مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی رافائل نادال ؛ اسطوره دنیای تنیس از آغاز تا قهرمانی، زندگی شخصی و ازدواج

تاپ ناز 22

رافائل نادال اسطوره دنیای تنیس است که سال‌ها به عنوان مرد شماره یک دنیای تنیس شناخته می‌شد. البته بیشتر معروفیت او نیز مدیون نواک جوکوویچ است، چرا که این دو رقابت بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند و همین موضوع جذابیت تماشای بازی نادال را دوچندان می‌کند. پس اگر شما هم به ورزش تنیس علاقه دارید، در ادامه متن همراه ما باشید.

تولد

تولد

رافائل نادال در سال 1986 در کشور اسپانیا و در خانواده‌ای بسیار ثروتمند متولد شد. پدر او یک تاجر معروف اسپانیایی است که چندین و چند شرکت بزرگ دارد. رافائل همچنین یک خواهر کوچکتر از خود نیز به نام ماریا دارد.

البته این خانوادهِ موفق تنها به پدر رافائل مربوط نمی‌شود، چرا که یکی از عموهای رافائل، فوتبالیست حرفه‌ای بود که در تیم ملی اسپانیا و بارسلونا بازی می‌کرد و دیگری از عموهای او یک تنیسور بزرگ است.

آغاز زندگی ورزشی

رافائل به دلیل حضور در این خانواده ورزشی هم تنیس و هم فوتبال را به صورت همزمان دنبال می‌کرد. او با واسطه‌گری عمویش توانسته بود در تمرینات تیم بارسلونا حضور داشته باشد و در  عین حال با دنبال کردن تنیس به صورت حرفه‌ای، چندین قهرمانی مهم را به دست آورده بود. اما به دلیل عقب ماندن از درس، خانواده رافائل با حضور او در  تیم بارسلونا مخالفت کردند و با این مخالفت، رافائل نادال تصمیم گرفت که بقیه عمرش را با تنیس دنبال کند.

آغاز فعالیت به صورت حرفه‌ای

آغاز فعالیت به صورت حرفه‌ای

در  سال 2001 میلادی، نادال در یک بازی نمایشی و خیرخواهانه مقابل پت کش تنیسور افسانه‌ای استرالیا قرار گرفت و با اختلاف امتیاز کمی او را شکست داد.

رافائل نادال در سال 2002 و در سن 15 سالگی با برنده شدن در یک بازی مهم، وارد دنیای حرفه‌ای تنیس شد.

در سال 2003 میلادی، رافائل نادال با قرار گرفتن در میان 100 نفر اول در رنکینگ جهانی تنیس و برنده شدن دو مسابقه چلنجر، به عنوان دومین بازیکن جوان در تاریخ معرفی شد.

اولین قهرمانی

سال 2005 را می‌توان سال آغاز موفقیت‌های رافائل نادال دانست. او برنده مسابقات بارسلونا شد و در فینال مسترز مونت کارلو و مسترز رم گیرمو کوریا دو تنیسور بزرگ وقت را شکست داد.

رافائل نادال در همین سال در مسابقات نیمه نهایی فرانسه راجر فدرر را شکست داد، دو روز بعد در فینال ماریونا پوئرتا افسانه‌ای را شکست داد و قهرمان مسابقات آزاد فرانسه شد و اولین گرند اسلم خود را بدست آورد.

رافائل نادال؛ یک اسطوره

رافائل نادال؛ یک اسطوره

سال‌ها حضور حرفه‌ای در دنیای تنیس از رافائل نادال یک اسطوره ساخت. او 22 گرنداسلم تک‌نفره، مدال طلای المپیک 2008 در بخش تک‌نفره، 34 قهرمانی مسترز یا تور انجمن تنیس حرفه‌ای هزار امتیازی، 20 پانصد امتیازی و قهرمانی جام دیویس تنیس برای تیم اسپانیا را در سال‌های 2004، 2008، 2009 و 2011 را در کارنامه افتخارات خود دارد.

