مجله تاپ‌ناز‌

ایده هایی برای تزئین سفره عقد مدرن 1402

چیدن سفره عقد در مقابل عروس و داماد، هنگام جاری شدن خطبه عقد   در سالن عقد کرج یکی از سنت های زیبای ایرانیان است. استفاده از سفره عقد مدرن و کلاسیک و نوع چیدمان آن بستگی به فرهنگ و قومیت در هر شهر دارد. بر روی سفره عقد وسایل سفره عقد و خوراکی های مختلفی استفاده می شود که هر کدام معنی و مفهوم خاصی دارند.

داخل انواع سفره عقد بایستی از لوازم و تجهیزات ضروری استفاده کرد تا سفره عقد در عین زیبایی و خاص بودن، ساده و جذاب نیز باشد. در انتخاب سفره عقد مهمترین عاملی که باید مورد توجه قرار گیرد نوع و سبک آن است که دارای دو سبک مدرن و سنتی می باشد.

سفره عقد ایرانی نیز مانند سفره هفت سین دارای ویژگی های مختلفی بوده و تشریفات عقد  متنوعی دارد. بسیاری از سالن های عقد و یا محضرخانه ها دارای سفره عقد آماده هستند. اما در صورت تمایل عروس و داماد می توانند متناسب با سلیقه خود چیدمان سفره عقد را انتخاب کنند. برای دیزاین سفره عقد می توان از افراد فعال در این زمینه استفاده کرد تا بهترین سفره عقد مدرن و کلاسیک را به سلیقه خودتان در مکان مورد نظر دیزاین کنند. تا انتهای این مقاله از سالن عقد نقره با ما باشید.

چیدمان کلی سفره های عقد

سفره های عقد چه به صورت مدرن باشند و یا به شکل کلاسیک و سنتی، به صورت کلی دارای چیدمان خاصی هستند و بایستی در آنها از اجزا سفره عقد مختلفی استفاده کرد. انتخاب رنگ سفره عقد مدرن و کلاسیک، یکی از نکات مهمی است که بایستی با اجزای داخل سفره هماهنگ باشد.

در واقع جز اصلی و همیشگی مراسم های عروسی، سفره عقد و نوع چیدمان و تزیین آن است. انواع سبک های سفره های عقد دارای یک چیدمان کلی هستند که شامل مواردی مانند؛

قرآن، که وجود آن در انواع سفره عقد مدرن و کلاسیک و سنتی ضروری است و نشانه مورد تایید بودن وصلت از طرف خداوند است و معمولا در بالاترین قسمت سفره و روبروی آینه قرار می گیرد. آینه نیز که نماد صافی و زلالی است در قسمت بالای سفره و روبروی عروس و داماد قرار می گیرد.

ایده هایی برای تزئین سفره عقد مدرن 1402

سفره عقد مدرن

دیزاین کردن سفره عقد مدرن توسط طراحان مدرن انجام می شود؛ چون طرز چیدمان بسیار مهم است. گل آرایی، تنوع رنگ، نورپردازی و وسایل لوکس در سفره مدرن موجب زیبایی خیره کننده آن می شود. حلقه و جا حلقه ای هم باید در سفره قرار داده شود. آب و آینه نقش مهمی در این سفره ها دارند. شمع و گلبرگ، گل های زینتی نیز دیگر وسایلی است که طراحان مدرن از آن استفاده می کنند. سفره های عقد آکواریومی نیز جزو مدل های مدرن و جدید هستند.

ویژگی های سفره عقد مدرن

اجزای سفره عقد مدرن مانند اجزای سفره های کلاسیک هستند، با این تفاوت که در چیدمانی مدرن تر قرار می گیرند. مثلا میوه را در سبد حصیری دسته دار یا ظروف کریستالی قرار می دهند. لازم نیست که میوه داخل سفره را برای پذیرایی از مهمانان قرار دهیم. بدانیم که سبد صرفا تزیینی است و بهتر است تنوع آن از میوه های پذیرایی بالاتر باشد. آناناس با کاکل بلندش در وسط سبد و اطراف آن به ترتیب بزرگی انبه و موز و نارگیل و سیب و پرتقال و گلابی باشد. بهتر است اطراف آن را با خیار تزیین کنیم.

آینه و شمعدان غالبا از جنس نقره و برنز است. جای آن باید به گونه ای تعبیه شود که درست روبروی عروس و داماد باشد. عروس و داماد باید بتوانند خود را در آینه ببینند. جاهای خالی سفره را می توان با گل هایی که هارمونی رنگ را حفظ کند پر می کنند. بهتر است از گل سرخ یا رز استفاده کنیم. رز یا گل سرخ در همه کشورها نماد عشق است. معمولا در سفره های مدرن اکلیل زرد یا قرمز رنگ می زنند.

که در این میان اکلیل زرد طرفداران بیشتری دارد. فندق و گردو و بادام را به صورت خوشه هایی با اکلیل رنگ می زنند. البته رنگ نقره ای نیز طرفداران خودش را دارد و بی شک کسانی هم هستند که دوست دارند آن را به رنگ نچرال خود سر سفره داشته باشند.

ایده هایی برای تزئین سفره عقد مدرن 1402

سخن پایانی

امروزه انواع و اقسام و همچنین طرح‌های مختلفی از سفره عقدها چیدمان و طراحی می‌شوند اما عروس و دامادها و زوج‌های جوان باید در نظر داشته باشند با انتخاب یک سفره عقد سنتی و یا سفره عقد مدرن می‌توانند جشن عقد  خود را دوچندان زیباتر کنند ولی باید پس زمینه و تم برگذاری عقد و نامزدی که در ذهن دارند هم به خصوص در نظر داشته باشند.

مطالب مشابه را ببینید!