مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با مکان ها و جاذبه های بندر انزلی؛ 12 مکان گردشگری برای مسافران

جاذبه های بندر انزلی کدامند؟ این شهر در استان گیلان واقع شده است. این بندر سبب شده که این شهر به یکی از شهر های اصلی توریستی و تجاری مبدل شود. بندر انزلی به دروازه ایران و اروپا معروف می باشد که بهتر است سفر به آن در لیست سفر های خاطره انگیز شما واقع می شود.

آشنایی با مکان ها و جاذبه های بندر انزلی؛ 12 مکان گردشگری برای مسافران

جاذبه های بندر انزلی کدامند؟

چنانچه می خواهید به بندر انزلی زیبا سفر کنید می توانید با اجاره سوییت های مبله در این شهر سفر خود را آغاز کنید. موج شکن ها، ساحل زیبا و بازار های محلی جذاب فقط گوشه ای از جاذبه های بندر انزلی می باشند که نباید از دیدن آنها غافل شوید. با ما تا پایان این مبحث جذاب همراه باشید.

تالاب انزلی

تالاب انزلی

مرداب یا تالاب انزلی از مهم ترین جاذبه های بندر انزلی به حساب می آید که در جنوب غربی انزلی واقع شده است. این تالاب در حین حال یکی از اصلی ترین تالاب های ایران به شمار می آید که در لیست مرداب های بین المللی هم به ثبت رسیده است. این مرداب بین المللی مکان تخم ریزی آبزیان و محل زندگی پرندگان محلی و مهاجر می باشد. در مرکز مرداب، جزیره های جذابی وجود دارد و در ساحل آن شهر های زیبای بندر انزلی و آبکنار واقع شده اند.

وسعت مرداب انزلی در فصل های بهار و زمستان به دلیل بارندگی زیاد تقریبا ۱۲۰ کیلومتر مربع می باشد و در فصل پاییز و تابستان تقریبا ۸۰ کیلومتر محاسبه شده است. حتی این تالاب به علت وجود لاله مرداب و نیلوفر های آبی که در همه مرداب موجود می باشند و چشم اندازی زیبا را ایجاد کرده اند. بدین علت مکانی خاص برای توریست ها می باشد.

این مرداب دارای حداکثر ۱۰۰ نوع پرنده، ۵۰ نوع ماهی، ۱۰۰ ها نوع موجودات گیاهی زیست بوم بی نظیری دارد. مرداب انزلی با مرداب کوشیرو واقع شده در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن دارای پیوند خواهر خواندگی هستند. قایق سواری در این مرداب زیبا یکی مسرت بخش ترین زمان های سفر به این بندر می باشد.

بلوار ساحلی بندر انزلی

بلوار ساحلی بندر انزلی

بلوار ساحلی بندر انزلی به بوستان ساحلی انزلی هم شهرت دارد و یکی از جاذبه های بندر انزلی به شمار می آید. این بلوار دارای قدمت بسیاری است و نخستین پارک در ایران است که به سبک اروپایی و جدید می باشد. این مکان با منظره ای جذاب با ساختاری بندری محلی دلپذیر و چشم نواز را برای توریست ها فراهم نموده است.

همانطور که بندر انزلی از سال ها پیش با روسیه هم مرز بوده و تردد زیادی میان شهر های هم مرز با این بندر انجام گرفته، رنگ و بویی اروپایی داشته که آثار آن را در ساخت و ساز شهر می توان دید. از بوستان بلوار ساحلی بندر انزلی می توان رفت و آمد کشتی ها در اسکله های بندر، حرکت آرام امواج در پیرامون موج شکن، پرواز پرندگان بر آسمان خزر، درخشش نور آفتاب و حرکت سریع قایق های موتوری را دید.

وجود مجسمه های جذاب شیر، پلکان های زیبا، آلاچیق ها، حوضچه ها با فواره های بلند در بین درخت های کاج و مرکبات، گلدان های بزرگ با گل های رنگارنگ بر جذابیت این بوستان افزوده است.

مطلب مشابه: بهترین روستاهای شمال برای گردشگری و عکس های زیبا زیباترین روستاها

موج شکن انزلی

موج شکن انزلی

یکی دیگر از جاذبه های بندر انزلی، موج شکن انزلی می باشد. نام این مکان به اسم موج شکنی است که در انزلی واقع شده است. طول این موج شکن حدود ۵۲۰ متر و کار احداث آن در سال ۱۹۱۴ میلادی به اتمام رسیده است. پیش از ساخت موج شکن انزلی و غازیان، شبکه میان انزلی و غازیان همچون خلیجی بود. بدین جهت کشتی های تجاری به جهت خالی نمودن و بارگیری یا ایمن ماندن از طوفان و امواج دریا به آن محل پناه می آوردند یا بر روی لنگری قرار می گرفتند.

ولی موج های دریا تا درون کانال را می کوبید و به شناور های واقع شده در خلیج صدمه می رساند. بدین جهت احتیاج به ساخت موج شکن ها حس شد. در نهایت قرارداد این بنای بزرگ که از ساخت و ساز های ممتاز در نوع خود می باشد میان ایران و کمپانی (تاسیس راه انزلی- قزوین) در سال ۱۲۷۴ خورشیدی بسته شد.

