مجله تاپ‌ناز‌

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

روش انجام بالایام یا همان یوگای ناخن، به تقویت موی سر افراد کمک بسیار زیادی می‌کند.‌ در این نوع یوگا شما ناخن‌های خود را به همدیگر مالش داده و موهای شما به طور کامل تقویت می‌شوند، همچنین با کمک انجام بالایام از ریزش موهای شما نیز جلوگیری می‌شود.

با این تکنیک فوق العاده که امروزه جایگزین رفلکسولوژی شده است به راحتی می‌توانید مشکلاتی نظیر شوره سر یا ریزش موهای خود را درمان کنید. این تکنیک یوگا با اثرات انعکاس درمانی یا رفلکسولوژی، ریشه‌های مو را در بلند مدت تقویت می‌کند، به همین خاطر به عنوان یک روش درمانی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

بالایام (Balayam) یک تکنیک قدیمی مبتنی بر یوگا است که گفته می‌شود می‌تواند به بهبود رشد و سلامت مو کمک کند. این تکنیک شامل سائیدن ناخن‌های دو دست به یکدیگر است و یکی از روش‌های طبیعی و بدون عوارض جانبی برای تقویت موها محسوب می‌شود. استفاده از بالایام نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و می‌تواند به راحتی در هر زمان و مکانی انجام شود. این مقاله به بررسی مفهوم بالایام، روش‌های انجام آن و تاثیرات مثبت آن بر روی رشد مو می‌پردازد.

بالایام مالش ناخن چیست؟

تمریناتی که در آن ناخن‌ها به همدیگر مالیده شده، بالایام یا تمرینات هندی از نوع یوگا محسوب می‌شوند. این تمرین مالش ناخن‌ها به همدیگر سبب افزایش رشد موهای شما شده و به آن روش بالاییام گفته می‌شود.

پزشکان متخصص نیز انجام این تکنیک را برای درمان مشکلات مویی همچون طاسی، کچلی، ریزش مو، دیر سفید شدن موها و بی‌خوابی تایید کرده و توصیه می‌کنند که حتماً آن را در طول روز انجام دهید. طبق تحقیقات صورت گرفته انجام مالش ناخن‌ها به همدیگر در طی ۳ الی ۴ ماه بعد، تاثیرات خود را بر روی موهای شما می‌گذارد.

با کمک این روش درمان خانگی، می‌توانید رشد مجدد موهای خود را شاهد باشید و همواره همانند هندی‌ها موهای پرپشت و زیبایی داشته باشید. اگر به صورت روزمره به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه از این شیوه رفلکسولوژی درمانی برای حفظ سلامت موهای خود استفاده کنید، موهای شما به صورت مجدد رشد کرده و هرگز دچار مشکلاتی همانند شوره یا ریزش نخواهند شد. این حرکت ساده به عنوان جالب‌ترین تکنیک، در دراز مدت اثرات فوق العاده قوی بر روی سلامت موها گذاشته و پوست سر شما را تقویت می‌کند.

مطلب مشابه: کنترل ریزش مو | موثرترین راهکارهای درمان ریزش مو

دلیل علمی روش مالش ناخن‌ها به همدیگر یا روش بالایام

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

بر اساس نظریه متخصصان، مالش ناخن‌ها به همدیگر بر روی ساقه سلولی تاثیرات مثبتی می‌گذارد. این ساقه سلولی در واقع سلول‌های تمایز نیافته‌ای در بدن به شمار می‌روند که وظیفه آنها ترمیم و بازسازی کردن سلول‌های آسیب دیده در بدن است. در زمان‌هایی که پوست دست یا سایر نقاط بدن شما دچار زخم می‌شوند، ترمیم سریع پوست بر عهده ساقه‌های سلولی در بدن است.

فولیکول‌های مو از جمله بافت‌هایی در بدن محسوب می‌شوند که ترمیم آنها بر عهده ساقه سلولی است. بنابراین با مالش ناخن‌ها، ساقه سلولی در بدن تقویت شده و به رشد و سلامت موهای شما کمک بسیار زیادی می‌کند. از لحاظ علمی اگر به صورت روزمره تمرین مالش ناخن‌ها را بر روی همدیگر به طور منظم انجام دهید، فولیکول‌های مو ترمیم شده و رشد آنها نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند.

