مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی بهروز وثوقی و اطلاعات زندگی شخصی و هنری این اسطوره بازیگری با عکس

بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی بازیگر خوش نام سینما و تئاتر ایرانی، قبل از انقلاب شهرت زیادی از طرق بازیگری به دست آورده بود و علاقه مندانی از سرتاسر دنیا داشت. زندگی این هنرمند بدون حواشی نبوده است، او قبل از بازیگری در سینما، کارمند اداره دارایی بوده و بعد از آن برای تلویزیون و رادیو گویندگی میکرده است.

اسطوره بازیگری بهروز وثوقی

بهروز وثوقی مانند فردین یکی از محبوب ترین چهره ها بین دوست داران سینمای ایران بوده است. وی به ایفای نقش در آثار کارگردانان سرشناسی مثل ناصر تقوایی، ساموئل خاچیکان، فریدون گله، امیر نادری، خسرو هریتاش، مسعود کیمیایی، ژان نگولسو، علی حاتمی، شیرین نشاط، رضا بدیعی، بهمن قبادی، جیمز فارگو، شاپور قریب و جلال مقدم پرداخته است. بهروز وثوقی تاثیر فراوانی روی موفقیت بهترین فیلم های ساخته شده توسط مسعود کیمیایی مثل گوزن ها، قیصر، رضا موتوری، داش آکل و خاک داشته است.

بهروز وثوقی

وی در زمان فعالیتش، بارها برنده و نامزد جوایز مختلف شد، از جمله مهم ترین این جوایز، دو مجسمه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم های رضا موتوری و قیصر، همچنین وثوقی در جشنواره جهانی فیلم تهران، جایزه بز بالدار را برای فیلم گوزن ها دریافت کرد. او لقب قیصر سینمای ایران از سوی سینما دوستان ایرانی را به خاطر نقش شمایل وارش در فیلم قیصر دریافت کرد. او در شخصیت های متفاوت و نقش های به یاد ماندنی زیادی بازی کرده است.

روز وثوقی

از جمله این شخصیت ها میشود به سید در فیلم گوزن، مردی که قاتلش را کشت، مجید ظروف چی در سوته دلان، داش آکل، ممل آمریکایی، رضا موتوری، شیر محمد در تنگسیر، دکتر رستگار در سازش، ابی نسیه در کندو و سرهنگ نصرالله در کاروان ها اشاره کرد. بازی در این نقش ها بهروز وثوقی را به یکی از محبوب ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران تبدیل کرده است. برای این که با زندگی این بازیگر بیشتر آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

بهروز وثوقی در فیلم قیصر ۱۳۴۸

زندگینامه بهروز وثوقی

او در بیستم اسفند سال ۱۳۱۶ در شهر خوی آذربایجان غربی به دنیا آمد. او فرزند اول خانواده است و چهار برادر دارد، دو برادر بازیگر او شهراد وثوقی و چنگیز وثوقی نام داشته و اسم دوتای دیگر بهزاد و فیروز است. نام ماد او پاپول جعفر زاده و پدرش محمود وثوقی است.

بهروز وثوقی هنگام دریافت جایزه از ساتیا جیت رای برای (فیلم تنگسیر ۱۳۵۲) در هند

وقتی شش ماه داشت، خانواده او به تهران آمدند و در خیابان خرمشهر ساکن شدند. وی در پانزده سالگی عاشق بازی ناصر ملک مطیعی در فیلم ولگرد شد و از همان سن به بازیگری علاقه نشان داد. بهروز وثوقی دوبار در کنکور سراسری شرکت کرد، اما قبول نشد. سرانجام در اداره بهداشت خرمدره استخدام شد ولی به علت توهینی به یکی از بازرس های محلی از آنجا اخراج شد.

بهروز وثوقی در فیلم طوقی۱۳۴۹

مسیر ستاره شدن

در سال ۱۳۳۴ بهروز وثوقی وقتی هجده سال داشت توسط مسعود صمدی برای هنرپیشگی در یک نقش کوتاه سینمایی مطرح شد. او سه سال بعد، یعنی در سال ۱۳۳۷ با بازی در فیلم طوفان در شهر وارد سینما شده و تا ده سال بعد در نقش های زیادی بازی کرد که زیاد پررنگ نبودند. نخستین فیلمی پر سروصدای بهروز وثوقی ۱۳۴۰ به کارگردانی عباس شباویز به نام صد کیلو داماد بود.