موج شکن انزلی که روزی جهت ممانعت از صدمه رساندن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها احداث شده بود، حال به مکانی جهت گردش تبدیل شده است. معمولا هر گردشگر یک عکس برای یادگاری در کنار این مکان دارد. تفریح بر روی این موج شکن، دیدن چشم انداز دریا، کانال، ساحل بندر انزلی و بلوار ساحلی از بالای آن خاطره ای به یاد ماندنی برای هر توریست و بازدیدکننده ای ثبت خواهد کرد.

خانه های رنگی

خانه های رنگی

یکی از جالب تربن جاذبه های بندر انزلی، خانه های رنگی آن می باشد. امکان دارد عکس های این خانه ها را در فضای مجازی بار ها دیده باشید. ولی مشاهده آن ها در داخل عکس یا از دور دیگر کافی است. زمان آن فرا رسیده که از نزدیک این مکان گردشگری را مشاهده نمایید.

خانه های رنگارنگ بندر انزلی به تلاش شورای شهر جهت بازسازی محیط شهر ایجاد شده اند. این خانه ها در حقیقت منظره پشت شنبه بازار این شهر می باشد که هر یک با رنگ خاص و در مجاور آب خود را نشان می دهد. مغاز های شنبه بازار قدیمی این بندر هنوز فعال می باشند و اکنون با رنگ های نظیر سبز، زرد، قرمز و آبی جاذبه ای دیگر برای توریست ها ایجاد نموده است.

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی یکی از زیباترین جاذبه های بندر انزلی می باشد. این اکواریوم یکی از عظیم ترین و کامل ترین آکواریوم های ایران به حساب می آید.‌این اکواریوم در سال ۱۳۹۷ بازگشایی شد. در حال حاضر به یکی از برجسته ترین مکان های دیدنی بندر انزلی بدل شده است. در این اکواریوم حداکثر ۲۰۰ نوع مختلف آبزی و حداکثر ۵۰۰ هزار خزنده، آبزی و پرنده موجود می باشد که آن را به کامل ترین مجموعه گونه های آبزیان مبدل نموده است.

این کلکسیون حاوی آکواریوم های عادی، آکواریوم های روباز، مینی آکواریوم و آکواریوم تونلی می باشد. واحد آرواره، ساحل خلیج فارس، آمازون، تونل آکواریوم، دریای خزر و… هم سالن های متنوع این مکان دیدنی می باشند. در آکواریوم انزلی می توانید از امکانات رفاهی و تفریحی دیگری چون لونا پارک، رستوران، گیفت شاپ، کافه و… که یا درون مجموعه می باشند یا در اطراف آن واقع شده اند، بهره ببرید.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی مازندران و جاهای دیدنی آن برای گردشگران شمال با عکس

شنبه بازار انزلی

شنبه بازار انزلی

یکی از مهم ترین جاذبه های بندر انزلی شنبه بازار آن می باشد. نه تنها در این بندر بلکه در همه شهر های کشور ایران بازار های فعالی وجود دارند که تنها در یک زمان مشخص از هفته فروش دارند. در این بندر هم روز شنبه معمولا آن روز خاصی است که همه دست فروش ها جهت فروش کالا های متنوع خود بازار برپا می کنند. شنبه بازار انزلی یکی از کهن ترین بازار های این بندر است که حداکثر ۷۰ سال پابرجا می باشد.

چنانچه قصد دارید از دست فروش های انزلی خرید کنید و به شناخت راه و روش مردم شهر بپردازید روز شنبه حتما به خیابان میرزا کوچک خان بروید. چنانچه آشپزی نمودن با مواد ارگانیک و خالص برای شما در ارجحیت قرار دارد با یک زنبیل بزرگ به این بازار وارد شوید. زیرا که همه اهالی روستا های این بندر، محصولات باغ های خود را در این مکان می فروشند.

از میوه و سبزی گرفته تا زنبیل، حصیر، رب انار و همچنین مرغ، خروس و جوجه های آن ها در این محل به فروش می رسند. شنبه بازار را می توان به اسم یک نمایشگاه از تولیدات روستایی انزلی به توریست ها و بازدیدکنندگان معرفی نمود.

کلبه وحشت

کلبه وحشت

در معرفی جاذبه های بندر انزلی زمان آن فرا رسیده که یک محل مرموز با روایات ترسناک را به شما معرفی کنیم. کلبه وحشت محلی است در مرکز جنگل ۷ دغنان که به بیان اهالی بومی لازم است پیش از تاریک شدن هوا از آن محل دور شد. دلیل خوفناک بودن و صحبت اهالی بومی، صدا های عجیب و غریبی است که از این مکان به گوش می رسد. علاوه بر این، دلایل دیگری هم وجود دارد که این محل را خوفناک و ترسناک نموده است.

