بدشانس‌ترین تیم تاریخ جام‌جهانی + عکس

جام جهانی

بازهم مستطیل سبز چشم‌ میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا به سوی خود معطوف کرده و علاقه مندان به فوتبال در انتظار جادوی توپ گرد در سرزمین قهوه و کشور صادرکننده فوتبالیست هستند.

بیستمین دوره جام جهانی فوتبال از ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ (۲۲ خرداد ۹۳) در برزیل آغاز خواهد شد و ۳۲ تیم راه یافته به این تورنمنت بسیار مهم، برگی دیگر از تاریخ پرماجرا و پرهیجان فوتبال را خواهند نوشت.

استرالیا (Australia)

سرمربی:
 آنجه پوستکگلو

ستاره: تیم کیهیل

کاپیتان: لوکاس نیل

رنکینگ در فیفا (آوریل): ۵۹

حضور در جام جهانی: ۳ بار (آخرین بار ۲۰۱۰)

بهترین عنوان: حضور در یک هشتم نهایی (یک بار)

بیشترین بازی ملی: مارک شوارتزر (۱۰۹ بازی) (نوامبر ۲۰۱۳ از تیم ملی خداحافظی کرد)

بهترین گلزن ملی: تیم کیهیل (۳۱ گل)

همگروه‌های استرالیا در جام جهانی برزیل: هلند، شیلی و اسپانیا در گروه B (حضور قهرمان و نایب قهرمان دوره گذشته در این گروه جالب توجه است)

آشنایی کلی با کشور استرالیا

به گزارش مشرق، کشور مشترک‌المنافع استرالیا (به انگلیسی: Commonwealth of Australia) کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، کوچک‌ترین قاره جهان و ششمین کشور پهناور دنیا و ۴.۶ برابر ایران است. استرالیا یکی از قلمروهای همسود (مشترک المنافع) است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافت. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ اتحادیه کشورهای همسود است.

استرالیاسیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قارهٔ اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قارهٔ دنیاست.
نام مستعار رسمی این تیم ساکِروس است که به دلیل پشتیبانی مالی کانتاس ساکِروس نیز نامیده می‌شود. این تیم برای عضویت در آسِ آن (انجمن ملت‌های آسیای جنوب شرقی) نیز فراخوانده شده‌است.

نخستین تیم ملی استرالیا در سال ۱۹۲۲ برای انجام بازی در نیوزلند تشکیل شد. فوتبال استرالیا نزدیک به سه دهه قربانی فاصله دورش از کشورهای جهان بود. موقعیت جغرافیایی و گران بودن سفرهای هوایی شرایطی را برای استرالیا رقم زده بود که تا مدت‌ها فقط با نیوزیلند، چین و آفریقای جنوبی می‌توانست به رقابت بپردازد. اما با پیشرفت فناوری و ارزان شدن سفرهای هوایی استرالیا توانست با دیگر کشورهای جهان نیز هم بازی شود.

تیم ملی استرالیا تنها تیم غیر آسیایی است که عضو کنفدراسیون آسیا است، این تیم از زمان تأسیس خود در ۱۹۶۱ میلادی و عضویتش در فیفا در ۱۹۶۳ زیر نظر کنفدراسیون اقیانوسیه فعالیت می‌کرد، اما برای برخورداری از شانس بیشتر صعود به جام جهانی در سال ۲۰۰۵ درخواست عضویت در کنفدارسیون آسیا را داد و سرانجام در ۱ ژانویه ۲۰۰۶ با درخواستش موافقت شد و به این ترتیب رسماً از کنفدراسیون اقیانوسیه خارج شد و به آسیایی‌ها ملحق شد. استرالیایی‌ها علی رقم اینکه برایشان صعود به جام جهانی از آسیا آن قدرها هم که فکر می‌کردند ساده نبود ولی موفق شدند در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ مسافر جام جهانی باشند. این یعنی هر دو دوره بعد از آسیایی شدنشان. این در حالی است که در تمام چهل سالی که زیر سایه کنفدراسیون اقیانوسیه بازی می‌کردند فقط دو بار آن هم در ۱۹۷۴ و ۲۰۰۶ توفیق حضور در جام جهانی را داشتند.

