با این ورزش ساده براحتی لاغر شوید

ورزش لاغری

با این ورزش ساده براحتی لاغر شوید

بقراط فرد بسیار باهوشی بوده؛ زیرا امروزه بعد از سال‌ها تحقیق و پژوهش، همان نتیجه‌ای به دست آمده است كه سالیان پیش او اعلام كرده بود. راه رفتن مداوم و منظم موجب كاهش دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود. علاوه بر آن، تراكم استخوان را افزایش و فشار خون را كاهش می‌دهد و یكی از ساده‌ترین و كم هزینه‌ترین راه‌های حفظ تناسب اندام است كه به راحتی می‌توان حتی آن را داخل منزل انجام داد. اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید پیاده‌روی را به‌عنوان یك ورزش مناسب انتخاب كنید و یا اگر در حال حاضر آن را انجام می‌دهید، راهنمایی‌های زیر می‌تواند در مصمم كردن شما به ادامه این ورزش نقش مهمی داشته باشند.

مشورت با پزشك

قبل از شروع یك برنامه پیاده‌روی، حتماً با پزشك خود مشورت كنید؛ به خصوص افرادی كه مبتلا به بیماری مزمن خاصی هستند و یا اخیراً صدمه‌ای دیده‌اند. مایوس نشوید، اگر به این بیماری‌ها مبتلا هستید، باز هم می‌توانید پیاده‌روی كنید؛ به شرطی كه زیر نظر پزشك باشید این ورزش حتی می‌تواند به تسكین و درمان بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، آرتریت و مشكلات اسكلتی عضلانی كمك كند.

كفش مناسب برای پیاده‌روی

یك كفش خوب باید كاملاً انعطاف‌پذیر باشد و خم شود. اگر كفش بیش از حد سفت باشد، پاها تاول خواهد زد. كفش‌های پارچه‌ای از كفش‌های چرم بهترند، زیرا پاها در آنها راحت‌تر نفس می‌كشند. كفش باید سبك باشد. كفشی را كه درز یا دوخت آن به پا فشار می‌آورد، نخرید؛ زیرا ممكن است باعث تاول، پینه و یا سایر آسیب‌دیدگی‌ها شود. پا در طول روز متورم و كمی بزرگ‌تر از اندازه طبیعی خود می‌شود؛ بنابراین در هنگام خرید حتماً به این موضوع توجه كنید. هنگام پیاده‌روی، جورابی بپوشید كه همیشه به پا می‌كنید. جوراب‌های مصنوعی از جنس پلی پروپیلن بهتر از پنبه هستند، زیرا علاوه بر اینكه پا را خشك نگه می‌دارند، مانع تاول و آسیب‌های دیگر پوستی می‌شوند. بهتر است بلندترین انگشت پای شما با كفش ۱ سانت فاصله داشته باشد تا انگشتان پا به راحتی حركت كنند. البته كفش آنقدر هم نباید برای پا بزرگ باشد كه لق بزند. هنگام خرید، هر دو لنگه كفش را امتحان كنید و اگر یك پای شما بزرگ‌تر است، سایز بزرگ‌تر را بخرید.

حتماً از فروشگاه‌های معتبر خرید كنید. متخصصان معتقدند كه پیاده‌روی به مدت ۳۰ دقیقه و پنج بار در هفته برای بهبود سلامت و تناسب اندام ضروری است. در اینجا به چند روش اشاره خواهیم كرد كه با رعایت آنها می‌توانید روزانه تقریباً ۳۰ دقیقه پیاده‌روی كنید:

روزانه ۳۰ دقیقه پیاده‌روی كنید. قبل از اینكه به مقصد برسید، از ماشین پیاده شوید و چند ایستگاه را پیاده طی كنید. هنگام خرید، اتومبیل خود را كمی دورتر از فروشگاه پارك كنید. بعد از اینكه غذای خود را سفارش دادید، فرصت دارید تا زمان آماده شدن غذا كمی در محوطه باز رستوران قدم بزنید. در مسافت‌های كوتاه، به جای اینكه ماشین ببرید و وقت خود را در ترافیك هدر بدهید، پیاده بروید. كفش‌های پیاده‌روی خود را همیشه همراه داشته باشید و در محل كار برای كاهش استرس یك پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای انجام دهید.

آیا اولین قدم‌های خود را به خاطر می‌آورید؟

آیا به یاد دارید هنگامی كه اولین قدم خود را برداشتید، چگونه اطرافیان‌تان شما را تشویق كردند؟ به مرور این موضوع به یك امر عادی و روزمره تبدیل شد تا اینكه امروزه بیشتر بزرگسالان ترجیح می‌دهند یك جا بنشینند و كمتر راه بروند. در فاصله سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۵، تعداد افرادی كه بیشتر ساعات روز خود را در حالت نشسته سپری می‌كردند، از ۸/۳۶ درصد به ۹/۳۹ درصد افزایش یافته است كه یكی از دلایل آن می‌تواند استرس‌های زندگی باشد كه موجب كاهش تحرك و ورزش در افراد می‌شود. پیشرفت علم و فناوری (حتی تولید مسواك برقی) یكی دیگر از عوامل كاهش فعالیت‌های روزانه و طبیعی انسان است كه تمامی اینها تاثیر منفی در سلامتی انسان دارد. در ایالات متحده، اولین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری، مصرف دخانیات و دومین عامل، بی‌تحركی شناخته شده است.

