مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی یحیی گل محمدی (از زندگی شخصی و ازدواج تا فینال لیگ قهرمانان آسیا)

تاپ ناز 49

یحیی گل محمدی یکی از بزرگترین مربیان تاریخ فوتبال ایران است که روش خاصی از تاکتیک و بازی تیمی را به لیگ ایران آورده است؛ او برای کوچکترین چیزها نیز تیم را تمرین داده و سعی می‌کند در میدان همچون یک رهبر بزرگ تیم خود را مدیریت کند. در ادامه متن همراه ما باشید تا با نگاهی دقیق زندگی یحیی گل محمدی را زیر ذره بین بریم.

تولد و اوایل زندگی

یحیی گل محمدی در سال 1349 در شهر اردبیل به دنیا آمد. یحیی که یک زندگی روستایی را تجربه کرده بود، چیز زیادی از فوتبال نمی‌دانست اما با این حال علاقه به ورزش داشت.

پس از همین رو یحیی گل محمدی تصمیم گرفت که در رشته تربیت بدنی به تحصیل بپردازد. او بعد از گرفتن دیپلم خود در این رشته راهی دانشگاه قم شد تا ادامه تحصیل دهد.

بعد از دو سال یحیی گل محمدی موفق شد تا فوق دیپلم خود را نیز به دست آورد. بعد از این موفقیت، یحیی گل محمدی برای امرار معاش تا مدتی به عنوان معلم ورزش تدریس می‌کرد تا اینکه تصمیم گرفت به شهر تبریز رفته تا فوتبال را به صورت جدی‌تر ادامه دهد.

آغاز زندگی فوتبالی

آغاز زندگی فوتبالی

یحیی گل محمدی در سن بیست سالگی به شهر تبریز رفت تا در تست‌های تیم تراکتور شرکت کند؛ بعد از پشت سر گذاشتن تمرین‌های سخت، یحیی گل محمدی موفق شد به عضویت تیم تراکتور درآید.

او در چندین بازی مهم برای تراکتور به میدان رفت ولی آنچنان که باید و شاید در این تیم موفق نبود. پس درنهایت یحیی تصمیم گرفت به قم بازگردد.

تیم هلال احمر قم

یحیی بعد از بازگشت به قم، تصمیم گرفت دوباره شغل معلمی را ادامه دهد. از همین رو یحیی گل محمدی به مدت یک سال دور از فوتبال به زندگی معلمی خود ادامه داد. اما آتش فوتبال درون اجازه نمی‌داد تا یحیی از مستطیل سبز به دور بماند؛ از همین رو یحیی گل محمدی به تیم هلال احمر قم پیوست تا در کنار معلمی، فوتبال را نیز ادامه دهد.

باشگاه پورا

بعد از بازی درخشان یحیی گل محمدی در حلال احمر، یک باشگاه تهرانی به نام پورا تصمیم گرفت تا یحیی را به عضویت باشگاه خود درآورد.

بدین‌سان یحیی برای اولین‌بار در عمر خود راهی شهر تهران شد تا فوتبال را به صورت حرفه‌ای دنبال کند. او چهارسال در این تیم حضور داشت تا اینکه باشگاه بزرگ پرسپولیس نسبت به جذب او علاقه نشان داد.

حضور در باشگاه پرسپولیس

حضور در باشگاه پرسپولیس

در سال 1995 میلادی، یحیی گل محمدی 25 ساله به تیم پرپولیس تهران پیوست. او در این تیم خوش درخشید و در 107 بازی برای این تیم به میدان و توانست خود را به عنوان یک بازیکن جویایی نام معرفی کند. او بعد از سه فصل به دلایلی نامشخص از این تیم محبوب جدا شد.

فولاد اهواز و بازگشت به پرسپولیس

در سال 1999، یحیی گل محمدی به باشگاه فولاد اهواز رفت تا داستانی تازه را در این تیم شروع  کند اما تنها پس از سه فصل به پرسپولیس بازگشت. از دلایل بازگشت او به پرسپولیس می‌توان به نتایج ضعیف این تیم اهوازی اشاره کرد.

