مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی شهرام شب‌پره (از دعوا با سیاوش قمیشی تا کتک خوردن در مالزی و ایست قلبی در اجرا)

تاپ ناز2

شهرام شب‌پره یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین خوانندگان ایرانی است که به دلیل موسیقی‌های شاد خود، موفق شد تا مخاطبین زیادی را جذب خود کند. ما نیز در این بخش از سایت ادبی و هنری تاپ ناز قصد داریم نگاهی کامل و دقیق بر زندگی شهرام شب پره داشته باشیم.

تولد و اوایل زندگی

10188201cb78f2785d610

شهرام شب‌پره در 17 بهمن 1326 در تهران به دنیا آمد. پدر او محمد شب‌پره نظامی و سرهنگ بازنشسته ارتش بوده‌است و شهبال شب‌پره هم برادر اوست. شهرام در سال 1340 و هنگامی که 13 سال داشت، فعالیت موسیقی خود را به‌عنوان نوازنده ساز درامز آغاز کرد.

آغاز موسیقی از متل قو

c83d92b3e88e3f73a49b8f01e80c9656

شهرام شب پره کار حرفه‌ای خود را به‌عنوان خواننده از تابستان سال 1343 (خورشیدی) و در 17 سالگی از متل قو در سلمان‌شهر در شمال ایران با فعالیت در گروه آغاز کرد. در همان سال، گروه «شورشیان» یا ریبلز را به‌همراه ابراهیم حامدی (ابی) و سیاوش قمیشی تشکیل داد.

مطلب مشابه: بیوگرافی ابراهیم حامدی (ابی خواننده) اطلاعات زندگی شخصی و هنری

وقوع انقلاب و مهاجرت به خارج

او پیش از انقلاب 1357 ایران ، به همراه شهره صولتی از ایران مهاجرت کرد و هم‌اکنون در لس آنجلس زندگی می‌کند. او عنوان کرده است که طی سال‌های بسیاری به دلیل کسب درآمد مجبور بود که در رستوران‌ها خوانندگی کرده و یا مثلا در خیابان اجرا می‌کرد.

گروه بلک کتس

images

برادر شهرام یعنی شهبال؛ اولین گروه رسمی پاپ ایرانی یعنی بلک کتس را بنیان گذاری کرده و شهرام نیز عضو ثابت این گروه بود. بلک کتس اولین گروه موسیقی پاپ ایرانی است که در سال 1340 توسط شهبال شب‌پره بنیاد نهاده شد.

شهبال می‌گوید من از همان سال‌ها که گروه بلک کتس را راه انداختم، یادم هست برای افتتاحیه رستوران فرودگاه در شیراز رفتیم، من و تورج معین‌آزاد، مرتضی کفایی، استیو آرنادوف، و عزیزی اولین بلک کتس را بنیاد نهادیم و به دنبال آن 178 هنرمند با بلک کتس طی سال‌ها همکاری کردند.

آندرانیک، شهرداد روحانی، ناصر چشم‌آذر، فرهاد مهراد، شهرام شب‌پره، حسن شماعی‌زاده، ابی، که پایه‌های اصلی بلک کتس را گذاشتند.

همراهی حسن شماعی‌زاده (ساکسیفون)، هامو (گیتار)، شهرام شب‌پره (گیتار)، منوچهر اسلامی (ترومپت) و فرهاد مهراد (خواننده و نوازنده گیتار و پیانو) در کافه کوچینی در تهران راه‌اندازی شد.

این گروه در دهه 1360 خورشیدی در لس آنجلس به عنوان گروه پاپ متولد شد. هر چند که در سه دهه بعد اعضا و خوانندگان گروه مکرراً تغییر کردند اما شهبال شب‌پره همچنان به عنوان مدیر و تولیدکننده گروه باقی ماند.

ازدواج

shahram shabpare 4

شهرام شب پره سال‌ها پیش با خانمی به نام دنیا ازدواج کرد. برخلاف تصور عموم این دو زندگی بسیار شاد و خوبی دارند که بعد از گذشت سال‌ها، این دو هم‌اکنون در شهر لس آنجلس آمریکا زندگی می‌کنند و ثمره ازدواج این دو نیز دختری به نام دنیا است که او نیز در شهر لس آنجلس زندگی می‌کند و رابطه خوبی با پدرش دارد.

بازی در فیلم بوی گندم

cc36465e0b7469af1be0f

با اینکه تخصص اصلی شهرام شب پره در خوانندگی است؛ اما قبل از وقوع انقلاب اسلامی؛ شهرام در چندین فیلم و سریال نیز به ایفای نقش پرداخته است. یکی از فیلم‌های معروف او بوی گندم است.

