مجله تاپ‌ناز‌

بمباران عشق و تفاوت آن با عاشق شدن (نشانه ها و برخورد با آن)

بعضی افراد روابط عاطفی را با احتیاط آغاز می‌کنند، اما برخی دیگر سریع و بی ملاحظه وارد رابطه می شوند. شروع سریع رابطه ممکن است پرشور و هیجان باشد، اما در بعضی موارد نشانه مشکلی جدی مثل بمباران عشق است، این تاکتیک توسط خودشیفته‌ها به کار گرفته شده و در بعضی روابط باعث آسیب هم می شود. در صورتی که نمی دانید بمباران عشق چیست، در ادامه همراه ما باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

بمباران عشق چیست؟

بمباران عشق در واقع نوعی دستکاری عاطفی است که برای کنترل فردی دیگر به کار میرود. اسم این کار از آن جای آمده که فردی مثل بمب افکن به شخص دیگری ابراز محبت کرده و او را در معرض بمباران عشق خود قرار میدهد. این رفتار می تواند از هر کسی سر بزند، اما در بسیاری از موارد افرادی که مشکل خودشیفتگی یا دلبستگی شدید دارند به فرد دیگر بیش از حد علاقه و عشق نشان میدهند.

بمباران عشق و تفاوت آن با عاشق شدن (نشانه ها و برخورد با آن

پیامدهای بمباران عشق

ناسالم بودن بمباران عشق توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده است، چون فردی که در معرض این بمباران قرار می‌گیرد توانایی حفظ حد و مرز های شخصی خود را از دست میدهد. از سوی دیگر فردی که بمباران عشقی را انجام میدهد، هدفی جز وابسته کردند یا بدهکار کردن دیگری ندارد.

معمولاً بمباران عشق در زمان شروع رابطه اتفاق می افتد. در همان روزهای اول آشنایی، فرد مقابل به شدت جذاب به نظر رسیده و همیشه به شما توجه می کند. شما را می ستاید و همیشه تحسین می کند، طوری که انگار از نظر عاطفی در یک نگاه به شما وابسته شده است. در این شرایط در بیشتر مواقع درست فکر میکنید و احتمال قرار گرفتن شما در معرض بمباران عشق خیلی زیاد است.

البته بمباران عشق بعد از جدایی زوجه یا دعواهای شدید هم ممکن است اتفاق بیفتد. با اینکه ایرادی ندارد به شریک زندگی خود فرصتی دوباره بدهید، اما اگر او شما را تحقیر کرده بود و بعد با التماس از شما خواست که او را ببخشید و به شما قول داد که این رفتارها را تکرار نمی کند و حالت های پر محبت گرفت، باید حواستان را جمع کنید که به دام احتمالی نیفتید.

در خشونت های خانگی هم شاهد بمباران عشق هستیم. فرد بعد از آزار و اذیت شریک عاطفی اش وانمود می کند که او را خیلی دوست داشته و بعد تلاش میکند با ترفند های نمایشی دوباره محبت اش به دست آورد. با این روش شریک عاطفی خود را در رابطه نگه داشته و تسلطش بر او حفظ می شود. در ادامه این چرخه تکرار شده و فرد رفتارهای توهین آمیز خود را تغییر نداده و حتی ممکن است صدمه بیشتری به شریک عاطفی اش بزند.

مراحل بمباران عشق

ایده آل سازی

زمانی که فردی شما را بمباران عشق می کند و خیلی سریع شیفته و عاشق او می شوید. یعنی عشق ورزی دائمی او باعث شده مغز شما هورمون دوپامین ترشح می کند و شما را در حس خوب ناشی از ترشح این ماده شیمیایی غرق کند.

یکی از علامت های رایج بمباران عشق این است که آن فرد همیشه به شما توجه نشان می دهد. زمانی که شریک عاطفی جدید همیشه برای شما پیام فرستاده یا تماس میگیرد، حس خوبی در شما به وجود می‌آید. او میخواهد ایدئال سازی کند یعنی بیش از اندازه از شما تمجید کرده که شبیه چاپلوسی می شود؛ اینگونه افراد خیلی زود از شما تعریف و تمجید کرده و شما را فردی ایده آل نشان میدهند. به این ترتیب همه چیز خیلی سریع پیش می رود.

