بیوگرافی

بیوگرافی و عکس های میرسلاو کلوزه

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

میروسلاو کلوزه (به آلمانی: Miroslav Klose) (زادهٔ ۹ ژوئن ۱۹۷۸ در اوپوله،لهستان) بازیکن فوتبال آلمانی و عضو باشگاه لاتزیو و تیم ملی فوتبال آلماناست. کلوزه بهترین گلزن و برنده کفش طلایی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان شد. او در آن بازی‌ها پنج گل به ثمر رساند. او در نخستین جام‌جهانی که در آن حضور یافت یعنی در جام‌جهانی سال ۲۰۰۲ به میزبانی کره و ژاپن نیز پنج گل زد. وی در جام جهانی ۲۰۱۰ هم عضو تیم ملی آلمان بود و موفق شد تا در آن جام هم ۴ گل به ثمر برساند، وی همچنین توانست در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل دو گل به ثمر برساند و در مجوع با۱۶ گل آقای گل جام جهانی است. نخستین فوتبالیستی است که پس از اتحاد دو آلمان آقای گل جام‌جهانی شده و تنها بازیکنی می‌باشد که در دو جام متوالی پنج گل به ثمر رسانده‌است.

 زندگی

میروسلاو کلوزه در خانواده‌ای ورزشکار پرورش یافت. مادرش باربارا عضو تیم ملی هندبال لهستان (که در ۸۲ بازی ملی حضور داشت) و پدرش یوزف کلوزه فوتبالیست بود و به تیم ملی لهستان نیز رسید. در سال ۱۹۸۱ خانواده کلوزه از کشور کمونیست لهستان فرار کردند و ابتدا به فرانسه و سپس در سال ۱۹۸۷ بهکوسل در آلمان نقل مکان کردند. پدر میروسلاو کلوزه از یک خانواده اصیل آلمانی می‌باشد به همین‌خاطر آنها با نام خانوادگی رشیدلر در آلمان اقامت گرفتند. کمی پس از سکنی گزیدن در آلمان پدر میروسلاو دوباره نام خود را به کلوزه برگرداند زیرا کلوزه نام فامیل پدربزرگ آلمانی او اروین کلوزه بود که در سال ۱۹۱۰ در (سیلسیای علیا) به دنیا آمد. وقتی در مدرسه‌ای در آلمان ثبت‌نام کرد، روزهای سختی را پشت سر می‌گذاشت. شروع درس برای او اصلاً آسان نبود. میروسلاو هشت ساله که باید در کلاس چهارم درس می‌خواند، دو سال عقب رفت و تحصیلات را از کلاس دوم ادامه داد زیرا با زبان و فرهنگ آلمانی آشنایی کافی نداشت. آن روزها، روزهای سختی بودند ولی همین مشکلات در آینده او را قوی‌تر ساخت.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

کلوزه نجار

کلوزه در سال ۱۹۹۸ یعنی زمانی که به تیم هُمبورگ پیوست دوست داشت در کنار فوتبال یک حرفه هم بیاموز. پدر و مادرش هم در این زمینه به او کمک فکری می‌رساندند و مشوق او بودند. بنابراین میروسلاو به کلاس‌های کارآموزی نجاری رفت و این دوره را با موفقیت پشت سرگذاشت. او در این‌باره می‌گوید (من به این خاطر نجار شدم که از بلندی نمی‌ترسیدم. وقتی روی پاهایم در ارتفاعات بلند مثل شیروانی‌ها می‌ایستم احساس امنیت می‌کنم.) او پس از پیوستن به تیم کایزرسلاترن این حرفه را کنار گذاشت.کلوزه در منطقه زیبایبلاباخ خانه‌ای برای خود ساخت. او می‌گوید:من از زندگی در محیطی آرام و ساکت در خارج از شهر لذت می‌برم. ولی کلوزه فرصت زیادی برای زندگی در این خانه رویایی ندارد زیرا باید بیشتر وقت خود را در شهر و در کنار هم‌تیمی‌هایش سپری نماید. او تنها در مواقعی خاص و برای استراحت به خانه‌اش در بلاباخ می‌رود و اوقاتی را در آن‌جا سر می‌کند.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

