گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سبک زندگی / روانشناسی / با شکست عشقی و تلخی آن چگونه کنار بیاییم؟
loading...

با شکست عشقی و تلخی آن چگونه کنار بیاییم؟

شکست عشقی

تقریباً همه ما یکبار درد برهم خوردن یک رابطه عاشقانه را در یک نقطه از زندگی تجربه کرده ایم. خیلی از افراد مجبورند که طی دوره دانشگاه با اولین شکست عشقی خود کنار بیایند. درک سختی و دردناک بودن برهم خوردن یک رابطه مهم مقدور نیست مگر اینکه خودتان هم شخصاً آنرا تجربه کنید. احساس غم و ناامیدی شدید واکنشی متداول به این اتفاق در زندگی است. تحقیقات روانشناسی نشان میدهد که واکنش احساسی به برهم خوردن یک رابطه عشقی بسیار شبیه به واکنش به فقدان های بسیار بزرگتر و غم انگیزتر مثل مرگ یکی از عزیزان یا تشخیص یک بیماری خطرناک می باشد. در زیر به واکنش های احساسی متداول به برهم خوردن یک رابطه عاشقانه اشاره می کنیم:

· انکار: باور و قبول کردن اینکه رابطه تان تمان شده است، خیلی سخت است. خیلی دردناک است که ببینید رابطه تان برای طرفتان که آنقدر دوستش داشتید و به او اعتماد داشتید، دیگر ارزش و اهمیتی ندارد.

· ناامیدی و غم: احساس تنهایی و ناراحتی کردن، گریه کردن زیاد همه کارهایی طبیعی هستند. ممکن است نیاز بسیار شدیدی به برقراری ارتباط با شریک عشقی سابقتان احساس کنید. زمان های خاص در طول روز مثل صبح ها که از خواب بیدار می شوید، خیلی سخت خواهند بود.

· ترس: تصور کردن زندگی بدون شریک عشقیتان وحشت آور خواهد بود. ممکن است واهمه داشته باشید که دیگر نتوانید عشقی برای خود بیابید و باز احساس خوشبختی کنید.

· عصبانیت: خشم و عصبانیت دربرابر شریک عشقی گذشته که این درد و رنج را برایتان فراهم کرده است یک واکنش احساسی دیگر است.

· مقصر کردن خود و احساس گناه: ممکن است به این فکر بیفتید که چه کار شما باعث برهم خوردن رابطه شده است و تلاش کنید که از شریک عشقی سابقتان فرصتی دوباره تقاضا کنید. اگر این شما بوده باشید که رابطه را خاتمه داده است، ممکن است از ناراحت و غصه دار کردن طرفتان احساس گناه کنید.

· حسادت: ممکن است از تصور بودن شریک عشقی سابقتان با شخصی جدید بترسید و احساس حسادت کنید.

· سر در گمی: بدون کسی که آنقدر دوستش داشتید، زندگی بی معنی و عجیب به نظر می آید. ممکن است از خودتان بپرسید که کی هستید و زندگیتان بدون او چه معنا و مفهومی دارد.

· آسودگی: ممکن است تاحدودی از احساسات منفی مربوط به رابطه که درنتیجه دعواها، ناامنی ها و یا خستگی ایجاد می شده، احساس فراغت و آسودگی کنید.

آیا خوب می شوم؟

اگر رابطه تان به تازگی برهم خورده است، ممکن است با خودتان فکر کنید که کی بهتر می شوید. کلیشه “گذر زمان همه زخم ها را التیام می دهد” در این رابطه واقعاً کاربرد دارد. بااینکه روند این جریان ممکن است طولانی و سخت به نظر بیاید، احساسات دردناک فقدان از دست دادن یک رابطه عشقی با گذر زمان از بین می رود. اما، هر چیزی که روند فراموشی را مختل کند، مثل دیدن دوباره شریک عشقی گذشته یا امید داشتن به برقراری مجدد رابطه، جرقه احساسات را دوباره روشن می کند. برای فراموش کردن این درد باید قبول کنید که رابطه تان از دست رفته است و هیچ راهی برای دست یافتن به دلایل بر هم خوردن آن وجود ندارد.

برای بعضی ها یک اتفاق پایانی (مثل بی محلی از طرف عشق قدیمی در زمان نیاز یا یک بحث و دعوای شدید) به فراموش کردن رابطه کمک می کند.

هیچ راه فراری برای تجربه نکردن آن درد احساسی بعد از برهم خوردن رابطه وجود ندارد. احساسات شما نشاندهنده اهمیت طرفتان در زندگی شما و توانایی خودتان در ایجاد صمیمیت با کسی و عشق ورزیدن است. اما کارهایی هست که می توانید برای مراقبت از خودتان و آسانتر کردن این ناراحتی در طول این مدت انجام دهید:

· از دوستان و خانواده کمک بگیرید. حمایت اجتماعی یکی از مهمترین فاکتورها در کنار آمدن بااین فقدان است. از دوستان و افرادی که به حرفهایتان گوش می دهند و به شما برای ادامه زندگی انگیزه می دهند کمک بگیرید. گذراندن وقت با دیگران ممکن است که در ابتدای کار برایتان دشوار باشد اما کمکتان میکند بفهمید که کسان دیگری هم در زندگیتان هستند  که نگران شما هستند و حمایتتان میکنند.

· به دنبال راه هایی برای خاتمه دادن به رابطه باشید. ارتباط مداوم با شریک عشقی سابق باعث می شود که التیام یافتنتان به تاخیر بیفتد و به حس عزت نفستان هم لطمه بخورد. وقتی ارتباط با او شدیداً ناراحت و غمگینان می کند از دیگران کمک بگیرید. نوشتن نامه خداحافظی، برگرداندن یادبودها، و گذاشتن همه عکس ها و نامه ها و همه یادبودهای رابطه قبلی در یک جعبه مجزا می تواند به پیشرفت روند فراموش کردن شما کمک کند.