صبا باتری

در سال 2005 یحیی گل محمدی برای عقد قراردادی سودآور با صبا باتری از پرسپولیس جدا شد. بسیاری از منتقدان و کارشناسان نسبت به موفقیت وی در این تیم تازه بنیان‌گذاری شده، تردید داشتند اما صبا باتری با کمک گل محمدی و دیگر بازیکنان، با بردن جام حذفی همه را غافلگیر کرد و همچنین در لیگ قهرمانان آسیا بسیار خوب ظاهر شد و مبارزان باتجربه‌تر فصل‌های پیش را شکست داد.

او تا سال 2008 در صبا بازی کرد و به عنوان بازیکن فوتبال، بازنشستگی خود را اعلام کرد.

آغاز مربیگری

آغاز مربیگری

در همان سال بازنشستگی یحی، او تصمیم گرفت بقیه عمر فوتبالی‌اش را در مسیر مربیگری طی کند. در همان سال و بعد از کناره‌گیری مربی صبا باتری، یحیی گل محمدی به صورت موقت جانشین محمدحسین ضیایی شد و در کمال تعجب توانست این تیم را تا رتبه‌های تک رقمی پیش ببرد که همچنین چیزی در تاریخ این باشگاه سابقه نداشته است.

مطلب مشابه: بیوگرافی علی کریمی اسطوره فوتبال ایران + اطلاعات زندگی شخصی و هنری

تربیت یزد و نساجی مازندران

در سال 2008، پس از دادن جایگاه مربی‌گری صبا به کریمی، گل‌محمدی هدایت تیم دسته یکی تربیت یزد را به دست گرفت.

تیم او فصل جدید خود 3 بازی پیاپی را با پیروزی آغاز کرد اما در پایان این فصل، تربیت در رده پنجم گروه ب به کارش پایان داد و به لیگ برتر فوتبال ایران صعود نکرد.

او فصل بعدی را نیز در این تیم به کار خود با ادامه داد و تیم را به مقام سوم رساند اما باز هم یک امتیاز تا امکان صعود فاصله داشت.

در پایان این فصل، او از پست سرمربی‌گری تربیت یزد، کناره‌گیری کرد تا سرمربی تیم دیگر لیگ آزادگان، نساجی مازندران شود.

او در این تیم نیز عملکرد خوبی را از خود نشان داد و توانست تیم نساجی مازندران را که تازه به لیگ آزدگان سقوط کرده بود، به رتبه سوم برساند؛ اما باز هم از شناس بد یحیی گل محمدی این تیم تنها به دلیل کمبود چند امتیاز از راه یابی به لیگ برتر بازماند؛ در نهایت سران باشگاه نساجی مازندران تصمیم گرفتند یحیی گل محمدی را از باشگاه اخراج کنند.

راه آهن و صبای قم

یحیی گل محمدی سه سال بعدی زندگی‌اش را با تیم‌های راه آهن و صبای قم سپری کرد. او در این تیم‌ها عملکرد بسیاری خوبی از خود نشان داد اما به دلیل مشکلات مدیریتی باشگاه صبا، یحیی گل محمدی مجبور شد از این تیم جدا شود.

همچنین لازم به ذکر است که تیم صبا نیز درنهایت منحل اعلام شد و این تیم هم‌اکنون در لیگ استان قم بازی می‌کند.

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

در سال 1391 یحیی گل محمدی در نیم فصل، به دلیل خالی ماندن نیمکت پرسپولیس، به این تیم پیوست تا مسابقات باقی مانده را رهبری کند.

یحیی گل‌محمدی از نیم فصل دوم جایگزین مانوئل ژوزه پرتغالی شد و در مجموع، در 20 بازی هدایت فنی پرسپولیس را برعهده داشت.

از این بازی‌ها، او تنها در دو بازی بازنده شد که یکی از این دیدارها، فینال جام حذفی فوتبال ایران 1392 برابر تیم سپاهان بود. پس از شکست در این بازی مهم، بسیاری از پیشکسوتان و بزرگان باشگاه پرسپولیس از یحیی گل‌محمدی انتقاد کردند.

