با 7 ایرانی موفق هالیوود آشنا شوید!

داريوش خنجي

داريوش خنجي

او از اولين سينماگران بين المللي ايراني الاصلي است كه در داخل كشور هم شهرت قابل توجهي كسب كرده است. خنجي كه از پدري ايراني و مادري فرانسوي در تهران متولد شده، تحصيلات سينمايي خود را در آمريكا دنبال كرده است. خنجي، با فيلمبرداري «هفت» و تيزرهاي ديويد فينچر به شهرت رسيد و براي فيلمبرداري «اويتا» نامزد اسكار شد.

خنجي تاكنون با كارگردانان بزرگي همچون برناردوبرتولوچي، آلن پاركر، رومن پولانسكي، سيدني پولاك، وونگ كار واي و وودي آلن همكاري كرده است. علاوه بر دو فيلم آخر وودي، «عشق» جديدترين فيلم ميشائيل هانكه كارگردان مشهور اتريشي را هم خنجي فيلمبرداري كرده كه نخل طلايي كن 2012 را برد.

رامین جوادی

رامين جوادي

اين آهنگساز ايراني 37 ساله و متولد آلمان در حال حاضر به يكي از پركارترين چهره هاي هاليوود تبديل شده است. جوادي در سال 1998 تحصيلات خود را در رشته موسيقي به پايان رساند. كارهاي اوليه جوادي نظر هانس زيمر را به خود جلب كرد و باعث شد تا جوادي كارش را در آمريكا به عنوان دستيار زيمر و كلاوس بدلت دنبال كند. پس از همكاري در پروژه هاي بزرگي همچون «دزدان دريايي كارائيب» و «بتمن آغاز مي كند»، جوادي موسيقي متن قسمت سوم از سري فيلم هاي «بليد» را ساخت و پس از آن كار خود را با ساخت موسيقي متن فيلم ها و سريال هايي همچون «مرد آهني»، «فصل شكار»، «نبرد تايتان ها»، «فرار از زندان»، «فلش فوروارد» و «بازي تاج و تخت» ادامه داد.

فرهاد صفي نيا

فرهاد صفي نيا

آخرين ساخته مل گيبسون، يك ايراني را به جامعه سينمايي هاليوود معرفي كرد. صفي نيا 37 ساله كه در اروپا اقتصاد خوانده، براي تحصيل سينما به آمرريكا رفت و پس از آشنايي با مل گيبسون در جريان ساخت «مصائب مسيح»، با او در نوشتن فيلمنامه و تهيه فيلم بعدي او «آپو كاليپتو» همكاري كرد.

سال گذشته هم صفي نيا به عنوان اولين ايراني، تهيه و طراحي يك سريال مهم آمريكايي را به عهده گرفت. يكي دو سال قبل هم كه صحبت هايي از اقتباس سينمايي رمان مشهور «دنياي قشنگ نو» توسط ريدلي اسكات به گوش مي رسيد، نام صفي نيا به عنوان نويسنده فيلمنامه مطرح بود.

 حسين اميني

حسين اميني

حسين اميني كه سال گذشته فيلمنامه «درايو» اثر نيكلاس ويندينگ رفن را نوشته بود، يكي از شناخته شده ترين ايرانيان فعال در سينماي جهان است. اميني كه كارش را با نوشتن تله فيلم شروع كرده، در سال 1997 براي فيلم «بال هاي فاخته» نامزد جايزه اسكار بهترين فيلمنامه اقتباسي شد.

او در سال 2010 تريلر جاسوسوي «شانگهاي» ساخته مايكل هفستروم را نوشت و امسال هم دو فيلم پرخرج را در اكران دارد؛ اكشن رزمي «47 رونين» با حضور كيانو ريوز و فيلم فانتزي «سفيدبرفي و شكارچي» با بازي چارليز ترون و كريستين استوارت.

 رامين بحراني

رامين بحراني

رامين بحراني در پشت صحنه فيلم

رامين بحراني 37 ساله كه متولد آمريكاست، يكي از شناخته شده ترين چهره هاي سينماي مستقل آمريكا محسوب مي شود كه فيلم هاي بلند و همينطور فيلم هاي كوتاه او در جشنواره هاي كن، ونيز، برلين، تورنتو و ساندنس حضوري موفق داشته است.

راجر ايبرت منتقد معروف شيكاگو سان تايمز، «چاپ شاپ» دومين فيلم بلند بحراني را به عنوان ششمين فيلم برتر سينماي جهان در دهه اول قرن بيست و يكم و بحراني را به عنوان برترين كارگردان دهه گذشته انتخاب كرده است! لئونارد مالتين هم آثار او را در فهرست 151 فيلم برتري كه ديده نشده قرار داده است.

حبيب زرگرپور

حبيب زرگرپور

زرگرپور يكي ديگر از ايرانياني است كه نامزد جايزه اسكار شده، آن هم دو بار! زرگرپور از اوايل دهه 90 به عنوان طراح جلوه هاي ويژه به كمپاني ILM پيوست. زرگرپور با عناوين مختلف در طراحي جلوه هاي ويژه فيلم هاي مشهوري همچون «ماسك»، «پيشتازان فضا»، «جومانجي»، «اسپاون»، «چشمان مار»، «گردباد»، «جنگ ستارگان: اپيزود اول – تهديد شبح»، «توفان كامل»، «هويت بورن» و «نشانه ها» همكاري داشته و براي فيلم هاي توفان كامل و گردباد هم نامزد اسكار شده است. زرگرپور از سال 2003 به عنوان مدير هنري به كمپاني بازي هاي كامپيوتري EA پيوسته و سري بازي هاي «نيد فور اسپيد» از جمله كارهاي شاخص او محسوب مي شود. زرگرپور هم اكنون از اعضاي فعال آكادمي هنرها و علوم سينمايي آمريكا و بفتا در زمينه جلوه هاي ويژه است.

دانيال پاسدار

دانيال پاسدار

در بين ايرانياني كه در فيلم ها و سريال هاي هاليوودي بازي كرده اند معمولا همه تنها فرصت ايفاي نقش شخصيت هاي اهل خاورميانه را پيدا كرده اند. شايد دانيال پاسدار تنها بازيگر ايراني الاصلي است كه در پروژه هاي هاليوودي نقش شهروندان آمريكايي را بازي كرده است.

پاسدار كه پدرش ايراني است، كار خود را با ايفاي نقشي كوتاه در «تاپ گان» شروع كرد. .در بين كارهاي قديمي پاسدار «راه كارليتو» اثر برايان دي پالما شاخص ترين فيلم او محسوب مي شود اما پاسدار با ايفاي نقش در سريال ها بود كه به شهرت رسيد. پاسدار علاوه بر حضور در سريال هاي پرطرفداري همچون «خانه دارهاي مستاصل» و «كسل» يكيك از نقش هاي اصلي سريال پربيننده «قهرمانان» را هم برعهده داشت…./هفت صبح

مطالب مشابه را ببینید!