· برنامه روزانه داشته باشید. سازمان دهی کردن زمانتان و داشتن برنامه می تواند به کم کردن فشار روحی شما کمک کرده و فکرتان را از عشق قدیمی به مسائل دیگر زندگی معطوف کند. باید سعی کنید انرژی ذهنیتان را به انجام کارها و پروژه های دیگر هدایت کنید.

· در زندگیتان تغییر ایجاد کنید و به طرز خلاقی ابراز احساس کنید. علایق، فعالیت ها و رابطه های جدیدی در زندگیتان ایجاد کنید. دکوراسیون محل زندگیتان را تغییر دهید. کارهایی انجام دهید که شما را یاد عشق قدیمیتان نیندازد. برنامه های جدید با دوستان و خانواده برای تعطیلات بگذارید. در فعالیت هایی شرکت کنید که به بهبودی شما کمک می کند و توزانی دوباره به زندگیتان می بخشد مثل کارهای هنری، شعر و موسیقی.

· نزد مشاور بروید. می توانید نزد یک مشاور روانشناس بروید و درمورد احساساتتان با او صحبت و دردودل کنید.

[امتیاز دهنده: 0 نفر و میانگین امتیاز: 0]
loading...

14 دیدگاه ها

 1. Marsi, az admin ,Falan k sar Karam ,akhr shab ,nazaramo madam

 2. ممکنه آدمین عزیز در مورد خلا عاطفی در زندگی زناشویی و خیانت مطلب بذاری.

 3. اول ممنون از ادمین عزیز ،
  خیلی سعی کردم فراموشش کنم ، اما نشد ، اخه خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلییییی دوسش دارم ، خیییلی…..
  خیلی راحت گذاشت رفت .. نزدیک 10ماهه یه گوشه تنها میشینم فقط فکر میکنم. انشالاه هرجا هست موفق باشه .
  ،

  انشالاه کسی ، داغ شکست عشقی رو نبینه.

 4. هنوووووووزم !!؟؟؟؟؟
  چه قلب مهربونی داری میلاد !!
  همیشه همینطوره نمیدونم این چه قانونیه ؟یکی عاشقه یکی فارغ !!!!!
  امان از عاشقی …
  ولی میلاد میدونستی عشق واقعی تو فراغه نه تو وصال ؟؟؟؟
  بیشتر عشقای واقعی مث لیلی و مجنون وصال نداره
  من خیلی رو این موضوع فک کردم جدی میگم …

 5. اره هنووووووووووووووزم، دوسش دارم ، با اینکه میدونم ، بر نمیگرده

 6. شیرینی وصال تلخی فراقو از بین میبره

 7. ولی لیلا جوووون عشق زلیخا ب یوسف ب وصال رسید اونم بد اووووووووووووون همه سال،هیشکی مث زلیخا درد عاشقیو نچشیده.امیدوارم میلاد عزیزهم دیگه غصه و ناراحتیاشو فراموش کنه و ب طرف ثابت کنه ک بد اون میتونه سرپا وایسه و زندگی کنه و ب طرف ثابت کنه ک اشتباه کرده

 8. اره فدات شم ولی عشق یوسف و زلیخا هم یه طرفه بود قربونت برم اگه زلیخا تاوان اشتباهات وگناهشو نمیداد و خواست و اذن خدا ابن میون نبود وصالی هم نبود …….
  خدا خواست توبه ی زلیخارو قبول کرد ومعجزه ی خودشو نشون داد تا عبرتی بشه برا بقیه فدات شم این عشق کلا متفاوته از بقیس

 9. امیییییییییییدوارم برای میلاد عزیز
  کاش ادما قبل از هر اتفاقی واقعا قدر همو میدونستن که یکی بیخیالی طی نکنه و اون یکی از فرااااق بسوزه و خاکستر بشه ولی میلاد عزیز قویتر از این حرفاس و به اینده هم امیدواره مطمئنم مگه نه میلاااااد؟؟؟؟؟

 10. خب لیلا جوووون عشق آقا میلاد و دختره هم ی طرفه بوده چون اگه طرف عاشق بود هیچوقت معشوقشو ول نمیکرد اونم کسی ک از ته دل هنوزم عاشقشه

 11. باید خود میلاد بگه !!!!ی طرفه بوده یا !!!!!!

 12. milad joon man ba to hamdardam. mesle to nazdike 1 sale ghose mikoram. ba khodam migam shayad ghesmat nabude.
  ommmiiiiiiddddvvvaarrammm hichkas shekaste atefi nakhore.

 13. ممنون ، از لطفی که دارین ، به قول نیلوفر جون ، امیدوارم هیچ کس شکست عاطفی نخوره ، واقعا خیلی سخته ، خیلی

  نه ، تا اون موقعه با هم خوب بودیم ، دو طرفه بود ، یک آن نمیدونم چی شد دنیا کاملا برگشت، والا چی بگم ، شاید ازمن بدش اومده ، شاید من کاری کردم که اشتباه بوده ، . شایدم….. نمیدونم ، ولی با این حال ، کاری که نمیتونم بکنم ، انشاالاه که خوشبخت بشه

 14. نیلوفر جون متاسفم
  به خدا ارزش نداره خودتو اذیت نکن تا جایی ک میتونی عزیزم بش فک نکن تا اروم اروم ارامش پیدا کنی وگرنه به مرور زمان برات سخت تر میشه گلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *