مجله تاپ‌ناز‌

علت برفک یخچال و روش های از بین بردن برفک

دلایل ایجاد برفک یخچال

یکی از مشکلات رایجی که در مورد یخچال ها وجود دارد برفک زدن آنهاست، هر چند که این اتفاق در یخچال های قدیمی بیشتر بود اما در یخچال های امروزی و به اصطلاح مدرن کمتر شاهده برفک زدن هستیم ، برای بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها این سوال پیش می آید که چگونه باید از شر برفک یخچال خلاص شویم؟! در ادامه بهتر است به این موضوع نیز دقت کنید که در صورت برفک زدن یخچال قدرت و راندمان موتور نیز کاهش پیدا می‌کند که در نهایت باعث خرابی دستگاه خواهد شد، در این مقاله علل برفک زدن یخچال را مورد بررسی قرار می دهیم.

علت برفک یخچال و روش های از بین بردن برفک

مهمترین علل برفک زدن یخچال

قبل از اینکه این علل را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است با نحوه برفک زدن یخچال آشنا شویم، از آن جایی که هوای داخل یخچال بسیار خنک است ،درون یخچال دمای پایینی حاکم است ،این دمای پایین و هوای خنک باید به صورت متوالی درون قسمتهای مختلف یخچال از جمله کشو ها و قفسه ها در گردش باشد، هنگامی که هوای خنک درون یخچال با هوای گرم برخورد می کند برفک در نقطه برخورد هوای سرد و گرم شکل می گیرد ،دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد برفک درون یخچال می شود که در ادامه آنها را ذکر می کنیم:

۱_پوسیدگی واشر یا لاستیک درب یخچال:یکی از کارکرد های لاستیک درب یخچال این است که مانع از ورود هوای گرم به یخچال و خروج سرما از یخچال شود ، در صورتی که این لاستیک پوسیده یا خراب شود ، درب یخچال به صورت کامل بسته نمی شود و هوای گرم داخل آشپزخانه به درون یخچال راه پیدا می کند و هوای سرد درون یخچال به بیرون راه پیدا می کند که باعث برفک زدن یخچال می شود، یکی از مواردی که باعث خراب شدن لاستیک درب یخچال می شود باز و بسته کردن بیش از حد و یا محکم بستن در یخچال است.

۲_مکان نامناسب یخچال: یکی از رایج ترین علل برفک زدن یخچال مکان نامناسب آن است، اگر یخچال در کنار وسایلی همچون اجاق گاز که جزو وسایل گرمایشی است قرار گیرد، با هر بار باز شدن درب یخچال هوای گرم به درون یخچال نفوذ کرده و باعث برفک یخچال می شود.

۳_ضربه خوردن یخچال:یکی از دلایل دیگری که ممکن است باعث ایجاد برفک شود ، ضربه خوردن یخچال در هنگام جابجایی آن است، یکی دیگر از مواردی که باعث مستهلک شدن یخچال می شود رطوبت زیاد است، زیرا در این صورت یخچال دچار پوسیدگی می شود.

۴_معیوب بودن ترموستات: یکی از وظایف مهم ترموستات یخچال ، اثبات دمای درون یخچال است، اگر ترموستات یخچال خراب شود، تعادل دما برهم می خورد و دمای داخل یخچال افزایش می یابد که باعث برفک زدن یخچال است.

مطلب مشابه: مراقبت از یخچال و فریزر و روش های سالم نگه داشتن این وسیله

علت برفک یخچال و روش های از بین بردن برفک

برفک زدن قسمت های مختلف و علل آن

با دانستن علل برفک در قسمت های متفاوت یخچال شما می توانید سریع تر عیب یابی کنید.

۱_اگر درب یخچال به درستی بسته نشود یا لاستیک درب یخچال پوسیده باشد در اطراف و کناره های درب یخچال برفک می زند.

۲_در صورتی که درب یخچال باز بماند و مدت طولانی باز بماند باعث ایجاد برفک فراوان در تمام قسمت های یخچال می شود.