بی ارزش کردن

در مرحله دوم یکی از نشانه های واضح بمباران عشقی بروز می کند. در این حالت شریک عاطفی شما لحظه ای مهربان بوده و لحظه بدرفتاری ظالمانه دارد. یعنی او آنقدر زرنگ هست که رفتار عاشقانه ای در جمع با شما داشته باشد تا فردی عالی به نظر برسد اما در خلوت رفتاری آزاردهنده دارد.

افرادی که به آنها بمب افکن عشق می گوییم، مهارت خوبی در پیدا کردن افراد آسیب پذیر داشته و بیشتر به سمت افرادی می روند که به تازگی از دوست یا همسر خود جدا شده و در این زمان از عزت نفس پایینی دارند.

بررسی محققان نشان داده که میان خودشیفتگی و بمباران عشقی، عزت نفس پایین و سبک دلبستگی ناایمن ارتباط مستقیمی دارند. در این نسل از افراد در زمان شروع رابطه بیش از حد با یکدیگر ارتباط می گیرند تا به طرف مقابل تسلط پیدا کند. محققان در بررسی این نسل فهمیدند که خودشیفتگی خیلی بیشتر از نسل های گذشته شده است.

مطلب مشابه: دلایل خیانت زنان متاهل | چرا زن شوهر دار خیانت می کند؟

بمباران عشق و تفاوت آن با عاشق شدن (نشانه ها و برخورد با آن

نشانه های بمباران عشق

در صورتی که بعضی از رفتارهای شریک عاطفی شما مثل بمباران عشقی است، حتماً این معنی را نمی دهد که او دارد شما را بمباران عشقی میکند. با این وجود چگونه میشود فهمید شریک عاطفی بمب افکن عشق است؟ برای اینکه بفهمیم طرف مقابل اثر نامطلوبی روی سلامت روح و روان شما گذاشته است، می توانید کارهایی مثل: بررسی علاقه او به سرگرمی، حرفه و خانواده شما، اینکه آیا او اول از شما تعریف می کند و بعد شروع به سرزنش کرده و وانمود می کند که این حرفها را به خاطر خودتان میزند؟ یا اینکه همیشه از شما می پرسد کجا هستید و اگر سریع جواب ندهید عصبانی خواهد شد؟ ببینید زمانی که کنار شما است حس راحتی دارید یا از رفتارهای افراطی او کلافه میشوید، ببینید که او خودشیفته است یعنی برای شما دل نمی سوزاند و هیچ شفقت و رفتار خود خواهان ای ندارد؟ در صورتی که نتیجه این بررسی ها مثبت باشد، این عشق واقعی نیست و در معرض بمباران عشقی هستید.

نشانه های هشدار دهنده بمباران عشقی

در ادامه تجربه هایی را برای شما فهرست می‌کنیم که با داشتن آنها به احتمال زیاد درگیر سوء استفاده گر حرفه ای شده اید.

  • او برای برنامه ریزی و وقت شما ارزش قائل نیست، چون که خودشیفته است و فقط نیازهای خود را مد نظر قرار می دهد.
  • او خیلی خوب می داند که شما چه چیزی دوست دارید بشنوید پس به صورت اغراق آمیز و بیش از حد از شما تعریف می کند.
  • در شبکه های اجتماعی و جمعی دست به ابراز محبت عمومی زده تا به دیگران نشان دهد که رابطه عاشقانه بی نقصی دارید.
  • در صورتی که هدیه گران قیمت برای شما تهیه کند از آن برای کنترل شما استفاده کرده و همیشه به شما یادآوری می‌کند که چه کارهایی انجام داده و چه کادوهایی برای شما خریده است. وقتی که به حس واقعی او شک می کنید این موارد پررنگ تر هم می شوند.
  • او نیاز به اطمینان دائمی دارد و در صورتی که بعضی از پیامک ها و تماس هایش را پاسخ ندهید خیلی عصبانی شده و حتی کار به تهدید هم میکشد.
  • از سرزنش شدن و تنبیه می ترسید و زمانی که کنار و هستید دچار تشویش می شوید.
  • به خاطر اینکه احساس امنیت نمی کند، همیشه شما را سرزنش کرده و مقصر جلوه میدهد.
  • در کنار بمباران عشق، احتمال دارد که به پدیده چراغ گاز دچار شوید و حقیقت وجودی خود را سرزنش کرده تا در نهایت کنترل زندگی به دست طرف مقابل بیفتد.
  • احتمال دارد به خاطر سوء استفاده های عاطفی آن شخص به اضطراب و افسردگی دچار شوید.
  • در بسیاری از موارد شریک عاطفی شما را از دوستان و خانواده جدا می کند تا فقط به او متکی شوید.