بوی گندم عنوان فیلمی اجتماعی به کارگردانی امیر مجاهد و فرزان دلجو ساخته شده در سال 1356 هجری خورشیدی است.

داستان این فیلم درباره سیامک، اسی و تقی سه دوست آس و پاس است. تقی معتاد است و نصیحت‌های سیامک را برای ترک اعتیاد نمی‌پذیرد. سیامک با گندم آشنا می‌شود که رختشوی یک هنرستان دخترانه است. مسئولان هنرستان پس از این که متوجه ارتباط سیامک و گندم می‌شوند او را اخراج می‌کنند.که ابراهیم حامدی (سلطان ابی) در نقش دزد معتاد بازی کرده است.

همکاری با گوگوش در یک فیلم سینمایی

یکی دیگر از فیلم‌های شهرام شب پره شب غریبان است که در آن با گوگوش همبازی شد. شب غریبان فیلمی از محمد دلجو و با حضور بازیگرانی چون گوگوش و فرزان دلجو در سال 1354 در سینماهای کشور به نمایش درآمد.

داستان این فیلم درباره سیامک دزد دون‌پایه‌ای است که برای عباس خال‌کوب کار می‌کند. سیامک با دوست قماربازش تقی در یک اتاق اجاره‌ای زندگی می‌کند. روزی سیامک در اتوبوس کیف مردی را می‌زند و رضا (گوگوش) که کیف‌زن است کیف را می‌دزدد.

آنها با هم آشنا می‌شوند. رضا بیمار است و سیامک او را به خانه‌اش می‌برد. انها از خانه اجاره‌ای به خانه موسیو اسباب‌کشی می‌کنند و با همکاری موسیو از گاوصندوق یک بانک دزدی می‌کنند. عباس خال‌کوب انها را تحت نظر دارد.

در این مابین موسیو می‌میرد و رضا در بیمارستان بستری می‌شود. سیامک تصمیم می‌گیرد پولها را پس دهد اما عباس خال‌کوب مانع می‌شود و سیامک را با چاقو از پا در می‌آورد. پلیس هم با گلوله عباس را می‌کشد.

مطلب مشابه: بیوگرافی گوگوش و همسرانش + زندگی هنری و شخصی این خواننده

سیاوش قمیشی کلاه‌بردار است

image 3

به عقیده شهرام، قمیشی کلاه‌بردار است و برای شعور و احساسات مردم ارزش قائل نیست و تنها به دنبال راهی است که درآمد بیشتری از قراردادهایش به جیب بزند.

قمیشی در کنسرت‌هایش زنده نمی‌خواند و روی تمام آهنگ‌ها لب می‌زند و به‌جای استفاده از موسیقی زنده، به گارسن‌ و آدم‌های متفرقه پول کمی می‌دهد تا روی صحنه‌ ادای ساز زدن را در بیاورند! شب‌‌پره هم‌چنین سیاوش قمیشی را انسان مادی و  بی‌محبتی خواند که خیرش حتی به پسر خودش هم نمی‌رسد.

شب‌پره در صحبت‌های خود اشاره کرد که می‌داند این حرف‌هایش واکنش‌های تندی را از سوی هواداران قمیشی به همراه دارد اما تاکید کرد که پای حرفش می‌ایستد.

مطلب مشابه: بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ شروع فعالیت تا مهاجرت، ماجرای فرزندش و دعوا با ابی

من اولین رپر جهان هستم!

F5nQA5TXEAAcp51

در یک مصاحبه جنجالی شهرام شب پره اعلام کرد که اولین رپر جهان است! او گفت که قبل از وقوع انقلاب اسلامی یعنی در سال 1978 اولین کسی نه در ایران بلکه در جهان بوده است که موسیقی رپ خوانده و در اصل این اوست که باید پدر رپ صدایش کنند.

این ویدیو از شهرام شب پره با واکنش‌های بسیاری روبرو شد!

هنرمندان بعد از 65 سالگی نمی‌توانند اجرا کنند!

اصولا هنرمندان تا 65 سالگی می‌توانند خوب بخوانند و بیشتر از آن صدا عوض می‌شود، نفس کم می‌شود و ممکن است که دست بلرزد. حیف از آن هنرمندانی که زحمات زیادی برای هم وطنان خود کشیده‌اند؛ اما از یک سنی به بعد نمی‌توانند آن اجرای قبل را انجام دهند. اینگونه خاطرات مردم خراب می‌شود.