بهروز وثوقی

بعد از آن مسعود کیمیایی در سال ۱۳۴۸ بهروز وثوقی را به فیلم قیصر دعوت کرد و این فیلم سکوی پرتاب وثوقی به سمت شعرت و مطرح شدن در عرصه بازیگری بود. بازی بهروز وثوقی در قیصر علاوه بر توجه منتقدان و علاقه مندان به سینما، با استقبال بالای عموم مردم همراه شد. در آن سالها بهروز وثوقی به عنوان جوان اول بسیاری از فیلم ها به ایفای نقش پرداخت. همان دوره بود که فیلم های سوته دلان، کندو، ذبیح، خاک، داش آکل، تنگسیر، بلوچ، ممل آمریکایی، همسفر، فرار از تله، گرگ بیزار، ملکوت، کاروان ها، رضا موتوری، گوزن ها، دشنه، طوقی و سازش بازی کرد.

پس از قیصر بازی او در داش آکل محصول سال ۱۳۵۰ و در سال ۱۳۵۳ و فیلم گوزن ها هم از محبوب ترین بازی های بهروز وثوقی به شمار میرود. بعد از بازی در این فیلم ها، وثوقی به آمریکا رفت تا به بازی در فیلم تونی زرین دست به نام گربه در قفس بپردازد. زمانی که او در آمریکا بود، انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد.

روز وثوقی

حواشی و دیگر دانستی ها درباره بهروز وثوقی

در سال ۱۳۷۹ عباس کیارسمتی جایزه آکیرا کوروساوا را از داوران جشنواره فیلم سنفرانسیکو گرفت و آن را تقدیم به بهروز وثوقی کرد. بعد از انقلاب به گفته خود بهروز وثوقی فقط با دو هنر پیشه جمشید مشایخی و ناصر ملک مطیعی در ارتباط است. بهروز وثوقی در آمریکا رابطه بسیار صمیمی چندین ساله با آنتونی کویین، بازیگر نقش حمزه در سینمایی محمد رسول‌الله داشته است.

در سال ۱۹۷۸ و در فیلم کاروان ها، بهروز وثوقی با کریستوفر لی و آنتونی کویین به ایفای نقش پرداخته است. بهروز وثوقی برای بستن قرارداد بازیگری خود شرایط خاصی داشت، به این شکل که اگر در آن فیلم نقش اول بود و در ابتدای فیلم نامه او نشان داده نمیشد، به ایفای نقش در آن فیلم نمیپرداخت، البته که این مسئله برای فیلم سازان خود یک امتیاز بود، وجود اسم بهروز وثوقی به فروش اثر آنها خیلی کمک میکرد. اگر حادثه آتش سوز مرداد سال ۱۳۵۷ را در سینما رکس آبادان به خاطر داشته باشید، آن ازدحام جمعیت به خاطر فیلم گوزن بهروز وثوقی بود.

به گفته خودش بعد از انقلاب پیگیر فیلم ها نبوده ولی چند فیلم مارمولک، آژانس شیشه ای، آتش بس و تعدادی دیگر را دیده است. او برای سبک بازی مارلون براندو احترام خاصی قائل بود و به نظرش این سبک به خصوص در تاریخ ماندگار است. گفت که از براندو تقلید نمیکرده ولی پیگیر کارهای او بوده است.

بهروز وثوقی اول طرفدار پرسپولیس بود اما به خاطر رابطه نزدیکش به ناصر حجازی-بازیکن استقلال، به تیم مقابل علاقه مند شد. او با برادران خودش دچار مشکلات زادی شد، آنها اموال بهروز وثوقی را با جعل سند صاحب شدند و به قول خود بهروز، از پشت به او خنجر زدند و حالا از اسم بهروز سو استفاده میکنند. بهروز زمانی این حرف را زد که دیگر برادرانی به این اسامی ندارد.

