مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی فرامرز اصلانی؛ زندگی شخصی، کارهای هنری و خبر فوت او

فرامرز اصلانی یکی از نامبروان های موسیقی ایران است. اسطوره ای تکرار نشدنی با صدایی از جنس مردانگی و عشق. این خواننده معروف و خوش تیپ اخیرا به بیماری سرطان مبتلا شده و تیم تاپ ناز نیز در سهم خود آرزوی سلامتی کامل را برای این اسوطره موسیقی کشورمان دارند. در ادامه با تاپ ناز باشید تا نگاهی بر زندگی او داشته باشیم.

photo 2024 03 04 17 32 03

بیوگرفی فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی متولد سال 1331 است او آهنگساز، نوازنده گیتار و سه تار ترانه سرا و خواننده موسیقی پاپ ایرانی است.

او دانش آموخته رشته روزنامه نگاری در دانشگاه لندن می باشد. فرامرز اصلانی بیشتر نرانه ها و موسقی هایش را خودش می نویسد و با سبک ویژه خودش و با گیتار و آواز اجرا می کند.

فرامرزاصلانی

فرامرز اصلانی، در تهران، خیابان پاستور متولد شد. خانواده او ۲ ماه پس از تولد او به خیایان فرهنگ واقع در محله امیریه کوچ کردند و فرامرز اصلانی تا ۱۲ سالگی در آنجا زندگی کرد.

پدر و مادر فرامرز اصلانی هر دو به موسیقی علاقه داشتند و خانه آنها مهمان اهالی هنر و موسیقی مانند پرویز یاحقی، برادران ملک، علی تجویدی، رحیم معینی کرمانشاهی، رهی معیری و غلامحسین بنان بود. مادر او صدای زیبایی داشت. پدر فرامرز اصلانی نوازنده تار و سه‌تار بود. او اعتقاد داشت که موسیقی باید موضع جانبی زندگی باشد. این موضوع باعث کشمکش بین فرامرز اصلانی و پدر او شد. همچنین باعث دور ماندن او از موسیقی تا پایان دوره نوجوانی بود.

زندگی در انگلیس و آمریکا

او بعد از پایان یافتن تحصیلات به روزنامه نگاری پرداخت و نوشته های زیادی به زبان انگلیسی و فارسی منتشر کرد. او سال 1972 از انگلیس به لس آنجلس رفت و چهار سال در آنجا زندگی کرد و سپس به ایران برگشت و فعالیتش را در یکی از روزنامه های انگلیسی زبان به نام تهران ژورنا شروع کرد.

فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی و دخترش

انتشار نخستین آلبوم

در سال 1977 این خواننده مورد توجه رئیس کمپانی سی بی اس رکوردز اینترنشنال قرار گرفت و نخستین مجموعه آثارش را تحت عنوان دل مشغولی ها منتشر کرد که توانست جزو پرفروش ترین آثار موسیقی در آن سال ها شود.

فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی و دخترش

ترک کردن ایران

بعد  از انقلاب اسلامی ایران با خانواده اش ایران را ترک کردند و به انگلیس رفتند. در انگلیس به صورت همزمان فعالیت رسانه ای و موسیقیایی را پیگری کرد.

فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی و همسرش

ازدواج و همسرش و دخترانش

فرامرز اصلانی دو بار ازدواج کرده است و از همسر سابقش دو دختر به نام فدرا و رکسانا دارد که مانند فرامرز اصلانی در زمینه موسیقی فعال هستند.

فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی در کنار ابی

آهنگ ها و آلبوم های او

از مهم‌ترین آثار اصلانی که در ایران هم به شهرت فراوانی رسید آلبوم‌های دلمشغولی‌ها و روزهای ترانه و اندوه بود. البته آهنگ اگه یه روز او بسیار معروف شد و تبدیل به یکی از آهنگ های ماندگار ایرانی شده است. جالب است بدانید که خیلی از افرادی که به موسیقی و نواختن گیتار روی آوردند به دلیل خواندن این آهنگ بود است.

فرامرز اصلانی

فرامرز اصلانی در کنار شهرام شب پره و بهروز وثوقی

پخش آهنگ فرامرز اصلانی از رادیوی ایران

آلبوم ها فرامرز اصلانی در ایران اجازه پخش ندارند و بدون مجوز هستند، ولی بعضی از آهنگ های او از جمله آهوی وحشی با شعری از حافظ بارها از رادیوی جمهوری اسلامی ایران پخش شده است.

فرامرز اصلانی

انتشار کتاب

در سال 1397 گزیده ای از ترانه های فرامرز اصلانی در قالب کتاب روزهای ترانه و اندوه : گزینه ترانه های فرامرز اصلانی توسط نشر کوله پشتی منتشر شد.

خوانندگان مورد علاقه فرارمز

او  یکی از نخستین کسانی در ایران بود که گیتار به دست گرفت، البته افرادی مانند ویگن قبل از او سابقه بشتری داشتند. او به کارهای فرهاد علاقه داردف به صدای ابی و داریوش هم علاقه دارد و با داریوش همکاری داشته است.

آلبوم های فرامرز اصلانی

دلمشغولی ها 1977 / به یاد حافظه 1987 / رومی به همراه داریوش و رامش 2003 / خط سوم 2010 / نیمه شب تا بامداد 2017

فرامرز اصلانی، خواننده ، از تشخیص سرطان خود خبر داد و اعلام کرد که قصد دارد باقیمانده سال ۱۴۰۲ را به درمان و مراقبت از روحیه‌اش اختصاص دهد. آقای اصلانی در پستی اینستاگرامی به زبان فارسی و انگلیسی نوشت: همانند یک مسافر در این راه پیچیده، من نیز سایه سرطان را لمس کردم. بنابراین اعلام می‌کنم که قصد دارم باقیمانده این سال را به درمان و مراقبت از روحیه‌ام اختصاص دهم. با هر سپیده‌دم، قلب من شجاعت بیشتری پیدا می‌کند و جان را با اندیشه و انرژی بیشتری برمی‌انگیزد تا گامی در مسیر بهبودی بردارم.» او در بخش دیگری از این نوشته آورده است: «پس عزیزانم، من قول می‌دهم که آسمانی از سفر خود را به عنوان یک مسافر در این آب‌های ناشناخته همراه با شما به اشتراک بگذارم، با وعده‌ دوباره‌ ملاقات زیر آغوش تابش نور در سپیده‌دم در سال ۱۴۰۳.» آقای اصلانی اعلام کرده که ارتباط و تماس‌هایش محدود خواهد بود و خطاب به طرفدارانش نوشته است: «در اندیشه شما، ایران و ترانه و آواز هستم.»

متاسفانه در روز 2 فروردین سال 1403 فرارمز اصلانی درگذشت. او چندی پیش خبر ابتلا به سرطان را منتشر کرده بود و در نهایت در دوم نوروز 1403 خبر درگذشت او منتشر شد.

از بسیاری از کارهایم راضی هستم. می دانم کسانی که به من توجه دارند همیشه می گویند که من کم کار کرده ام، این را می پذیرم، این را قبول دارم. سعی می کنم بیشتر کار بکنم چون الان با چرخش نوینی که در زندگی هنری من آغاز شده است با این توری که ما داشتیم و از سال گذشته آغاز کردیم و هر روز و هر شب ما در شهرها و نقاط مختلف دنیا با مردم خودمان بوده ایم، این است که یک مقدار شوق و شعف من هم بخاطر بیشتر کار کردن زیادتر شده است.

مطالب مشابه را ببینید!