پیاده‌روی و سلامت قلب

فعالیت مداوم ۲۰ – ۶۰ دقیقه و سه تا پنج بار در هفته، برای همگان ضروری است و انجام تمرین‌های مقاومتی و افزایش ۶۰ – ۹۰ درصد ضربان قلب در سلامتی انسان مؤثر است. گاهی برای مبتدیان، ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز سخت است؛ بنابراین توصیه می‌شود در روزهای اول فقط ۵ – ۱۰ دقیقه به صورت رفت و برگشت پیاده‌روی كنید و به مرور هر دو سه روز یكبار ۲ – ۳ دقیقه این زمان را افزایش دهید. مدت زیادی طول نخواهد كشید كه متوجه خواهید شد ۳۰ دقیقه پیاده‌روی را به راحتی انجام می‌دهید. اگر خواستید، بعد از ۳۰ دقیقه پیاده‌روی شروع به دوی قدرتی كرده و بر سرعت خود بیفزایید. اما حتماً این تمرین را به صورت اینتروال انجام دهید و ابتدا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بدن خود را گرم كنید. به این ترتیب كه ۱۰ دقیقه با سرعت ۵/۵ كیلومتر در ساعت به‌طور طبیعی راه بروید؛ سپس ۱ دقیقه سرعت خود را به ۶ كیلومتر در ساعت افزایش دهید و مجدداً سه دقیقه به سرعت قبل باز گردید و همین چرخه را ادامه دهید. بعد از چند روز می‌توانید زمان ۱ دقیقه را ۱/۵ دقیقه افزایش و ۳ دقیقه را به ۲/۵ دقیقه كاهش دهید. بدین ترتیب قلب شما با شرایط وفق پیدا می‌كند و نفس كشیدن آسان‌تر می‌شود.

پس از ۶ – ۸ هفته تمرین مداوم، تغییر چشمگیری در تناسب اندام و سلامتی خود شاهد خواهید بود. حركات كششی مانع از ایجاد تنش در عضلات می‌شوند و به شما توصیه می‌كنیم كه قبل از شروع یك پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای، چند حركت كششی ساده انجام دهید. دانشمندان بر این باورند كه بهترین و تنهاترین راه پیشگیری از چاقی و حفظ سلامتی و تناسب اندام، ورزش است. پژوهش‌های بیش از دو دهه گذشته به وضوح نشان می‌دهد كسانی كه بعد از كاهش وزن، مداوم ورزش می‌كنند، نسبت به سایر افراد كمتر احتمال برگشت وزن در آنها وجود دارد.

فواید پیاده‌روی

پژوهش‌ها نشان می‌دهند كه ۱۵۰ دقیقه پیاده‌روی در هفته و كاهش ۷ درصدی وزن بدن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را تا ۵۸ درصد كاهش دهد. در مردان، پیاده‌روی قلب را تقویت می‌كند. مرگ و میر افرادی كه بیش از ۳ كیلومتر در روز راه می‌روند، به نسبت سایر افراد بسیار كمتر است. پژوهش‌ دیگری روی ۷۲۴۸۸ پرستار زن نشان داد، افرادی كه بیش از سه ساعت در هفته پیاده‌روی می‌كنند، احتمال ابتلا به بیماری قلبی كرونر ۳۵ درصد در آنها كمتر است.

پیاده روی به سلامت مغز نیز كمك می‌كند. در یك مطالعه كه رابطه میان عملكرد ادراكی و پیاده‌روی را بررسی می‌كرد، پژوهشگران متوجه شدند زنانی كه دست كم پنج ساعت در هفته پیاده‌روی می‌كنند، كمتر به زوال عقلی مبتلا می‌شوند و درك و شناخت آنها نسبت به سایر افراد بسیار بیشتر است.

پیاده‌روی برای سلامت استخوان‌ها هم مفید است و پژوهش‌ها نشان می‌دهد زنان یائسه‌ای كه هر روز پیاده‌روی می‌كنند، تراكم استخوان آنها بسیار بالاتر است. پیاده‌روی، به خصوص، میزان از دست رفتن استخوان پاها را كاهش می‌دهد.

با پیاده‌روی می‌توانید علائم افسردگی را از بین ببرید. پیاده‌روی به مدت ۳۰ دقیقه و سه تا پنج بار در هفته و به مدت ۱۲ هفته متوالی، تا ۴۷ درصد علائم افسردگی را كاهش می‌دهد. زنانی كه در هفته دست كم یك ساعت و نیم پیاده‌روی می‌كنند، ۱۸ درصد كمتر به سرطان سینه و روده بزرگ مبتلا می‌شوند. حتی اگر فرد مبتلا به سرطان روده و یا سینه شروع به ورزش كند، كیفیت زندگی او بالاتر رفته و احتمال درمان او افزایش می‌یابد. ۳۰ دقیقه پیاده‌روی، سه بار در هفته، به‌طور قابل توجهی موجب تناسب اندام می‌شود. قدم زدن در فواصل كوتاه (۱۰ دقیقه) و به مراتب زیاد (سه بار در روز) نیز تاثیر مشابهی دارد و از چاقی پیشگیری می‌كند. راه رفتن عملكرد بدنی را بهبود می‌بخشد و مانع از ناتوانی جسمی در كهنسالان می‌شود و در آخر تنها جمله‌ای كه می‌توان گفت این است كه راه رفتن برای همه افراد خوب است.

مطالب مشابه را ببینید!