در بالایام چه تمریناتی انجام می شوند؟

بالایام در یوگا به معنای “ماساژ ناخن” است. در این تکنیک، فشار به ناخن‌ها وارد می‌شود که گفته می‌شود می‌تواند جریان خون رسانی به پوست سر را افزایش داده و در نتیجه رشد مو را تقویت کند. این تکنیک در طب آیورودا نیز شناخته شده و به عنوان یکی از روش‌های طبیعی برای مقابله با مشکلات مو مانند ریزش مو و کم‌پشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یوگا به عنوان یک روش جامع و کامل برای بهبود سلامت جسمی و روانی شناخته می‌شود و یوگای بالایام نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بخش به برخی از تمرینات یوگایی که می‌تواند به بهبود رشد و سلامت مو کمک کند اشاره خواهیم کرد:

تنفس یوگایی (پرایامتو)

تمرینات تنفسی یوگا می‌توانند به بهبود گردش خون و اکسیژن‌رسانی به تمام قسمت‌های بدن از جمله پوست سر کمک کنند.

آساناهای یوگا

برخی از آساناهای یوگا مثل Sarvangasana (پاشنه به سر)، Halasana (پاشنه به زمین) و Ushtrasana (شتر) می‌توانند به بهبود جریان خون به پوست سر و تقویت ریشه‌های مو کمک کنند.

مراقبه (مدیتیشن)

مراقبه به کاهش استرس و تقویت آرامش ذهنی کمک می‌کند که در نهایت می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت مو داشته باشد.

مطلب مشابه: بهترین خوراکی ها برای جلوگیری از ریزش مو و رشد بهتر موها

تاثیر بالایام در انعکاس درمانی

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

با انجام بالایام یا همان انعکاس درمانی، فشاری بر روی نقاط خاص بدن همچون پا، گوش و دست ایجاد شده تا غده‌های خاصی در بدن همانند اندام‌ها و بخش‌های خاص آن احساس راحتی کرده و ریلکس شوند.

این نقاط خاص بر روی سطح بدن همچون ناخن‌ها با ارگان‌های داخلی ارتباط مستقیم داشته و به همدیگر وصل هستند، در نتیجه بر اساس تئوری انعکاس درمانی این فشار با انجام روش بالایام، ناراحتی در ارگان‌های بدن، استرس و دردهای آن را کمتر می‌کند.

انجام روش بالایام تاثیرات مثبت انعکاس درمانی بر روی ساقه و فولیکول‌های مو دارد. ریشه‌های مو در پوست سر ارتباط مستقیم با اعصاب انتهایی ناخن‌ها داشته، به همین خاطر مالیدن ناخن‌ها به همدیگر، جریان خون در پوست سر را افزایش داده و سبب تقویت فولیکول‌های مو و رشد سریع‌تر آنها می‌شود.

تاثیرات مثبت بالایام بر روی مو

انجام روش بالاییاب بر روی موهای شما تاثیرات بسیار مثبتی می‌گذارد که عبارتند از:

فعال شدن رشد موها

بر اساس نظریه طب فشاری چینی، عصب انتهایی در نوک انگشتان با پوست سر ارتباط مستقیم دارد. اصطکاک به وجود آمده از طریق مالش ناخن‌ها بر روی همدیگر، بر روی اعصاب پوست سر تاثیرات مثبت گذاشته و به افزایش جریان خون در پوست سر کمک بسیار زیادی می‌کند. بنابراین رشد موهای فرد با انجام این روش، تحریک می‌شود.

کاهش ریزش مو

افراد اگر به صورت منظم مالیدن ناخن‌های خود را بر روی همدیگر انجام دهند، در طی ۳ الی ۶ ماه، میزان ریزش موهای آنها کاهش می‌یابد. افزایش جریان خون در پوست سر با کمک این روش، شوره سر را درمان کرده و از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می‌کند.

