مجله تاپ‌ناز‌

ایدز چگونه منتقل می شود؟

انتقال ایدز

ایدز می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود که در سکس مقعدی و سکس دهانی نیز امکان انتقال وجود دارد. البته با دست دادن و روبوسی بیماری ایدز منتقل نمی شود.

راه های انتقال ایدز

۱-     راه انتقال جنسی : در این راه به علت آلوده بودن ترشحات جنسی احتمال انتقال وجود دارد. در سکس مقعدی و سکس دهانی هم این انتقال صورت می گیرد.
2-     راه انتقال خونی: در این راه اگر خون یا فراورده های خونی فرد آلوده به خون فرد سالم راه یابد باعث انتقال بیماری می شود.

3-     راه انتقال از مادر به جنین: در این راه بیماری از مادر آلوده به جنین منتقل می شود.

4-     راه انتقال از طریق شیر مادر: در این راه بیماری از طریق شیر مادر آلوده به شیرخواری که از شیر مادر تغذیه می کند منتقل می شود.

این بیماری از طریق بزاق منتقل نمی شود لذا در بوسه گرفتن یا حتی بوسه فرانسوی انتقال بیماری صورت نمی گیرد. ولی باید توجه داشت ویروس دیگری به نام هپاتیت ب وجود دارد که از طریق بزاق منتقل می شود. البته این بیماری  به کسی که واکسن بیماری هپاتیت ب را زده باشد و سطح ایمونوگلوبولین وی بالای 10 باشد منتقل نمی شود.

بیماری ایدز یک بیماری با پیچیدگیهای خاص خود می باشد و علامت اختصاصی مربوط به خود ویروس ندارد بلکه به دلیل تضعیف سیستم ایمنی فرد را در مقابل سایر بیماریها ضعیف می سازد. در ابتدای ورود ویروس به بدن در یکماه اول علایمی شبیه سرماخوردگی می تواند ایجاد شود که بعد از چند روز خوب می شود و فرد دیگر علامتی ندارد تا زمان تضعیف سیستم ایمنی. این زمان بین 6 ماه تا بیست سال ممکن است طول بکشد و با تضعیف سیستم ایمنی سایر بیماریها با شدتی بیشتر به سراغ فرد می ایند. در واقع علایم بیماریهای دیگر و مقاومت آنها در مقابل درمان ما را به شک می اندازد که نکند سیستم ایمنی فرد تضعیف شده باشد و بعد از بررسی این موضوع می فهمیم که فرد دچار نقص سیستم ایمنی شده است و علت این نقص ویروس اچ ای وی می باشد.

 

دوستانی هم که سوال پرسیده برای اطمینان از مبتلا نبودن باید چیکار کنم ؟

 

بعد از یکماه از رابطه یکبار ازمایش اچ ای وی می دهید اگر مثبت باشد که باید تکرار شود و با ازمایش دیگری تایید شود و اگر منفی باشد حدود ششماه بعد نیز ازمایش مجددی انجام می شود تا با اطمینان بالا از عدم ابتلا به این بیماری مطمئن شوید.

همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!