مجله تاپ‌ناز‌

جاهای دیدنی اردبیل | جاذبه های گردشگری و زیبا با تصاویر

جاهای دیدنی اردبیل | جاذبه های گردشگری

اردبیل یک شهر باستانی در ایران است. این شهر در شمال غربی کشور در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد.

جاهای دیدنی اردبیل | جاذبه های گردشگری

استان اردبیل هم به دلیل موقعیت کوهستانی اش و هم به دلیل دربرگرفتن بخشی از جلگه مغان، جاذبه های طبیعی بسیار زیادی دارد و همچنین به دلیل آب و هوای مطبوع و دلپذیری که دارد، مقصد اکثر مسافران در فصل بهار و تابستان اردبیل می باشد.

چشمه های آبگرم سرعین

چشمه های آبگرم سرعین

یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی اردبیل، چشمه های آبگرم سرعین هستند. همچنین سرعین جاذبه های تاریخی بسیار زیبای دیگری هم دارد. تپه باستانی آناهیتا، روستای آتشگاه و دهکده ی باستانی ویند کلخوران فقط بخشی از تاریخ باستانی سرعین هستند.

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل دریاچه شورابیل است که این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است. اما اکنون با اضافه شدن آب شیرین از شوری آن کم شده ، به طوری که نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود .

دریاچه شورابیل

این دریاچه امکانات تفریحی ، فرهنگی و ورزشی و زیادی از جمله قایق رانی ، دوچرخه سواری ، پیست دو و میدانی ، باغ وحش ، هتلهای مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، آلاچیق، کافی شا و رستوران در وسط دریاچه و … دارد .

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی گیلان برای گردشگران و عکس های زیباترین جاهای گیلان

کوه سبلان

کوه سبلان

کوه سبلان هم یکی از جاذبه های گردشگری اردبیل است که در گویش محلی به آن ساوالان می گویند. سبلان سومین قله ی بلند ایران با ارتفاع 4811 متر و یک کوه آتش فشانی نیمه فعال است.

کوه سبلان

بعضی ها کوه سبلان را محل بعثت زرتشت می دانند و از این نظر یک مکان مقدس و قابل احترام است. کوه سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، پیست اسکی آلوارس و طبیعت تابستانی زیبایی که دارد بسیار زیاد مورد توجه مسافران قرار می گیرد.

دشت مغان

دشت مغان

دشت مغان، جلگه ای در شمالی ترین قسمت اردبیل است. جلگه مغان در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که بیشتر قسمت آن در جمهوری آذربایجان و قسمت دیگر آن در شمالی ترین بخش اردبیل است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی رشت و جاهای دیدنی بی نظیر این شهر شمالی زیبا

موزه مردم‌شناسی اردبیل

موزه مردم‌شناسی اردبیل

حمام ظهیرالاسلام بعد از چندین سال متروکه ماندن تبدیل به موزه شد و اکنون به نام موزه مردم شناسی شناخته می شود. قدمت ساختمان این موزه به دوران حکومت ایلخانی برمی گردد.

موزه مردم‌شناسی اردبیل

این موزه دارای آثار تاریخی مانند لباس های جنگ، مجسمه ها، شمشیر، تفنگ، چراغ های نفتی، لوازم کشاورزی و بافندگی، اسناد و کتاب های خطی است. در موزه مردم شناسی اردبیل با نوع زندگی، فرهنگ، آداب و رسوم، خوراک و لباس های مردم اردبیل آشنا می شوید.

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس

آلوارس روستایی است که در دامنه کوه سبلان قرار دارد. اطراف این روستا یک پیست اسکی در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد که بزرگترین پیست اسکی کشور محسوب می شود. این منطقه به خاطر بارش فراوان برف در فصل پاییز و زمستان و دیر ذوب شدن برف ها، 6 الی 8 ماه از سال مورد استفاده قرار می گیرد.

غار یخگان

پیست اسکی آلوارس

غار یخگان یکی از جاهای دیدنی شهر اردبیل است که در 77 کیلومتری شهر خلخال قرار دارد و حدود 2400 متر بالا تر از سطح دریا ارتفاع دارد. غار یخگان دو دهنه دارد که با اختلاف ارتفاع 25 کیلومتر از هم قرار دارند. کف این غار حوضچه آبی به عمق 20 سانتی متر و در ارتفاع یک و نیم متری قرار دارد.

