مجله تاپ‌ناز‌

دلایل بوی بد آبسردکن و روش های رفع این مشکل

دلیل بوی بد آبسردکن و حل این مشکل

بوی بد آبسردکن یخچال مخصوصا در فصول گرم سال مانند تابستان بسیار آزاردهنده است، یکی از مشکلات رایج آبسردکن یخچال بوی نامطبوع آن است، در صورتی که شاهد بوی بد آب سرد کن یخچال هستید باید به عملکرد آن شک کنید چون قطعا‌ برعملکرد آن اختلالی وارد شده، برای پی بردن به علل ایجاد بوی بد آبسرد کن یخچال در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

دلایل بوی بد آبسردکن و روش های رفع این مشکل

علت بوی بد آبسردکن یخچال

یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران یخچال رفع بوی بد آب سرد کن آن است ، قصد داریم در این مقاله علل بوی بد یخچال و همچنین راهکارهای رفع آن را به شما توضیح دهیم، در ادامه این مقاله برای آشنایی با این علل کخ برخی از آنها در زیر بیان شده است همراه ما باشید:

  • جدید بودن یخچال و بوی بد آبسرد کن
  • راکد ماندن آب درون آبسرد کن
  • کثیف بودن آبسردکن
  • به کاری گیری فیلتر های بی کیفیت
  • جدید بودن یخچال و بوی بد آبسردکن

زمانی که شما یخچال جدیدی را خریداری می کنید یا به دلیل معیوب بودن آبسردکن مخزن آن را تعویض می کنید ممکن است بوی نامطبوعی را استشمام کنید که این بو کاملاً طبیعی است و در اکثر یخچال ها و مخزن های نو وجود دارد، برای از بین بردن این بوی ناخوشایند می توانید چندین باز مخزن آبسرد کن را از آب پر کرده و خالی کنید.

در این هنگام با تعویض آب درون مخزن بوی آن از بین خواهد رفت،بهتر است فکر استفاده از اسپری های خوش بو کننده را کنار بگذارید چون هیچ نگرانی بابت این بو وجود ندارد و بعد از مدتی کاملا از بین خواهد رفت.

راکد ماندن آب در آبسردکن

یکی از رایج ترین دلیل بوی بد آبسرد کن راکت ماندن آب درون مخزن آبسردکن است، اگر از آبسردکن یخچال استفاده نمیکنید بهتر است آب درون آن را تخلیه کنید ، زیرا اگر درون آن آب وجود داشته باشد پس از گذشت مدتی بوی بدی را ایجاد میکند، یکی دیگر از دلایل خروج و تخلیه آب راکد و بدون استفاده، زرد شدن آبسردکن و تغییر رنگ بدنه یخچال است.

دلایل بوی بد آبسردکن و روش های رفع این مشکل

کثیف بودن آبسردکن

یکی دیگر از دلایل رایج بوی نامطبوع آبسردکن یخچال عدم نظافت آبسردکن است ،برای آن که از چنین مشکلی جلوگیری کنید بهتر است به صورت دوره ای و منظم آبسردکن یخچال را ضدعفونی و تمیز کنید ،جهت تمیز کردن آبسرد کن بهتر است ابتدا یخچال خود را از برق بکشید و از پارچه های پنبه ای با بافت نرم استفاده کنید.

به کارگیری فیلتر های بی کیفیت

یکی دیگر از دلایلی که باعث بوی بد یخچال و آبسردکن میشود تعویض دیرهنگام و همچنین به کارگیری فیلتر های بی کیفیت است. یکی از مهمترین کارایی های فیلتر تصفیه از بین بردن کلر آب است که با این کار آلودگی و میکروب در آن جمع می شود، برای آنکه آب تمیز تری در اختیار شما قرار گیرد وجود این فیلتر تصفیه در یخچال الزامی است که پس از مدت طولانی بوی بدی را به وجود می آورد. بهتر است به طور ماهانه فیلتر تصفیه آبسردکن را تعویض نمایید،در هنگام استفاده از فیلتر های با کیفیت شما شاهد کارایی طولانی و همچنین عدم ایجاد بوی بد خواهید بود ، جالب است بدانید تمامی فیلتر ها دارای تاریخ انقضا هستند و باید پس از گذشت تاریخ مصرف تعویض شوند در غیر این صورت ممکن است سلامتی شما دچار آسیب شود و آب آلوده به بدن تان را پیدا کند.

