مجله تاپ‌ناز‌

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

داشتن باورهای غلط در مورد خواب و بی‌ خوابی مشکلات بسیاری برای افراد پیش خواهد آورد. داشتن مشکلات خواب و نداشتن اطلاعات کافی درباره آن ممکن است باورها و شایعات اشتباهی را برای افراد به وجود آورد. تقریبا همه افراد حرف‌ های کلیشه‌ ای مختلفی را در مورد دو مسئله خواب و بی‌ خوابی شنیده‌ اند. اما می‌ توان گفت که بیشتر این مسائل شایعاتی بیش نیستند و هیچ گونه صحتی ندارند.

به عنوان نمونه اغلب افراد فکر می‌ کنند کسانی که به محض دراز کشیدن یا در حالت نشسته به راحتی می‌ توانند بخوابند بسیار خوش شانس هستند. اما در واقع این افراد ممکن است دچار اختلالاتی باشند که هنوز تشخیص داده نشده است. زیرا این سبک خوابیدن اصلاً طبیعی نمی‌ باشد.

از طرفی دیگر افراد به اشتباه تصور می کنند که با خوردن کافئین نمی توانند بخوابند در حالی که کافئین تاثیر خاصی بر خواب ندارد. در ادامه بسیاری از باورهای اشتباه در مورد خواب و بی‌ خوابی مورد بررسی قرار داده شده‌ است.

خوابیدن برای افراد مبتلا به افسردگی بهتر است

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

تقریباً همه افراد شنیده‌ اند یا تصور می‌ کنند افرادی که از افسردگی و ناراحتی رنج می‌ برند لازم است بیشتر بخوابند تا کمتر فکر و خیال کنند. اما این باور کاملاً اشتباه می‌ باشد. زیرا تحقیقات اخیر نشان می‌ دهند افرادی که مبتلا به افسردگی حتی نوع شدید آن هستند لازم است چند شب بیداری بکشند. این بیداری به ساعت بیولوژیکی آن ها شوک وارد می‌ کند.

با این کار بیماران می‌ توانند شب‌ های دیگر به راحتی بخوابند و در هنگام خواب مشکل خاصی نداشته باشند. علاوه بر این یک شب بیداری می‌ تواند حال بهتری را در فرد ایجاد کند. مهم ترین چیزی که بر خواب مناسب تاثیر دارد تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن است.

بدن به کم خوابی عادت می‌ کند

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

گاهی اوقات افراد سعی دارند خواب خود را به نحوی تنظیم کنند که ساعت خواب کمتری در طول شبانه روز داشته باشند. آن ها بر این تصور اند اگر کمتر بخوابند به این روند عادت کرده و دیگر مدت زمان زیادی را برای خوابیدن صرف نمی‌ کنند. اما اغلب به آن ها پیشنهاد می‌ شود که در مورد این کار تجدید نظر کنند.

افرادی که چند شب پشت سر هم ساعت خواب خود را کاهش می‌ دهند در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی بسیار بیشتری دارند. این خستگی و خواب آلودگی در طول روز به دلیل احتیاج به خوابی است که در طول شب اتفاق نیفتاده است. بدن هرگز به درد و خستگی عادت نمی‌ کند.

علاوه بر این ممکن است بازدهی بدن و مغز در طول روز با کم خوابی کاهش یابد. بهتر از افراد با داشتن خواب کافی در طول روز انرژی بیشتری داشته باشند. تا اینکه تایم بیشتری در اختیار داشته اما انرژی کافی برای انجام کارهایشان را نداشته باشند. متخصصان بر این باورند که خواب مناسب در طول یک شبانه روز ۷ تا ۹ ساعت است که بهترین حالت آن این است که فرد قبل از ساعت ۱۲ به رختخواب برود.

حرکات مختلف بدن و بی‌ قراری نشان دهنده بد خوابی است

 به طور کلی افرادی که در هنگام خواب حرکات بسیار کمی دارند و دارای تحرک کمتری هستند خواب سالم‌ تری را تجربه می‌ کنند. به عنوان نمونه ممکن است در طول شب پای افراد تکان بخورد یا بدن شان مقداری جا به جا شود.