بازیابی فولیکول‌های مو

اگر به طور مرتب ناخن‌های خود را بر روی یکدیگر مالش دهید، مغز خود را تحریک کرده و ساقه سلولی تمام فولیکول‌های مرده و صدمه دیده موها را احیا می‌کند. در طی ۶ الی ۹ ماه با کمک این روش، تغییرات مثبتی در پوست سر و موهای شما ایجاد شده و موهایتان به صورت مجدد رشد خواهد کرد.

افزایش جریان خون به پوست سر

ساییدن ناخن‌ها به یکدیگر می‌تواند جریان خون را به سمت پوست سر افزایش دهد که این موضوع می‌تواند به تقویت ریشه‌های مو و افزایش رشد موها کمک کند.

کاهش استرس

یوگا و تکنیک‌های ماساژ، به کاهش استرس و تنش‌های روزمره کمک می‌کنند. استرس یکی از عواملی است که می‌تواند به ریزش مو منجر شود و کاهش آن می‌تواند بهبود سلامت موها را به دنبال داشته باشد.

تقویت فولیکول‌های مو

افزایش جریان خون و تغذیه مناسب می‌تواند به تقویت فولیکول‌های مو کمک کند که نهایتاً باعث افزایش ضخامت و حجم موها می‌شود.

مزایای انجام بالایام یا مالیدن ناخن‌ها به یکدیگر

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

روش مالیدن ناخن‌ها یا انجام بالایام برای شما مزیت‌های بسیار زیادی به همراه دارد که عبارتند از:

  • روش مالیدن ناخن‌ها به یکدیگر برای همه گروه‌های سنی و تمامی جنسیت‌ها، به عنوان یک روش مناسب و تمرین آرامش بخش محسوب می‌شود. می‌توانید با انجام این روش تمام مشکلات مربوط به ناخن‌ها و موهای خود را برطرف کرده و ناخن و موی سالم‌تری داشته باشید.
  • روش بالایام در مقایسه با سایر روش‌ها، کاملاً ارزان قیمت بوده و به راحتی انجام می‌شود. شما می‌توانید این نوع یوگای ناخن را به صورت روزانه، تکرار کرده و تاثیرات مثبت آن را مشاهده کنید.
  • اثرات درمانی مثبت روش بالایام، حدود ۸ الی ۱۲ ماه بعد خود را به طور کامل بر روی موها و ناخن‌های شما نشان می‌دهد.

روش‌های انجام بالایام

تکنیک ساییدن ناخن‌ها به یکدیگر یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های بالایام است. در این روش ناخن‌های دو دست با فشار ملایمه به یکدیگر ساییده می‌شوند. مراحل انجام این روش به صورت زیر است:

آماده‌سازی

در مکانی آرام و راحت بنشینید. دست‌های خود را به صورت آزاد و راحت قرار دهید.

ساییدن

ناخن‌های انگشتان خود را به هم بیاورید و با فشار ملایمی آنها را به هم بمالید. این کار را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید.

تنفس

در حین انجام این تمرین، نفس‌های عمیق بکشید و سعی کنید خود را آرام و متمرکز نگه دارید.

تکرار

این تمرین را دو بار در روز، صبح و شب، انجام دهید.

ماساژ ناخن برای رویش مو

ماساژ ناخن‌ها به صورت منظم نه تنها به رشد مو کمک می‌کند، بلکه می‌تواند خستگی و تنش‌های روانی را نیز کاهش دهد. در زیر روش ماساژ ناخن برای رویش مو آورده شده است:

تحریک جریان خون

با انگشتان خود، پوست سر و ریشه موها را به آرامی ماساژ دهید. این کار کمک می‌کند تا جریان خون به سمت پوست سر بیشتر شود.

استفاده از روغن

می‌توانید از روغن‌های طبیعی مثل روغن نارگیل یا روغن کرچک برای ماساژ ناخن‌ها و پوست سر استفاده کنید. این روغن‌ها به تغذیه موها کمک می‌کنند.

حرکات دایره‌ای

با حرکات دایره‌ای کوچک، ناخن‌ها و پوست سر را ماساژ دهید. این کار را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

آرامش

در همان حالی که ناخن‌ها را ماساژ می‌دهید، تلاش کنید به آرامش کامل دست یابید و خود را از هر گونه تنش روزمره آزاد کنید.

