مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی ستار خواننده قدیمی (اطلاعات زندگی شخصی و هنری وی)

بیوگرافی ستار

عبدالحسن ستارپور یک از اسطوره های موسیقی پاپ و سنتی ایران معروف به ستار است. شاید او را با آهنگ فیلم خانه به دوش بشناسید. شهرت او در زمان قبل انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و تا آخرهای دهه هفتاد میلادی و تحولات سیاسی آن دوره به عنوان خواننده دربار خانواده سلطنتی شناخته میشد. در این مقاله بیوگرافی این خواننده قدیمی و معروف ساکن آمریکا از فعالیت های هنری تا ماجرای عاشقانه اش با دختر شاه را برسی میکنیم.

زندگی نامه ستار

عبدالحسن ستارپور در ۲۸ام آبان ماه سال ۱۳۲۸ در تهران خیابان سلمان به دنیا آمد. پدر او اصالتا از جمهوری آذربایجان است. او دو خواهر و سه برادر دارد. مادرش اهل آبادان بوده و دوران کودکی و نوجوانی او در شهباز تهران گذشت.

ستار

تحصیلات و علاقه مندی های ستار

عبدالحسن ستارپور در دبستان و دبیرستان اقبال تحصیلات خود را به پایان رساند. از او در مدرسه برای جشن ها و برنامه های مختلف خواسته میشد که بخواند. در دورهمی های مختلف دوستانه هم از ستار برای خواندن درخواست میکردند. بعد از دبیرستان در پادگان کرج و هتل وحدت و بعد از آن به عنوان سپاه دانش در مشهد خدمت سربازی را سپری کرد. او به عنوان کارمند بیمه اجتماعی هم کار کرده است. در رشته اقتصاد بین المللی  کارشناسی خود را از مدرسه عالی بازرگانی گرفت. این مدرسه امروزه به دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی معروف است. ستار علایق مختلفی در زمینه های هنری و ورزشی داشت. وی به فوتبال علاقه ویژه ای داشت و به بازی در تیم های فوتبال میپرداخت. او حتی سالها بعد در دوران جوانی و میان سالی خود باز هم علاقه به فوتبال نشان داد و پیگیر آن بود تا جایی که کاپیتان تیم فوتبال هنرمندان هم شد.

ستار

شروع فعالیت ستار

شروع محبوبیت او نزد ایرانیان با خواندن ترانه خانه به دوش به کارگردانی و بازیگری پرویز کاردان بود. او این ترانه را در سن ۲۲ سالگی خواند. بعد از آن ستار به خواندن ادامه داد و در برنامه های بسیاری در رادیو و تلویزیون به خوانندگی پرداخت تا جایی که به یکی از خوانندگان خانواده سلطنتی ایران تبدیل شد. موفقیت بزرگ بعدی او مربوط به سریال قصه عشق با آهنگی به نام امضای او همسفر است میباشد‌ و این سریال توسط منصور پورمند ساخته شده بود. ستار شهرتی بیشتر از ۴۰ سال دارد و در این بین بیشتر از ۷۰ ترک دارد که آهنگ بین المللی گل سنگم هم جزو این موارد است. اولین آهنگ ستار همسفر نام دارد. فرخ پهلوی آهنگ همسفر را به طور اتفاقی میشنود و دستور میدهد آن را در رادیو پخش کنند. آن زمان رادیو رواج و شنونده بسیاری داشت و این کار باعث محبوبیت صدای ستار با این آهنگ بین مردم میشود. ستار به همراه هایده، گوگوش و مهستی از اولین خوانندگانی بودند که قبل از انقلاب اسلامی توسط دولت پادشاهی به صورت رسمی به کشور های دیگر برای اجرای برنامه رفتند و بعدها حمیرا نیز به این لیست اضافه شد. ستار تنها خواننده ایرانی است که در دوران انقلاب و تا الان هنوز هم به دربارها و جشن های رسمی دیگر دولت ها دعوت میگردد. در اواخر ده هفتاد و یک سال قبل از انقلاب اسلامی ایران، یعنی سال ۱۹۷۸ بود که مهاجرت او به ایالت متحده آمریکا صورت گرفت. ستار به لس آنجلس رفت و در آنجا ساکن گردید. ستار از اولین خواننده های ایرانی بود که همراه خوانندگان کشورهای دیگر در یک سالن به اجرای برنامه پرداخت. یکی از مهمترین برنامه هایش کنسرت با گروه بانی ام در شهر لندن است.