اگر فردی در طول خواب حرکت‌ های بیش از حد داشته باشد بهتر است به دنبال بررسی بیشتر این حرکات باشند. به عنوان نمونه فرد با داشتن علائم زیر بهتر است به دنبال راه چاره باشد.

 • راه رفتن و پا شدن در هنگام خواب
 • داشتن حرکات بسیار شدید و ناگهانی بدن
 • دندان قروچه کردن و فشار دادن فک‌ ها به هم در طول خواب
 • راه رفتن در طول خواب
 • برخورد خشن در طول شب
 • جا به جایی‌ های بسیار زیاد در هنگام خواب به گونه‌ ای که در طول شب کاملاً جای فرد عوض شود.

بیدار شدن در طول شب یعنی خواب مفید به هم خورده است

ممکن است برای همه افراد پیش آمده باشد که در طول شب یکی دو بار بیدار شوند و بعد دوباره به سختی به خواب بروند. بیشتر افراد ترجیح می‌ دهند که این زمان را داخل رختخواب خود بمانند و تلاش کنند تا مجددا خوابشان ببرد.

گفته می‌ شود این یک حرکت نادرست است و افراد طبق کلیشه آن را انجام می‌ دهند. بهتر است این افراد از رختخواب خود بیرون آمده و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کاری انجام دهند که به آن ها آرامش می‌ دهد.

بهتر است افراد در مدتی که خواب آن ها به هم خورده به هیچ چیزی فکر نکنند و این ۲۰ دقیقه را در آرامش بگذرانند. بسیار مهم است که افراد در این تایم از دستگاه‌ های الکترونیکی مانند موبایل استفاده نکنند. زیرا این ابزار خود یکی از موارد برهم زننده خواب می باشند. این افراد می‌ توانند مقدار کمی آب بنوشند یا کنار پنجره و بالکن کمی هوا بخورند.

بی‌ خوابی اساساً به دلیل وضعیت ذهنی افراد است

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

بی‌ خوابی می‌ تواند تحت تاثیر وضعیت روانی افراد قرار بگیرد. استرس یکی از مواردی است که تاثیر مستقیمی بر وضعیت خواب دارد. علاوه بر این وضعیت جسمانی نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر بی‌ خوابی است.

به طور کلی خانم‌ ها بیشتر از آقایان به دلیل مشکلات جسمی مانند مشکل قلب، چاقی و حتی سکته دچار بی‌ خوابی می‌ شوند. علاوه بر این مشکلاتی مانند سندروم اعضای بی‌ قرار، مشکلات تیروئید، اختلالات اعصاب و تغییرات هورمونی نیز بر کیفیت و تایم خواب تاثیر زیادی دارند.

بیشتر خانم‌ ها در طول چرخه قاعدگی و یائسگی هم بی‌ خوابی شبانه را تجربه می‌ کنند. به طور کلی همه بی‌ خوابی‌ ها تقریباً یک دلیل خاص دارند. زمانی که افراد دچار اختلال خواب می‌ شوند بهتر است آن را دنبال کرده و به دنبال علت اصلی آن باشند. زیرا ممکن است در طولانی مدت آسیب جدی ببینند. بر طرف کردن مشکلات جسمانی و روحی تا حد زیادی کیفیت خواب را بالا می‌ برد.

تنظیمات تایم خواب و تاثیر آن بر زندگی

بسیار مهم است که افراد هر شب سر ساعت به رختخواب بروند و سر ساعت بیدار شوند. به طور کلی برنامه‌ ریزی برای خواب بسیار مهم است. اما بیشتر متخصصان در مورد زمان بیداری تاکید بیشتری دارند. به این معنی که بهتر است افراد سعی کنند تقریباً هر روز صبح در یک زمان یکسان بیدار شوند.