با توجه به شرایط پیش آمده، او تصمیم به جدایی از پرسپولیس گرفت. پس از جدایی، در نامه‌ای به مدیرعامل باشگاه اعلام کرد: من در این شرایط حساس و سرنوشت ساز دوست ندارم عاملی باشم که باعث اتلاف وقت شود و پرسپولیس فرصت‌های لازم را برای انتخاب سرمربی و بازیکنان فصل بعد خود از دست بدهد برای من موفقیت پرسپولیس از همه چیز مهم‌تر است.

در ادامه: از تمام پیشکسوتانی که بدون چشم‌داشتی از فرزند کوچک خود در این مدت فقط به خاطر پیراهن پرسپولیس حمایت کردند، تشکر می‌کنم.

نفت تهران

نفت تهران

بعد از کناره‌گیری یحیی گل محمدی از باشگاه پرسپولیس، نفت تهران او را جذب کرد. یحیی گل محمدی که اکنون به عنوان یک مربی صاحب سبک شناخته می‌شد، توانست این تیم را به رتبه سوم لیگ برتر برساند که در تاریخ باشگاه نفت، این موفقیت تا آن زمان سابقه نداشت.

از ذوب آهن تا اکسین البرز

گل محمدی در سال 2013 میلادی با پیشنهادی خوب، راهی تیم ذوب آهن شد تا باری دیگر قدرت خود را به رخ همگان بکشاند. او در این تیم نیز شروع بسیار خوبی داشت و توانست این تیم قعر جدولی را به مقام چهارم لیگ برساند.

گل‌محمدی در جام حذفی فوتبال ایران سال 94 با ذوب‌آهن اصفهان تا فینال مسابقات پیش رفت و در بازی فینال برابر تیم فوتبال نفت تهران به پیروزی رسید و نخستین جام قهرمانی دوران مربیگری خود را به دست آورد کرد.

گل‌محمدی در جام حذفی فوتبال ایران سال 95 یعنی سال بعد از اولین قهرمانی، برای دومین بار در جام حذفی با شکست استقلال تهران در فینال با ذوب‌آهن جشن قهرمانی گرفت و یکی از سهمیه‌های ایران برای لیگ قهرمانان آسیا را از آن تیم ذوب آهن کرد.

اما در کمال تعجب و در انتقالی غیرمنتظره، گل‌محمدی پس از پیروزی در کسب جام و سهمیه در ذوب‌آهن، به دسته پایین‌تر لیگ‌های فوتبال ایران رفت و در اکسین البرز جایگزین فیروز کریمی شد.

یحیی گل‌محمدی نخست شروع خوبی با تیم فوتبال اکسین البرز داشت و تیم یکپارچه‌ای را در نیم فصل دوم شکل داد؛ اما در نهایت نتوانست به نمایش‌های خوب خود ادامه دهد و این تیم، بازهم نتوانست به لیگ برتر راه یابد.

تراکتور و شهر خودرو

یحیی گل محمدی در سال 96 به تیم محبوب و پر طرفدار تراکتور پیوست اما به دلیل محرومیت تراکتور این مربی نتوانست بازیکنان مورد نظر خودش را جذب کند و به همین دلیل با نتیاج بسیاری ضعیفی روبرو شد.

هوادارن که اصلا از این وضعیت راضی نبودند، به باشگاه فشار آوردند و در نهایت تنها 18 هفته پس از حضور گل محمدی در تبریز، او از این تیم اخراج شد.

بعد از این جدایی تلخ، یحیی گل محمدی به تیم شهر خوردرو (پدیده مشهد) پیوست و توانست تیمی منسجم و فوق‌العاده را جمع کند که تا پایان فصل در کورس قهرمانی بود.

در پایان کار این تیم دوم شد و پدیده برای اولین بار در تاریخ باشگاه، به لیگ قهرمانان آسیا راه یافت.

بازگشت به پرسپولیس

بازگشت به پرسپولیس

آغاز کار یحیی گل محمدی برای بار دوم در پرسپولیس،آغاز پادشاهی او در لیگ برتر ایران بود. گل محمدی که اکنون سواد و تجربه فوتبالی خود را افزایش داده بود، توانست در همان فصل اول حضورش به قهرمانی در لیگ برتر با این تیم دست یابد.

اما این قهرمانی تنها شروع کار بود. گل محمدی در فصل‌های 1400 و 1402 نیز توانست تیم محبوب پرپولیس را به قهرمانی برساند. همین قهرمانی‌های پی در پی باعث شد تا یحیی گل محمدی به محبوب همگان تبدیل شود.

