مجله تاپ‌ناز‌

فواید بخور سرد و نکاتی در مورد استفاده کردن از بخور سرد

بخور سرد می توانید رطوبت کافی در هوا ایجاد کند و باعث بهبود سرماخوردگی و از بین بردن خشکی سینوس ها شود و همچنین برای افرادی که دچار آسم و سینوزیت هستند مفید است و درمان با بخور سرد توصیه می شود.

در فصل سرما مردم رو به سوی بخور برای رفع علایم بیماری های پاییزی و زمستانی می آورند و از بخور های گرم استفاده می کنند و نمی دانند که فواید بخور سرد از نوع گرم آن بیشتر می باشد و راحتی تنفس را مرطوب نگه می دارد.

فواید بخور سرد

شاید اطلاعات زیادی در مورد بخور سرد نداشته اید و از مزیت های این روش بی اطلاع بوده اید، در ادامه همراه ما باشید تا در مورد مزایای بخور سرد بیشتر بدانید:

داشتن گیاهان سالم در منزل

گیاه توکسین را از هوا می گیرد ولی در هوای خشک زمستان آسیب پذیر می شود. خاک گیاه حشک تر از حالت عادی می شود و برگ های گیاهان پژمرده و مریض به نظر می رسند. استفاده کردن از دستگاه بخور سرد در منزل نه فقط به سلامت و زیبایی شما کمک می کند بلکه در داشتن گیاهان خانگی سالم هم موثر می باشند.

کاهش استرس

بخور سرد باعث ایجاد طراوت و کاهش استرس در اشخاص خواهد شد.

حفظ وسایل چوبی

رطوبت ناشی از بخور سرد، از ایجاد شکاف و ترک در وسایل چوبی منزل، در و گچ بری ها به دلیل خشکی هوا جلوگیری می کند. رطوبت مناسبی که در اثر بخور سرد ایجاد می شود برای پیشگیری از ترک خوردن گچ دیوار و حتی رویه مبل موثر است.

تاثیر بخور سرد و یون منفی در گلها، گیاهان و حیوانات خانگی

رطوبت کم باعث خشک شدن خاک گیاهان، ترک خوردن و پژمرده شدن برگ گل و گیاهان می شود، پس استفاده از دستگاه بخور سرد می تواند این مشکل را حل کند و باعث شادابی و سر زندگی گیاهان شود، ضمن اینکه یون منفی با پاکسازی هوا باعث ایجاد محیط سالم برای موجودات زنده می شود.

کاهش سرایت بیماری

افزایش رطوبت هوا تا 43 درصد یا بیشتر، به صورت قابل توجهی توانایی ویروس های موجود در هوا را که باعث سرایت سرماخوردگی و آنفولانزا می شود را کم خواهد کرد.

بهتر شدن سرفه

سرفه ناشی از آنفولانزا یا سرماخوردگی با استفاده از بخور سرد تا حد زیادی بهبود پیدا می کند. یکی از روش های بهبود و درمان سرفه در کودک قرار دادن دستگاه بخور سرد در محل استراحت کودک و یا نوزاد است.

پوستی لطیف و با طراوت

هوای سرد و خشک، باعث از بین رطوبت پوست می شود و باعث تسریع روند پیری پوست می شود. بخور سرد می تواند از این اثرات مخرب جلوگیری کند و پوست شما را با طراوت و روشن نگه دارد.

برطرف کردن خشکی سینوس

هوای زمستان باعث خشکی سینوس می شود و مقاومت بدن را مقابل باکتری ها و ویروس ها کاهش می دهد و باید بدانید که از فواید بخور سرد این است که در موقع خواب باعث می شود با بینی و گلوی نرم و راحت تر بخوابید و بیدار شوید.

سرعت بخشیدن به روند بهبود سرماخوردگی

هنگامی که دچار علائم سرماخوردگی و علایم آنفولانزا و سینوزیت می‌شوید، مرطوب نگه داشتن مجرای بینی و گلو، روند بهبودی شما را تسریع می کند. علائمی مانند سرفه و عطیه ناشی از این بیماری ها هم کمتر می شوند.