مطلب مشابه: مکان های گردشگری همدان و جاهای دیدنی این شهر زیبا

آبشار چالاچوخور گرمی

آبشار چالاچوخور گرمی

آبشار چالاچوخور یکی از آبشارهای بکر و زیبای شهرستان گرمی است که در نزدیکی مرز جمهوری ایران و آذربایجان در بین پرتگاه ها و دره های عمیق قرار دارد. شهرستان گرمی یکی از شهرستان های استان اردبیل در ایران است که در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل قرار دارد.

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور دریاچه ای با آب شیرین است که در اثر جمع شدن آب چند چشمه و ذوب شدن برف های زمستانی ایجاد شده است.

دریاچه نئور

این دریاچه در زمستان یخ می زند اما به خاطر طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای خوبی که دارد مسافران زیادی را در بهار و تابستان به خود جذب می کند.

دریاچه نئور

آب این دریاچه در فصل زمستان تا عمق 80 سانتی متری یخ می بندد و برای اسکیت روی یخ جای مناسبی است. دریاچه نئور در فاصله 42 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع 2480 متری از سطح دریا است.

تالاب جیران گلی

تالاب جیران گلی

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی اردبیل تالاب جیران گلی است. این تالاب کوچک در زیستگاه شیروان دره سی در استان اردبیل قرار دارد. ارتفاع این تالاب از سطح دریا 2200 متر می باشد.

تالاب جیران گلی

سنگ هایی که در این منطقه دیده می شوند مانند مجسمه هایی اند که با دستان هنرمندی تراش خورده اند. این منطقه برای کوه نوردی، دره نوردی و صخره نوردی بسیار مناسب است.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی بندر عباس و لیست جاهای دیدنی و تاریخی با تصاویر

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو جنگلی پر از دشت های گل بابونه و درخت های فندق، سیب، تمشک، ازگیل و … است. این جنگل در 39 کیلومتری شهر اردبیل است و 16000 هکتار وسعت دارد.

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو به دلیل داشتن طبیعت جنگلی زیبا و نزدیکی آن به گردنه حیران جای مناسبی برای گذران تعطیلات تابستانی است. تله کابین، پیست اسکی روی چمن، آلاچیق، اقامتگاه و وسایل بازی کودکان از امکانات این منطقه زیبا هستند.

پل معلق مشگین شهر 

پل معلق مشگین شهر 

این پل به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین شهر ساخته شده است. عرض این پل 2 متر و طول آن 365 متر طول آن است.

خانه تاریخی رضازاده

خانه تاریخی رضازاده

خانه تاریخی رضازاده یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که در اواخر دوره قاجار در محله اوچدگان ساخته شد. این خانه در دو طبقه ساخته شده است که پایه ها و دیوارهای آن از خشت خام هستند و در تزئینات آن از آجر استفاده شده است.

خانه تاریخی رضازاده

خانه رضازاده در ابتدا به عنوان اداره کل میراث فرهنگی اردبیل استفاده می شد اما اکنون به موزه شهدا شناخته می شود و در آن تصاویری از شهدا، لباس، لوازم جنگ و وصیت نامه شهدا به نمایش گذاشته اند.

آبشار کرکری

آبشار کرکری

آبشار کرکری یکی از آبشار های بلند و پر آب مشگین شهر است و یکی از زیباترین و بی نظیرترین آبشارهای منطقه محسوب می شود. ارتفاع این آبشار بیش از 25 متر است.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

صفی الدین اردبیلی، جد بزرگ خاندان صفویه، صوفی بود که برای خود خانقاهی داشت و بعد از مرگش در همان خانقاه دفن شد.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

بنای این خانقاه با گنبد های کوچک و بزرگش در کنار هم یک شاهکار به تمام معنا از هنر و معماری ایرانی است. جد بزرگ صفویه در همین محل، عرفان و تصوف تدریس می کرد و شاگردان زیادی داشت.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

بخش های دیدنی این مجموعه شامل ساختمان چینی خانه، قندیل خانه، کتابخانه، مسجد جنت سرا و محراب است.

بازار سرپوشیده اردبیل

بازار سرپوشیده اردبیل

بازار سرپوشیده اردبیل با قدمت چند صد ساله، یکی از دیدنی های اردبیل است که در دوران صفویه به طور اساسی بازسازی شده است. در این بازار می توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را به سادگی پیدا کنید.

بازار سرپوشیده اردبیل

بازار اردبیل همیشه پر رونق بوده و احتمالا قرار گرفتن اردبیل در مسیر جاده ابریشم آن دوران، موجب این همه رونق در این بازار بوده است.

مطالب مشابه را ببینید!