مجله تاپ‌ناز‌

اگر این علائم را در چشم دیدید به چشم پزشک مراجعه کنید

اگر این علائم را در چشم دیدید به چشم پزشک مراجعه کنید

التهاب عصب بینایی بسیار خطرناک است و یکی از آسیب های چشمی مهم است که باید خیلی سریع به چشم پزشک مراجعه کرد.

علائم خطرناک در چشم

جراح و متخصص چشم با اشاره به اینکه یکی از خطرناک‌ترین آسیب‌های چشمی، التهاب عصب بینایی است که متأسفانه ناگهانی به وجود می‌آید، گفت: در این بیماری فرد تار می‌بیند و رنگ‌ها را به درستی تشخیص نمی‌دهد. علی اصغر هدایتی اظهارداشت: بسیاری از افراد دچار بیماری‌های چشمی می‌شوند که باید به آن به موقع رسیدگی شود چرا که چشم عضوی است بسیار حساس که کوچک‌ترین مشکل می‌تواند بسیار خطرناک بوده و به بینایی فرد آسیب وارد کند.

اختلالات دردناک بینایی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که باعث تاثیرگذاری در دید افراد خواهد شد و اگر این آسیب‌های کوچک جدی باشند به راحتی می‌توانند باعث زخم دائمی قرنیه شوند. جراح و متخصص چشم تصریح کرد: اگر بیمار چشمانش قرمز باشد، خارش داشته باشد و دچار چسبندگی شود یعنی فرد دچار عفونت لایه سطحی چشم شده است که اگر به موقع درمان نشود به قرنیه آسیب جدی وارد می‌شود.

دکتر هدایتی، با بیان اینکه بساری از اوقات جسم‌های خارجی در چشم‌های افراد باعث بروز مشکلاتی می‌شوند، افزود: وقتی چیزی وارد چشم می‌شود، چشم اشکی شده و بسیار هم فرد را اذیت می‌کند، در اغلب موارد مشکلی پیش نمی‌آید، اما در شرایط خاصی مثل ورود مواد شیمیایی فعال و گرد و غبار گچ باعث می‌شود چشم‌های افراد زخم شود.

خیلی اوقات وقتی چشم به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، دچار آفتاب سوختگی قرنیه می‌شود به گونه‌ای که فرد فکر می‌کند در چشمش ریگ وجود دارد. در این زمان باید از کمپرس سرد و قطره‌های ضد التهاب استفاده کرد. همهٔ افراد باید بیشترین مراقبت را از چشمان خود داشته باشند، چرا که ممکن است با یک عفونت ساده و استرس روزانه، بینایی چشمان خود را از دست بدهند.

 

علل مهم مشکلات چشمی که شاید آنها را تجربه کرده باشید

اکثر مردم در یک زمانی مشکلات چشمی دارند ، برخی از آنها جزئی هستند و به تنهایی از بین می روند و یا در خانه راحت درمان می شوند. بعضی دیگر نیاز به مراقبت تخصصی دارند.چه دیدتان خوب نیست و چه عالی است، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای به دست آوردن سلامت چشمان خود انجام دهید.

ببینید که کدام یک از این مشکلات بیان شده در بخش سلامت برایتان آشنا است اگر علائم شما واقعا بد باشد یا چند روز طول بکشد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

علت مشکلات چشمی و شناسایی بیماری های چشم

انواع مشکلات چشمی و علل آنها

مشکلات و خستگی چشمی:

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید.

آنها خسته می شوند و نیاز به استراحت دارند، درست مثل هر بخش دیگر از بدن پس اگر چشمان شما احساس تنش کنند، به آنها فرصت دهید.اگر آنها بعد از چند روز خسته بمانند، با چشم پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید.

چشم های قرمز:

انگار چشمانتان خونریزی دارند. چرا؟ زمانی که چشمها تحریک و یا آلوده شوند، سطح چشمها با عروق خونی پوشیده می شود و به چشم های شما قرمزی می دهد.چشمتان هم در این مورد می تواند این کار را انجام دهد و هم با شب دیر خوابیدن، کمبود خواب و یا آلرژی اتفاق بیفتد.

اگر علتش آسیب خاصی باشد، آن را با چشم پزشک خود بررسی کنید.چشم های قرمز می تواند یک علامت مشکل دیگر چشمی باشد، مانند ملتحمه یا آسیب خورشیدی از نبودن سایه جلو چشم در طول سال ها ؛ اگر چشمهایتان بدون قرص و استراحت خوب نشد، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مشکلات چشمی و شب کوری:

آیا دیدتان در شب دشوار است، خصوصا هنگام رانندگی؟ آیا در محل تاریک، مانند سینما، پیدا کردن راهتان سخت است؟ به نظر می رسد شب کوری دارید.