نحوه صعود به جام جهانی ۲۰۱۴
تیم ملی فوتبال استرالیا در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در گروه B منطقه آسیا با تیم های ژاپن، اردن، عراق و عمان همگروه بود و در پایان با ۳ برد و ۴ مساوی و یک باخت و با ۱۳ امتیاز به عنوان تیم دوم گروه پس از ژاپن برای چهارمین بار به جام جهانی راه یافت. این تیم با ۲۳.۶ میلیون یورو سی‌امین تیم گران قیمت جام جهانی ۲۰۱۴ است.

نتایج مسابقات انتخابی استرالیا به شرح زیر است:

عمان ۰ – ۰ استرالیا

استرالیا ۱ – ۱ ژاپن

اردن ۲ – ۱ استرالیا

عراق ۱ – ۲ استرالیا

استرالیا ۲ – ۲ عمان

ژاپن ۱ – ۱ استرالیا

استرالیا ۴ – ۰ اردن

استرالیا ۱ – ۰ عراق

جدول رده‌‌بندی نهایی گروه B مقدماتی جام جهانی منطقه آسیا

 

استرالیا

حضور در جام جهانی و افتخارات:

مردان سرزمین کانگوروها تاکنون ۳ بار در جام جهانی حاضر بوده اند (۱۹۷۴، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰) که دو بار در مرحله گروهی حذف شده اند و یک بار صعود از گروه بهترین نتیجه آنها به حساب می آید.

شاید این تیم را بتوان بدشانس ترین تیم جام جهانی به حساب آورد چرا که در ۴ دوره حضورش در جام جهانی یا با قهرمان دوره قبل همگروه بوده و یا با تیمی همگروه شده یا برخورد کرده است که در پایان جام قهرمان شده است. (در جام جهانی ۱۹۷۴ با آلمان میزبان که قهرمان هم شد همگروه بود، در ۲۰۰۶ با برزیل قهرمان دوره قبل همگروه بود و با وجود صعود از گروه به ایتالیا قهرمان آن دوره برخورد کرد، در ۲۰۱۰ هرچند با هیچ قهرمانی همگروه نشد اما یک آلمان قدرتمند که در نهایت سوم شد با نتیجه ۴-۰ انها را شکست داد و آنها بخاطر تفاضل گل حذف شدند و در عوض در این دوره با ۲ فینالیست دوره قبلی همگروه شده اند تا به شایستگی لقب بدشانس ترین تیم جام جهانی را به خود اختصاص دهند.)

در سال ۱۹۷۴ در آلمان غربی، استرالیا اولین حضورش در جام جهانی را تجربه کرد که البته در این دوره مفتخر به کسب بیش از یک امتیاز نشد، به آلمان شرقی و آلمان غربی ۲-۰ و ۳-۰ باخت و فقط توانست برابر شیلی به تساوی ۰-۰ نائل شود.

یکی از بزرگ‌ترین ناکامی‌های استرالیا در صعود به جام جهانی مربوط به مقدماتی ۱۹۹۸ بود که در بازی پلی آف مقابل تیم ملی ایران قرار گرفت و با توجه به تساوی ۱-۱ بازی رفت که در ایران بود و جلو افتادن با دو گل در زمین خودشان داشتند به ۲۴ سال دوری از جام جهانی پایان می‌دادند؛ اما کریم باقری و خداداد عزیزی با دو گل خود رویای استرالیایی‌ها را به کابوس تلخی مبدل نمودند و این ناکامی را در خاطر استرالیایی‌ها با ستارگانی چون مارک بوسنیچ، مارک ویدوکاف ویدمارف هری کیول و … ماندگار کردند.