رافائل نادال همچنین از تاریخ 18 اوت 2008 تا تاریخ 5 ژوئیه 2009 مرد شماره یک تنیس دنیا بود. وی همچنین اولین و تنها تنیس باز دنیا است که یک گرانداسلم (آزاد فرانسه) را 14 بار برده‌است! اما این پادشاهی بر دنیای تنیس با آمدن یک نفر به هم خورد، نواک جوکوویچ رقیب شماره 1 رافائل نادال!

نواک جوکوویچ دشمن اصلی نادال!

نواک جوکوویچ دشمن اصلی نادال!

نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان و رافائل نادال تنیسور شماره 5 جهان بارها مقابل هم قرار گرفته‌اند که آخرین تقابل آنها در مرحله یک چهارم نهایی رولان گاروس بود که بامداد چهارشنبه با برتری نادال پیگیری شد تا وی حریف الکساندر زورف در نیمه‌نهایی شود. این برای دهمین بار بود که 2 ستاره تنیس در رولان گاروس با هم روبه‌رو می‌شدند که البته 8 برد برای نادال بوده است.

طولانی‌ترین مسابقه جوکوویچ و نادال نیز مربوط به سال 2012 و فینال مسابقات آزاد استرالیا بود. جوکوویچ در مسابقه‌ای که 5 ساعت و 53 دقیقه به طول انجامید  3 بر 2 به برتری رسید.

این بازی شب سه‌شنبه 31 می آغاز و ساعت 1.15 دقیقه بامداد روز اول ژوئن در فرانسه پیگیری شد؛ مسابقه‌ای که شروع و پایانش در 2 ماه متفاوت انجام شد.

این دو بعد از بازی درباره یکدیگر گفتند: نادال: من واقعا هیجان‌زده هستم. بازی با جوکوویچ همیشه چالشی شگفت‌انگیز است و برنده شدن مقابل او فقط یک راه دارد؛ از اول تا آخر بهترین باشی.

جوکوویچ: به نادال تبریک می‌گویم. او در لحظات مهم مسابقه بهترین بود و نشان داد چرا همیشه در این مسابقات قهرمان است. او و تیمش بهترین بودند.

نظر جوکوویچ درباره نادال

نواک جوکوویچ در سال 2022 با عبور از رکورد رافائل نادال و رسیدن به 24 عنوان قهرمانی گرنداسلم برترین تنیسور تاریخ شد، گفت: رافائل نادال یک تنیسور خاص است. ما واقعاً دوست هم نیستیم، اما به یکدیگر احترام می‌گذاریم. ما می‌توانیم در ساحل یک نوشیدنی بنوشیم و در مورد زندگی صحبت کنیم.

نظر رافائل نادال درباره جوکوویچ

از نظر من آمارها و اعداد گویا هستند. جوکوویچ در این زمینه از من جلوتر است و با استناد به این آمارها بهترین تاریخ است. من آنقدر احمق یا مغرور نیستم که بخواهم با این واقعیت مبارزه کنم. همیشه کسانی می‌توانند بگویند که چه کسی زیباتر بازی کرد یا چه کسی در دنیای تنیس موثرتر بود، این ها سلیقه ای است. اما آمار به کسی دروغ نمی‌گوید. او بهترین است.

کسانی ممکن است بگویند که من بدشانس بودم و خیلی مصدوم شدم. او بدن دیگری داشت و این هم بخشی از زندگی حرفه‌ای است.

به او تبریک می‌گویم. من هیچ خشمی ندارم. زمانی که گرند اسلم بیشتری داشتم این را گفتم، زمانی که مساوی بودیم و حالا که از او عقب تر هستم. من از زندگی حرفه‌ایم خوشحالم. احساس می‌کنم جوکوویچ این رقابت گرند اسلم برایش مهمتر بود و اگر آن را می‌باخت بیشتر ناراحت می‌شد. شاید به همین خاطر است که او این رقابت را برد.

