و صمیمی برای کارمندان خود ایجاد کنید، وقتی که محیط کاری دارای محفل خوبی باشد کارمند به انجام کار بیشتر با کیفیت روی می آورد.

موفقیت کارکنان را تایید کنید و او را تشویق کنید

تمام افراد دوست دارند که مکانی که در آن هستند به رسمیت شناخته بشوند و در نهایت به افزایش موفقیت شخصی آنان منجر شود. وقتی که کاری از کارمند مورد تایید و توجه قرار می گیرد، در واقع تاثیرگذاری آن را دو چندان می کنید. باید توجه داشته باشید که این توجه ها صرفا مالی نیست و می توانید با دیگر پیشنهاداتی که برای او در نظر می گیرید، کارآمدی را در کار افزایش و حفظ کنید.

جایگاه کارکنان مشخص باشد

روش دیگر برای انگیزه دادن به کارمند، مشخص کردن هویت بیشتر به کارمندان، ایجاد یک فضای صمیمانه و تحریک به انجام تلاش همگانی است که در نهایت، مقام و جایگاه هر یک از افراد را به خوبی مشخص می کند.

ترفندهایی برای انگیزه دادن به کارمندان برای حفظ نیروی انسانی

برای تیم خود زمان خوبی در نظر بگیرید

به منظور افزایش سطح وفاداری و انگیزه دادن به کارمند، باید وقت بیشتری را با او صرف کنید، باید بررسی کنید که هدف ها، ارزش ها و آینده کاری کارمندان شما با چه مسائلی ادغام شده تا روی آنان بیشتر تمرکز کنید.

ایجاد رقابت های دوستانه بین کارمندان

مقداری رقابت بین کارمندان می تواند مناسب باشد و شرایط کاری خوبی هم ایجاد کند. اگر شما هم در انجام تشویق و ایجاد محیطی چالش زا به کارمندتان کمک کنید، می توانید به ارتقای جایگاه شرکت خود کمک کنید. رقابت دوستانه در بین تیم ها به مشارکت کارکنان کمک زیادی می کند.

تعیین هدف های ارزشمند و معنی دار

مدیر باید مطمئن باشد که شرکت در راستای دیدگاه و برنامه های در توان کارمندان طراحی شده است. کارمندانی که از مسیر برنامه ریزی شده در آینده خود برخوردار باشند، در نهایت به ارتقای مقام خود و شرکت خود کمک می کنند. تعیین هدف بسیار تاثیرگار است، زیرا که به کارمند امکان داده می شود تا بدون پرسش های مکرر به انجام کارهای خود بپردازد.

سطح پیشرفت خود را مورد سنجش قرار دهید

دیگر روش انگیزه دادن به کارمند این است که برای آنان شاخص هایی در طی روز، هفته و یا ماه در نظر بگیرد تا میزان پیشرفت و رشد به خوبی نشان داده شود.

ارتباط خوبی برقرار کنید

در مرحله ابتدای تحریک افراد به انجام کار؛ آن است که خلاقیت کاری کارمند را با توجه به مقدار مسوئلیت پذیری آنها در نظر بگیرید. توصیه می شود که اولویت ها، ویژگی ها و شخصیت او بررسی شود تا در نهایت اطلاعات برای شما به دست آید و با توجه به آن رفتار کنید.

خلاقیت را بین کارکنان افزایش دهید

خلاقیت همیشه به معنی انجام کارهای اداری نیست، بلکه می تواند در امری کوتاه ولی موثر هم خلاصه شود. به این صورت که ایده هایی در مقابل شما برای عقب نشینی در برابر شرکت داده می شود و یا تمرینات خوبی برای تیم در نظر گرفته می شود.

مطالب مشابه را ببینید!