استرالیا

۳۲ سال زمان برد تا استرالیا در سال ۲۰۰۶ (که به تازگی هم به آسیا پیوسته بود) توانست بار دیگر طعم حضور در جام جهانی را بچشد، اتفاقاً این بار هم آلمان میزبان بود، اما استرالیایی‌ها این دفعه مثل ۳۲ سال پیش دست و پا بسته نبودند و درحالی‌که با برزیل، کرواسی و ژاپن هم گروه بودند، توانستند با برد ژاپن، تساوی برابر کرواسی و البته شکست مقابل برزیل با کسب چهار امتیاز و مقام دومی به یک هشتم راه پیدا کنند. در یک هشتم اما به ایتالیا که قهرمان آن دوره از جام جهانی هم شد با ناداوری ۱-۰ باختند و به کشور خود بازگشتند.

در ۲۰۱۰ استرالیا با آلمان، غنا و صربستان هم گروه بود، این بار هم توانست ۴ امتیاز کسب کند ولی به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به غنا نتوانست مانند دور قبل به مرحله یک هشتم راه یابد. شاید عمده‌ترین دلیل حذفشان باخت چهار بر صفر در بازی اولشان مقابل آلمان بود که باعث شد نتوانند تفاضل گلشان را از -۳ بالاتر ببرند.

پیش‌بینی عملکرد در جام جهانی ۲۰۱۴

استرالیا در قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۴ هم با بد اقبالی روبرو شده و در گروه B موسوم به گروه مرگ با اسپانیا (مدافع قهرمانی)، هلند (نائب قهرمان دوره قبل) و شیلی هم گروه شده است. حداقل خوش بینی ای که می‌توان برای استرالیا متصور شد این است که شیلی را ببرد و با یکی از دو تیم هلند یا اسپانیا به تساوی دست پیدا کند و نتایج دیگر طوری رقم بخورد که استرالیا بتواند به عنوان تیم دوم از گروه خود صعود کرده و با تیم اول گروه B که به احتمال زیاد برزیل خواهد بود، بازی یک هشتم را برگزار کند، حالت‌های خوش‌بینانه‌تری هم می‌توان در نظر گرفت حتی ممکن است استرالیا تیم اول گروه شود و با تیم دوم گروه B برخورد کند که البته بسیار دور از انتظار است.

استرالیا

حالت بدبینانه و یا شاید هم واقع‌بینانه این است که استرالیا سوم یا چهارم شود و کوریتیبا، شهری که استرالیا سومین بازی گروهی‌اش مقابل اسپانیا را در ۲۳ ژوئن برگزار می‌کند آخرین مقصد کانگوروها در برزیل باشد.

کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اعلام کرد تیم ملی استرالیا اولین تیمی خواهد بود که برای برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ وارد برزیل خواهد شد. استرالیا قرار است روز ۲۸ می یعنی ۱۵ روز قبل از آغاز جام جهانی وارد این کشور شود.

معرفی سرمربی و بازیکنان کلیدی

استرالیاسرمربی: آنجه پوستکگلو (Ange Postecoglou)
این سرمربی گمنام پس از صعود استرالیا به جام جهانی هدایت این تیم را برعهده گرفته و جانشین اوسیک شده است. استرالیا در بازی‌های دوستانه خود پس از جام جهانی یک‌بار مقابل برزیل در شهریور ماه و یک‌بار هم مقابل فرانسه در مهرماه سال گذشته ۶ بر صفر مغلوب و به نوعی تحقیر شده است. پس از بازی فرانسه هم سرمربی استرالیا، «هولگر اوسیک» اخراج شد و این مربی یونانی جایگزین او شد.
مربی ۴۸ ساله و یونانی تبار تیم فوتبال ملبورن ویکتوری که چهار بار سابقه بازی در تیم ملی استرالیا را دارد و با انعقاد قراردادی چهار ساله به سمت سرمربیگری تیم استرالیا منصوب شده 
پس از انتخاب اظهار داشت: تیم فوتبال استرالیا متعلق به مردم این کشور است. این وظیفه من است که نمایش خوبی از فوتبال استرالیا ارائه کنم. به خود می‌بالم که به عنوان بازیکن برای تیم ملی استرالیا بازی کرده ام و همین حس را در حال حاضر به عنوان سرمربی دارم. “گاس هیدینک” هلندی که در سال ۲۰۰۶ سرمربی کانگوروها در جام جهانی بود هم در لیست نامزدهای هدایت تیم ملی استرالیا قرار داشت.