دوست ندارم خاطراتی که مردم از «دیار» ، «پریا» ، «شب» و دیگر آهنگ های محبوب دارند، خراب شود و جوری آنها را بخوانم که مردم دوست نداشته باشند؛ مگر آنکه واقعا بتوانم چند ساعت بر روی صحنه بمانم و طوری بخوانم تا مردم آن خاطرات خوش قبل را فراموش نکنند.

الان می‌بینم که خدا پشت و پناه من است و خیلی از مردم مواظب من هستند. من بدون مردم هیچ هستم. درواقع همه هنرمندان بدون شنونده و بیننده هیچ هستند. آرزو می‌کنم که در این چند کنسرت آخر، همه رفقا را ببینم و خاطرات قدیم را برایشان زنده کنم. من می‌روم؛ اما نمی‌توانم از این کار دست بکشم.

احتمالا بازگشت به ایران!

ی

بهمن بابازاده (خبرنگار موسیقی) درباره بازگشت شهرام شب پره نوشته است: شهرام شب‌پره خواننده در آخرین کنسرت تور خداحافظی اش از ترک آمریکا خبر داده است.

این خواننده شب گذشته در ادامه تور خداحافظی خود در آمریکا گفته: «پس از شصت سال خوانندگی و خواندن برای ایرانیان قصد دارم از خوانندگی و موسیقی خداحافظی کنم و تصمیم گرفتم برای همیشه آمریکا را ترک کنم.»

بر اساس صحبت‌های او برخی ایرانیان احتمال می‌دهند که او قصد دارد به ایران باز گردد.

قبلتر هم صحبت‌هایی برای بازگشت او به ایران انجام شده بود و او البته از معدود خوانندگانی است که در دوران احمدی نژاد توانست به ایران بیاید و تکلیف برخی از املاک خانوادگی خود را مشخص کند.

تاکید بر هنر بعنوان کالای سرگرم کننده و پرهیز از اظهارنظر‌های تند سیاسی، شرایطی را فراهم کرده که شب پره برای بازگشت چندان مسیر دشواری نداشته باشد بخصوص که اغلب قطعات او در سال‌های اخیر بی سانسور بر روی فیلم‌ها و سریال‌های خانگی قرار گرفته و برخی آثار مانند فسیل هم بدل او را بازی داده‌اند.

همکاری با خوانندگان بزرگ

85ad991f600be26db1855ebf6321ae7d

او تاکنون با خوانندگانی همچون شهره صولتی، ابی، گوگوش، لیلا فروهر، ناهید، فرهاد مهراد، ستار، شاهرخ، سیاوش قمیشی، شراره، اندی و کورس همکاری داشته و علاوه بر ارائه آلبوم‌هایی، خوانندگانی را نیز شناسایی و به موسیقی پاپ ایران معرفی کرده‌است. شهبال شب‌پره برادر بزرگ‌تَر اوست.

خوانندگانی نظیر پیروز و ناهید و همچنین اندی و کورس در لس آنجلس پس از آشنایی با شهرام شب‌پره و هدایت وی توانستند با تکیه بر توانایی‌های خود رشد کنند و شناخته شوند.

در ضمن ابراهیم حامدی (ابی) نیز در پی ملاقات اتفاقی با شهرام شب‌پره در هتل هیلتون، استقلال فعلی و آشنایی با او توانست همکاری خود را با شهرام شب‌پره و گروه مشهور بلک کتس آغاز نماید.

شکایت و پیگیری در ایران

imagبe

شهرام شب پره خواننده لس آنجلسی برای رسیدن به پول کنسرت خود، از تهیه کننده کنسرتش که در ایران زندگی می کند شکایت کرده و به دنبال پیگیری این قضیه در ایران است.

این تصویر از شکایت شهرام شب‌پره به تاریخ 23 آبان سال 94، منتشر شده و دلیل این شکایت از سوی او را «رسیدن به پول کنسرت خود در ترکیه» عنوان کرده است. شکایتی که شب‌پره آن را تقدیم دادگاه عمومی در تهران کرده بود.

او می‌گوید این دوستان پنجاه ساله من قرار بود در ازای 400 هزار دلاری که از من گرفتند دو آپارتمان در ترکیه برایم بخرند اما پول را برداشته و به ایران فرار کردند. تصور می‌کردند که من نمی‌توانم به ایران بروم به همین دلیل همسرم به ایران رفت و با حکم دادگاه آنها را بازداشت کرد و یاشار الان در زندان است.