زندگی خصوصی

میروسلاو کلوزه متاهل است. همسرش سیلویا روز سی‌ام ژانویه ۲۰۰۵در بیمارستان یوزف دو پسر دوقلو به دنیا آورد. آن روز این پدر جدید که در پوست خود نمی‌گنجید به خبرنگاران گفت(ما هیجان‌زده هستیم. فکر می‌کنم همه خوشحال هستیم. این بزرگ‌ترین اتفاق زندگی من است. خوشحالم که در کنار سیلویا هستم. این یک لحظه بی‌نهایت مهم و موثر در زندگی ماست. با تولد این دوقلوهای زیبا یک شب آشفته و پر از نگرانی برای خانواده کلوزه به صبحی شاد و توام با احساس خوشبختی ختم شد.) آن شب خاطره جالبی برای میروسلاو به به شمار می‌رود. در آن شب به یادماندنی میروسلاو برای تیم وردربرمن و برابر هانزاروستوک در حال بازی بوده و سه بر دو از آنها جلو بودند. سیلویا در جایگاه شخصیت‌های استادیوم نشسته بود و همسرش را تشویق می‌کرد ولی در اواسط نیمه اول با تعجب دریافت که وضعیت بحرانی است و اطرافیان بلافاصله او را به بیمارستان رساندند.میروسلاو در فاصله بین دو نیمه موضوع را فهمید ولی مجبور بود تا آخر بازی در استادیوم بماند. آن روز میروسلاو کلوزه در حالی که پس از اتمام بازی سعی داشت به سرعت خود را به بیمارستان برساند، مجبور بود هر چند قدم به چند قدم به هواداران پروپا قرصش امضا بدهد. کلوزه و همسرش نام دوقلوهای خود را لوآن و نوآ گذاشتند.لوآن به هنگام تولد دو کیلو و چهارصد گرم و نوا دو کیلو و ششصد گرم بودند. بیمارستان یوزف تاکنون محل تولد بسیاری از فرزندان فوتبالیست‌ها بوده‌است. از جمله این فوتبالیست‌ها رودی فولر، مارکوبود، اولیور استرین، دیتر ایلتز و کلودیو پیزارو می‌باشند.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

دوران باشگاهی

کلوزه فوتبال را در یک باشگاه روستایی فراگرفت. باشگاهی به نام بلاباخ دیل‌کوف، او پس از یک فصل بازی در تیم هُمبورگ بدون هیچ مقدمه و به سرعت جذب تیم آماتوری کایزر سلاترن شد. او عادت داشت به هنگام بازی هم‌تیمی‌هایش بایستد و تشویق تماشاچیان را تماشا کند. یک سال بعد از ملحق شدن به این باشگاه به سرعت ترقی کرد و وارد تیم اول کایزر سلاترن شد. او در ۶۷بازی نخست خود ۳۳گل زد. تداوم در گل زدن باعث شد اولین کاپ بین‌المللی خود را به دست آورد و در اودر سال ۲۰۰۴ با قیمت پنج میلیون یورو به تیم وردربرمن انتقال یافت و پس از یک شروع بد در آن تیم، ناگهان سیر صعودی پیمود و به همراه یوهان میکو هافبک فرانسوی تیم و ایوان کلاسنیچ فوروارد اهل کرواسی یک مثلث قدرتمند حمله تشکیل داده و تاثیرات شگرفی بر روی بازی گذاشتند. این سه در بوندسلیگا پانزده گل به ثمر رساندند. کلوزه با وجود ظاهر نسبتاً نحیف، یکی از بهترین سرزنان بوندسلیگاست. او توانایی‌های تکنیکی بسیار بالایی دارد و وقتی پا به توپ شود دیگر کسی حریفش نیست. او در سال ۲۰۰۵ یکی از بهترین فورواردهای آلمان و شاید بهترین آنها بود. او دربازی‌های فصل ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶در بیست و شش بازی ۲۵ گل زد و در به ثمر رسیدن ۱۶گل دیگر نیز تاثیر غیرمستقیم داشت.در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۰۷ کارل هاینس رومنیگهنائب رئیس باشگاه بایرن مونیخ خبر از جذب کلوزه با مبلع ۱۵ میلیون یورو داد.وی در بایرن مونیخ در کنار لوکا تونی خط حمله بایرن را تشکل می‌دهد و دوران خوبی را سپری می‌کند.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

دوران ملی

نخستین بازی بین‌المللی در مارس ۲۰۰۱ برابر تیم آلبانی ظاهر شد. در آن بازی آلمان دو بر یک آلبانی را شکست داد و زننده دومین گل آلمان کسی نبود جز میروسلاو کلوزه، در جام‌جهانی ۲۰۰۲در کره و ژاپن، کلوزه سه شوت خود را روانه دروازه کرد و یکی از برترین‌های آن شد. اولین بازی تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ برابر کاستاریکا مصادف بود با روز تولد کلوزه. او در این بازی به مناسبت تولدش دو گل به ثمر رساند. کلوزه تاکنون ۴۴ گل ملی را روانه دروازه حریفان خود کرده‌است.وی کاپیتان تیم تیم ملی فوتبال آلمان بعد از فیلیپ لام است و یکی از موفق‌ترین گلزنان تاریخ ملی فوتبال آلمان نیز بحساب می‌آید.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

