مجله تاپ‌ناز‌

تصورات اشتباه از باتری موبایل + کارهایی که باعث خرابی باتری می شوند

تصورات اشتباه از باتری موبایل

باورهای اشتباه در مورد باتری موبایل + روش های بیشتر کردن طول عمری باتری

بعضی از باورها و تصورات اشتباه در مورد باتری موبایل باعث می شوند که باتری موبایل خیلی زود خراب شود و کارایی نداشته باشد. شاید شنیده باشید که می گویند در هنگام مکالمه با گوشی موبایل در حال شارژ، ممکن است که منفجر شود ولی آیا این شایعات درست هستند؟

در مورد شارژ کردن باتری موبایل صحبت هیا زیادی وجود دارد و افراد مختلف نکات ایمنی زیادی را متذکر می شوند که ممکن است شما را در استفاده از تلخن خود در موقع شارژ دچار تردید کند. عده ای می گویند که گوشی موبایل را در طوب شب نباید به شارژ زد و بعضی دیگر هم می گویند وقتی تلفن همراه در حال شارژ است، نباید با آن مکالمه کرد. بعضی ها هم معتقد هستند گه باتری باید پس از خالی شدن کامل شارژ کرد. اینها همگی بخش هایی از تصورات اشتباه در مورد باتری مگوشی همراه است.

وقتی که صحبت از عمر باتری می شود قواعدی وجود دارد که با انجام آنها عمر باتری گوشی شما افزایش پیدا می کند و دیگر صبحت های بی اساس، هیچ تاثیری بر عمر باتری ندارند و حتی شاید باعث خرابی باتری شوند. فقط باید صحبت های علمی را انجام داد و از انجام شایعات بی اساس خودداری کرد.

باتری ها موبایل هم بسیار پیشرفت کرده اند و امروزه باتری ها بهتر و هوشمندتر شده اند. بیشتر سازندگان گوشی از باتری های لیتیوم یون استفاده می کنند. باتری های لیتیوم یون بین 3 تا 5 سال عمر می کنند. بسته به نوع نگهداری شما از باتری، این زمان حتی بیشتر هم می تواند بشود. در ادامه مطلب 5 باور در مورد باتری موبایل را ررسی می کنیم و به شما می گوییم که کدام درست است.

تصورات اشتباه از باتری موبایل

شارژ کردن گوشی در طول شب باعث خرابی باتری می شود

گوشی همراه هوشمند عمل می کند و وقتی که تشخیص دهد باتری پر شده است، به صورت خودکار فرآیند شارژ شدن را متوقف می کند و دیگر شارژ نمی شود. این به این معنی نیست که هر شب تا صبح گوشی خود را در شارژ قرار دهید. میزان شارژ باتری گوشی های پیشرفته ا همیشه بین 40 تا 80 درصد حفظ کنید تا عمرشان طولانی تر شود.

 

سعی کنید تلفن‌همراه خود را خاموش نکنید

این حرف اصلا صحت ندارد. تلفن‌همراه نیز نوعی ماشین است و گاهی احتیاج دارد به آن استراحت دهیم. در گوشی‌های اپل، برای افزایش عمر باتری بهتر است هرازگاهی معمولا وقتی شب‌ها می‌خوابید، گوشی را خاموش کنید. متخصصان اپل پیشنهاد می‌کنند هفته‌ای یک‌بار گوشی خود را خاموش کنید تا باتری آن عمر بیشتری کند. این کار برای گوشی‌های اندرویدی نیز لازم است و خاموش و روشن کردن ساده می‌تواند بر عمر باتری تأثیر مثبتی بگذارد.