نکته مهم‌ تر این است که هر شب افراد تا تایم مشخصی بیدار بمانند و بعد از آن بخوابند. از طرف دیگر هم نمی‌ توان برای همه افراد یک برنامه یکسان تعیین کرد و به همه آن ها تاکید کرد که چه ساعتی بخوابند. زیرا بدن و ذهن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

اصلاً نیاز نیست که افراد سعی کنند خود را مجبور کنند که هر شب ساعت ۱۰ بخوابند یا صبح ساعت ۷ بیدار شوند. شاید به نظر برسد که این تایم خواب مناسب‌ تر از سایر زمان‌ ها می‌ باشد.

واقعیت این است که هر فردی در یک زمان خاص خواب به مفید دارد. افراد باید سعی کنند تایم خاص خود را پیدا کرده و در همان ساعت خوابیده و بیدار شوند. تاثیر زمان مناسب خواب بر سلامتی و کیفیت زندگی قابل چشم پوشی نیست.

مطلب مشابه: روش های درمان طبیعی بی خوابی و داشتن خواب آرام و عمیق

تاثیر کافئین بر کیفیت خواب

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند نوشیدن یک فنجان قهوه در آخر شب می‌ تواند خواب را به هم بریزد. به طور کلی همه افراد فکر می‌ کنند که خوردن قهوه در طول شب خواب شبانه آن ها را به هم می‌ ریزد. آن ها بر این باورند که قهوه کافئین دارد و مانع به خواب رفتن افراد می‌ شود.

می‌ توان گفت افرادی که به نوشیدن قهوه علاقه دارند نگران نباشند. زیرا تحقیقات نشان می‌ دهند که نوشیدن قهوه ۴ ساعت قبل از خواب هیچ تاثیری بر بد خوابی یا بی‌ خواب شدن فرد ندارد. تنها کاری که افراد می‌ توانند انجام دهند این است که قهوه بیش از حد غلیظ نخورند. زیرا قهوه غلیظ می‌ تواند تنظیمات خواب را تا حد کمی به هم بریزد.

بی‌ خوابی تنها قسمتی از تخت خوابیدن است

یکی از مسائلی که با مشکل بی‌ خوابی کاملاً مرتبط است و تاثیر مستقیمی دارد سخت به خواب رفتن می‌ باشد. این اختلال در بسیاری از موارد علائم دیگری نیز به همراه دارد. به عنوان نمونه بیدار شدن‌ های پشت سر هم در طول شب و بیدار شدن در صبح زود و ناتوانی به خواب رفتن همچنین احساس کسلی در هنگام صبح از دیگر علایم آن است.

افرادی که دارای این علائم هستند بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنند و مشکل خود را با او در میان بگذارند. این مشکلات باید هرچه سریع تر برطرف شده و حل شوند.

اگر نمی‌ توانید در طول شب بخوابید بی‌ خوابی را در آخر هفته جبران کنید

باورهای غلط درباره خواب و بی‌ خوابی کدامند؟ (نکات مهم رای خواب بهتر)

یکی دیگر از باورهای نادرست و کاملا اشتباه در مورد خواب این است که افراد فکر می‌ کنند اگر در طول هفته خواب کافی نداشته باشند می‌ توانند آخر هفته آن را جبران کنند. آن ها فکر می‌ کنند که اگر یک روز بیشتر بخوابند کم خوابی سایر روز ها را می‌ توانند تلافی کنند.

تحقیقات نشان می‌ دهند که این کار درست نیست و هیچ دلیلی برای صحت آن وجود ندارد. در طول شبانه روز فرد هر ساعتی که بتواند بخوابد تنها خواب آن روز را تامین می‌ کند. پس بهتر است که افراد سعی کنند هر روز سر ساعت ثابت به رختخواب بروند و در روز بعد در یک ساعت ثابت از خواب بیدار شوند.