بمباران عشق سالم

در موارد نادر بمباران عشق می‌تواند تجربه های مثبت و خوب باشد. زمانی که فردی عشق زندگی خود را پیدا کند، امکان دارد از خوشحالی زیاد طرف مقابل را در عشق غرق کند. حتی احتمال دارد این فرد سخاوتمندی بیش از حدی نشان دهد. اما او نیت کنترل کردن طرف مقابل را نداشته و عشقی واقعی دارد. افرادی هم هستند که بر اساس رسوم خانوادگی و فرهنگ خود جهت ابراز محبت به طرف مقابل، هدیه گران قیمت خریده و از او تعریف می کنند که این رفتار را نباید با بمباران عشق اشتباه بگیرید.

بمباران عشق ناخواسته

در بعضی موارد بدون اینکه بفهمید، فرد دیگر را در معرض بمباران عشق قرار میدهید. این بدان معنی است که حس امنیت نکرده اید و برای نگه داشتن طرف مقابل در رابطه، را در توجه و هدیه غرق می کنید. در هر زمانی که حس کردید به بمب افکن عشق تبدیل شده اید، باید علت واقعی آن را پیدا کنید.

آیا این کارها را برای این که می خواهید این رابطه را به هر قیمتی حفظ کنید انجام میدهید؟ قصد جبران رفتار بد گذشته با همسر یا شریک عاطفی قبلی خود را دارید؟ ترس جدا شدن شریک زندگی خود را دارید یا از طرد شدگی میترسید؟ البته ممکن است بخواهید شریک عاطفی تان شما را مثل قهرمان هم ببیند. در این وضعیت باید به خودتان وقت دهید و به ارزیابی رفتار تان بپردازید تا علت آن را بفهمید، اصلاح رفتار ها با کمک روانشناس هم انجام می‌شود تا زندگی آرام و موفقی در کنار عشق خود داشته باشید.

برخورد درست با بمباران عشق

در صورتی که به بمباران عشق دچار شدید، تنها نیستید. این رفتار آسیب زا قربانی های زیادی داشته است. در این حالت باید مرزهایی کاملاً واضح و مناسب تعیین کنید. به عنوان مثال می توانید بگویید که نمیخواهید رابطه سریع پیش برود. در صورتی که طرف مقابل اهمیتی به خواسته شما نداد، از رابطه خارج شوید. دوستان و خانواده خود را هم می توانید در جریان بگذارید و در نهایت به درمانگر مراجعه کنید.

فرق رابطه عاشقانه سالم با بمباران عشق

تفاوت های واضحی میان باران عشق و رابطه عاشقانه سالم وجود دارد. در رابطه سالم، عشق به چیزهای علاقه‌مند شده که معشوق هم به آن علاقه دارد. البته آسیب پذیری در زوج های سالم هم وجود دارد و به این ترتیب توصیه می کنیم با احترام و صمیمیت به هم اهمیت دهید و اعتماد داشته باشید. در رابطه عاشقانه باید بتوانید درباره تغییر عقاید صحبت کنید و شریک عاطفی خود را در جریان نگرانی ها و ترس های خود بگذارید، بعد امیدوار باشید که برای حل مشکلات اساسی خود در کنار او راه حل هایی پیدا کنید.

مردان و زنانی که به اختلال خودشیفتگی دچار می‌شوند، احساس همدلی ندارند. آنها تحسین دیگران را میخواهند و خود محور هستند. حس میکنند که بر گردن بقیه حق دارند و به این ترتیب در زندگی زناشویی خود رفتاری مناسب نشان نمی دهند.

مطالب مشابه را ببینید!