در 8 شهریور 1402، بُرد تیم پرسپولیس مقابل فولاد خوزستان صدمین بُرد یحیی گل‌محمدی روی نیمکت پرسپولیس به عنوان سرمربی بود.

یحیی گل‌محمدی بعد از علی آقا پروین، دومین سرمربی تاریخ باشگاه پرسپولیس شد که تعداد پیروزی‌های خود را به عدد صد رساند.

پرسپولیس در این مدت با 42 تیم مختلف دیدار کرده و یحیی گل محمدی 162 بار روی نیمکت پرسپولیس نشسته‌است. 100 پیروزی در 162 بازی رکورد بسیار  مهم و جالب توجه است که یحیی گل محمدی به آن دست یافته است.

همچنین گل محمدی دوبار این تیم را به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسانده است که متاسفانه در هر دو بار ناکام بوده است.

مطلب مشابه: بیوگرافی علی دایی اسطوره فوتبال ایران و اطلاعات زندگی شخصی و در مورد همسرش

اعتراض به مدیریت ورزشی در ایران

نبود هواداران می‌تواند قطعاً به ضرر تیم ما باشد. اینکه چه زمانی هواداران‌مان به ورزشگاه می‌آیند، خبر ندارم و متأسفانه شروع فصل با عدم حضور تماشاگران همراه بوده است و نقطه ضعف بزرگی برای فوتبال ما و کسانی است که باعث و بانی این اتفاق شدند.

هنوز زیرساخت اولیه برای حضور تماشاگران را پس از سال‌های سال نتوانسته‌اند به وجود بیاورند. فقط اسمی از مدیریت داشته‌اند، وگرنه هیچ کاری برای مدیریت ورزش نکرده‌اند.

نگاهی که در کشورهای عربی نسبت به فوتبال وجود دارد با نگاهی که مدیران ما دارند، متفاوت است. آنها به فوتبال به‌عنوان یک صنعت و پدیده اجتماعی که باعث نشاط و شادی می‌شود، نگاه می‌کنند، ولی نگاه ما گذرا و از بالا به پایین است و منت سر فوتبالیست‌ها و ورزشکاران می‌گذاریم که شما پول زیادی می‌گیرید.

چند وقت پیش یکی از رسانه‌ها درباره فوتبالیست‌ها و باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال از کلمات زشت و زننده مثل «مفت‌خور» و از «مال بیت‌المال‌خور» استفاده کرده بود. متأسفانه اینها آدم‌هایی هستند که آدرس اشتباهی می‌دهند و توجه‌ها را به فوتبال از نگاه منفی جلب می‌کنند.

حق ندارید به فوتبالیست‌ها توهین کنید

حق ندارید به فوتبالیست‌ها توهین کنید

فوتبالیست‌ها و ورزشکاران نان بازوی‌شان را می‌خورند، نان حلال می‌خورند. سخت‌ترین کار در ورزش فوتبال بازی کردن است، چون هنر است.

شما که این مطلب را نوشتید، اگر توانستید 10 دقیقه با شدتی که بازیکنان تمرین می‌کنند، تمرین کرده و تحمل کنید، بروید مطلب بنویسید. حق ندارید به فوتبالیست‌ها توهین کنید و انتظارم از مهدی تاج، مهدی محمدنبی، منصور قنبرزاده و … این است که از حق فوتبالیست‌ها و مربیان دفاع کنند.

مدیران باشگاه‌ها، مربیان و فوتبالیست‌ها، باید از حق خودتان دفاع کنید. الان این حرف‌ها را می‌زنند، فردا روزی اَنگ دیگری می‌چسبانند! اجازه ندهید هر کسی به خودش اجازه دهد درباره فوتبال این‌گونه نظر دهد. شما متولی هستید و باید از حق فوتبالیست‌ها دفاع کنید. مدتی میز و صندلی را رها کنید، ببینید چقدر می‌توانید خدمت کنید. نباید اجازه دهید هر کسی به خودش اجازه دهد درباره فوتبالیست‌ها نظر دهد، آنهم بی‌ادبانه و با ادبیات زشت.