ازدواج و زندگی شخصی

ازدواج و زندگی شخصی

نادال در جوانی و در مدرسه با دختری به نام ماریا پررلو آشنا شد، این دو نفر از سال 2005 با یکدیگر در رابطه بودند و بعد از 14 سال در ژانویه 2019 با یکدیگر ازدواج کردند. بیش از 300 نفر در مراسم ازدواج این زوج حضور داشتند که از این میان می‌توان به داوید فرر تنیسور مشهور و اشاره کرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری اسکای اسپورت، رافائل نادال قرار است برای نخستین بار پدر شود. براساس گزارشات یک نشریه آمریکایی، مری پیرلو همسر رافائل نادال باردار است و تا چند وقت آینده فرزند خود را به دنیا خواهد آورد.

همچنین اخیرا تصاویری از نادال و همسرش به همراه دوستان‌شان در یک قایق تفریحی منتشر شده که نشان از بارداری همسر نادال دارد.

بنیاد رافائل نادال

رافائل نادال یک بنیاد خیریه نیز تاسی کرده است. این بنیاد بر روی کارهای اجتماعی و کمک برای توسعه به جوانان به ویژه در دوران کودکی و جوانی و با هدف کمک به بچه‌های معلول، فقیر و فرصت به کسانی که بتوانند زندگی بهتری داشته باشند ایجاد شد.

بنیاد رافائل نادال همراه با دوست خود یعنی ویسنته فرر اولین مدرسه خود را در هند افتتاح کردند و آن را جشن گرفتند.

رافائل نادال به همراه مادرش، آنا ماریا مدرسه را افتتاح کردند. نادال در ماه اکتبر سال 2010 برای اولین بار به هندوستان سفر کرد و در ساخت و بازسازی شهر “اندرا پرادش”، یکی از فقیرترین مناطق این کشور کمک کرد.

مقایسه با مسی و رونالدو

مقایسه با مسی و رونالدو

رافائل نادال و راجر فدرر، که رقابت آن‌ها یک رقابت کلاسیک در دنیای تنیس محسوب می‌شود، از هواداران متعصب رئال مادرید هستند. او را رونالدوی تنیس می‌دانند و به فدرر نیز لقب لیونل مسی تنیس داده‌اند.

نادال در مصاحبه با مارکا و در واکنش به این القاب گفت: فوتبال و تنیس، دو ورزش کاملا متفاوت هستند و چنین مقایسه‌ای ممکن نیست. من رونالدو نیستم و فدرر هم مسی نیست. خصوصیات من با رونالدو و فدرر با مسی تفاوت‌های عمده‌ای دارد. هر کسی مثل خودش است و از این مقایسه‌ها خوشم نمی‌آید.

فینال مسابقات ویمبلدون سال 2008 یکی از سنگین‌ترین بازی‌های تاریخ تنیس بود که در نهایت با پیروزی نادال مقابل فدرر به پایان رسید. فدرر درباره این بازی تاریخی گفته است: گاهی من را از بازی خارج می‌کرد، گاهی به او نزدیک بودم، اما هیچوقت آنقدر خوب نبودم که او را در فرانسه شکست دهم.

اما هیچوقت امید و ایمانم را هم از دست ندادم. او یک چپ دست و من باید خیلی چیز‌ها را تغییر می‌دادم تا خودم را به او برسانم. برای من او بهترین رقیب بوده است.

اگر چند بار دیگر با نواک جوکوویچ در تورنمنت‌های بزرگ بازی کنم شاید این مسئله تغییر کند، من و نواک تعدادی رقابت عالی داشته‌ایم، اما رویارویی با نادال به خاطر فینال ویمبلدون 2008 همیشه منحصر به فرد خواهد ماند.

او همچنین درباره شخصیت نادال گفته است: من پنج سال از رافائل بزرگتر هستم. بنابراین وقتی به تور آمدم، رافا جونیور جوان را دیدم و او بسیار خوب، بسیار جوان، فوق‌العاده محترم و همچنین بسیار خجالتی بود.

سپس دیدم که رافائل چگونه بزرگ شد و به خودش اطمینان بیشتری پیدا کرد. ما همچنین شروع کردیم به احترام به رقابتی که قبلاً داشتیم. قبلاً ما نمی‌توانستیم یکدیگر را به دلیل همین رقابت تحمل کنیم، اما او فرد بزرگی است.

