بیوگرافی کریستوفر نولان کارگردان معروف

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان (به انگلیسی: Christopher Nolan) (متولد ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰) کارگردان، نویسنده وتهیه‌کننده فیلم انگلیسی-آمریکایی است. نولان تا کنون سه نامزدی اسکار شامل یک اسکار بهترین فیلم و دو اسکار بهترین فیلمنامه را دریافت کرده است، از فیلم‌های او می‌توان به ممنتو،بی خوابی، بتمن آغاز می‌کند، حیثیت، شوالیه تاریکی، سرآغاز و شوالیه تاریکی برمی خیزداشاره کرد.

زندگی

می‌گویند در کودکی به گیاه‌شناسی علاقه داشته و با دوربین سوپر ۸ پدرش از گیاهان و اسباب بازی‌هایش فیلم میساخته.[نیازمند منبع] او در محلهٔ هایگیت در شمال لندن بزرگ شد. پدرش که او بریتانیایی بود در زمینهٔ تبلیغات کار می‌کرد. نولان یک برادر بزرگتر از خودش دارد که در شیکاگو زندگی می‌کند و یک برادر کوچکتر به نام جاناتان که نویسندهٔ داستان کوتاهی است که پایهٔ فیلمممنتو شد.او که به کوررنگی سبز-قرمز دچار است از هفت‌سالگی شروع به ساخت فیلم‌های ۸ میلیمتری کرد.

او در مدرسه شبانه‌روزی هایلربوری تحصیل کرد. که در هردفوردسیر انگلستان واقع است.[نیازمند منبع] بعدها به تحصیل ادبیات انگلیسی در کالج دانشگاهی لندن پرداخت. در همان زمانها ۳ فیلم کوتاه ساخت و در ۱۹۹۷ (میلادی) با اِما توماس ازدواج کرد. پس از آن بود که نولان شروع به ساخت فیلم بلندش کرد.

فروش فیلم های وی بسیار بالا بوده به طوری که در آمریکا شمالی مجموع فروش فیلم هایش به ۱/۶ میلیارد دلار و در سراسر جهان به ۳/۵ میلیارد دلار می رسد .

همچنین دارایی های وی در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۵ میلیون دلار می رسد .

حرفه

نولان اولین فیلم بلندش به نام تعقیب را در ۱۹۹۸ ساخت و نویسندگی و کارگردانی و تهیه کنندگی‌اش را به عهده گرفت.

نولان در سال ۲۰۰۰ فیلم ممنتو را ساخت. در این فیلم گای پیرس بازی کرد و چهار و نیم میلیون دلار بودجه در نظر گرفت. این فیلم نامزد دو اسکار از جمله اسکار بهترین فیلمنامه برای نولان شد.ممنتو یکی از برترین فیلم‌های این دهه و تاریخ سینما است. تحسین تماشاگران و منتقدان را پس از اکران در بر داشت. در این فیلم ساختار غیر خطی داستان فیلم را از آخر به اول روایت می‌کند. یعنی سکانس اول فیلم در اصل سکانس اخر داستان است که در اول فیلم مشاهده می‌کنیم.

گویی فیلم‌های کریستوفر رفته رفته پخته تر می‌شدند. نولان در فیلم بعدی اش (بی‌خوابی) از آل پاچینو استفاده کرد و با یک سناریو جذاب و ۴۶ میلیون دلار آن را به پرده سینماها برد.

در ۲۰۰۴ نولان قصد ساخت فیلمی با جیم کری را داشت و آن موقع فیلم نامه‌ای هم نوشته بود اما چون اسکورسیزی به موازات او فیلم هوانورد را می‌ساخت نولان این فیلم را کنسل کرد.

فیلم بعدی نولان پنجمین بتمن تاریخ بود. بتمن آغاز می‌کند بعد از شکست تجاری فجیع فیلم بتمن و رابین روی پرده‌ها آمد و نولان این بار نقاب بتمن را به کریستین بیل داد. با بودجه ۱۵۰ میلیون دلار اکران شد و به خوبی فروش کرد. این فیلم نامزد یک اسکار شد. این فیلم قواعد ژانر قهرمانی را از هم جدا کرد و قواعدی جدید برای این ژانر لحاظ کرد. این فیلم مورد تحسین کامل تماشاگران و منتقدین قرار گرفت.

بعد از همکاری با کریستین بیل و مایکل کین در بتمن آغاز می‌کند نولان از آنها به همراه هیو جکمن و اسکارلت جوهانسون فیلم حیثیت را ساخت که موضوعی نا متعارف داشت و بسیار دیدنی از آب درآمد. نولان برای ساخت این فیلم تهیه کنندگی و نویسندگی و کارگردانی بودجه ۴۰ میلیون دلار در نظر گرفت. این فیلم نامزد دو اسکار شد. فیلم بعدی او شوالیه تاریکی (The Dark Knight) ود و باز هم کریستین بیل و مایکل کین در آن فیلم حضور یافتند. فیلم با بازی فوق‌العاده هیت لجر همراه بود و فروش خیره کننده‌ای همراه بود. منتقدین به آکادمی اسکار به خاطر نامزد نشدن فیلم اعتراض کردند و آکادمی هم برای جبران در سال بعد نامزدها را از ۵ عدد به ۱۰ عدد تغییر داد. این فیلم نامزد هشت اسکار شد که در دو بخش از جمله اسکار مکمل مرد برای هیت لجر برنده شد. در این فیلم با مهارت بالای نویسنده و کارگردان یعنی کریستوفر نولان قواعد ژانر قهرمانی به طور کلی نابود شد. این نوشته‌ای از نقد راجر ایبرت است و او به صراحت این نکته و هنر کریستوفر نولان را بیان کرد.

