مجله تاپ‌ناز‌

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر چگونه است؟

جهت جداسازی بتن از سطوح مختلف از دستگاه کاتر استفاده می کنند. گاهی در حین ساخت و ساز ساختمان ها و یا پس از تکمیل پروژه بنا به دلایل مختلف مجبور به برش قسمت هایی از بتن شوید. از رو دستگاه کاتر جهت برش دادن بتن به کمک شما می آید.

در این گزارش کارشناسان ما در مجموعه شرکت مقاوم سازی پایون اطلاعاتی در خصوص نحوه برش بتن با دستگاه کاتر را در اختیار شما عزیزان قرار داده اند. تا انتهای این گزارش با ما همراه باشید.

چرا به برش بتن با دستگاه کاتر نیاز داریم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است مهندسان پروژه تصمیم بگیرند بخشی از بتن خشک شده را با دستگاه کاتر برش دهند. البته روش های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد. به طور کلی در موقعیت های زیر از دستگاه کاتر بتن استفاده می شود:

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر چگونه است؟

برش بتن با دستگاه برش

 • برای دسترسی به تاسیسات غیر قابل دسترس مثل تاسیسات ساختمان
 • تغییر پیدا کردن جزئی نقشه سازه
 • اشکالات مهم اجرایی در پروژه
 • کار گذاشتن بعضی قطعات در داخل بتن
 • تغییر برخی الزامات از سوی سازمان های قانون گذار
 • اصلاح بخش هایی از بتن تخریب شده
 • تخریب بخش هایی از سازه به منظور مقاوم سازی یا بازسازی

چرا استفاده از کاتر برای برش بتن توصیه می شود؟

از بین روش های برش بتن، استفاده از کاتر یکی از محبوب ترین و ساده ترین ها شناخته می شود. دستگاه کاتر با نام کف بر نیز شناخته می شود. به این منظور می توان از کاترهای برقی و دیزلی موجود در بازار استفاده کرد. این دستگاه ها دیسکی الماسه در اندازه های مختلف دارند.

برش بتن با کاتر برای قالب های بتن مسلح مورد استفاده قرار می گیرد. شاید اصلی ترین دلیل ارجحیت این روش به سایر روش های برش بتن قابل کنترل بودن و برش در یک مسیر صاف است. به طور کلی مزایای برش بتن با کاتر شامل موارد زیر است:

 • سرعت بالا برای برش انواع بتن
 • عدم آسیب رساندن به بخش های دیگر سازه بتنی
 • آلودگی صوتی نسبتا کم
 • دقت بسیار بالا و قابل کنترل بودن برش
 • تنوع بالای انواع کاتر برای انواع بتن
 • قیمت مناسب دستگاه و تجهیزات آن
 • هزینه پایین برش بتن با کاتر

معایب استفاده از کاتر برای برش بتن

برای برش دادن بتن روش های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است شما به خاطر معایب دستگاه کاتر بتن آنها را انتخاب کنید. از جمله معایب کاتر  می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

 • ضخامت کم مقطع برش بتن (عمق کم برش)
 • برای کارها و پروژه های بزرگ مناسب نیست.
 • سرعت پایین برش بتن
 • محدودیت های استفاده برای دیواره های عمودی بتنی

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر چگونه است؟

دستگاه کاتر جهت برش بتن

انواع دستگاه کاتر بتن چیست؟

به طور مشخص برای هر نوع بتن نمی توان از هر نوع کاتر بتنی استفاده کرد. به همین دلیل برای انجام کار خود باید ابتدا ویژگی های بتن را مد نظر قرار داده و سپس دستگاه کاتر برش بتن را انتخاب کنید. این تفاوت مدل ها بیشتر مربوط به نوع تیغه های الماسه کاتر است تا تفاوت های موجود در موتور و توان دستگاه! موتورها در انواع برقی، بنزینی و دیزلی در بازار وجود دارند که توانی در حدود 12 تا بیش از 16 اسب بخار را ارایه می دهند.

تیغه های کاترهای بتن نیز قطرهای مختلفی دارند اما معمولا از تیغه های 35 یا 45 سانتی متری استفاده می شود. این نوع تیغه ها معمولا تا عمق 18 سانتی متر را برش می دهند. هر چند نمونه های قطورتر دیسک برش هم برای برش های عمیق تر استفاده می شود.