تصورات اشتباه از باتری موبایل

تا وقتی باتری کاملا خالی نشده است، تلفن را خاموش نکنید

این گفته هم صحیح نیست و بهتر است تلفن خود را در طول روز و در فواصل نزدیک‌تر شارژ کنید تا اینکه هربار صبر کنید باتری آن به صفر درصد برسد و بعد تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید. باتری‌های لیتیوم‌یون که در گوشی‌های اپل و سامسونگ استفاده می‌شود، در حالت شارژشده عملکرد بهتری دارد؛ بدین‌ترتیب، وقتی اجازه می‌دهید میزان شارژ این باتری‌ها به صفر درصد برسد، آن‌ها به حالت ناپایدار درمی‌‌آید. باتری‌های گوشی‌ها سیکل شارژ محدودی دارد و هربار که میزان شارژ به صفر درصد می‌رسد، یکی از این سیکل‌ها از دست می‌رود.

 

استفاده از شارژرهای غیراصلی می‌تواند باتری را از بین ببرد

حقیقت این است که اگر شارژر غیراصلی کیفیت خوبی داشته باشد، مشکلی برای باتری تلفن شما ایجاد نمی‌کند؛ اما باید از شارژرهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت دوری کنید. برای مثال، برندهای غیراصلی مانند Belkin و KMS وجود دارد که شارژرهای باکیفیت و استانداردی تولید می‌کنند. البته، هیچ‌چیز مثل شارژر اصلی گوشی نمی‌شود؛ ولی اگر قیمت شارژر اصلی گران باشد و نتوانید آن را بخرید، بهتر است حداقل از برندهای مشهور و باکیفیت استفاده کنید. معمولا شارژرهای ارزان‌قیمت به خوبی کار نمی‌کند.

تصورات اشتباه از باتری موبایل

نباید تلفن خود را در هنگام شارژ استفاده کنید

این صحبت شایعه‌ای بیش نیست و هرچه خواستید، می‌توانید از تلفن‌همراه خود استفاده کنید؛ البته، این موضوع تا زمانی‌ معتبر است که از شارژر اصلی و باکیفیت هم استفاده کنید. دلیل اصلی این صحبت اخباری است که گه‌گاه درباره‌ی انفجار گوشی همراه یا برق‌گرفتگی کاربران شنیده می‌شود. باید بگوییم این اتفاق در سال ۲۰۱۳ در چین افتاده بود و یکی از خدمه‌ی پرواز به‌نام Ma Ailun هنگام کار با آیفون ۴ متصل به شارژر دچار برق‌گرفتگی شد.

گزارش‌های بعدی نشان داد وی از شارژر درجه‌سه غیراصلی به‌جای شارژر اصلی اپل برای شارژکردن تلفن‌همراه خود استفاده می‌کرد. اگر از شارژر اصلی سازنده استفاده می‌کنید، هیچ نگرانی در این باره نداشته باشید.

تصورات اشتباه از باتری موبایل

روش هایی که باعث طول عمر بیشتر باتری موبایل می شوند

درادامه، چند راهکار مفید به شما معرفی خواهیم کرد تا عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید. این راهکارها را کمیسیون ایمنی محصولات آمریکا پیشنهاد کرده است.

  • هیچ‌وقت از باتری‌های غیر اصلی استفاده نکنید؛
  • هیچ‌گاه به باتری اجازه ندهید بیش‌از‌حد گرم شود. گرما قاتل باتری است. اگر تلفن خیس شده باشد، آن را به شارژر متصل نکنید. این کار می‌تواند باعث آسیب به بردها و مدارهای تلفن شما شود و حتی ریسک انفجار نیز وجود دارد؛
  • باتری آسیب‌دیده و خراب را فورا تعویض کنید و در تعویض باتری بادکرده تأخیر نکنید. هنگام خارج‌کردن باتری از داخل تلفن‌همراه نیز باید دقت کنید که با اجسام تیز به باتری ضربه نزنید؛
  • وقتی باتری تلفن‌همراه کاملا شارژ شد، آن را از شارژر جدا کنید؛
  • از قراردادن تلفن درمعرض حرارت زیاد خودداری کنید؛ مثلا بهتر است تلفن را زیر نور آفتاب یا درکنار اجاق و بخاری قرار ندهید. درجه‌ی حرارت خیلی کم نیز ممکن است برای باتری مضر باشد و در کشورهای خیلی سرد بهتر است نگذارید تلفنتان یخ بزند.

مطالب مشابه را ببینید!