مطلب مشابه: بیوگرافی کریستیانو رونالدو بازیکرن سرشناس و درباره زندی شخصی اش

علاقه به رئال مادرید

علاقه به رئال مادرید

رافائل نادال بارها اعلام کرده است که علاقه بسیار شدیدی به تیم رئال مادرید دارد. او در تمام مسابقات فینال در ورزشگاه حضور داشته و بازی رئال را از نزدیک تماشا می‌کرد. او حتی در یک مصاحبه اعلام کرد که آرزو دارد روزی رئال مادرید را بخرد.

او در این باره گفت: دوست دارم یک روز رئیس رئال مادرید شوم؛ اما در حال حاضر بهترین رئیس دنیا (فلورنتینو پرز) را در باشگاه داریم. پیش از آغاز هر کاری باید اطمینان پیدا کنید که آیا صلاحیت انجام آن را دارید؟ فکر می‌کنم در حال حاضر شرایط ریاست در رئال مادرید را ندارم.

آکادمی تنیس

در سال 2016 رافائل نادال یک آکادمی تنیس را به نام مجموعه ورزشی نادال در اسپانیا تأسیس کرد. تونی نادال که ابتدای سال 2018 از سمت مربی‌گیری برادرزاده‌اش استعفا کرد، هم‌اکنون در این آکادمی مشغول به فعالیت است. خود نادال نیز در زمان‌هایی که در مسابقات حضور ندارد در این محل تمرینات خود را پیگیری می‌کند.

گریگور دیمیتروف و دیه‌گو شوآرتزمن از جمله تنیس‌بازان صاحب نامی هستند که در دو سال گذشته برای تمرین به آکادمی نادال رفته‌اند. این مرکز در مجموع دارای 26 زمین تنیس است. در سال 2022 رافائل نادال در فینال رولاند گاروس به دیدار محصول آکادمی تنیس خود رود 25 ساله از نروژ رفت و شاگرد خودش را شکست داد.

ثروت و دارایی

ثروت و دارایی

رافائل نادال به عنوان یک ورزشکار بزرگ تا به کنون با مکپانی‌های بزرگی همچون نایک قرار داده بسته است که همین موضوع باعث شد تا ثروت او به رقم 160 میلیون دلار برسد.

او همچنین سرمایه‌گذاری‌های کلانی را نیز انجام داده است که بخشی از ثروت او از همین راه به دست آمده است. برای مثال او شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر Aspemir را اداره می‌کند که در سال مالی گذشته 22 میلیون دلار سود به دست آورده است.

اخیراً نادال هتلی را در جزیره مادری خود یعنی مایورکا افتتاح کرد. همچنین نادال در دسامبر 2022، Melia Hotels International، یک شرکت اسپانیایی که در سال 1956 تأسیس شده بود را خریداری کردهو نام آن را به zel تغییر داد.

او زنجیره‌ای از هتل‌های تفریحی و شهری برای تعطیلات را در اسپانیا و سپس در سایر نقاط اروپا، خاورمیانه، آسیا و آمریکا افتتاح کرده است.

او درباره هتل‌های خود گفته است: برای من، تعطیلات همیشه با دریای مدیترانه و مایورکا، جایی که من متولد شدم، همراه بوده است. افتتاح هتل در اینجا رؤیایی است که به حقیقت پیوسته است. به عنوان کسی که بیشتر عمر خود را صرف سفر به جهان کرده است، می‌خواستم چیزی جدید و پر جنب و جوش و مطابق با سنت‌های جزایر بالئاریک خلق کنم.

من عاشق قایقرانی هستم، به خصوص در دریای مدیترانه. این فرصت در اینجا نیز وجود دارد. برای کسانی که فعالیت در فضای باز را دوست ندارند، از دریا، آسمان و مناظر خیره کننده فضای باز با تراس‌های بزرگ، عرشه‌های روی پشت بام و کلوپ‌های ساحلی لذت ببرند.

مهمانان هتل می‌توانند از رستوران‌های متعدد در مجموعه ما دیدن کنند، با دوستان و خانواده وقت بگذرانند و احساس کنند که در خانه هستند.

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه ما بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم به زندگی شخصی و حرفه‌‌ای رافائل نادال بپردازیم. در پایان امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!