دور بینی، آب مروارید، کراتوکونوس و کمبود ویتامین A باعث ایجاد کوری شبانه می شود که پزشکان می توانند آن را حل کنند ، برخی افراد با این مشکل متولد می شوند و یا ممکن است از یک بیماری تخریب پذیر با شبکیه ایجاد شود و معمولا درمان نمی شوند اگر شما آن را داشته باشید، باید در مناطق کم نور بسیار مراقب باشید.

تنبلی چشم:

چشم تنبل یا آمبلیوپی، زمانی اتفاق می افتد که یک چشم درست رشد نکرده باشد. بینایی در آن چشم ضعیف است، در حالی که چشم دیگر خوب است ؛ در نوزادان، کودکان و بزرگسالان یافت می شود و به ندرت در هر دو چشم تاثیر می گذارد و درمان برای نوزادان و کودکان باید بلافاصله دنبال شود.

تنبلی چشم اگر در دوران کودکی تشخیص داده شود و درمان شود، می تواند از مشکلات دید دید در طول زندگی آینده اش جلوگیری کرد.درمانش شامل عینک های اصلاح کننده یا لنزهای تماسی و استفاده از یک پچ یا استراتژی های دیگر برای بهبود چشم تنبل است.

چشمان متقاطع (چشم چپ یل استرابیسم) و نایساگموس :

اگر چشمان شما وقتی که به چیزی نگاه می کنید، در یک لاین و مسیر قرار نمی گیرند، یعنی استریبیسم دارید ، شما همچنین ممکن است آن را به عنوان چشمان چپ یا لوچ نیز بشنوید.

این مشکل به خودی خود درست نخواهد شد شما نیاز به کار با چشم پزشک یا متخصص چشم برای اصلاح آن دارید. با داشتن مشکل نیستاگموس، چشمتان همواره خودش در حال حرکت است و شما هیچ کنترلی ندارید.

درمان های بسیاری وجود دارد، از جمله درمان بینایی برای داشتن چشمان قوی تر ؛ جراحی نیز یک گزینه است. چشم پزشک شما چشمانتان را بررسی می کند تا ببینید که کدام درمان برای شما بهتر است.

مشکلات چشمی و کور رنگی:

هنگامی که شما نمی توانید رنگ های خاصی را مشاهده کنید یا تفاوت بین آنها را نمی بینید (معمولا قرمز و سبز)، ممکن است کور رنگی داشته باشید. این اتفاق زمانی می افتد که سلول های رنگی در چشم شما (چشم پزشک آنها را سلول های مخروطی می نامند) وجود ندارد و یا کار نمی کنند. هنگامی که مشکل شدید باشد، تنها می توانید در سایه خاکستری ببینید، اما این اتفاق نادر است.

اکثر افرادی که با آن متولد می شوند، اما می توانید بعد از طریق استفاده از داروها و بیماری های خاصی بگیرید. احتمال به دنیا آمدن مردان با این مشکل به نسبت زنان بیشتر است. چشم پزشک شما می تواند با یک آزمایش ساده تشخیص دهد. اگر شما با این مشکل متولد شده اید، هیچ درمان ندارد، اما لنزهای ویژه و عینک هایی می تواند به برخی افراد کمک کنند تا تفاوت بین رنگ های خاصی را ببینند.

مشکلات یوئیت چشمی:

این نام گروهی از بیماری هایی است که باعث التهاب عنبیه می شود ؛ لایه میانی چشم که حاوی بیشترین عروق خونی است.این بیماری ها می تواند بافت چشم را از بین ببرد و حتی باعث از دست دادن چشم نیز می شوند و افراد در تمام سنین می توانند آن را داشته باشند.

علائمش ممکن است به سرعت یا در مدت طولانی از بین برود. افراد مبتلا به بیماری های سیستم ایمنی مانند ایدز، آرتریت روماتوئید یا کولیت اولسراتیو احتمال بیشتری برای ابتلا به این مشکل را دارند. علائمش عبارتند از:

 • تاری دید
 • چشم درد
 • قرمزی چشم
 • حساسیت نوری

اگر این علائم را دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید و چند روز جایی نروید ، انواع مختلفی از درمان بسته به نوع مشکل شما وجود دارد.

مشکلات چشمی چیستند و به چه علتی بوجود می آیند؟

مشکلات پیر چشمی:

این اتفاق زمانی می افتد که توانایی خود را از دست می دهید، با وجود دید بینایی خوب، برای به وضوح دیدن اشیای نزدیک و چاپ های کوچک.پس از سن 40 سالگی، ممکن است مجبور شوید برای خواندن یک کتاب یا سایر موارد، آنها را دور از چشم خود نگه دارید تا خواندنشان آسان تر شود.