در راستای خوفناک بودن این مکان بایستی گفت که اهالی بومی بار ها در این کلبه را به علت پیشامدهای ناخوشایند که در آن پیش آمده، پلمپ نموده و از نزدیکی آن هم عبور نکرده اند. در سال ۱۳۵۶ شمسی ۴ پسر جوان قرار می گذارند که شبی را در این مکان بگذرانند و به مردم بومی این محل ثابت نمایند که همه حرف های آن ها خرافاتی بیش نیست.

مردم بومی هم خوف از کلبه و شایعات بسیار آنها را خسته نموده پس منتظر می مانند تا صبح شود و آن پسران جوان راز این مکان را فاش کنند. نیمه های شب ۲ نفر از پسران جوان هراسان از کلبه فرار می کنند. فردای همان روز هم ۲ نفر دیگر یکی از ترس فوت می کند و دیگری هم مجنون می شود.

مشابه این روایت هم چند سال بعد برای گروهی دیگر پیش آمد. در هر صورت پیشنهاد ما به شما این است که چنانچه تمایل دارید از این محل دیدن نمایید حتما در طول روز به آنجا بروید.

مطلب مشابه: حقایق خواندنی و جالب در مورد رامسر در شمال ایران

رستوران ارکیده تنها رستوران گردان انزلی

رستوران ارکیده تنها رستوران گردان انزلی

یکی دیگر از جالب ترین جاذبه های بندر انزلی، رستوران گردان ارکیده می باشد. یکی از بهترین رستوران های انزلی که با مرکز تجاری کاسپین حدود ۱۰ دقیقه فاصله دارد و تنها رستوران گردان در گیلان می باشد. این رستوران دارای محیطی شیک و نوین می باشد که در ۳ طبقه جداگانه و خدمات گوناگون از مهمان های خود پذیرایی می کند. طبقه ۴ و ۵ به رستوران مربوط است. طبقه سوم هم به کافه اختصاص دارد.

آنچه این رستوران را به بهترین رستوران بندر انزلی مبدل نموده ساختار ویژه و دستیابی به مناظر زیبایی از سرسبزی طبیعت و آبی خوشایند دریا می باشد که در افق با آسمان در هم آمیخته می شوند. تنوع زیاد منوی این رستوران هم خیلی جالب است.

از صبحانه های خوشمزه تا اقسام کباب ها و غذا های فرنگی به همراه غذاهای خوشمزه و لذیذ بومی چون کباب ترش، کته کباب و… را می توان در این رستوران جذاب سفارش داد. تنوع منوی کافه ارکیده انزلی هم زیاد و جذاب است، اقسام نوشیدنی های سرد، گرم، بستنی، شیک و… را می توانید سفارش دهید.

حافظیه انزلی

حافظیه انزلی

یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های بندر انزلی می توان به حافظیه انزلی اشاره نمود. محل موسیقی بندر انزلی به علت شباهت به حافظیه شیراز به اسم حافظیه انزلی شهرت یافت. ساختمانی سفید رنگ می باشد که در بلوار ساحلی قرار دارد. موسیقی جیگا تقریبا سال ها قبل در سال ۱۳۱۱ ایجاد شده و از آن روز تا به حال مکان برگزاری کنسرت ها و مراسم عمومی در این شهر بوده است.

در پیرامون این مکان، ساختمان شهرداری، هتل ایران و خیلی از مجموعه های فرهنگی و کارگاه های آموزشی این شهر واقع شده است. حتی امکان دسترسی این مجموعه به بلوار و بندرگاه جذاب انزلی خیلی آسان است و فقط ۵ دقیقه زمان نیاز دارد به آنجا بروید.

مطلب مشابه: زیباترین جاده های ایران از شمال تا جنوب کشور با تصاویر زیبا

دهکده ساحلی انزلی

دهکده ساحلی انزلی

از امکانات و جاذبه های بندر انزلی می توان به دهکده ساحلی اختصاصی که به طول ۲۰۰۰ متر است، اشاره نمود. این دهکده عظیم ترین باغ ایران و یکی از جاذبه ها و مکان های دیدنی بندر انزلی می باشد. حتی یکی از جذاب ترین شهرک های توریستی ایران به حساب می آید.

با وجود اینکه ویلا های بسیاری در این محل ایجاد شده ولی اکثر مساحت این دهکده به فضای سبز تخصیص یافته است. بدین جهت لقب بزرگترین و برجسته ترین باغ شهر ایران را به خود گرفته است. قدم زدن در خیابان های لوکس در بین این محوطه های سبز، درخت های متنوع، بوییدن عطر بهار نارنج و در پایان رسیدن به دریا می تواند برای هر توریستی جالب و مهیج باشد.

مطلب مشابه: دیدنی های شهر ماسال + مکان های دیدنی شهر زیبای ماسال در استان گیلان و شمال

برج ساعت

برج ساعت

برج ساعت یکی از کهن ترین جاذبه های بندر انزلی می باشد که در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه به امر حاکم انزلی احداث شده است. مقصود از تاسیس این بنا دیدن دریا بوده و از آن به منزله فانوس دریایی هم استفاده می شد.

مطالب مشابه را ببینید!