مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با باغ ملک آباد مشهد؛ تاریخچه آن و نزدیک ترین رستوران ها و هتل ها به آن

آشنایی با باغ ملک آباد مشهد؛ تاریخچه آن و نزدیک ترین رستوران ها و هتل ها به آن

باغ ملک آباد مشهد یکی از مناطق توریستی و گردشگری جذاب این شهر به حساب می آید. به علت دارا بودن درخت های بلند تاثیر بسزایی در تصفیه آب و هوای این شهر دارد. شناسایی مکان های گردشی و تفریحی این باغ سبب می شود تا در زمان رزرو تور مشهد به صورت مناسب تری بتوانید از زمان خود بهره ببرید.

تاریخچه باغ ملک آباد مشهد

باغ ملک آباد مشهد یکی از باغ های معروف آستان قدس رضوی می باشد که بعد از تصرف این روستا از حاج تقی ملک التجار در دوران استانداری پاکروان تاسیس شد و سال های سال قرارگاه نایب التوالیه های آستان قدس رضوی بود. سال های بعد از طرف دولت پهلوی کاخی در سمت جنوبی باغ با زیر بنای حدود ۱۳۸۷ متر مربع تاسیس شد. مدل چیدمان و مبلمان داخلی این مکان را موسسه دونسن فرانسوی انجام داد. ظرف و ظروف بکار برده شده در آن از کشور آلمان و تابلو های جذاب آن از ایتالیا تهیه شده و به این مکان منتقل داده شد.

باغ ملک آباد مشهد متعلق به کیست؟

آشنایی با باغ ملک آباد مشهد؛ تاریخچه آن و نزدیک ترین رستوران ها و هتل ها به آن

اکثرا باغ ملک آباد مشهد را متعلق به شخصی به اسم حسین آقا ملک می دانند. ولی حقیقت این گونه نیست. این مکان به تاجر بزرگ خراسانی به اسم ابوالقاسم تعلق دارد که بعد از فوتش به پسران او حاج تقی ملقب به ملک التجار و حاج رضا مشهور به رئیس التجار رسید. هم اکنون این مکان یکی از موقوفات این استان به حساب می آید.

کاربری باغ ملک آباد مشهد در حال و گذشته

باغ ملک آباد مشهد در سال ۱۳۱۵ شمسی ایجاد شده و از آن روز به عنوان خانه نایب التولیه، متولی و کدخدای آن دوران آستان قدس رضوی در نظر گرفته شده است. در سال ها بعد به امر دولت وقت، پهلوی، ساختمانی در باغ تاسیس شد که تفریحگاه و محل گردش خاندان پهلوی بود.

هم اکنون این مکان از باغ و عمارت ملک آباد تشکیل شده است که در سال ۱۳۵۹ شمسی و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، کاربری این عمارت به موزه باغ تغییر یافت. چنانچه علاقه زیادی به دیدن آثار تاریخی و موزه ها دارید توصیه ما به شما این است که از سایر موزه های مشهد هم دیدن نمایید.

مطلب مشابه: مکان های تاریخی مشهد | معرفی آثار تاریخی مشهد با تصاویر

وسعت باغ ملک آباد مشهد

آشنایی با باغ ملک آباد مشهد؛ تاریخچه آن و نزدیک ترین رستوران ها و هتل ها به آن

وسعت تمام باغ ملک آباد مشهد حدود ۲۹۳۷۷۰۰ می باشد و تقریبا دارای ۴۰ هکتار ساخت و ساز، بنا، مسیل و انبار می باشد. محوطه سبز و درختکاری بدون ثمر و جنگل کاری این محوطه تقریبا ۵۲ هکتار می باشد. بقیه زمین های این مکان دارای ۱۰ هکتار زمین آماده جهت کشت و ۸ هکتار برای خزانه، ۱۸۳ هکتار برای باغ گلابی، سیب و… می باشد.

باغ ملک آباد مشهد شامل درخت های گوناگون میوه، گلخانه گل، گیاه، کاریز و چند حلقه چاه می باشد. هر ساله صد ها تن فراورده های باغی و گلخانه به بازار وارد می کند. عمارت ملک آباد در سال ۱۳۵۹ پس از انقلاب به موزه باغ ملک آباد تغییر نام یافت.

