مجله تاپ‌ناز‌

بالا بردن عزت نفس + 7 روش برای و قدم طلایی برای افزایش عزت نفس

در این بخش 7 روش و قدم طلایی به منظور بالا بردن عزت نفس را به شما معرفی می کنیم. عزت نفس افراد برگرفته از خود پنداره او می باشد در حقیقت افرادی عزت نفس بالا دارند که برداشت آنها نسبت به خودشان مثبت و سازنده است. پس بالا بردن عزت نفس صورت می گرد که فرد بتوانید خودپنداری اش را تقویت کند و بیشتر به مهارت های درونی خودش پی ببرد.

هر فردی نسبت به خودش احساساتی دارد که این احساسات می تواند مثبت و یا منفی باشد که به نوع تفکر فرد نسبت به زندگی و آنچه که از زندگی می خواهد بستگی دارد با این حال همه افراد نقاطی مثبت را در خود می بینند هر چند که این نقاط کمرنگ باشند. عزت نفس هم ارتباط قوی با این دسته از احساسات دارد افرادی از سطح بالای عزت نفس برخوردار هستند که احساسات مثبتی نسبت به خودشان دارند و خود را فردی توانمند می دانند.

همه ما خیلی خوب می دانیم که عزت نفس چه تاثیر در موفقیت ما خواهد داشت زیرا بسیاری از افراد که در زندگی خود به موفقیت می رسند دارای عزت نفس هستند و با وجود مشکلات این توانایی را در خود دیده اند که می توانند بسیار موفق شوند.

در مورد عزت نفس بسیاری از روانشناسان تخقیقاتی را انجام داده اند ماریا رابینسون یکی از این افراد است که به اهمیت عزت نفس در زندگی تاکید دارد. در خیلی از این تحقیقات نشان داده شده است که فرد با ایجاد تغییرات مثبت می تواند عزت نفس خود را بالا ببرد و از دام بی عزت نفسی رها شود. با توجه به اهمیت این عامل راهکارهایی اساسی برای افراد را ارائه می کنیم که افزایش عزت نفس داشته باشند.

بالا بردن عزت نفس

چگونه عزت نفس را بالا ببریم؟

تا به حال به این فکر کرده اید که نظرتان درباره خودتان چیست؟ چقدر خودتان را باور دارید؟ شاید بهتر است بعد از چند سال زندگی این بار کمی به خودتان فکر کنید و خودتان را قضاوت کنید سوالاتی از این قبیل می تواند بیشتر شما را به خودتان بشناساند و شاید جرقه ای برای یافتن عزت نفس درونی باشد. هر فردی با وجود فراز و نشیب هایی که در زندگی شخصی خود داشته است باید به این سطح از عزت نفس برسد که خودش تعیین کننده موفقیت های زندگی خواهد بود همچنین هر فردی باید بداند که از دیگران متمایز است و دارای توانایی ها و مهارت های خاص خود است. افرادی که در زندگی عزت نفس پایینی دارند تاکنون به این سوالات فکر نکرده اند و یا با ناآگاهی بر روی توانایی ها و نقاط مثبت زنگی خود سرپوش گذاشته اند اما اگر می خواهید تغییری در نگرش و زندگی کنونی خود ایجاد کنید باید این حصارها را بشکنید و بیشتر درباره خودتان بدانید.

۱- تقویت خودپنداره مثبت

شاید یکی از گام های اساسی که برای بالا بردن عزت نفس خود باید بردارید تقویت خودپنداره مثبت و از بین بردن افکار منفی نسبت به خود و زندگی است یکی از مهارت های اساسی که هر فرد برای موفقیت به آن نیاز دارند مهارت شناخت افکار منفی و حذف آن ها است بی شک در دیگر مقالات نیز با این مورد رو به رو شده اید و به اهمیت افکار منفی در ممانعت از موفقیت پی برده اید. برای اینکه بتوانید افکار منفی خود را پیدا کنید باید آن ها را روی کاغذ بیاورید و با توجه به اولویت آن ها می توانید برخی از نگرانی های منفی را حذف کنید و به اهمیت پایین آن ها پی ببرید. آموزش تغییر افکار منفی برای تحول در زندگی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد و اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهد که می توانید در لینک اطلاعات بیشتری را درباره آن کسب کنید.

۲- پیدا کردن مهارت ها

شما به عنوان یک انسان و یکی از مخلوقات پروردگار دارای ارزش و اعتبار خاص خود هستید که با یافتن این مهارت و ارزش می توانید وظیفه خلقت خود را به جای آورید به دنبال علایق، مهارت ها  توانایی های خود در زندگی باشید و بیش از هر چیز به آن ها اهمیت دهید. ممکن است در این راه حمایت گری نداشته باشید و یا با شکست مواجه شوید اما باید بدانید که خود شکست موجب بالا بردن عزت نفس می شود و تا زمانی که نتوانید بر شکست خود غلبه کنید نمی توانید به عزت نفس دست پیدا کنید.