او گفت که با اعتماد به پدر زن یاشار، امیر احتشام‌زاده که از پیشکسوتان پینگ‌پنگ ایران و از دوستان قدیمی شهرام شب‌پره است برای خرید خانه در آلانیا به یاشار اعتماد کرده است. این رویداد پس از اتهام‌های بدون مدرکی بود که خبرگزاری‌های ایران با عنوان شراکت در کلاهبرداری به شهرام شب‌پره وارد کرده بودند.

شهرام شب‌پره می‌گوید فقط برای تبلیغات با شرکت معتبر کاته اوعلو همکاری می‌کند اما یاشار برای فروش خانه به وی، خودش را به دروغ به جای نماینده شرکت ج‌ب‌ج معرفی کرده بود و شراکتی وجود نداشته است چون شهرام شب‌پره به غیر از تبلیغات، در زمینه ملک فعالیتی نمی‌کند.

حضور در فیلم فسیل

1567437 443

کاراکتر شهرام شب پره در فیلم فسل نیز حضور داشت و همین موضوع دچار حواشی بسیاری زیادی شد. فسیل فیلم کمدی-درام ایرانی به کارگردانی کریم امینی، نویسندگی حمزه صالحی و تهیه‌کنندگی سید ابراهیم عامریان محصول سال 1402 است.

فسیل با بازی بهرام افشاری، هادی کاظمی، ایمان صفا و الناز حبیبی داستان سه دوست را روایت می‌کند که پیش از انقلاب ایران عضو یک گروه موسیقی‌اند و برای کسب شهرت تلاش می‌کنند.

این فیلم از 24 اسفند 1401 تا 29 اسفند 1402 در سینماهای ایران اکران شد و با فروش بیش از 324 میلیارد تومان، پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران لقب گرفت.

همچنین فسیل با جذب بیش از 7 میلیون و 487 هزار مخاطب، پربیننده‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در سال اول اکران است.

مطلب مشابه:خلاصه داستان فیلم فسیل؛ درباره بازیگران و حواشی این فیلم پر فروش

آلبوم‌ها

 • گرگ و بره (۱۳۵۶)
 • دیار (۱۳۵۹)
 • هیچ‌کجا ایران نمیشه (۱۳۵۹)
 • مسافر (۱۳۶۰)
 • ایران ایران (۱۳۶۱)
 • خدایا چه کنم؟ (۱۳۶۲)
 • طلسم (۱۳۶۳)
 • مدرسه (۱۳۶۴)
 • شاپرک (۱۳۶۵)
 • باغ الفبا (۱۳۶۶)
 • خجالتی (۱۳۶۷)
 • شاگرد اول (۱۳۶۹)
 • تابستان ۹۲ (۱۳۷۱)
 • تابستان ۹۴ (۱۳۷۳)
 • قصه (۱۳۷۳)
 • دو راهی (۱۳۷۴)
 • ریتم شب (۱۳۷۷)
 • دنیا (۱۳۸۰)
 • آتش (۱۳۸۴)
 • تپش (۱۳۸۷)
 • تار تا گیتار (۱۳۹۱)

کتک خوردن شهرام‌شبپره در مالزی از چند ایرانی

24573 914

از دیگر حاشیه های پیرامون شهرام؛ حمله به او توسط چند مهاجم ایرانی در یکی از کنسرت هایش در مالزی در تاریخ 11 فروردین ماه 1396 بود که شهرام شب پره پس از این حمله به دلیل مجروحیت در بیمارستان بستری شد و دچار شکستگی سر و چندی از استخوان های بدنش شد. پس از چند روز وی به ایالات متحده بازگشت در خانه‌اش بستری شد.

بنابر آنچه در صفحه فیسبوک نسترن شب‌پره همسر شهرام‌شب پره نوشته شده بود، این اتفاق تاسف‌بار در  31 مارچ سال 2017 رخ داده بود که شهرام در مالزی کنسرت داشت.

دلایل این ضرب‌و‌شتم مشخص نبود و خبری نیز منتشر نشد. پلیس مالزی مهاجمان را چند ایرانی معرفی کرد و متهمان این حمله را بازداشت کرده بود.

ایست قلبی (بیهوشی) شهرام شب پره هنگام اجرای زنده

در یکی از ویدیو‌ها که توسط حاضرین در کنسرت شهرام شبپره گرفته شده است وی برای کمتر از 1 دقیقه بیهوش شده و سپس بلند می‌شود.

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه سایت تاپ ناز بودید. ما امروز و در مقاله فوق سعی کردیم تا درباره زندگی شخصی و حرفه‌ای شهرام شب پره بنویسیم تا شما عزیزان و طرفداران با زندگی این سلبریتی بیشتر از قبل آشنا شوید. در پایان امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!