کوتاه از کلوزه

 • در ژانویه ۲۰۰۱ مربی وقت تیم ملی لهستان سفری به آلمان کرد تا کلوزه را که هنوز ملیت لهستانی داشت تشویق به پیوستن به تیم ملی آن کشور کند. ولی کلوزه دعوت او را رد کرده و گفت (من گذرنامه آلمانی دارم و تا وقتی اوضاع به این منوال است فرصت آن را دارم که زیرنظر رودی فولر بازی کنم.
 • وقتی کلوزه گل می‌زند از خوشحالی پشتک می‌زند. او در جام‌جهانی پنج بار این عمل را تکرار کرد و از همان زمان طرفدارانش به او لقب سالتو کلوزه یعنی کلوزه پشتک‌زن را دادند.
 • معروف است که کلوزه بازیکنی منصف است. در فصل بازی‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶در مسابقه بین وردربرمن و آرمینیا بیلفیلد در حالی‌که هر دو تیم صفر – صفر مساوی بودند، داور به خاطر فولی دروازه‌بان بر روی کلوزه اعلام پنالتی به نفع وردربرمن کرد ولی کلوزه جلو رفت و برای داور توضیح داد دروازه‌بان هیچ فولی بر روی او انجام نداده‌است.
 • غذای مورد علاقه کلوزه شنیسل بوقلمون با سیب‌زمینی سرخ کرده‌است.
 • او مهم‌ترین گل خود را گلی می‌داند که در بازی‌های جام یوفا به تیم گلاسکو رنجرز زد و با این گل تیم او یک برهیچ بازی را برد.
 • خانواده برای کلوزه اهمیت زیادی دارد و درباره همه چیز با خانواده‌اش صحبت می‌کند. او یک سگ خانگی از نوع سگ‌های پاسبان آلمانی دارد و می‌گوید خودم که خطرناک نیستم، لااقل سگم خطرناک باشد. نام سگ او کریش است.
 • کلوزه عاشق تنیس و تنیس روی میز است و در اوقات فراغت به این ورزش‌های مفرح می‌پردازد. از نظر کلوزه بهترین نقطه قوت او بردباری اوست و می‌گوید من در اکثر مواقع ساکت می‌مانم. او محل تولد خود یعنی شهر زیبای اوپلن در لهستان را خیلی دوست دارد و همیشه میل دارد به آن‌جا برود.
 • همسر میرو در خانه برای اینکه دوقلوهاشون لهستانی بلد باشند ان هارو مجبور می کنه لهستانی حرف بزنند تا هویت واقعی شون رو فراموش نکنند. که البته میرو هم از این قانون مستثنی نیست
 • میرو مسلط به چهار زبان فرانسوی. المانی. انگلیسی و لهستانی است.
 • دریک مصاحبه از میرو می‌پرسند تو خودت رو لهستانی می دون یا المانی؟ اون میگه:مهم نیست که متعلق به کجا باشی مهم اینه که بهترین باشی. من یک اروپایی هستم. خانواده و پدرو مادرم ساکن لهستانند اما خودم ساکن المان هستم. همسرم هم همینطور اما فرزندانم متولد و بزرگ شدهٔ المانند.
 • به نظر میرو بهترین چیز در دنیا داشتن فرزند است
 • میرو در سال ۲۰۰۶ در بازی وردربرمن و بارسلونا گونه و بینیش شکست که سریع به بیمارستان رفت و تا یک ماه دور از میادین بودو بعد از ان هم با پوشش مخصوص بازی می‌کرد.
 • میرو از سن ۱۷ تا ۲۷ سالگی ۱۰ بار دماغش شکسته که در اخر سال ۲۰۰۸ بینیش رو عمل می کنه.

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

افتخارها

شخصی

 • آقای گل بوندس لیگا: (۲۵ گل) سال ۲۰۰۶
 • مرد سال فوتبال آلمان: ۲۰۰۶
 • کفش نفره‌ای جام جهانی: ۲۰۰۲
 • کفش طلایی جام جهانی: ۲۰۰۶

Miroslav Klose میرسلاو کلوزه

باشگاهی

 • نایب قهرمانی در جام حذفی آلمان به همراه تیم کایزرسلاوترن در سال ۲۰۰۳
 • قهرمانی در جام اتحادیه آلمان به همراه تیم وردربرمن در سال ۲۰۰۶
 • قهرمانی در جام اتحادیه آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۰۷
 • قهرمانی در بوندسلیگای آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۰۸
 • قهرمانی در جام حذفی آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۰۸
 • قهرمانی در بوندسلیگای آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۰
 • قهرمانی در جام حذفی آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۰
 • نایب قهرمانی در جام قهرمانان اروپا به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۰
 • قهرمانی در سوپرکاپ آلمان به همراه تیم بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۰

ملی

 • نایب قهرمانی در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ به همراه تیم ملی فوتبال آلمان
 • سومی در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ به همراه تیم ملی فوتبال آلمان
 • نایب قهرمانی در جام ملت های اروپا ۲۰۰۸ به همراه تیم ملی فوتبال آلمان
 • سومی در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ به همراه تیم ملی فوتبال آلمان

نوشته های مشابه