مطلب مشابه: روش مصرف صحیح روغن نارگیل و خوردن آن برای بی خوابی و لاغری

کودکان از بی‌ خوابی رنج می‌ برند

این باور هم تقریباً همانند سایر موارد نام برده شده یک باور غلط است. کودکان ممکن است در مواردی به بی‌ خوابی دچار شوند. علت بی‌ خوابی در کودکان تقریباً با علت بی‌ خوابی در یک فرد جوان شبیه به هم است. ممکن است کودکان نیز به دلیل وضعیت جسمانی و روحی روانی نتوانند به راحتی به خواب بروند. در مورد کودکان علائمی که نشان می‌ دهد به بی‌ خوابی مبتلا هستند شامل موارد زیر است.

 • مدام خسته هستند و احساس خستگی می‌ کنند
 • برای رفتن به خواب گریه و بهانه جویی می‌ کنند.
 • همیشه دوست دارند از رختخواب بیرون بیایند و چیزی از پدر و مادر خود درخواست کنند.
 • مدت زیادی طول می‌ کشد تا بتوانند بخوابند.
 • ممکن است طول شب را بیدار بمانند یا از خواب بپرند.
 • تقریبا هر روز ساعت خوابشان تغییر می‌ کند.
 • صبح‌ ها به راحتی از خواب بیدار نمی‌ شوند.

برخی از افراد تنها به ۵ ساعت خواب نیاز دارند

به طور کلی تنها حدود یک درصد از افراد با ۵ یا ۶ ساعت خواب نیاز بدن شان تامین می شود و می توانند در طول روز به خوبی فعالیت کنند. بنا به گفته یک استادیار روانشناسی در دانشگاه بیلر در تگزاس، به تمام افراد توصیه می‌ شود که در طول شبانه روز ۷ یا ۸ ساعت خواب داشته تا بتوانند بدنی سالم و عملکردی مطلوب داشته باشند.

خواب کم خطرات بسیاری برای افراد به دنبال دارد. به عنوان نمونه زمانی که تایم خواب کم باشد افراد با افزایش خطر چاقی، فشار خون، دیابت و مشکلات حافظه مواجه می‌ شوند. ممکن است برخی از افراد تصور کنند که با خواب کم نیز در طول زندگی روزمره با مشکل خاصی مواجه نمی‌ شوند.

گاهی در مواردی ممکن است که خواب کافی تاثیر مستقیم بر کیفیت عملکرد در طول روز نداشته باشد. اما می‌ تواند بر سلامت روان و جسم افراد تاثیر داشته باشد. زمانی که افراد کمتر از ۷ تا ۸ ساعت بخوابند آرامش مطلوب را دریافت می‌ کنند. آن ها در طولانی مدت شاهد نتایج و اثرات مثبت آن در طول زندگی خود هستند.

چرت زدن می‌ تواند کمبود خواب شبانه را جبران کند

در حقیقت چرت زدن هرگز نمی‌ تواند جایگزین خواب از دست رفته فرد شود. اما افرادی که در طول روز خسته هستند می‌ توانند با یک چرت کوتاه انرژی از دست رفته خود را بازگردانند و احساس بهتری داشته باشند. این خواب‌ های کوتاه فرد را در چرخه چهار مرحله‌ ای خواب وارد نمی‌ کند. بنابراین از مزایایی مانند کمک به تقویت ایمنی و ترمیم آسیب‌ ها را برخوردار نیست.

چرت زدن گاهی اوقات افراد را به بی‌ خوابی یا آپنه خواب دچار می کند و نتیجه معکوس دارد. زیرا این عمل می‌ تواند به آن معنا باشد که فرد در طول شب بیشتر به خواب می‌ رود و ریتم شبانه فرد را مختل می‌ کند. ریتم شبانه روزی ساعتی است که در درون بدن قرار دارد و وقت خواب و بیداری فرد را تنظیم می‌ کند.

بهتر است از چرت های روزانه به این گونه استفاده شود که برای برطرف کردن خواب آلودگی در طول روز باشد. بهتر است این چرت ها ۳۰ دقیقه‌ ای و قبل از ساعت ۳ ظهر باشند. چرت زدن برای جلوگیری از تداخل خواب شبانه و گیجی می‌ تواند هوشیاری و تمرکز و توجه فرد را بهبود ببخشد.

مطالب مشابه را ببینید!