مجله تاپ‌ناز‌

بهترین روش شستن بالش پر مرغ

شستن بالش پر مرغ

شستن بالش پر مرغ ممکن است دردسرهایی را به همراه داشته باشد؛ زیرا پرها ویژگی‌های خاصی دارند که می‌تواند فرآیند شستشو را پیچیده کند. پرها ممکن است در هنگام شستن به یکدیگر بچسبند و حالت گره خوردن به خود بگیرند. این موضوع می‌تواند فرآیند شستن را دشوارتر کند و زمان بیشتری را از شما بگیرد. با شستن بالش پر احتمال تغییر شکل آن نیز وجود دارد و ممکن است حجم بالش کوچکتر شود. به همین دلیل قبل از شستشو باید به نکات مهمی توجه کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارهای شستن بالش پر مرغ بیشتر آشنا کنیم.

شستن بالش پر مرغ با دست

شستشو با دست یکی از بهترین روش ها برای تمیز کردن این نوع بالش است. زیرا با این روش می‌توان کنترل بیشتری بر نحوه شستشو داشته و از خرابی احتمالی بالش جلوگیری کرد. در زیر مراحل شستشوی دستی بالش پر مرغ را بررسی خواهیم کرد:

1. قبل از شروع به شستشو، مطمئن شوید که بالش پر مرغ قابل شستشو با دست است. حواستان به هرگونه درز و یا سوراخ در بالش باشد، زیرا ممکن است پرها در حین شستشو از آن خارج شوند.

2. یک تشت یا سینک بزرگ را با آب گرم پر کنید. دمای آب نباید خیلی گرم یا داغ باشد، زیرا ممکن است باعث تغییر شکل بالش شود.

3. یک مایع شوینده ملایم و مناسب برای پارچه‌های حساس را به آب اضافه کنید. ترجیحا از شوینده‌هایی استفاده کنید که برای شستشوی لباس‌های پرز دار یا حساس توصیه شده باشد.

4. بالش را به آرامی داخل تشت یا سینک آب گرم ببرید و به آرامی فشار دهید تا مایع شوینده درون آن نفوذ کند و کثیفی‌ها را از پرها و پارچه بردارد.

5. پس از فشار دادن و برداشتن کثیفی‌ها، آب را تعویض کنید و بالش را با آب تمیز شستشو دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که مایع شوینده کاملاً از بالش خارج شود. می‌توانید بالش را به آرامی در آب حرکت دهید یا به آرامی فشار دهید تا مایع شوینده خارج شود.

6. پس از شستن بالش پر مرغ باید آن را آبکشی کنید. به آرامی بالش را از آب خارج کنید و از فشار دادن آن خودداری کنید تا پرها آسیب نبینند.

7. مرحله آخر در انجام این کار، خشک کردن بالش است. در این مرحله بالش را به آرامی فشار دهید تا مایعات اضافی از آن خارج شود، اما از پیچیدن و به اصطلاح چلاندن آن خودداری کنید. سپس بالش را در یک حالت صاف و بدون فشار روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید تا به طور طبیعی خشک شود. از تماس با حرارت مستقیم مانند خشک‌کن یا آفتاب خیلی گرم خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث تغییر شکل بالش شود یا پرها آسیب ببینند.

بوی بد بالش پر

شستن بالش پر

در بخش قبلی نحوه صحیح شستن بالش پر با دست را بیان نمودیم. روشی دیگر برای انجام این کار، به گونه ای است که ابتدا پرهای بالش را خارج کرده، به طور جداگانه شسته شوند و سپس آنها را در معرض نور آفتاب قرار دهید. بعد رو بالشی را به خوبی بشویید. پس از خشک شدن رو بالشی، مجدداً پرها را درون آن ریخته و ان را بدوزید. توجه شود که برای شستن پرها، بهتر است آنها درون یک کیسه پارچه ای ریخته شوند، تا فرایند شستشو راحت‌تر شود. در این روش شستن بالش پر مرغ احتمال اینکه بالش خراب شود، کمتر است.