پیشگیری از تشدید بیماری خروسک

بیمارانی که به التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی مبتلا هستند، مانند وقتی که کودکی دچار بیماری خروسک می شود، می توان از بخور سرد استفاده کرد تا از شدت یافتن بیماری جلوگیری شود.

رفع گرفتگی صدا در صبح

استفاده کردن از بخور سرد در موقع صبح باعث برطرف شدن گرفتگی صدا می شود زیرا که دلیل این امر ورود هوای خشک به تارهای صورتی شما است و بخور در این زمینه خیلی موثر است.

کمک به بیماران آسمی

بهبود علائم بیماری های مانند آسم، آلرژی و سینوزیت از فواید استفاده از بخور سرد است.

بخور سرد

توصیه های مهم در رابطه با استفاده از دستگاه بخور

از آنجایی که بخور سرد قطرات آب در هوا را پراکنده می کند قارچ ها و باکتری ها هم با آب در فضای اتاق، انتشار پیدا می کنند باید مخزن بخور سرد هر روز با آب و صابون شسته شود. در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب، در هوا پراکنده می شوند بهتر است که مخزن آنها با آب جوشیده سرد شده پر شود.

باید توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از بخورها به ویژه بخور گرم برای بیماران دارای آسم آلرژیک و یا آلرژی بینی باعث رشد قارچ و تشدید آلرژی در آنها می شود. به غیر از مزیت های بخور سرد خوب است که بدانید انواع بخورهای جنبه درمانی دارند و نباید بدون تجویز پزشک به صورت مداوم توسط افراد در منزل استفاده شوند، زیرا می توانند مشکلاتی مانند رشد قارچ را ایجاد کنند.

نگهداری از دستگاه بخور

دستگاه بخور یک بار مصرف نیست، به همین دلیل برای استفاده از آن در سال های طولانی، نگهداری از آن بسیار مهم است. برای جلوگیری از رشد باکتری، قارچ و میکروب باید روزی یک بار مخزن آن را عوض کنید و حداقل هفته ای دو بار تمام اجزای دستگاه را با آب و مواد پاک کننده بشویید.

به هیچ عنوان از مواد دیگری برای پر کردن مخزن آب دستگاه استفاده نکنید.

به منظور پاک کردن دستگاه از هر نوع قارچ، کپک و باکتری لازم است، موارد زیر را رعایت کنید :

  • آب داخل مخزن را هر روز خالی کرده و بعد از خشک کردن، مجددا مقداری آب درون آن بریزید.
  • هر سه روز یکبار باید دستگاه را از برق جدا کرده و املاح و جرم آب را پاک کنید.
  • در صورتی که دستگاه فیلتر داشته باشد، می توانید هر چند وقت یکبار فیلتر آن را عوض کنید.
  • اگر می خواهید مدتی دستگاه را کنار بگذارید و استفاده نکنید، باید آب آن را خالی کرده و دستگاه را تمیز کنید.
  • بهتر است دستگاه های جدیدتر را جایگزین مدلهای قدیمی آن کنید.

نکاتی مهم در مورد استفاده از دستگاه بخور

در صورت وجود فرد سالمند و یا کودک در منزل، از قرار دادن دستگاه بخور در دسترس آنها خودداری کنید.

در صورت استفاده از دستگاه بخور برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی، همچنین بیماران قلب و تنفس لازم است قبل از خریدن دستگاه حتما با پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید، زیرا میزان رطوبت هوا برای این افراد باید به صورت دقیق و محاسبه شده باشد.

استفاده زیاد از حد از هر ماده و هر وسیله ای توصیه نمی شود و باید در مصرف هر وسیله ای حد اعتدال را رعایت کرد تا از ایجاد عوارض بعد آن پیشگیری کرد.

مطالب مشابه را ببینید!