عینک های مطالعه، لنزهای تماسی، لیزیک، جراحی لیزر چشم و دیگر روش ها می توانند برای بهبود دید مطالعه استفاده شوند.

 

شناورها:

لکه ها نقاط کوچک یا پراکنده ای هستند که در میدان دید شما پرواز می کنند. بیشتر مردم آنها را در یک اتاق روشن و یا در فضای باز در یک روز روشن می بینند.شناورها معمولا طبیعی هستند اما گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی تر چشمی باشند، مثل جدا شدن شبکیه ؛ این زمانی اتفاق می افتد که شبکیه پشت چشم شما از لایه زیرینش جدا می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است چشمکهای نور همراه با شناورها یا سایه تاریکی در لبه دید خود مشاهده کنید.اگر متوجه تغییرات ناگهانی در نوع یا تعداد نقاط یا چشمک زن شدید و یا چیزهای جدیدی در دید محیطی خود می بینید، در اسرع وقت به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مشکلات خشکی چشم:

این اتفاق زمانی می افتد که چشم شما نمی تواند اشک به اندازه کافی و با کیفیت داشته باشد.شما ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم شماست یا می سوزد. به ندرت، در موارد شدید، خشکی شدید می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. برخی از درمان هایش عبارتند از:

 • استفاده از مرطوب کننده در خانه.
 • قطره های ویژه چشم که مانند اشک های واقعی کار می کنند.
 • یک روش که از گرما و فشار برای درمان چشم های خشک استفاده می کند.
 • کرم پلک تستوسترون.
 • مکمل های تغذیه ای با روغن ماهی و امگا 3.

اگر مشکل خشکی چشم شما مزمن باشد، ممکن است دچار خشکی چشم شده باشید ؛ چشم پزشک شما می تواند قطره های دارویی مانند سیکلوسپورین یا لیفیتگراست را برای تحریک تولید اشک تجویز کند.

گریه زیاد:

این هیچ ارتباطی با احساسات شما ندارد شما ممکن است به نور، باد یا تغییرات دما حساس باشید. سعی کنید چشم خود را با محافظت از آنها و یا پوشیدن عینک آفتابی محافظت کنید.گریه کردن ممکن است یک مشکل جدیتر مانند عفونت چشم یا مجرای اشکی مسدود شده را نشان دهد. چشم پزشک شما می تواند هر دو این شرایط را درمان و یا اصلاح کند.

مشکلات چشمی و آب مروارید:

مناطقی ابری که در لنز چشم ایجاد می شود ؛ یک لنز سالم مانند دوربین است. نور از طریق آن به شبکیه منتقل می شود – پشت چشم که تصاویر پردازش می شوند. وقتی آب مروارید دارید، نور نمی تواند به راحتی از آن عبور کند.

نتیجه:شما نمی توانید خوب ببینید و ممکن است کدری و یا هاله ای را در اطراف چراغ در شبها ببینید. آب مروارید اغلب به آرامی تشکیل می شود. آنها علایمی مانند درد، قرمزی یا اشک در چشم را ایجاد نمی کنند و برخی از آنها کوچک هستند و بر روی دید شما تاثیر نمی گذارند. اما اگر پیشرفت کنند، بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهند و جراحی تقریبا همیشه موثر است.

گلوکوم:

چشم شما مانند یک تایر است:کمی فشار در داخل آن طبیعی و بی خطر است. اما میزانی که بیش از حد باشد می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. گلوکوم نام گروهی از بیماری هایی است که این مشکل را ایجاد می کنند ؛

یک شکل رایج، گلوکوم زاویه اولیه است اکثر افرادی که این مشکل را دارند، علائم اولیه یا دردی ندارند بنابراین مهم است که به تست های منظم چشم خود ادامه دهید ؛ زیاد اتفاق نمی افتد، اما گلوکوم می تواند ناشی از:

 • صدمه به چشم
 • رگهای خونی مسدود شده
 • اختلالات التهابی چشم

درمان هایش شامل قطره چشم تجویزی یا جراحی می باشد.

مشکلات و اختلالات شبکیه چشمی:

شبکیه یک پوشش نازک در پشت چشم شما است که از سلول هایی ساخته شده که تصاویر را جمع می کنند و آنها را به مغز شما منتقل می کند ؛ اختلالات شبکیه این انتقال را متوقف می کندو انواع مختلفی وجود دارند:

 • دژنراسیون ماکولا مربوط به سن، به شکستن یک قسمت کوچک از شبکیه به نام ماکولا اشاره دارد.
 • رتینوپاتی دیابتی که مربوط به آسیب به عروق خونی در شبکیه شماست و ناشی از دیابت است.
 • جداسازی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه زیرینش جدا شده.

