بیوگرافی مهدی مهدوی‌کیا

مهدی مهدوی کیا

بیوگرافی مهدی مهدوی‌کیا

مهدی مهدوی‌کیا (زاده ۵ مرداد ۱۳۵۶ – شهر ری اصالتا اهل اراک ) بازیکن اسبق تیم پرسپولیسو کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران است. او در باشگاه‌های بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورتآلمان و داماش گیلان بازی کرده‌است. او در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.

مهدوی‌کیا در ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ از فوتبال خداحافظی کرد.

او دو بار در فصل‌های ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۰۴-۲۰۰۳ از سوی هواداران هامبورگ به عنوان بهترین بازیکن این تیم انتخاب شد و یک بار هم از سوی نشریه معتبر کیکر عنوان بهترین بال راست بوندسلیگا را به دست آورد. از دیگر افتخارات ورزشی مهدوی‌کیا انتخاب در لیست ۱۱ نفره تیم منتخب قرن هامبورگ در کنار بازیکنان بزرگی مانند فان در فارت می‌باشد که در جشن ۱۲۵ سالگی هامبورگ از طرف این باشگاه اعلام گشت.

مهدوی‌کیا در نظرخواهی فدراسيون بين‌المللی آمار و تاريخ فوتبال جهان در ابتدای سال ۲۰۱۰ به عنوان بيست‌وهفتمین بازیکن محبوب جهان انتخاب شد.

زندگی ورزشی

این بازیکن باتجربه فوتبال ایران یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی فوتبال ایراناست. او با حضور در دو جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۶ خود را در سطح بین‌المللی مطرح کرده‌است.مهدی مهدوی‌کیا پس از بازی با کره جنوبی که در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در حالی که ایران بازی را یک بر یک تساوی کرد و از صعود به جام جهانی باز ماند از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد.

وی پس از خداحافظی نامه‌ای را خطاب به مخالفانش که او را وطن‌فروش نامیده بودند نوشت.

بازی‌های باشگاهی

مهدوی‌کیا در سال ۱۹۹۸ به باشگاه بوخوم پیوست و در سال ۱۹۹۹ به باشگاه هامبورگ رفت و تا سال ۲۰۰۷ در این تیم عضویت داشت که با تمام شدن قرارداد خود به تیم اینتراخت فرانکفورت پیوست، وی در سال ۱۳۸۸ پس از فسخ قرارداد با تیم فرانکفورت به تیماستیل‌آذین پیوست.

داماش گیلان

مهدوی‌کیا پس از سقوط تیم استیل‌آذین به لیگ آزادگان از این تیم جدا شده و با تیم داماش گیلان قرارداد امضا کرد. 

مهدوی‌کیا در مجموع ۲۵۰ بار – تا پایان فوریه ۲۰۰۹ – در بوندس‌لیگا به میدان رفته است و ۲۹ گل به ثمر رسانده است.

بازگشت به پرسپولیس

وی در دی ماه سال ۱۳۹۰، با عقد قراردادی ۶ ماهه به تیم پرسپولیس پیوست  و در نخستین بازی، که دیداری دوستانه در برابر آرمین قزوین بود، توانست گلزنی کند. بازگشت او همزمان با بازگشت مصطفی دنیزلی بود.اين بازيكن بعد از پايان قرارداد شش ماهه خود با پرسپوليس به گفته محمد رويانيان به مدت يك سال ديگر قرارداد خود را تمديد كرد

محبوب‌ترین در جهان

در نوامبر ۲۰۱۲ سایت فیفا اعلام کرد که مهدوی‌کیا محبوبترین بازیکن جهان در مرحله مقدماتی شناخته شده است. وی پس از پایان رای‌گیری عنوان محبوب‌ترین بازیکن آسیا و عنوان دوم محبوبترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داد.

مرد اخلاق ورزش ایران

در ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ مهدوی‌کیا به عنوان مرد اخلاق ورزش ایران در سال ۱۳۹۱ برگزیده شد.

خداحافظی از فوتبال

مهدی مهدوی کیا در ۲۴ اسفند ۹۱ سرانجام از فوتبال باشگاهی نیز خداحافظی کرد.

خداحافظی وی در حالی بود که وی تا پایان فصل با پرسپولیس تهران قرارداد داشت ولی به دلیل کنار گذاشتن وی توسط یحیی گل محمدی سرمربی وقت پرسپولیس به ناچار در حالی که تمایل داشت تا پایان فصل در این تیم باشد از فوتبال خداحافظی کرد.

همچنین وی در برنامه زنده تلویزیونی برنامه نود که به شدت تحت تاثیر پایان دور از انتظار خود آنطور که مجری برنامه وی را اسطوره خطاب می‌کرد قرار گرفته بود سر انجام نتوانست بر بغض فرو خرده اش غلبه کند و پس از چند نوبت که می‌شد اشک را در چشمانش دید سرانجام همانند فردی که حرفها برای گفتن دارد و جای آن نمی‌بیند که عنوان نماید، با آنکه سعی داشت دیده نشود، فرو ریختن اشک از چشمانش شکار دوربین برنامه زنده تلویزیونی شد.مهدی مهدوی کیا در مصاحبه ای گفت: برخلاف تصور خيلي‌‌ها بايد بگويم اشک‌هاي ناخودآگاه من در برنامه نود هيچ ارتباطی با مسايل اخير پرسپوليس نداشت.لحظه ای که داشتم درباره خاطراتم در تيم ملی و تشکر از مردم صحبت می کردم، اين احساس به من دست داد که بعد از سال‌ها حضور در عرصه فوتبال ملی و باشگاهی در حال خداحافظی با مردم هستم و نا خودآگاه گريه‌ام گرفت.

گل‌های ملی

#تاریخمحل برگزاریحریفنتیجهدست آوردمسابقات
١۲۱ آوریل ۱۹۹۷تبریز، ایرانFlag of Kenya.svg کنیا۳–۰برندهدوستانه
٢٢ ژوئن ۱۹۹۷دمشق، سوریهمالدیو١٧–٠برندهمقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
٣۱۱ ژوئن ۱۹۹۷تهران، ایرانمالدیو٩–٠برندهمقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۴۱۳ سپتامبر ۱۹۹۷دالیان، چینFlag of the People's Republic of China.svg چین۴–۲برندهمقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۵۱۳ سپتامبر ۱۹۹۷دالیان، چینFlag of the People's Republic of China.svg چین۴–۲برندهمقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸
۶٣١ ژانویه ١٩٩٨هنگ کنگ، هنگ کنگ شیلی۱–۱تساویدوستانه
٧٢١ ژوئن ١٩٩٨لیون، فرانسه ایالات متحده آمریکا۲–۱برندهجام جهانی ۱۹۹۸
٨١۶ ژانویه ٢٠٠٠پاسادینا، ایالات متحده ایالات متحده آمریکا۱–۱تساویدوستانه
٩٣١ مارس ٢٠٠٠حلب، سوریهمالدیو۸–۰برندهمقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰
١٠١٢ اکتبر ٢٠٠١تهران، ایران عراق۲–۱برندهمقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲
۱١١٨ فوریه ٢٠٠۴تهران، ایران قطر۳–۱برندهمقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶
۱٢٣٠ مارس ۲۰۰۵پیونگ یانگ، کره شمالی کره شمالی۲–۰برندهمقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶
۱٣۱۵ اکتبر ۲۰۰۹تهران، ایران کره شمالی۲–۱برندهمقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰
مطالب مشابه را ببینید!