 

ستار

ازدواج ستار

ستار سال ۱۳۵۵ در تهران با مهرناز آشنا شد و تصمیم به ازدواج گرفت. مهناز قبل از ازدواج دو دختر پنج و هشت ساله از شوهر قبلی خود داشت و چند ماه بعد از ازدواجشان به آنها ملحق شده و زندگی کردند. خود ستار هم یک دختر دارد که در سانفرانسیسکو زندگی کرده و یک روانشناس است. دختر بزرگ خانم ستار به عنوان یک مدل و هنرپیشه کار میکند به خوانندگی علاقه دارد و ازدواج کرده و یک بچه هم دارد. دختر دیگر زن ستار لیسانس خود را از دانشگاه یو اس سی گرفته است.

ستار

ماجرای عشقی ستار و دختر محمدرضا شاه

محمدرضا پهلوی سه دختر به نام های فرحناز، شهناز و لیلا داشت. شهناز حاصل ازدواج اول و دو دختر دیگر مال ازدواج سوم محمدرضا بودند. دخترهای او به خاطر حضور پر رنگ عمه هایشان و سن پایینی که داشتند در دربار فرصتی برای عرض اندام نداشتند. ستار به فرحناز علاقه داشت. فرحناز متولد اسفند ماه ۱۳۴۱ بود. در مدرسه ویژه نیاوران تهران تحصیل کرد. در سال ۵۷ با اتفاق افتادن انقلاب اسلامی ناچار به فرار از کشور شد و در دهه هشتاد در کشور مصر به کالج آمریکایی قاهره رفت و بعد از آن در دانشگاه بنینگتون آمریکا به تحصیل پرداخت. بعد از آن تحصیلات خود را در دانشگاه کلمبیا ادامه داد و مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی کودکان گرفت. او خواهر تنی رضا پهلوی و لیلا و علیرضا است. او با سرمایه ای که از ارثیه پدرش دارد، سهامدار چند کارخانه و موسسه بزرگ آمریکایی است. و در حال حاضر مجرد در آمریکا زندگی میکند. ستار از خواننده های مورد علاقه خانواده سلطنتی بود. بعد از این که شاه از علاقه ستار به دخترش باخبر شد و این علاقه از طرف دختر خودش هم بود از ستار حمایت کرد. حتی گفته میشود موقع خروج از ایران فرحناز از مادرش درخواست میکند که عکس ستار را که دوستش دارد از کاخ برایش بیاورند.

ستار

سبک موسیقی ستار

او بعد از این که از ایران خارج شد به سمت موسیقی هایی با ریتم آرام رفت. نتیجه همکاری اش با صادق نوجوکی آهنگساز ایرانی سرشناس آثار متفاوتی مثل آشتی، سپید و سیاه، عروسی، گل ناز و غیره شد و همچنین آلبوم های گلایه و گل بانو که به آلبوم های سال هم تبدیل شدند.