مهم است که تشخیص زودرس را دریافت کرده و مشکل را درمان کنید.

ورم ملتحمه:

در این مشکل، بافتی که پشت پلک های شما قرار می گیرد و اسکلرا را پوشش می دهد، ملتهب می شود ؛ این می تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، پاره شدن، ترشحات یا باعث احساس اینکه چیزی در چشم شماست، شود افراد در تمام سنین می توانند به این مشکل مبتلا شوند. علتش شامل عفونت، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تحریک کننده ها یا آلرژی است پس دست های خود را بشویید تا مبتلا نشوید.

مشکلات چشمی و بیماری های قرنیه:

قرنیه واضح و صاف است، مانند “پنجره” ای به شکل گنبد در مقابل چشم شما این کمک می کند تا نوری که وارد می شود در آن متمرکز شود.بیماری، عفونت، آسیب و قرار گرفتن در معرض سموم می توانند به آن آسیب برساند. علائمش عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • درد
 • کاهش دید و یا اثر هاله

روش های اصلی درمان عبارتند از:

 • عینک جدید و یا لنزهای تماسی
 • قطره چشمی
 • عمل جراحی

مشکلات پلکی:

پلکهای شما برای شما کارهای بسیار زیاد انجام می دهند. آنها از چشم شما محافظت می کنند، اشک را بر سطح آن گسترش می دهند و مقدار نوری که می تواند وارد شود را محدود می کنند.درد، خارش، گریه کردن و حساسیت به نور، علائم رایج مشکلات پلکی است. ممکن است اسپاسم چشمک زدن، یا التحاب لبه های بیرونی را داشته باشید ؛ درمان می تواند شامل تمیز کردن مناسب، دارو یا جراحی باشد.

مشکلات چشمی و تغییرات دید:

همانطور که شما بزرگتر میشوید، ممکن است متوجه شوید که دیدتان مثل قبل نیست این طبیعی است. احتمالا به عینک یا لنزهای تماسی نیاز دارید. شما می تواتید جراحی (لیزیک) را انتخاب کنید تا بینایی خود را اصلاح کنید ؛ اگر قبلا عینک داشته اید، ممکن است نیاز به نسخه قویتری باشید.

دیگر مشکلات جدی تر نیز اتفاق می افتد. بیماری های چشمی مانند دژنراتیو ماکولا، گلوکوم و آب مروارید، می توانند مشکلات بینایی را ایجاد کنند. علائم در میان این اختلالات بسیار متفاوت است، بنابراین مدام برای تست چشم خود به چشم پزشکتان بروید.

برخی از تغییرات دید می تواند خطرناک باشد و نیازمند مراقبت های فوری پزشکی است و هر زمانی که ناگهانی دیدتان را از دست دادید، و یا همه چیز تار به نظرتان رسید – حتی اگر موقتا – به چشم پزشک مراجعه کنید. یا به اتاق اورژانس مراجعه کنید یا با 115 تماس بگیرید.

مشکلاتی با لنزهای تماسی:

آنها برای بسیاری از مردم کار می کنند اما شما باید از آنها مراقبت کنید ؛ قبل از استفاده، دست هایتان را بشویید.دستورالعملهای مراقبتی را که با نسخه شما همراه است، دنبال کنید و این قوانین را دنبال کنید:

 • هرگز آنها را با قرار دادن در دهانتان مرطوب نکنید.
 • که می تواند باعث عفونت بیشتری شود.
 • اطمینان حاصل کنید که لنزهایتان مناسب هستند و چشمشان را خراشیده نخواهید کرد.
 • از قطره های چشم که می گویند آنها برای لنزهای تماسی امن هستند، استفاده کنید.
 • از راه محلول های سالین و نمکی خانگی استفاده نکنید.
 • آنها استریل نیستند و می توانند باعث عفونت شوند.
 • با آنها نخوابید. انجام این کار خطر عفونت را افزایش می دهد.

مشکلات چشمی و مراقبت از لنز

اگر همه چیز را درست انجام دهید و با هنوز با لنزهای خود مشکل دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

ممکن است آلرژی داشته باشید، خشکی چشم دلشته باشید، یا فقط با با عینک راحت تر باشید. هنگامی شما می دانید مشکل چیست، می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

منبع نمناک

مطالب مشابه را ببینید!