روز وثوقی

ماجرای بازگشت بهروز وثوقی به ایران

چند روز بعد از فوت ناصر ملک مطیعی، در ده خرداد سال۱۳۹۷ ، هنرمندان ایرانی زیادی از جمله ارمیا وثوقی، از ریس جمهور وقت، حسن روحانی درخواست کردند، محدودیت بهروز وثوقی را برداشته و اجازه ورود او به کشور را بدهند. این نمه واکنش دادستان کل کشور، آقای محمد جعفری را به دنبال داشت، وی دربار بازگشت وثوقی به ایران گفت که درخواست هنرمندان برای بازگشت فردی که فسادش در سینمای ایران بر کسی پوشیده نیست و بعد از پیروزی انقلاب به آمریکا فرار کرده اقدام حساب شده میباشد و ما از پشت پرده آن با خبریم. همه ایرانی ها حق بازگشت به کشور خود را دارند مگر این که مرتکب جرمی شده باشند و باید به صورت قانونی با او برخورد کنیم، و بازگشت مجرمین به این آسانی ها نیست.

behrooz 5 e1661071224497

در نهایت تلاش های شهاب حسینی هم برای راضی کردن مسئولان به جایی نرسید و وثوقی نتوانست به ایران باز گردد.

جرم هایی که به آن اشاره شد، به ادعای محمود رضوی مشاور آقای قالی باف، یک پرونده قاچاق و یک پرونده قتل، به ادعای اخیر یک تهیه کننده سینما میباشد. اما سندی برای این ادعاها منتشر نشده. عده ای علت محدودیت او را بازی در فیلم های ضد ایرانی میدانند. بهروز وثوقی در خصوص خروجش از ایران و ربط آن به انقلاب گفته که این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند و فقط بخاطر ساخت فیلم به آمریکا رفته است. بعد از انقلاب هم شرایط را برای بازگشت مناسب ندید و ماندگار شد.

روز وثوقی

ازدواج بهروز وثوقی

بهروز وثوقی دوبار ازدواج کرد، او قبل از ازدواجش برای مدت زیادی در رابطه عاشقانه با پوری بنایی بود و بعد از مدتی از هم جدا شدند. اولین ازدواج بهروز وثوقی در ۳۸ سالگی با فائقه آتشین ملقب به گوگوش در سال ۱۳۵۴ بود، آنها به ده سال زندگی مشترک پرداختند و بعد از هم جدا شدند.

هر دوی آنها هنرمندانی معروف با شهرت زیادی بودند ولی امروز مدت هاست که با یکدیگر زندگی نمیکنند. ازدواج دوم بهروز وثوقی با کتایون احمدی بود که از همین ازدواج دو فرزند به اسم های ماهان و فرشید دارد. خانواده وثوقی الان در سانفرانسیسکو زندگی میکنند.

روز وثوقی

آثار بهروز وثوقی

در این قسمت به لیستی از کل فیلم هایی که بهروز وثوقی در آنها بازی کرده میپردازیم، قبل از آن به معرفی چند اثر شاخص که این هنرمند در آنها ایفای نقش کرده اطلاعاتی را در اختیار شما قرار میدهیم:

گوزن ها

این فیلم در سال ۱۳۵۳ به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی در کشور ایران ساخته و تولید شده است. علاوه بر بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، نصرت پرتوی و پرویز فنی زاده در این فیلم شرکت داشته و سبب شهرت بالای آن شدند.

قیصر

همانطور که به علت اهمیت این فیلم در این مقاله هم زیاد به آن اشاره شد، قیصر در سال ۱۳۴۸ به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی بوده و هنرمندانی مشهوری مثل ناصر ملک مطیعی، جمشید مشایخی، ایران دفتری، بهمن مفید و پوری بنایی در کنار بهروز وثوقی در این فیلم بازی کرده و آن را به سطح کیفی بسیار بالایی رسانده اند.

رضا موتوری

نویسنده و کارگردان این فیلم هم مسعود کیمیایی میباشد و هنرمندانی مثل بهروز خاتمی، پروین ملکوتی و فریبا خاتمی در سال ۱۳۴۹ همراه بهروز وثوقی در این فیلم شرکت داشتند.

داش آکل

اثر دیگری از مسعود کیمیایی در سال ۱۳۵۰ میباشد که این بازیگر معروف داستان فیلمی بر اساس نوشته نویسنده معروف ایرانی، یعنی صادق هدایت ساخته شده است.