۳_اگر دمای یخچال پایین باشد و به حد استاندارد خود نرسد ، در تمام قسمت های یخچال برفک ایجاد می شود.

۴_اگر دیفراست معیوب شده باشد خبر از وجود ایرادی در پروسه یخ زدایی می دهد و قسمت های عقب یخچال را دچار برفک می کند.

مطلب مشابه: اصول مراقبت از یخچال و فریزر + نحوه نگهداری یخچال برای جلوگیری از خرابی

علل از بین بردن برفک یخچال

جالب است بدانید برای افزایش قدرت موتور یخچال باید برفک های یخچال را از بین ببرید،برای از بین بردن برفک یخچال های قدیمی باید به صورتی دستی اقدام کنید.

۱_ با از بین رفتن برفک یخچال دمای یخچال به حالت تعادل می رسد ، زیرا اگر برفک یخچال زیاد شود کارکرد قطعات یخچال را دچار اختلال می کند.

۲_در صورت از بین رفتن برفک فضای زیادی برای گذاشتن مواد غذایی آزاد می شود و شما دیگر نگران کمبود جا نخواهید بود.

۳_ با ایجاد برفک بوی نامطبوعی درون یخچال می پیچد که ممکن است خوشایند نباشد شما با از بین بردن برفک داخل یخچال از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کنید.

علت برفک یخچال و روش های از بین بردن برفک

راهکار های از بین رفتن برفک یخچال

۱_فراهم کردن وسایل مورد نیاز: برای از بین بردن برفک یخچال ، باید ابتدا یخچال خود را خالی کنید تا برفک آن به صورت کامل از بین برود، سپس قفسه ها و کشوهای داخل یخچال را جدا کرده و بیرون بیاورید، بهتر است برای جلوگیری از خیس شدن فرش یا کف آشپزخانه تعداد زیادی روزنامه یا پارچه برو روی زمین قرار دهید.

برای خشک کردن یخچال به چندین پارچه خشک تمیز و حوله آشپزخانه نیاز دارید.

۲_قطع برق یخچال:دقت کنید که ابتدا یخچال خود را از برق بکشید،تا تمام برفک های آن از بین برود،این کار مدت طولانی طول می‌کشد ، دقت کنید که برای روند سریع تر از وسایل گرمایشی مثل آب داغ یا سشوار استفاده نکنید زیرا ممکن است به قطعات مختلف یخچال آسیب جدی وارد شود. نکات کلی: برای از بین بردن برفک یخچال از وسایلی همچون چاقو و … استفاده نکنید.

استفاده از وسیله پلاستیکی مثل کاردک کمک شایانی به از بین بردن برفک یخچال می کند . بعد از آب شدن برفک بهتر است کشو و قفسه های یخچال را تمیز کنید. بعد از تمیز کاری و تمام کار مطمئن شوید که درب یخچال بسته است. بهتر است درون یخچال را در حد اعتدال با مواد غذایی پر کنید تا فشار که موتور وارد می شود در حد اعتدال باشد.

در هنگام جایگذاری یخچال آن را در کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید و سعی کنید فاصله قانونی یخچال تا دیوار که ۱۰ سانتی متر است را رعایت کنید. در این مقاله سعی کردیم علل برفک زدن یخچال را مورد بررسی قرار دهیم یکی از مواردی که باید به یاد داشته باشید این است که اگر یخچال شما از انواع یخچال های قدیمی است سعی کنید هر ماه یکبار برای برفک زدایی آن اقدام کنید اگر حس کردید یخچال شما بیش از حد دچار برفک می شود آن را با فرد متخصصی در جریان بگذارید تا دیگر قطعات یخچال با مشکل مواجه نشود.

مطلب مشابه: خالی شدن گاز یخچال + نشانه های خالی شدن گاز و اقداماتی که باید انجام داد

مطالب مشابه را ببینید!