ستار

آلبوم های ستار

ستار بیشتر از ۳۵۰ آهنگ دارد و علاوه بر سبک پاپ در موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی هم اجرا داشته است. آلبوم همسفر او به صورت غیر رسمی در سال ۱۳۵۱ منتشر شد بعد از آن چهار آلبوم غیر رسمی دیگر به نام های دلتنگی محصول ۱۳۵۳ و در سال بعد شام آخر و در سال بعد شازده خانم که مربوط به ماجرای عشقی او با فرحناز دختر محمد رضاشاه پهلوی است و در سال بعدش صدای بارون را در سال ۱۳۵۶ منتشر کرد. بعد از انقلاب او آلبوم رسمی عید شما مبارک با مهستی و ناصر چشم آذر در سال ۱۳۶۱ و شناسنامه در همان سال و در سال بعد آلبوم غیر رسمی رقیب و به یاد داریوش رفیعی و بانی در سال بعد آن منتشر شد. از دیگر آلبوم های او میتوان به خاطره ۴ یا شب عشق با ابی مهستی و هایده در سال ۱۳۶۴ ، بی عشق هرگز ۱۳۶۵ ، تک خال ۱۳۶۶ ،‌ آلبوم غیر رسمی گل پونه ۱۳۶۷ ، بزم شب عاشقان ۱۳۶۸ ، قدم رنجه ۱۳۶۹ ، ضیافت با عاصف و مهستی در سال ۱۳۷۰ ، آلبوم غیر رسمی ایران ایران محصول سال ۱۳۷۱ ، سکه طلا با شهره و شهرام صولتی در سال ۱۳۷۲ ، نمیزارم بری با شهره و شهرام صولتی در سال ۱۳۷۲ ، ارمغان ۱۳۷۳ ، فصل پنجم ۱۳۷۴ ، آلبوم غیر رسمی دو پرنده محصول سال ۱۳۷۴، بزم بهار عاشقان ۱۳۷۵ ، حکایت ۳ محصول سال ۱۳۷۵ ، کوچه ۱۳۷۷ ، بزم نامهربونی ۷۸ ، مستی ۷۸ ، گل گندم‌ با مهستی ، ارمغان با دل آرام، حکایت سه با مسعود فرد منش، کوچه، گلایه محصول سال ۱۳۸۰ ، بزم آوری دلدادگان ۸۱ و ستاره بازی در همان سال، آلبوم گل های غربت به همراه گلپا در سال ۱۳۸۲ ، بزم شب یلدا ۸۳ ، گل بانو ۸۵ ، بزم ستار و مهدی داوودی ۸۶ ، آلبوم دوستان با سعید محمدی شیلا و مرتضی در سال ۱۳۸۷ ، بزم سخن عشق ۸۷ ، چهل سال خاطره ۹۱ و راوی محصول سال ۱۳۹۹ اشاره داشت.

 

ستار و تجربه بازیگری

او برخلاف خواننده های دیگر گوگوش، داریوش، ابی، لیلا فروهر و غیره در فیلمی بازی نکرده است. اما پیشنهادهای زیادی در این زمینه به او شد. یکی از پیشنهاد های جدی نقش یک دانشجو بود ولی این اتفاق نیفتاد اما ستار برای فیلم های زیادی خوانندگی کرد.

ستار

فیلم هایی که ستار برای آنها خواند است

او همچنین خوانندگی فیلم های گرداب گناه محصول سال ۱۳۴۷ و خانه به دوش سال ۱۳۵۳ که به توصیه یکی از آشنایانش پیش بابک بیات رفتند و یک ترانه را با قیمت ۱۵۰۰ تومان خریدند. بابک بیات بعد از تست صدای ستار به آن علاقه مند شد و بعد از آن بود که رفت آمد ستار به استودیو کاسپین شکل گرفت او در همین دوران به سریال خانه به دوش سر زد و ترانه آن سریال را خواند. بعد از آن در سال ۱۳۵۴ آهنگ سریال سریال هیچکسی بابا نمیشه و در همان سال آهنگ سریال مرد نا آرام و آهنگ های سریال های وقتی که آسمان بشکافد ۱۳۵۵ ، شام آخر سال ۱۳۵۵ ، گر برگی نریزد ۱۳۵۵ ، گل های کاغذی ۱۳۵۶ و در آخر خواندگی فیلم امشب اشکی میریزد محصول سال ۱۳۵۷ را کرد.

دکترای موسیقی

او در سال ۲۰۰۴ دکترای افتخاری موسیقی را در شب جمع آوری خیریه برای دانشنامه ایرانیکا توسط پروفسور مصطفی دربیانی گرفت. این خیریه در لندن به همت مجیک پرشیا برگزار گردیده بود. او همچنین در سال ۲۰۰۵ دو جایزه شیر طلایی را از آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه گرفت.

مطالب مشابه را ببینید!