شستن بالش پر

شستن بالش پر مرغ با لباسشویی

همانطور که در اغلب مقالات جامع مربوط به نحوه صحیح شستن بالش آورده شده، شستشو با ماشین لباسشویی می‌تواند یک روش سریع و مناسب برای تمیز کردن آن باشد؛ اما باید مطمئن شوید که بالش شما قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را داشته باشد. اگر بالش به گونه ای باشد که در چرخش ماشین لباسشویی، دچار پیچ خوردگی یا پارگی شود، بهتر است که از شستشوی دستی استفاده شود. در زیر مراحل شستن بالش پر مرغ با ماشین لباسشویی را بررسی خواهیم کرد:

 1. قبل از شستشو ابعاد بالش را اندازه گیری کنید. اگر بالش شما بزرگتر از ظرفیت ماشین لباسشویی است یا از اندازه‌های استاندارد خارج است، بهتر است از شستشوی آن با ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 2. برای این کار، از یک مایع شوینده ملایم و مناسب برای پارچه‌های حساس استفاده کنید. همانند شستشوی دستی، ترجیحا از شوینده‌هایی که برای شستشوی لباس‌های پرزدار یا حساس توصیه شده است، استفاده کنید. مقدار مورد نیاز مایع شوینده را بر اساس دستورالعمل روی بسته بررسی کنید.
 3. بالش را به آرامی داخل ماشین لباسشویی بگذارید. حداکثر تعداد بالش‌های قابل شستشو را در یک دوره شستشو رعایت کنید تا بالش شما به درستی شسته شود.
 4. پس از پایان فرایند شستشو، بالش را از ماشین لباسشویی بیرون بیاورید و به آرامی تکان دهید تا آب اضافه آن خارج شود. سپس برای خشک کردن بالش، می‌توانید از سشوار با حداکثر حرارت متوسط یا از خشک‌کن با برنامه خنک استفاده کنید. همچنین می‌توانید بالش را به طور طبیعی در هوای آزاد و نور آفتاب خشک کنید.
 5. در نهایت، پیش از استفاده مجدد از بالش، مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده است. همچنین بررسی کنید که بالش پر مرغ هیچ گونه آسیب یا سوراخی ندارد و آماده استفاده مجدد است.
شستن بالش پر با لباسشویی

بر طرف کردن بوی بد بالش پر مرغ

برای از بین بردن بوی بد این نوع بالش، علاوه بر شستن بالش پر مرغ، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • چنانچه بوی بد بالش از پرها ناشی می‌شود، می‌توانید بالش را به طور منظم تهویه دهید. برای این کار، بالش را در محیطی با هوای تازه قرار داده و به آرامی به آن را باز کنید.
 • همچنین، می‌توانید از یک اتو با حرارت پایین بر روی پرها استفاده کنید تا بوی بد آن رفع شود. قبل از استفاده از اتو، مطمئن شوید که بالش خشک است و برای جلوگیری از آسیب دیدن پرها از حرارت بالا استفاده نکنید.
 • محلول‌های طبیعی می‌توانند به شما کمک کنند تا بوی بد بالش را از بین ببرید. برای مثال، می‌توانید مقداری سرکه سفید را با آب مخلوط کرده و با اسفنج یا پارچه این محلول را به آرامی به بالش بزنید. سپس بالش را برای خشک شدن در معرض نور خورشید قرار دهید. همچنین، می‌توانید از محلول آب و عصاره لیمو برای این کار استفاده کنید.
 • علاوه بر این، در هنگام شستن بالش پر مرغ می‌توانید از محلول‌های شستشو و خوشبوکننده ملایم نیز استفاده کنید، تا بوی بد آن از بین برود.
 • استفاده از مواد جذب کننده بو مانند جوش شیرین، آرد یا سبوس برنج راهکار موثر دیگری است که پیش روی شما قرار دارد. برای انجام این کار، مقداری از مواد را برای مدتی روی بالش پخش کنید. سپس بالش را تکان دهید یا روی آن را با جارو برقی یا سایر مکنده‌ها تمیز کنید.
 • می‌توانید از محلول‌های اسپری ضدبو برای از بین بردن بوی بد بالش استفاده کنید. این اسپری‌ها معمولاً عطری ملایم دارند و بوی بد را پوشش می‌دهند.
نحوه شستشوی بالش پر

راهکارهای شستشوی بالش پر

به طور کلی از آنجایی که بالش پر مرغ وسیله ای حساس است، بهتر است دقت کافی را در هنگام شستشو و خشک کردن آن داشته باشید. هنگام شستن بالش پر مرغ با لباسشویی یا به صورت دستی باید به نکات مهمی توجه کنید تا به بافت پرها و حجم بالش آسیبی نرسد. در صورت عدم رعایت نکات ممکن است پرها هنگام شستشو به هم چسبیده و گره بخورند.

مطالب مشابه را ببینید!