ما مفت خور نیستیم

این حق فوتبالیست‌ها نیست. کسی که فوتبال بازی می‌کند با سختی به اینجا رسیده است. ما مفت‌خور نیستیم، مفت‌خور کسانی هستند که در آمریکا، کانادا و اروپا از منابع و ثروت مردم ایران دزدیده‌اند و آنجا زندگی می‌کنند.

بروید درباره اینها بنویسید. آدرس اشتباهی به مردم ندهید. ما نان حلال سر سفره زن و فرزندمان می‌بریم.

هر کدام از ما نان چهار خانواده را نان می‌دهیم و حمایت می‌کنیم. لطفاً درباره فوتبال اینجوری ننویسید. اهالی فوتبال متوجه باشند که اینها می‌خواهند ریشه فوتبال را بزنند و نشاط و شادی را از مردم بگیرند.

دوست دارند مردم ناراحت باشند و اشک بریزند. اجازه ندهید اینها درباره جامعه فوتبال صحبت کنند. دست‌اندرکاران و مدیران باید حرف بزنند، چرا از حق‌تان حرف نمی‌زنید؟ فوتبالیست‌ها، حرف بزنید و نگذارید هر کسی هر بلایی سرتان بیاورد.

وقتی مطلب را می‌خواندم تأسف خوردم و عصبانی شدم. هر کسی جلوی من بود و می‌دانستم چه کسی این حرف را می‌زند، برخورد می‌کردم. حواس‌تان را جمع کنید.

جدایی از پرسپولیس

جدایی از پرسپولیس

در نهایت و بعد از کلی افتخار درنهای یحیی گل محمدی در سال 1403 از تیم پرسپولیس جدا شد.

جدایی پرحاشیه از پدیده و خریدهای نه چندان کارآمد، فضای ابتدای حضور این سرمربی روی نیمکت را دشوار ساخت و نتایج نه چندان خوب در لیگ قهرمانان آسیا، همه را نسبت به آینده پرسپولیس با یحیی بدبین کرد.

دوران درخشان و چهارساله یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس بالاخره به پایان رسید. هفتمین استعفای این سرمربی در پایان منجر به جدایی شد و حالا نام او دوباره به تاریخ باشگاه پیوسته است.

مردی که هر بار از پرسپولیس جدا شد، با کیفیت بالاتری به این تیم بازگشته و روزهایی تاریخی را رقم زد و این مهم‌ترین ویژگی یحیی در حدود سه دهه حضور در تاریخ این باشگاه بوده.

پیوستن به فولا خوزستان

پیوستن به فولا خوزستان

بعد از جدایی از پرسپولیس؛ یحیی گل محمدی به تیم فولاد خوزستان پیوست. باشگاه فولاد خوزستان به صورت رسمی اعلام کرد: امروز طی قراردادی یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان فولاد خوزستان انتخاب شد.

به دنبال بررسی برنامه‌های چندین گزینه داخلی و خارجی در نهایت هیئت مدیره باشگاه فولاد برای انتخاب یحیی گل محمدی به جمع‌بندی رسید. این سرمربی امروز با حضور در دفتر مرکزی شرکت فولاد خوزستان در تهران قرارداد خود را برای دو فصل ورزشی با این باشگاه به امضا رساند.

یحیی گل محمدی که سابقه بازی در تیم فولاد خوزستان را در کارنامه خود دارد، با کسب 9 جام ارزشمند قهرمانی پرافتخارترین مربی فوتبال کشور در عرصه باشگاهی است.

زندگی شخصی و ازدواج

زندگی شخصی و ازدواج

یحیی گل محمدی در سنین جوانی با یک دختر کُرد به نام لیلا ازدواج کرده است که این زندگی مشترک همچنان پابرجاست. ثمره این ازدواج یه پسر به نام امیرحسین و یک دختر است.

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه سایت تاپ ناز بودید. ما امروز و در مقاله فوق سعی کردیم تا درباره زندگی شخصی و حرفه‌ای یحیی گل محمدی بنویسیم تا شما عزیزان و طرفداران با زندگی این ورزشکار بیشتر از قبل آشنا شوید. در پایان امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

مطالب مشابه را ببینید!