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر چگونه است؟

اما طریقه کارکرد این دستگاه نیز مهم است. در ادامه این مطلب روش برش بتن با دستگاه کاتر را بررسی می کنیم:

در ابتدا باید این نکته را یادآوری نماییم که برای استفاده صحیح از دستگاه کاتر بتن باید ابتدا دفترچه راهنما را مطالعه کنید. پیش از شروع کار اگر دستگاه شما با گازوئیل یا بنزین کار می کند، حتما میزان سوخت آن را بررسی کنید.

پس از آن باید تیغه کاتر را در دستگاه جایگذاری کنید. پس از اینکه قاب تیغه را باز کردید، تیغه کاتر را را بین واشرها قرار دهید. و سپس قاب محافظ را دوباره ببندید. همچنین پیش از استفاده از سفت و سالم بودن تسمه های دستگاه اطمینان حاص کنید.

کاتر ها دارای مخزن آب نیز هستند. آب مخزن را بررسی کرده تا از تامین باودن آب در حین انجام برش بتن با کاتر مطمئن شوید. در قدم بعد خط نشان کاتر را در راستای تیغه قرار دهید تا مسیر پیشروی برای برش بتن مشخص باشد.

حال ارتفاع کاتر از سطح زمین را تنظیم کنید تا عمق مورد نظر برش داده شود. ساسات را در حالت باز قرار داده، شیر مخزن سوخت را باز کنید و با استفاده از دکه پاور دستگاه را روشن کرده و با اهرم گاز آن را به سمت جلو هدایت کنید.

طریقه برش بتن با دستگاه کاتر بتن چطور انجام می شود؟

پس از طی کردن مقدمات راه اندازی دستگاه بهتر است روش برش بتن با کاتر را هم بررسی کنیم. سعی کنید برای استفاده از دستگاه حتما از افراد با تجربه بهره ببرید. برخی از افراد کم تجربه ممکن است برش را به شکل یکنواخت با یک ارتفاع انجام ندهند. کاربرد باید در امتداد یک خط افقی رو به جلو حرکت کرده و برش را به شکل یکنواخت انجام دهد. طی کردن مسیرهایی با پیچ زیاد به دستگاه کاتر و تیغه آن آسیب می رساند. پس از پایان کار و استفاده از دستگاه حتما تیغه را از دستگاه جدا کنید و پیچ تخلیه آب را نیز ببندید.

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر چگونه است؟

نحوه برش بتن با دستگاه کاتر

برخی نکات مهم استفاده از کاتر برای برش بتن

 • قبل از شروع کار حتما مسیری که باید توسط کاتر طی شود را با گچ، ماژیک های مخصوص و یا به هر شکل دیگری دقیقا مشخص کنید.
 • برای شروع کار بهتر است ابتدا چند برش کوچک و کم عمق در مسیر ایجاد کرده و سپس برش اصلی را انجام دهید.
 • برش را در زمانی انجام دهید که بتن تقریبا خشک شده است.
 • سعی کنید از قطر مناسب تیغه برای برش مد نظر خود با کاتر برش بتن استفاده کنید. اگر بتن مسلح است باید از تیغه مخصوص برش بتن مسلح استفاده نمایید.
 • حتما از پاشش صحیح آب اطمینان حاصل کنید تا هم از ایجاد گرد و غبار در محیط جلوگیری کرده و هم طول عمر تیغه را تضمین کنید.
 • دور موتور پایین را انتخاب کنید و در هنگام برش از وارد آوردن نیروی اضافی بر دستگاه جلوگیری کنید.

برش و تخریب بتن با مقاوم سازی پایون

در این گزارش تلاش شد تا روش برش بتن با کاتر یا دستگاه کف بر را توضیح دهیم. روش های مختلفی برای برش و تخریب بتن وجود دارند که متناسب با ویژگی های هر پروژه انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای انجام این کار بهتر است از مشاوره شرکت های مجرب بهره ببرید تا با کمترین میزان خطا کار برش یا تخریب را انجام دهید.

شرکت مقاوم سازان پایون (www.payon-group.com) از شرکت های شناخته شده در زمینه مقاوم سازی سازه های بتنی و انجام پروژه های مرتبط با بتن است. این شرکت می تواند یک گزینه خوب برای پروژه های مرتبط شما باشد.

پایون همچنین به عنوان شرکتی پیشرو در ارائه خدمات ژئوتکنیکی شامل آب بندی بتن، پایدارسازی گود، تثبیت خاک و اجرای میکروپایل مطرح بوده است. این شرکت همچنین به صورت فوق تخصصی در زمینه شاقـول نمودن ساختمانهایی که دچار نشست نامتقارن شده اند شناخته شده است.

مطالب مشابه را ببینید!