هم اکنون در این مکان آثار و اجسام باارزش و قدیمی، فرش های ارزشمند، تابلو فرش های و نقاشی های گرانقیمت و ظرف و ظروف نگهداری می شود. آدرس این موزه در بلوار شهید منتظری خیابان کوه سنگی می باشد. چنانچه دوست دارید به این شهر و به دیدن جاذبه های آن بروید حتما از این باغ جذاب هم دیدن نمایید.

رستوران های نزدیک باغ ملک آباد مشهد

بعد از رفتن به باغ ملک آباد مشهد و دیدن نواحی متنوع آن، بعضی از اشخاص دوست دارند تا از یک مکان پاکیزه و مرتب استفاده کرده و به صرف غذا بپردازند. شناسایی بهترین رستوران های مشهد در نزدیکی این مکان به شما کمک نموده تا در یک محل کاملا بهداشتی، غذای سالمی را میل نمایید.

در این قسمت به معرفی بهترین رستوران های مشهد که در نزدیکی این مکان توریستی قرار دارند می پردازیم:

رستوران باغ زیتون

این رستوران به استفاده نمودن کاهو و سبزیجات تازه و ضد عفونی معروف است. به هیچ وجه فریزر را جهت نگهداری و ذخیره مواد غذایی بکار نمی برد. کلیه مواد غذایی خود را به صورت روزانه خریداری می کند. بدین علت مزه غذاهای پخته شده در این رستوران با دیگر غذا هایی که در رستوران های دیگر میل نموده اید تفاوت بسیاری دارد. نشانی این رستوران در مشهد، بلوار ملک آباد ۱۳، نبش چهار راه اول می باشد.

رستوان ایتالیایی لیو

یکی از بهترین رستوران های نزدیک باغ ملک آباد مشهد، رستوران ایتالیایی لیو می باشد. این رستوران در فهرست فست فود های خوش طعم مشهد واقع شده که از عمده ترین علل معروفیت آن عرضه منو های گیاه خواری در کنار پیتزا های آمریکایی و ایتالیایی می باشد. جهت میل نمودن یک وعده غذایی اروپایی در مرکز شهر گردشگری مشهد این رستوران بهترین انتخاب می باشد. نشانی آن در بلوار ملک آباد، حامد ۲ می باشد.

رستوران رضایی شعبه فلکه پارک

این رستوران در محله ملک آباد مشهد واقع شده که از لحاظ مکان جغرافیایی مکان مناسبی جهت رفتن زائران و مسافران می باشد. در حقیقت این رستوران جز آشپزخانه های خوب این ناحیه به حساب می آید که میل نمودن غذا های سنتی و مخصوصا کباب های خاص را برای شما فراهم نموده است. مکان قرار گیری آن در بزرگراه آزادی امید ۴ است.

رستوران رویال طلایی

این رستوران یکی از رستوران های معروف در ملک آباد مشهد می باشد که از نظر مکان جغرافیایی، شرایط دستیابی به این رستوران به علت نزدیکی به ایستگاه مترو آزادی راحت تر است. جهت دستیابی به یک غذای خوب و دارای سطح کیفی ایده آل لازم است به محله ملک آباد، بزرگراه آزادی مراجعه نمایید.

فست فود کلوب ۶

یکی دیگر از بهترین رستوران های نزدیک باغ ملک آباد مشهد فست فود کلوپ ۶ می باشد. این رستوران در مجاور مرکز فروش زنجیره ای اتکا واقع شده و به علت نزدیکی به ایستگاه مترو خیام به آسانی می توانید به این رستوران دسترسی پیدا کنید. جهت پیشگیری از آلودگی هوا از سیستم حمل و نقل عمومی جهت رجوع به آن بهره ببرید. مکان واقع گیری آن در مشهد، بلوار خیام، خیام جنوبی ۶ می باشد.

بهترین هتل ها در نزدیکی باغ ملک آباد مشهد

بهترین هتل ها در مجاورت باغ ملک آباد مشهد کدامند؟ بلوار ملک آباد یکی از راه های اصلی و مرکزی در این شهر می باشد که در ناحیه ۹ مشهد واقع شده است. در مجاورت این بلوار خیابان های اصلی دیگری چون بلوار منتظری، خیابان نوفل لوشاتو، میدان فلسطین، بلوار خیام، بزرگراه کلانتری و … واقع شده اند. توسط بلوار ملک آباد به همه این نواحی ها می توانید دسترسی پیدا کنید.