نکات مهم در انجام روش بالایام یا مالش ناخن‌ها به یکدیگر

بالایام چیست و روش‌ های انجام بالایام (تکنیک یوگا برای تقویت موی سر)

بهتر است نکات مهم زیر را در زمان مالش ناخن‌ها به یکدیگر رعایت کنید تا تاثیرات آن افزایش پیدا کند، این نکات مهم شامل موارد زیر هستند:

  • تمرین مالش ناخن‌ها به همدیگر یا همان بالایام را روزانه به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید.
  • برای تاثیرپذیری بیشتر این روش بر اساس نظریه متخصصان هندی، بهتر است با شکم خالی یا حدود دو ساعت قبل از مصرف وعده‌های غذایی اصلی، آن را انجام دهید.
  • در زمان مالش ناخن‌ها می‌توانید برای نرم کردن آنها از مقداری روغن طبیعی کرچک یا بادام استفاده کنید تا میزان استحکاک یا شکستگی ناخن‌های شما کمتر شود، همچنین ناخن‌ها نیز به طور کامل تقویت گردند.
  • در کنار انجام این تمرین، بهتر است مقداری آب پیاز را نیز به ریشه‌های موی خود بمالید، تا رشد آنها سریعتر شود.

معایب بالایام

از آنجایی که اثرگذاری یوگای ناخن یا بالایام، در دراز مدت خود را نشان می‌دهد، افراد کمی با این روش به نتایج واقعی دست یافته‌اند. اثر درمانی روش مورد نظر معمولاً حدود ۸ الی ۱۲ ماه خود را نشان داده و این مدت برای برخی از افراد غیر قابل تحمل است. علاوه بر آن زیاده‌روی در مالیدن ناخن‌ها به صورت روزمره، فشاری را در ناخن‌ها ایجاد کرده و موجب آسیب آنها می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده روش بالایام سبب افزایش فشار خون شده و برای زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری قلبی و دیابت ممنوع است. کسانی که به تازگی جراحی انجام داده‌اند یا دچار عفونت پوست، عفونت ناخن یا فشار خون شده‌اند، نباید از بالایام برای تقویت و حفظ سلامت موهای خود استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

بالایام به عنوان یک تکنیک قدیمی و طبیعی از یوگا، می‌تواند به بهبود رشد و سلامت موها کمک کند. این تکنیک که شامل ماساژ و ساییدن ناخن‌ها به یکدیگر است، به افزایش جریان خون به پوست سر، تقویت فولیکول‌های مو و کاهش استرس کمک می‌کند. با انجام منظم این تمرینات، می‌توان به نتایج موثری در بهبود رشد و سلامت موها دست یافت.

عوامل درونی و بیرونی بسیار زیادی هستند که مشکلات متعددی را برای موها و ناخن‌های شما ایجاد می‌کنند. محرک‌های آسیب زننده، عوارض جانبی مصرف برخی از داروهای شیمیایی، نامتعادل شدن هورمون‌ها در بدن، درمان‌های شیمیایی مو، برخی از بیماری‌ها، پیری، آلودگی، ژنتیک و استرس از جمله عواملی هستند که مشکلات مختلفی را بر روی سلامت موها و ناخن‌های شما ایجاد می‌کنند. با انجام روش بالایام یا مالیدن ناخن‌ها بر روی همدیگر، بدون هیچ گونه عوارض جانبی می‌توانید موهای سالم‌تری داشته باشید.

از آنجایی که بالایام به عنوان یک تکنیک یوگا، بعد از انجام سبب افزایش فشار خون در افراد می‌شود، بهتر است در صورت داشتن سابقه بیماری قلبی یا مبتلا بودن به دیابت، از انجام دادن این روش اجتناب کنید. همچنین کسانی که بر روی پوست بدن و صورت خود پیسی یا لکه‌های فراوان دارند، نباید از این روش درمانی برای سلامت موهای خود استفاده کنند.

مطالب مشابه را ببینید!