بالا بردن عزت نفس

۳- داشتن روابط سازنده

بیشتر روابط خود را با افرادی پر رنگ کنید که با شما هم عقیده هستند و وجودشان در زندگیتان می تواند موجب پیشرفت های شما باشد به سراغ افرادی بروید که حال دلتان را می فهمند و در کنار آن ها حال خوبی دارید. این افراد می توانید به پیشرفت و افزایش عزت نفس شما کمک زیادی کنند شما نیز متقابلا باید سعی کنید که به رشد عزت نفس دیگران کمک کنید. تقویت عزت نفس با راهکارهای علمی و عوامل ساده ای که بر آن تاثیر دارند با این شیوه عملی می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

۴- عشق ورزیدن به خود

اینکه خودتان را چقدر دوست دارید و چقدر به خودتان اهمیت می دهید بسیار مهم است دکتر ویلیام در این راستا می گوید:

«با خودتان مهربان باشید. این یعنی در زمان‌هایی که احساس می‌کنید رفتاری خودمنتقدانه در پیش گرفته‌اید، با خودتان مهربان و ملایم باشید. به این فکر کنید که در چنین موقعیتی با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کردید. چون ما اغلب به دیگران توصیه‌های بسیار بهتری می‌کنیم تا به خودمان.»

۵- شجاعت را یاد بگیرید

عزت نفس پایین را چگونه درمان کنیم؟ حتما می دانید که عزت نفس داشتن ارتباط مستقیمی با شجاعت و قاطعیت دارد افرادی که از سطح بالای عزت نفس برخوردار هستند در انجام کارهای خود بسیار شجاع اند آن ها کمتر از دیگران از شکست می ترسند و با وجود شکست نیز دوباره تلاش می کنند. برای اینکه بتوانید فردی قاطع باشید باید به سراغ افرادی بروید که قاطع هستند تا این رفتار مثبت را از آن ها بیاموزید.

۶- مهارت نه گفتن را تقویت کنید

افرادی که دارای عزت نفس بالایی هستند در مقابل خواسته های دیگران تسلیم نمی شود و به راحتی نه می گیوند شما نیز برای بالا بردن عزت نفس باید مهارت نه گفتن به دیگران را یاد بگیرید. این کار را می توانید ابتدا از کسانی شروع کنید که با آن ها راحت تر هستید و در نهایت در مقابل دیگر افراد به راحتی نه بگویید این کار نشان می دهد که شما فردی ترسو نیستید و عزت نفس دارید و به خودتان اهمیت می دهید. بنابراین تسلیم شدن در برابر خواسته های دیگران یکی از دلایل ضعیف شدن عزت نفس در افراد است.

۷- چالش ها از یاد نبرید!

خیلی از افراد در زندگی خود به دنبال کارهای چالش انگیز نمی روند و از آن دوری می کنند زیرا ترس از شکست به آن ها اجازه نمی دهد که آزادانه عمل کنند و مسیرهای چالشی زندگی را تجربه کنند. اما اگر می خواهید عزت نفس خود را ارتقا دهید باید کمی چالش را دنبال کنید نیازی نیست به دنبال کارهای سنگین بروید که ریسک آن ها زیاد است اما می توانید با کارهای ساده خود را فردی جسورتر ببینید.

چه عواملی موجب کاهش عزت نفس می شوند و عزت نفس پایین چه تاثیراتی دارد؟

آشنایی با عزت نفس در اسلام نیز از اهمیت این موضوع در زندگی شخصی و اجتماعی افراد خبر می دهد در این مقاله و بسیاری از مقالات تاکید شده است که عزت نفس پایین موجب دوری افراد از موقعیت های اجتماعی می شود و فرد را در معرض ابتلا به بیماری های روانی قرار می دهد. خیلی از افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند عزت نفس پایینی دارند و خود کم بینی دارند. بنابراین برای بالا بردن عزت نفس در افراد باید او را نسبت به عواقبی که عزت نفس پایین می تواند در زندگی او داشته باشد آگاه کرد.

از دلایل و عواملی که می توانند باعث شوند عزت نفس پایین بیاید محیط های خانوادگی است که یک فرد در کودکی در معرض آن قرار گرفته است که از همان ابتدا پدر و مادر آنها را امر و نهی کرده اند و آنها را از انجام دادن خیلی کارهای منع کرده اند بیشتر در بزرگسالی دچار شکست نفسی می شوند. از دیگر دلایل آن هم می توان به اتفاق های تلخ زندگی، انتظارات نا به جای دیگران، رویاهای دست نیافتنی و … می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!