از خصوصیات ویژه ملک آباد نداشتن طرح ترافیک زوج و فرد است که در همه ایام هفته می توان به راحتی در آن تردد نمود. بدین علت بهترین هتل های در مجاور باغ ملک آباد مشهد واقع شده اند تا تردد مسافران به راحت ترین شکل ممکن انجام گیرد.

مطلب مشابه: معرفی بهترین مکان های تفریحی شهر مشهد مقدس

بعضی از بهترین هتل های این شهر که در مجاور باغ ملک آباد و بلوار آن واقع شده اند عبارتند از:

هتل پارس مشهد

این هتل در یک محلی با مساحت حدود ۵ هکتار در کنار بلوار وکیل آباد واقع شده و در سال ۱۳۷۴ شمسی احداث شده است. واحد های اقامتی این مکان در دو بنای جداگانه با ۵ طبقه در فضای هتل قرار دارند. یک ساختمان هم در مرکز این محوطه جهت لابی و پذیرش بنا شده است که در میان ابن دو ساختمان واقع شده است. در این هتل خدمات ویژه ای چون سالن آمفی تئاتر، سالن اجتماعات، سالن چند منظوره، رستوران های خارجی و ایرانی و امکانات ورزشی نظیر استخر، سونا، جکوزی و… ارائه می شود.

هتل آبان مشهد

یکی از بهترین هتل ها در نزدیکی باغ ملک آباد مشهد، هتل آبان می باشد. این هتل در خوش آب و هوا ترین ناحیه شهر در خیابان پیروزی قرار گرفته و در سال ۱۳۹۵ ترمیم و بازسازی شده است. این هتل شامل ۳ طبقه چند سوئیت و اتاق پذیرایی می باشد. با توجه به محیط دلنشین برای گردشگران و مسافرین قطعا خاطرات دل نشینی را فراهم می نمایند. از عمده ترین خدمات این هتل می توان سالن همایش رستوران، تفریحات ورزشی و سرویس دهی عالی را نام برد.

هتل ثامن

هتل ثامن مشهد یکی از هتل های ۴ ستاره می باشد که در راس بلوار وکیل آباد در ناحیه سرسبز و جذاب و با دستیابی به یک ناحیه گردشگری طرقبه واقع شده است. این هتل شامل ۴۱ اتاق و سوئیت بوده و زیر مجموعه هتل های کوثر مشهد می باشد.

هتل بزرگ پارک حیات مشهد

یکی دیگر از بهترین هتل ها در نزدیکی باغ ملک آباد مشهد، هتل بزرگ پارک حیات می باشد. این هتل در پایین رشته کوه بینالود در یک ناحیه ییلاقی واقع شده و برای رفاه حال زائرین آماده ارائه خدمات خود به توریست های داخلی و خارجی می باشد. این هتل دارای نوین ترین واحد های اقامتی است و امکانات فوق العاده ای جهت اجرای جشن ها، مراسمات، همایش ها و… ارائه می دهد.

زمان بازدید از باغ ملک آباد مشهد

باغ ملک آباد مشهد یک مکان سرسبز و جذاب می باشد که به علت داشتن گلخانه، کاریز و شماری چاه و درخت های عظیم الجثه در تمامی فصل ها جذابیت و زیبایی ویژه ای دارد.

همانطور که اکثر درخت های حاضر در باغ، درخت های میوه می باشند، بازدید از باغ ملک آباد مشهد در فصل تابستان و بهار زیبایی های بیشتری به همراه خواهد داشت. بدین علت به گردشگران و مسافرین پیشنهاد می شود تا در زمان رزرو تور مشهد حتما در فصل بهار و تابستان از این مکان دیدن نمایند.

همه علاقمندان به فضای سبز می توانند از درختکاری های ویژه و جذاب این باغ لذت کافی را ببرند. زیرا قسمت های متنوع آن با گل و گیاهان خیلی خاص و زیبا تزئین شده اند. این باغ همانند چالیدره مشهد زیبایی های بسیاری دارد و چنانچه زمان کافی جهت رفتن به این مکان را ندارید حتما بازدید از باغ ملک آباد مشهد را به هیچ وجه از دست ندهید.

مطالب مشابه را ببینید!