فیلم بعدی وی یک فیلم علمی فلسفی به نام سرآغاز بود که در آن برای اولین بار با لئوناردو دی کاپریو همکاری کرد و نتیجهٔ فیلم، استقبال کامل منتقدان و تماشاگران بود. این فیلم نامزد هشت اسکار شد که در چهار بخش آن برنده شد. منتقدین بار دیگر به خاطر نامزد نشدن کریستوفر نولان در رشته بهترین کارگردانی به آکادمی اسکار اعتراض کردند. همچنین فیلم دو نامزدی اسکار اسکار بهترین فیلم و اسکار بهترین فیلمنامه برای نولان را به همراه داشت. جدیدترین فیلم این کارگردان با نام شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (THE DARK KNIGHT RISES) در تابستان ۲۰۱۲ اکران شد که پایانی بود بر سه گانهٔ شوالیه تاریکی این فیلم بسیاری از رکوردهای فروش را جا به جا کرد و رکورد فروش فیلم شوالیه تاریکی ۲۰۰۸ را نیز شکست و سه گانه شوالیه تاریکی را به یکی از بهترین سه گانه‌های تاریخ سینما تبدیل کرد. فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد تحسین‌های کامل منتقدان و مخاطبان را به همراه داشت.

آخرین اثر نولان با نام میان ستارگان (Interstellar) و با بازی متیو مک کانهی , آن هاتاوی , جسیکا چستین , مایکل کین , کیسی افلک و مت دیمون ۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ به روی پرده خواهد رفت . در این پروژه کمپانی برادران وارنر و کمپانی پارامونت با نولان همکاری خواهند کرد که این خود اهمیت این فیلم را نشان می دهد . همچنین این فیلم بر اساس نظریه کیپ تورن فزیکدان و اخترشناس آمریکا مبنی بر سفر در کرم چاله ها می باشد .

وی یکی از طرفداران دوربین های آی مکس می باشد .

همچنین وی و همسرش اما توماس مالکین کمپانی (SynCopy) می باشند .

خصوصیات آثار

مهم‌ترین خصوصیت آثار نولان، شکستن خط زمانی و ساختار پازلی روایت است.

الگوها

کریستوفر نولان الهام بخش خود را استنلی کوبریک میداند و آثارش را مورد ستایش قرار داده است.

فیلم های مورد علاقه وی نیز بلید رانر , جنگ ستارگان , لورنس عربستان (فیلم) , محله چینی ها و ۲۰۰۱: اودیسه فضایی (فیلم) می باشد .

او همچنین توسط راجر ایبرت , جیمز کامرون , گبلرمو دل تورو , دنی بویل , برایان دی پالما , جاس ویدون , استیون سودربرگ , دیمون لیندلوف , بن افلک , سم مندز , پل توماس اندرسون و پل گرین گراس مورد تحسین قرار گرفته است .

فیلم‌شناسی

سالفیلمعنواناستودیوفروش جهانی
کارگردانتهیه‌کنندهفیلم‌نامه‌نویس
۱۹۹۸تعقیببلهبلهبلهMomentum Pictures
Zeitgeist Films
$۴۸٬۴۸۲
۲۰۰۰ممنتوبلهبلهNewmarket Films$۳۹٬۷۲۳٬۰۹۶
۲۰۰۲بی‌خوابیبلهبرادران وارنر$۱۱۳٬۷۱۴٬۸۳۰
۲۰۰۵بتمن آغاز می‌کندبلهبله$۳۷۴٬۲۱۸٬۶۷۳
۲۰۰۶حیثیتبلهبلهبلهTouchstone Pictures
برادران وارنر
$۱۰۹٬۶۷۶٬۳۱۱
۲۰۰۸شوالیه تاریکیبلهبلهبلهبرادران وارنر$۱٬۰۰۴٬۵۵۸٬۴۴۴
۲۰۱۰تلقینبلهبلهبله$۸۲۵٬۵۳۲٬۷۶۴
۲۰۱۲شوالیه تاریکی برمی‌خیزدبلهبلهبله$۱٬۰۸۴٬۴۳۹٬۰۹۹
۲۰۱۳مردی از فولادبله
۲۰۱۴برتریبله-تهیه‌کننده اجرایی
میان ستارگانبلهبلهبلهپارامونت پیکچرز
برادران وارنر
۲۰۱۵سوپر من علیه بتمنبله-تهیه‌کننده اجراییبرادران وارنر

مطالب مشابه را ببینید!