مطلب مشابه: مراحل تمیز کردن آبسردکن و نکات کاربردی که باید بدانید

دلایل بوی بد آبسردکن و روش های رفع این مشکل

راهکارهای جلوگیری از بوی بد آبسردکن یخچال

بهتر است باقیمانده غذاهایی که در یخچال قرار می گیرد درون ظرف های درب دار ریخته شود زیرا پیچیدن بوی غذا در یخچال تاثیر فراوانی بر روی آب درون آب سرد کن دارد.

مواد غذایی مانند پیاز را هرگز در داخل یخچال قرار ندهید زیرا بوی بد و بسیار تندی دارد، اگر مایل به نگهداری پیاز درون یخچال هستید آنها را داخل پلاستیک قرار دهید.

بهتر است بعد از گذشت مدتی آبسرد کن یخچال را از بدنه آن جدا کنید و آن را با استفاده از شوینده و با پارچه ای که بافت آن نرم است تمیز کنید ، سپس با استفاده از حوله آشپزخانه آن را خشک کنید و بعد اقدام به نصب مجدد آن کنید،انجام دادن این کار به صورت مرتب باعث از بین بردن میکروب ها و همچنین عدم ورود کپک و قارچ و تغییر در مزه آب خواهد بود.

از راکد ماندن آب درون مخزن آبسردکن خودداری کنید و در صورتی که از آبسردکن داخل یخچال استفاده نمی کنید بهتر است مخزن آن را خالی نگه دارید ، زیرا این کار باعث جلوگیری از بوی بد آبسردکن می شود و رنگ آبسردکن و بدنه یخچال را نیز تغییر نمی دهد.

فیلتر تصفیه آب یخچال باید به صورت دوره ای یعنی حداقل هر ۶ ماه یکبار تعویض شود.

با استفاده از لیمو ،قهوه، زغال یا بوگیر های مناسب یخچال، سعی کنید محیط یخچال را خوش بو نگه دارید.

برای تمیز کردن آبسردکن حتماً از پارچه ای با بافت نرم و تمیز استفاده کنید ،زیرا در صورت استفاده از پارچه های کثیف، آلودگی موجود به آن بر سطوح آبسردکن نیز انتقال می یابد و بر روی طعم آب نیز تاثیر میگذارد.

بهتر است به صورت دوره ای لوله های انتقال آب به داخل دستگاه را بررسی کنید زیرا در صورت اختلال آب داخل دستگاه آلوده شده واطعم خود را از دست میدهد.

و در آخر بهتر است آب سرد کن یخچال را الخصوص در فصول گرم سال هفته یکبار با استفاده از شوینده هایی همچون جوش شیرین و سرکه تمیز کنید تا از ایجاد میکروب و کپک یا قارچ جلوگیری نمایید.

در صورتی که شما شاهد بوی نامطبوع و تغییردر طعم اب در آبسردکن هستید بهتر است ابتدا منشاء آن را بیابید سپس مخزن آبسردکن را تمیز کنید،از آنجایی که تمیز کردن آب سرد کن کار بسیار وقت گیری  و نیازمند دقت بالایی است ،بهتر است این کار را به افراد دارای تخصص واگذار کنید، به دلیل استفاده زیاد از آبسردکن در فصول گرم سال احتمال ایجاد اختلال و خرابی و حتی ایجاد بوی نامطبوع  در این دوره بسیار بالاست ،پس در این فصول بیشتر مراقب آبسردکن، نحوه استفاده آن و… باشید.

مطالب مشابه را ببینید!