خاک

از دیگر آثار مسعود کیمیایی ساخته سال ۱۳۵۲ ، بر اساس رمانی نوشته محمود دولت آبادی میباشد.

دیگر آثار ارزشمند بهروز وثوقی

باقی آثار این هنرمند به نام های صد کیلو داماد به کارگردانی عباس شباویز در سال ۱۳۴۰ ، گل گمشده به کارگردانی عباس شباویز در سال ۱۳۴۱ ، در سال ۱۳۴۲ فرشته ای در خانه من با کارگردانی آرامائیس آقامالیان و در سال بعد با همین کارگردان فیلم دختر ولگرد، در همان سال ۱۳۴۳ لذت گناه را با کارگردانی سیامک یاسمی، در ۱۳۴۴ دزد بانک با کارگردانی اسماعیل کوشان، در همان سال عروس دریای آرمان هوسپیان، سال ۱۳۴۵ ، دوره پر کاری برای بهروز وثوقی بود او در آن سال امروز و فردا اثر عباس شباویز،  بیست سال انتظار مهدی رئیس فیروز، خداحافظ تهران ساموئل خاچیکان و فیلم هاشم خان را به کارگردانی محمد زرین دست بازی کرد. او در سال ۱۳۴۶ فیلم های ایمان اثر مهدی رئیس فیروز، دلاهو سیامک یاسمی، زنی به نام شراب به کارگردانی امیر شروان و وسوسه های شیطان محمد زرین دست را بازی کرد. سال ۱۳۴۷ هم سال شلوغی بود، او به بازی در بر آسمان نوشته، بیگانه بیا، تنگه اژدها، دشت سرخ، گرداب گناه، من هم گریه کردم و هنگامه پرداخت. در سال ۱۳۴۸ سه فیلم دزد سیاه پوش، دنیای آبی و قیصر را بازی کرد. در سال ۱۳۴۹ به بازی در رضا موتوری، طوقی، قهرمانان که فیلمی مشترک با آمریکا بود و لیلی مجنون سیامک یاسمی پرداخت، او در سال ۱۳۵۰ در داش آکل و رشید و فرار از تله و یک مرد و یک شهر بازی کرد. فیلم های بلوچ، دشنه و غریبه مربوط به سال ۱۳۵۱ هستند. سال بعدش در فیلم های تنگسیر، خاک، گرگ بیزار و نفرین ناصر تقوایی بازی کرد. سال ۱۳۵۳ با دو فیلم ممل آمریکایی و سازش همراه بود. وی گوزن ها، ذبیح، کندو و همسفر را در سال ۱۳۵۴ بازی کرد و فیلم های بت شکن، ماه عسل و ملکوت، مربوط به سال ۱۳۵۵ است. در سال ۱۳۵۶ در سوته دلان علی حاتمی و محصولی مشترک با آمریکا به نام کاروان های جیمز فارگو بازی کرد. آخرین فیلم قبل از انقلاب او، نفس بریده به کارگردانی سیروس الوند در سال ۱۳۵۷ است.

پس از انقلاب

او بعد از انقلاب هم در آثاری مثل گربه در قفس سال ۱۳۵۷ در آمریکا و همچنین در سال ۱۳۵۹ دفینه را در آمریکا بازی کرد. بعد از آن در همان سال ابولهول را در مصر و در سال ۱۳۶۲ گروگان را در آلمان بازی کرد و به همین ترتیب، چشمهایش در سال ۱۳۶۵ در آلمان، ترور در بورلی هیلز در ۱۳۶۷ ، تهدید در سال ۱۳۶۹ در آمریکا و در همان سال وحشت در بورلی هیلز، در سال ۱۳۷۷ فیلم عبور را در بلژیک و هلند و فیلم های پل های شکسته و زرین و شب های اضطراب و دو اسب نر و فصل کردگدن در سال ۱۳۹۰در ترکیه و دو مجموعه تلویزیونی به نام های بلبل و تاج فالکون را در آمریکا بازی کرد.

او همچنین در نمایش های موضوع جدی نیست سال ۱۳۵۷، رستمی دیگر اسفندیاری دیگر، پروانه ای در مشت و یک رویای خصوص را در سال ۱۳۹۲ بازی کرده است.

مطالب مشابه را ببینید!