کاپیتان:
 لوکاس نیل(Lucas Neill)

استرالیامدافع ۳۶ ساله استرالیا که هجدهمین سال حضور خود را در تیم ملی طی می کند با ۹۶ بازی ملی قدیمی ترین بازیکن حال حاضر کانگوروهاست. وی که سابقه پوشیدن پیراهن تیم‌هایی چون بلکبرن، وستهام و گالاتاسرای را نیز در کارنامه خود دارد می تواند با تجربه خود یکی از ارکان خط دفاعی استرالیا باشد هر چند سن بالای او شاید مقابل بازیکنان تکنیکی هلند و اسپانیا وی را دچار مشکل کند. وی به عنوان سفیر مسابقات جام ملتهای ۲۰۱۵ آسیا که در استرالیا برگزار خواهد شد انتخاب شده است. وی هم اکنون در واتفورد حضور دارد.

ستاره تیم: تیم کیهیل (کاهیل) (Tim Cahill)

به گزارش مشرق، هافبک تهاجمی ۳۲ ساله تیم ملی استرالیا که با ۳۱ گل بهترین گلزن تاریخ کشورش نیز به شمار می رود پس از ۸ سال بازی در اورتون سال ۲۰۱۲ به تیم نیویورک رد بولز پیوست و هم اکنون
 در این تیم آمریکایی حضور دارد. وی اغلب به عنوان مهاجم در محوطه جریمه حریفان دیده می شود و از شم گلزنی بالایی برخوردار است.

استرالیا
  هافبک اسبق تیم های میلوال و اورتون است که علاوه بر پست خود در میانه زمین به خوبی هم گلزنی می کند و بهترین گلزن تاریخ استرالیاست، او هم اکنون در لیگ فوتبال آمریکا برای تیم ردبول بازی می‌کند.
اولین گل تاریخ استرالیا در جام جهانی را تیم کیهیل مقابل ژاپن و در جام جهانی ۲۰۰۶ به ثمر رساند. وی در مجموع ۳ گل در دو جام جهانی به ثمر رسانده است و استرالیا روی گلزنی این هافبک هجومی حساب ویژه ای باز کرده است.

بازیکنان احتمالی تیم ملی استرالیا در جام جهانی:


استرالیا

دروازه بانان: میشل لانگراک، بردلی جونز، متئو رایان
مدافعان: مایکل زولو، ریس ولیامز، ایوان فرانجیک، لوکاس نیل، رایان مک گوان، الکس ویکینسون، متئو اسپیرانوویچ، جیسون داویدسون، کورتیس گود، لوک ویلکشایر

هافبک ها: برت هولمن، مایل جدیناک، جیمز هالند، تیم کیهیل، مارک میلیگان، مت مک‌کی، داریو ویدوشیچ، ماسیمو لونوگو، الیور بوزانیک، تامی اوار، تام روجیک، رابی کروس، کریس هرد، مارک برشیانو، آدام ساروتا

مهاجمان: جوشا کندی، رابی کروس، آرچو تامپسون، متیو لکی

استرالیا
لباس تیم ملی استرالیا در جام جهانی برزیل

برنامه بازیهای استرالیا در گروه B جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

شنبه ۲۴ خرداد ۹۳ (۱۴ ژوئن):

استرالیا – شیلی (کوئیابا- ورزشگاه پانتانال)  :: (ساعت ۰۲:۳۰) ::

چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۳ (۱۸ ژوئن):

استرالیا – هلند (پورتو آلگره – ورزشگاه بیرا ریو) :: (ساعت ۲۰:۳۰) ::

دوشنبه ۲ تیر ۹۳ (۲۳ ژوئن):

اسپانیا – استرالیا (کوریتیبا – ورزشگاه بایکسادا) :: (ساعت ۲۰:۳۰) ::

مطالب مشابه را ببینید!